Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw  (Αναγνώστηκε 6078 φορές)

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:40:56 μμ »

Τι εννοείς, δεν κατάλαβα..?
Ποιον χαρακτηρισμό εννοείς?
Κάνε μια διευκρίνηση για να καταλάβω τι μου λες.

Το DD πάντως θα γράψει DD, αυτό είναι σίγουρο. Το σπασμένο νύχι δεν ξέρω καν αν το αναγνωρίζουν οι εταιρείες πιστοποίησης γιατί δεν ασχολούμαι καθόλου με σλαμπαρίσματα κλπ. Το ξέρω και τόχω σαν ποικιλία/σφάλμα στα τριαντάρικα αλλά δεν γνωρίζω αν επισήμως εμφανίζεται στις πιστοποιήσεις.

Προσωπικά δεν τα βλέπω για DD . Αυτό εννοώ. Για MD (Machine Doubling) ναι τα βλέπω.



Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:43:45 μμ »

Δηλαδή μου λες ότι δεν έχεις δει κανονικό DD τριαντάρικο Kongsberg..?
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:46:20 μμ »

Δηλαδή μου λες ότι δεν έχεις δει κανονικό DD τριαντάρικο Kongsberg..?

Το θέμα δεν είναι τι έχω δεί εγώ. Το θέμα είναι ότι όλα αυτά εδώ τα κέρματα με "σπασμένα νύχια" στο παρόν θέμα δεν παρουσιάζουν DD αλλά  MD .
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:49:02 μμ »

Ε τότε δες το παραπάνω "σπασμένο νύχι" που έβαλα και από τις δύο πλευρές...
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 07:08:41 μμ »

Είναι ψευδοδιπλασιασμός μηχανικός . Machine Doubling.  Έχει ομοιότητες με τη διπλή μήτρα τύπωσης αλλά δεν πληρεί όλες τις προδιαγραφές.  Συγκεκριμένα δεν πληρεί την προδιαγραφή Thickness . Υπάρχει σκαλοπάτι μεταξύ των γραμμάτων και όχι ισοεπίπεδα. Έχω αναρτήσει συγκεκριμένο τρόπο εντοπισμού των πραγματικών διπλοτυπωμένων μητρών για να ξεχωρίζονται από τους μηχανικούς ψευδοδιπλασιασμούς.

Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 07:12:49 μμ »

Διάβασε αυτό το άρθρο φίλε μου και πρόσεξε ιδιαίτερα τον κανόνα διπλασιασμού και το σχέδιο. Είναι επίσημο από τον οργανισμό CONECA για να μην την πατάνε οι συλλέκτες και οι έμποροι και περνούν τον μηχανικό ψευδοδιπλασιασμό για διπλή μήτρα τύπωσης. Διάβασέ το και άν έχεις απορίες τα ξαναλέμε.

http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=781.msg6588#msg6588


Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 07:31:07 μμ »

Φίλε Simos, ξέρω τις διαφορές για τα DD και τα MD και τις έχω μελετήσει χρόνια τώρα ώστε να είμαι σε θέση να ξεχωρίζω τι είναι DD και τι όχι. Και επίτρεψέ μου να σου πω ότι δεν πρέπει ειδικά εσύ με τις γνώσεις που έχεις να το λες αυτό για το συγκεκριμένο. Εχει όλες τις προδιαγραφές κανονικότατα και οφθαλμοφανέστατα. Το MD είναι τελείως άλλη κατάσταση και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που βλέπουμε εδώ. Συγνώμη αλλά αν δεν μπορείς να το ξεχωρίσεις ότι πρόκειται για καθαρότατο Double Die τότε δεν πρέπει να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Και το λέω με πολύ σεβασμό και πολύ φιλικά αυτό. Μαζί με λύπη όμως για την τοποθέτησή σου.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 07:33:45 μμ »

Αυτό που μου δείχνεις τόχω διαβάσει και τόχω μελετήσει εδώ και κάποια χρόνια ξέρεις.
Και γι' αυτό ακριβώς σου λέω ότι δεν πρέπει να το λες αυτό.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 07:45:21 μμ »

Τι ακριβώς δεν πρέπει να λέω δηλαδή? Αυτό το κέρμα δεν είναι DD είναι MD. Στείλε το για πιστοποίηση να στο πούν κι εκεί. Καλό σου βράδυ και καλή σου συνέχεια
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 07:46:51 μμ »

Αν και στις παρακάτω εικόνες δεν μπορείς να διακρίνεις την καθαρότητα της περίπτωσης, τότε κάπου υπάρχει πρόβλημα.
Και ξαναλέω: το γράφω με πολύ λύπη αυτό, ειδικά για σένα.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 08:04:02 μμ »

Δεν βλέπεις ή δεν σε συμφέρει να δείς ότι τα διπλά σου γράμματα δεν είναι ισουψή και ισόπαχα αλλά με σκαλοπάτι μεταξύ τους και ανισόπαχα (παχύ αριστερό , λεπτό δεξιό) δείγμα μηχανικής ταλάντωσης της πρέσας κατά το πάτημα. Όταν έστω και μια από τις 3 προδιαγραφές απουσιάζει κανένας πιστοποιητής δεν το αναγνωρίζει ώς διπλοπατημένη μήτρα.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:13:11 πμ »

...τα διπλά σου γράμματα δεν είναι ισουψή και ισόπαχα αλλά με σκαλοπάτι μεταξύ τους και ανισόπαχα (παχύ αριστερό , λεπτό δεξιό)...

Λοιπόν... ή πιωμένος είσαι, ή παίρνεις ναρκωτικά...  :P  ;D
Αυτό που περιγράφεις είναι Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του DD !!!

Simos, ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έγραψες και ξαναδές τι γράφεις στο άρθρο σου που μου έβαλες με λινκ παραπάνω. Επίσης ξαναδές τη γνωστή φωτό με τις εικόνες που ΕΣΥ έχεις αναδημοσιεύσει εκεί... (την ξαναβάζω κι εγώ από κάτω). Δείχνει το normal (δεξιά επάνω), το MD (αριστερά επάνω), και η κάτω εικόνα δείχνει πως είναι το ΓΝΗΣΙΟ Double Die..! Αφού τα ξαναδείς καλά όλα αυτά, μετά ξανακοίτα τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει... Προσεκτικά όμως... Και μετανόησε !  ;D


Τι έχεις πάθει παιδί μου..?


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το νόμισμα είναι επιβεβαιωμένο DD και από Αμερικάνικο φόρουμ που το έχω βάλει... Να το σλαμπάρω αποκλείεται γιατί δεν φυλακίζω τα νομίσματά μου. Είναι ιδεολογικό το θέμα για μένα.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:04:01 μμ »

...τα διπλά σου γράμματα δεν είναι ισουψή και ισόπαχα αλλά με σκαλοπάτι μεταξύ τους και ανισόπαχα (παχύ αριστερό , λεπτό δεξιό)...

Λοιπόν... ή πιωμένος είσαι, ή παίρνεις ναρκωτικά...  :P  ;D
Αυτό που περιγράφεις είναι Ο ΟΡΙΣΜΟΣ του DD !!!

Simos, ξαναδιάβασε σε παρακαλώ τι έγραψες και ξαναδές τι γράφεις στο άρθρο σου που μου έβαλες με λινκ παραπάνω. Επίσης ξαναδές τη γνωστή φωτό με τις εικόνες που ΕΣΥ έχεις αναδημοσιεύσει εκεί... (την ξαναβάζω κι εγώ από κάτω). Δείχνει το normal (δεξιά επάνω), το MD (αριστερά επάνω), και η κάτω εικόνα δείχνει πως είναι το ΓΝΗΣΙΟ Double Die..! Αφού τα ξαναδείς καλά όλα αυτά, μετά ξανακοίτα τις φωτογραφίες που έχω ανεβάσει... Προσεκτικά όμως... Και μετανόησε !  ;D


Τι έχεις πάθει παιδί μου..?


ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το νόμισμα είναι επιβεβαιωμένο DD και από Αμερικάνικο φόρουμ που το έχω βάλει... Να το σλαμπάρω αποκλείεται γιατί δεν φυλακίζω τα νομίσματά μου. Είναι ιδεολογικό το θέμα για μένα.

Είσαι προσβλητικός. Απαιτώ ν'ανακαλέσεις και να μου ζητήσεις συγνώμη άμεσα. Όσο για το κέρμα, σου είπα τη γνώμη μου. Τράβα πιστοποίησέ το και μάθε τι έχεις στα χέρια σου ή όχι δε με νοιάζει στη τελική.

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:12:41 μμ »

Βρε σεις ψυχραιμία!!  Δικαιούστε και οι δυο να έχετε την άποψή σας.  Μην φτάνετε την κουβέντα στα άκρα.  Έλεος!!

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 12:24:33 μμ »

Άποψη δική μου, τώρα που το είδα, είναι ότι είναι κλασσική περίπτωση Double Die και όχι Machine ή Strike Doubling.  Ο διπλασιασμός δεν έχει γίνει με σύρσιμο της μήτρας και φαίνεται.