Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 Δραχμή 1982 DD με διαβάθμιση. Πως γίνεται αυτό ?  (Αναγνώστηκε 850 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
1 Δραχμή 1982 DD με διαβάθμιση. Πως γίνεται αυτό ?
« στις: Σεπτέμβριος 17, 2016, 09:29:20 μμ »

Παρακάτω θα δείτε 3 φωτογραφίες.
Η πρώτη είναι από την CONECA και δείχνει δραχμή του 1982 που αναγνώρισαν σαν σφάλμα DD.
Η δεύτερη και η τρίτη δείχνει μία δική μου Δραχμή του 1982, με το ίδιο σφάλμα αλλά λιγότερο έντονο.
Και ξέρω ότι υπάρχουν και όλες οι ενδιάμεσες καταστάσεις, όπως υπάρχει και ακόμα πιο έντονο διπλοτύπωμα στα γράμματα, αλλά και λιγότερο εμφανές (η γκάμα δηλαδή είναι πολύ μεγάλη).

Θέλω λοιπόν να ρωτήσω και να μάθω ΠΩΣ γίνεται αυτό ??

Αν είναι η μήτρα που έχει γίνει έτσι, πως βγαίνουν από αυτήν τα τυπωμένα νομίσματα με διαβάθμιση και δεν είναι όλα ίδια ??
Αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει/αναλύσει λίγο, θα με βοηθούσε πολύ στο να καταλάβω τι γίνεται με όλα αυτά.
Γιατί τόχω δει και σε άλλα νομίσματα αυτό (με παρόμοιο σφάλμα να παρουσιάζεται επίσης διαβαθμισμένο) και δεν μπορώ να το καταλάβω...
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 1 Δραχμή 1982 DD με διαβάθμιση. Πως γίνεται αυτό ?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 10:58:49 πμ »

Βλέπω ότι οι φωτογραφίες έχουν από 15 ανοίγματα μέχρι τώρα, αλλά απάντηση γιοκ...
Παρακαλώ, μήπως θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει την παραπάνω απορία ?
Νομίζω ότι δεν πρέπει να είναι μόνο δική μου αλλά και άλλων, οπότε καλό θα ήταν να συζητηθεί το θέμα για να καταλάβουμε τι γίνεται.
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 1 Δραχμή 1982 DD με διαβάθμιση. Πως γίνεται αυτό ?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 12:04:53 μμ »

Για να υπάρχει "διπλή εκτύπωση" (double die εις την βαρβαρικήν), πρέπει το νόμισμα να μετακινηθεί. Άλλωστε και τα proof τυπώνονται περισσότερες από μία φορές, χωρίς να χαρακτηρίζονται "σφάλματα".

Το νόμισμα μπορεί να μετακινηθεί περιστροφικά (μέσα "στη θέση του") ή να βγει τελείως από "τη θέση του". Το φαινόμενο της διπλής εκτύπωσης είναι τόσο πιο έντονο, όσο πιο πολύ μετακινήθηκε το νόμισμα.

Η μήτρα δεν επηρεάζεται. Και είναι αδύνατο (πρακτικά) να βγουν δύο "ίδια" νομίσματα με αυτό το φαινόμενο. (Άλλωστε, αυτό είναι ένα από τα χαρακτηριστικά στοιχεία του "σφάλματος". Σφάλμα που επαναλαμβάνεται γίνεται ποικιλία.)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 1 Δραχμή 1982 DD με διαβάθμιση. Πως γίνεται αυτό ?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 12:14:02 μμ »

Αυτό που περιγράφεις αφορά το να χτυπηθεί ένας δίσκος 2 φορές από την μήτρα, οπότε ανάλογα την μετακίνηση είναι και η ένταση του φαινομένου. Τότε όμως δεν έχουμε πολλά τέτοια νομίσματα, αλλά ελάχιστα (γιατί να γίνεται αυτό πολλές φορές στην παραγωγή ενός νομίσματος?).

Εχουμε όμως και την περίπτωση του να είναι η μήτρα διπλά χτυπημένη, οπότε ότι τυπώνει μια τέτοια μήτρα είναι ίδιο (και έτσι προκύπτει ποικιλία και πολλά τέτοια κομμάτια). Εχω την εντύπωση ότι εδώ έχουμε το δεύτερο και όχι το πρώτο, γιατί μάλλον υπάρχουν σχετικά πολλά τέτοια νομίσματα. Αρα ΠΩΣ εξηγείται το ότι δεν είναι όλα ίδια..?

Είναι μήπως λάθος το σκεπτικό μου ?
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 1 Δραχμή 1982 DD με διαβάθμιση. Πως γίνεται αυτό ?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 06:28:56 μμ »

"Double die" είναι διπλοχτυππημένο νόμισμα, όχι διπλοχτυπημένη μήτρα.

Από εκεί και πέρα, αν υπάρχουν νομισματοκοπεία που χρησιμοποιούν διπλοχτυπημένες μήτρες... τι να πω... Όπως τονίζει ο Σίμος:
Η νομισματοποιία δεν είναι τόσο απλή όσο την περιγράφεις.Είναι μια περίπλοκη δυνητική διεργασία με μεταβλητές.  Καταρχάς νομισματοκοπείο από νομισματοκοπείο. Χώρα από χώρα. Μηχανή από μηχανή. Αλλά και στην ίδια χώρα στο ίδιο νομισματοκοπείο υπάρχουν και πάλι μεταβλητές. Το μέγεθος του δίσκου. Το κράμα του. Η πρέσα που θα χρησιμοποιηθεί. Τα σφάλματα που θα προκύψουν στις μήτρες. Οι βλάβες που θα παρουσιαστούν στα διάφορα τμήματα της παραγωγής.
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜