Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!  (Αναγνώστηκε 2916 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:18:48 μμ »

Σημερινά ρέστα από το φούρνο...
Μπορείτε να μου πείτε τι είναι αυτό..?!
Μοιάζει με MD αλλά γιατί οι γραμμές φεύγουν προς διάφορες κατευθύνσεις και όχι όλες προς την ίδια μεριά ?
Επίσης είναι έτσι και από τις 2 πλευρές άρα κάτι άλλο έχει γίνει (νομίζω).
Γνώμες παρακαλώ...
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:28:41 μμ »

Κώστα έχω γράψει άρθρο και γι αυτό το φαινόμενο εδώ που δείχνεις . Ψάξε λίγο το φόρουμ και θα το διαβάσεις.  :)

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:31:29 μμ »

Βάλε μου το λινκ, πληηηηηηηηηηηηηηηηηηηηηζ !!!
Και γράψε τη γνώμη σου μια φορά χωρίς παραπομπές βρε Σίμο μου...
Κι εγώ στο γάμο σου, ότι θέλεις !  ;D

Είμαι έτοιμος να καταρρεύσω τώρα.
Αυπνος, άρρωστος, νηστικός, και πολλά άλλα ακόμα...
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:41:52 μμ »

Το φαινόμενο αυτό είναι DDD = Doubled Die deterioration. Έχει υποβαθμιστεί η ποιότητα της μήτρας από τα πολλά πατήματα  δημιουργώντας αυτό το είδος ψευδοδιπλασιασμού.Η τεκμηρίωση είναι τα die trails αυτές οι γραμμές όπως λές εσύ που φεύγουν σε διαφορετικές κατευθύνσεις. Έχω και εγώ 2 κομμάτια από διαφορετικές χρονιές και 1 κομμάτι σε 2λεπτο. Σε όλα τα φόρουμ υπάρχουν τέτοια κομμάτια. Δέν είναι κάτι δύσκολο που δεν βρίσκεται.

Κατά την γνώμη μου ακυκλοφόρητο καλό είναι να έχει κανείς ένα στη συλλογή του.

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 10:55:19 μμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Αυτό το DDD δεν το ξέρω και πρέπει να το ψάξω και να διαβάσω σχετικά, πράγμα που τώρα δεν μπορώ να το κάνω.
Πες μου κάτι: Θεωρείται mint error ή όχι? Γιατί είναι πολύ εντυπωσιακό βρε παιδί μου ένα νόμισμα να δείχνει έτσι όπως στις παραπάνω φωτογραφίες...!
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:04:37 μμ »

Προσωπικά μου αρέσει. Ναι είναι εντυπωσιακό και ειδικά στο ακυκλοφόρητο. Όμως δεν είναι σφάλμα νομισματοκοπείου.

 
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:10:45 μμ »

Παρ' όλη τη κατάσταση μου έψαξα την κατηγορία των σφαλμάτων και δεν βήκα σχετικό άρθρο.
Εκανα και αναζήτηση σε όλο το φόρουμ αλλά δεν μου έβγαλε κάτι σχετικό με το DDD...  :(

Που είναι το άρθρο, οεοοοο...!   :)
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2016, 11:31:24 μμ »

Ψάξε το εδώ . Δέν θυμάμαι την ακριβή σελίδα. Είναι 62 συνολικά. Ξεφύλλισέ το όλο και θα το βρείς.


http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=520.915
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 02:47:15 μμ »

Ψάξε το εδώ . Δέν θυμάμαι την ακριβή σελίδα. Είναι 62 συνολικά. Ξεφύλλισέ το όλο και θα το βρείς.
http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=520.915
Δεν βρήκα κάτι σχετικό σε καμία φωτογραφία.


Simos, θέλω να σε ρωτήσω κάτι:

Εψαξα πολύ γύρω από το θέμα στο google και δεν κατάφερα να βρω φωτογραφίες ανάλογες του παραπάνω νομίσματος, στις αναφορές/περιγραφές αυτού που λες (DDD). Αντίθετα, έχω βρει αρκετές ομοιότητες σε αναφορές σχετικά με άλλο πράγμα που μου είχες γράψει σε άλλο νόμισμα για Mint Error/Accidental Die Abrasion. Εκατσα και σύγκρινα το 20άρικο που ξαναβάζω από κάτω και νομίζω ότι έχουν αρκετές ομοιότητες τα σημάδια/γραμμές και των 2 νομισμάτων.

Μήπως δεν είναι τόσο απλή τελικά η εξήγηση της συγκεκριμένης παραμόρφωσης αυτού του 5λεπτου και γι' αυτό είναι τόσο έντονο ?
Μήπως είναι δύο πράγματα ταυτόχρονα (πχ, DDD όπως λες, συν κάτι άλλο) ?

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, ούτε θέλω να κουράζω με την άγνοιά μου, αλλά προσπαθώ να καταλάβω τι γίνεται και οι φωτογραφίες πάντα βοηθάνε σε αυτό. Μήπως είναι εύκολο να μπουν κάποιες φωτογραφίες από τα αντίστοιχα νομίσματα που λες ότι έχεις ? ή από άλλα παρόμοια ?
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 02:58:07 μμ »

Τα die trails ακολουθούν τη φορά του σχεδίου π.χ των γραμμάτων και είναι ένδειξη υποβαθμισμένης μήτρας. Οι ανάγλυφες διαγραμμίσεις του die abrasion φαινομένου δηλαδή μιας μήτρας που από ατύχημα στο νομ/πείο γρατζουνίστηκε να το πώ έτσι απλά είναι εντελώς διαφορετικές και σε βάθος και σε φορά και σε κατεύθυνση. (γρατζούνισμα μήτρας από τροφοδότη δίσκων κλπ)

Το πώς το καταλαβαίνουμε είναι θέμα γνώσης παραγωγής των νομισμάτων και πείρας. Επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις φαινόμενα μεταξύ clad κερμάτων και plain κερμάτων - τι είναι το καθένα θα κάτσεις να διαβάσεις- ενώ το σημαντικότερο δεν μπορείς να συγκρίνεις νομισματικά φαινόμενα διαφορετικών περιόδων διότι τα μηχανήματα SHULER της μεταπολίτευσης από τα SHULER της περιόδου του ευρώ είναι διαφορετικής τεχνολογίας.

Καλό είναι να έχεις απορίες αλλά δεν υπάρχει εύκολος τρόπος να τις αποκτήσεις μόνο με ερωτήσεις. Χρειάζεται κόπος , χρόνος , μελέτη ετών. Ξεκίνα λοιπόν αναζήτηση βιβλίων , πηγών και άρχισε μελέτη και ότι απορίες έχεις εδώ είμαι και εγώ και όλοι μέσα στο φόρουμ να σε βοηθήσουμε.



Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 03:05:48 μμ »

Καταλαβαίνω αυτό που μου λες αλλά έχω ένα ανυπέρβλητο πρόβλημα που καθιστά τρομερά δύσκολο να καταλάβω αυτά που βρίσκω ίσως πολύ αναλυτικά γραμμένα σε ξένα sites. Και το πρόβλημα αυτό λέγεται Αγγλικά... δυστυχώς δεν μιλώ καθόλου και αυτό με εμποδίζει στο να καταλάβω ακόμα και απλά πράγματα.  :-[
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 03:12:57 μμ »

Ξεκίνα τότε από κάποια βίντεο παραγωγής νομισμάτων. Κυκλοφορούν πολλά στο youtube μερικά μάλιστα υπάρχουν και εδώ στο φόρουμ. Ξεκίνα να βλέπεις πώς κόβεται το νόμισμα  σε διάφορα κράτη . Διάβαζε τα τεχνικά χαρακτηριστικά των νομισμάτων. Επίσης έχω φτιάξει και ψηφιακή βιβλιογραφία εδώ στο φόρουμ στην Ελληνική γλώσσα. Ένα από τα βιβλία που έχει περιγράφει την κοπή σύγχρονων νομισμάτων στο ΙΕΤΑ. Διάβασέ το. Έχει και φωτογραφικό υλικό πολύ ποιοτικό και πολύ βοηθητικό. Γίνε μέλος στο facebook. Μπές σε ομάδες όπου συλλέκτες ασχολούνται με σφάλματα και βλέπε. Όσο πιο πολύ βλέπεις τόσο περισσότερο εξοικειώνεσαι.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 03:16:45 μμ »

...Επίσης έχω φτιάξει και ψηφιακή βιβλιογραφία εδώ στο φόρουμ στην Ελληνική γλώσσα...

Λινκ..?

(στο φέισμπουκ δεν έχω λογαριασμό και ούτε θα κάνω, είναι θέμα αρχής)
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 03:24:01 μμ »

Υπάρχει τομέας στην ιστοσελίδα αυτή που λέγεται βιβλία νομισματικά. Μόλις μπείς εκεί στη λίστα θα δείς ψηφιακή βιβλιοθήκη.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 5 eurocents 2009: ΤΕΡΑΤΑΚΙ !!
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 22, 2016, 03:42:45 μμ »

ευχαριστώ!
(αν μπορέσεις κάποια στιγμή βάλε και καμιά φωτό από τα παρόμοια δικά σου να τα δω)

Καταγράφηκε