Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα  (Αναγνώστηκε 3979 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:00:40 μμ »

Πείτε μου για το παρακάτω, τι είναι αυτά και πως μπορεί να έγιναν ?

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 30, 2016, 10:02:29 μμ »

Η άλλη πλευρά MAΛΛON είναι DDx4 !

(στις φ. S01 & S04 προσπαθώ να δείξω τις "μύτες" που προεξέχουν στη γωνία του Ε (άρα DD και όχι MD) αλλά είναι τόσο μικρή η διαφορά που δεν καλοφαίνεται - με τον φακό όμως στο χέρι το διακρίνω καθαρά, το νόμισμα δείχνει να έχει 4 (!) καθαρά "σκαλοπάτια" στα γράμματα => DD MINT ERROR).
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 03:22:41 μμ »

Δεν ξερω τι σκαλωματα εχετε φαει εσυ και σιμος με τα συγκεκριμενα και καλα σφαλματα..ασχετος ειμαι δεν εχω διδακτορικο σε σφαλματα ( στα υδραυλικα γαμω και δερνω) αλλα τετοιου ειδους αν βγαλουμε τα ματια ολοι μας με φακο πιστευω οτι θα βρουμε δεκαδες τετοια που κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να ασχοληθει καποιος
Υ.Γ φυσικα δεν μιλαω για  σφαλματα π.χ διπλωτυπωσεις κ.λ.π  μιλαω για τις πρωτες φωτο που εχεις που μπορει να ειναι απλα μια φθορα μητρας
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 03:59:14 μμ »

Χαίρομαι κουμπάρε συντοπίτη μου που έγραψες (έστω και σχετικά αρνητικά), γιατί άλλοι δεν μπαίνουν στον κόπο ούτε καν αυτό να κάνουν. Σαν απάντηση τώρα θα σου πω ότι συμφωνώ μαζί σου σε 5 σημεία και σε άλλο 1 απλά δεν έχω άποψη. Αναλυτικότερα:


Δεν ξερω τι σκαλωματα εχετε φαει εσυ και σιμος με τα συγκεκριμενα και καλα σφαλματα...
Συμφωνώ μαζί σου ότι έχουμε φάει σκάλωμα.
Και δεν είμαστε μόνο εμείς οι δύο ξέρεις. Είναι και πολλοί άλλοι. Μην κοιτάς που οι περισσότεροι δεν εμφανίζονται γιατί μέρος της συλλεκτικής κοινότητας μας κράζει (όπως καλή ώρα εσύ τώρα) και έτσι προτιμούν να "κρύβονται" (κάτι σαν τους πρωτοχριστιανούς ένα πράγμα...) Και στο κάτω-κάτω, οι Ελληνικές παροιμίες είναι σοφές: "Δουλειά δεν είχ' ο διάολος, γ...ούσε τα παιδιά του". Δες το κι έτσι.  :D


...ασχετος ειμαι  σε σφαλματα...
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου.


...αν βγαλουμε τα ματια ολοι μας με φακο πιστευω οτι θα βρουμε δεκαδες τετοια...
Συμφωνώ!
Πράγματι! Θα βρείτε, είμαι 100% σίγουρος. Γιατί δεν το κάνετε λοιπόν? Αν βρεθούνε δεκάδες τέτοια μπροστά στα εκατοντάδες εκατομμύρια νομίσματα που έχουν κοπεί στην Ελλάδα, θα αποδειχθεί ακόμα μια φορά ότι μιλάμε για μικρού αριθμού σπανιότητες και έτσι θα αρχίσει να υπάρχει και εδώ ενδιαφέρον για τα σφάλματα - όλων των ειδών. Ξέρεις τι διεύρυνση θα φέρει αυτό στο χόμπι μας? Για κοίτα από Αμερική μεριά να δεις τι γίνεται εκεί...


...που κατα την γνωμη μου δεν αξιζει να ασχοληθει καποιος...
Συμφωνώ να έχεις τη γνώμη σου και είναι απολύτως σεβαστή από εμένα, χωρίς να σε κράζω.
Το ίδιο σεβαστή όμως θέλω να είναι και από εσένα η δική μου -αντίθετη- γνώμη.


...μιλαω για τις πρωτες φωτο που εχεις που μπορει να ειναι απλα μια φθορα μητρας...
Συμφωνώ.
Οντως, αυτό μπορεί να είναι. Μέχρι όμως να αποδειχθεί, πρέπει να το ψάξω για να σιγουρευτώ.


...( στα υδραυλικα γαμω και δερνω)...
Αυτό είναι το άλλο που σου έγραψα, που δεν έχω άποψη...




ΥΓ: Χαιρέτα μου την αμούτσα της Νέας Χώρας στα Χανιά! Εκεί γεννήθηκα και εκεί έκανα τα πρώτα μου μπάνια σαν κοπέλι.  ;D
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:15:44 μμ »

Και στα σοβαρά τώρα, θα σου πω το εξής: Για μένα τα νομίσματα που βγαίνουν από ένα νομισματοκοπείο πρέπει να είναι όλα ίδια και τέλεια με βάση τις προδιαγραφές τους. Οποιοδήποτε έχει την οποιαδήποτε διαφοροποίηση, αυτομάτως καθίσταται ιδιαίτερο και ξεχωριστό. Από εκεί και μετά αρχίζει η αξιολόγηση του πόσο ιδιαίτερο και ξεχωριστό είναι, και τι επιπλέον αξία έχει - αν έχει. Ανεξάρτητα από το αν είναι σφάλμα, ποικιλία ή ότι άλλο. Δηλαδή, οτιδήποτε ξεφεύγει από τη γραμμή παραγωγής και από τα στάνταρ της, για μένα έχει ενδιαφέρον και το ψάχνω. Το αν οι άλλοι συμμερίζονται αυτή μου τη τρέλλα ή όχι, λίγο με νοιάζει (όχι καθόλου, αλλά λίγο).
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:24:28 μμ »

Συμφωνω οτι θα πρεπει ολα τα νομισματα να ειναι τελεια βγαινοντας απο το νομισματοκοπειο...πραγμα ομως που κοστιζει διοτι θα επρεπε να αλλαζει μητρα συνχοτερα ...και συμφωνω οτι κατι που δεν ειναι ιδιο με το πρωτοτυπο ειναι διαφορετικο, απλα λεω οτι αξιζει να ασχοληθουμε με το ΠΟΛΥ διαφορετικο ,και να σε ρωτησω..ειναι αξιο να μπει στην συλογη σου το 100αρικο?
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:34:16 μμ »

Είναι ήδη στη συλλογή μου, η οποία έχει και πολύ πιο μικρότερα σφάλματα και "σφάλματα" από αυτό.
Είμαι... "σαβουρομαζώχτρα" αν έχεις καταλάβει.  :D
Για μένα αυτά έχουν ενδιαφέρον και εκεί διοχετεύω το ενδιαφέρον μου για το χόμπι - πλέον.
Τι να μου πει εμένα ο Οθωνας, οι νυχτερίδες και ο Γιωργάκης...
Αν έχουν κανα σφάλμα πάνω τους, ναι. Αν όχι όμως , τα πετάω στο χωνί και τα λειώνω...  :P
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:39:12 μμ »

Σεβαστο το τι αρεσει στον καθενα και σεβαστη η καθε συλλογη...εχω ενα τσουβαλι δραγκοδυφραγκα αν βρω κατι θα στο κανω δωρο μιας και δεν με ενδιαφερουν αυτα  ;)
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 04:40:48 μμ »

Ρίξε μια ματιά και στο τσουβάλι, μπορεί να είναι κατοχικό ή των Αμερικάνων μετά που άστελναν εδώ με το σχέδιο Μάρσαλ. Τότε έχει αξία...


...αν βρω κατι θα στο κανω δωρο μιας και δεν με ενδιαφερουν αυτα
Κράτα τα καλύτερα και άστα στα παιδιά σου. Κάποτε θα αλλάξει η νοοτροπία εδώ στην Ελλάδα και τότε επειδή ο Ελληνας είναι πολύ ακραίος τύπος, θα γίνουμε τρισχειρότεροι από τους Αμερικάνους (άσε που κάποια στιγμή πιστεύω ότι θα γίνει μόνο και μόνο λόγω κορεσμού της Ελληνικής αγοράς, δίνοντας διέξοδο για νέο ενδιαφέρον και νέες ροές χρήματος στους εμπόρους και στους συλλέκτες ). Εκεί να δεις τι θα πιάνουν αυτά τα νομίσματα...
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 08:18:27 μμ »

Για κοίτα από Αμερική μεριά να δεις τι γίνεται εκεί...

Αυτό ακριβώς. Κοιτάω τι γίνεται στην Αμερική και προσπαθώ να το αποφύγω. ;-)

-------------------------

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν πολλοί που μαζεύουν χαρτοπετσέτες. Αλλά... "δεν το κάνουν ζήτημα"... Πολύ περισσότερο, κανένας δεν τσεκάρει τις χαρτοπετσέτες του εστιατορίου με τον φακό, με σκοπό να ξεχωρίσει τις διαφορετικές...

--------------------------

Ρε Αντώνη, τους σωλήνες που τοποθετείς τους τσεκάρεις πρώτα για "σφάλματα"; Ή τους περνάς στο "ντούκου"; Να 'ξερες πόσες ποικιλίες έχει ο Πετζετάκης σε κάθε μοντέλο!!!
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 08:21:07 μμ »

Γεια σου ρε Γιωργη..χαθηκαμε...χαθηκα μαλλον  ;D....μην εισαι αγαρμπρος ο καθενας εχει τις προτιμησεις του
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 08:21:24 μμ »

Έχω έναν ξάδερφο μαρμαρά/πλακά. Όλα τα προβληματικά πλακάκια τα φυλάει και κάνει συλλογή. Οι άλλοι τα κόβουν και τα βάζουν στις γωνίες...

---------------------

Εσύ χάθηκες, όντως. Τι θα γίνει με την περίπτωσή σου! (Φιλάκια...)

---------------------

τα νομίσματα που βγαίνουν από ένα νομισματοκοπείο πρέπει να είναι όλα ίδια και τέλεια με βάση τις προδιαγραφές τους.

Να τονίσουμε ότι αυτό δεν ισχύει. Οι προδιαγραφές περιλαμβάνουν και κάποια όρια "ανοχής".
Στα νομίσμτα κυκλοφορίας αυτές οι "ανοχές" είναι μεγαλύτερες, προφανώς. Στα proof, για παράδειγμα, είναι πολύ πιο "στενές".
(Με αυτή τη λογική, ο,τιδήποτε δεν είναι MS70 θα πρέπει να θεωρείται "σφάλμα".)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 09:33:33 μμ »

τα νομίσματα που βγαίνουν από ένα νομισματοκοπείο πρέπει να είναι όλα ίδια και τέλεια με βάση τις προδιαγραφές τους.

Να τονίσουμε ότι αυτό δεν ισχύει. Οι προδιαγραφές περιλαμβάνουν και κάποια όρια "ανοχής"...

Ακριβώς γι' αυτό τόγραψα. Οτι ξεφεύγει από τα όρια ανοχής είναι ενδιαφέρον για μένα.
Και όλα όσα έχω δείξει εδώ μέσα, για μένα είναι εκτός ορίων.

Και Γιώργο, δεν χρειάζεται να είσαι επιθετικός απέναντι σε κάποιον που ΔΕΝ είναι απέναντί σου. Ειδικά εσύ, μάλιστα. Ανθρωπος ισορροπημένος είσαι (?) και καλλιεργημένος, μην κάνεις λοιπόν αυτά που κράζεις στους άλλους. Αν δεν συμφωνείς με την άποψη κάποιου -ή με την τρέλα του- δεν χρειάζεται να επιτίθεσαι, αν αυτό δεν είναι ενοχλητικό για σένα. Και νομίζω ότι δεν σε ενοχλώ με την άποψή μου, έτσι ? Μπορείς απλά να μην συμφωνείς, να το εκφράσεις φυσικά αυτό, αλλά οι ειρωνείες χρειάζονται ? Μάλλον είναι περιττές θα έλεγα.


(παρεμπιπτόντως και κατά σύμπτωση, μαζεύω και χαρτοπετσέτες...  :P )
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 09:35:04 μμ »

Γεια σου ρε Γιωργη..χαθηκαμε...χαθηκα μαλλον  ;D....μην εισαι αγαρμπρος ο καθενας εχει τις προτιμησεις του

εσυ χαθηκες ο γιωργος ειναι παντα παρον
Καταγράφηκε

antonis chaniotis

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 184
Απ: 100 Δραχμές 1999: Σφάλματα
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 09:43:35 μμ »

Να διαβαζεις τι γραφω
Καταγράφηκε