Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw  (Αναγνώστηκε 6080 φορές)

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 01:38:51 πμ »

Εγω ξέρω ότι ψάχνω νύχτα μέρα ολες τις αγγελίες και σπασμένο νύχι εχω δει σε ολο το ιντερνετ 1 στα 30 η και 1 στα 50,δεν θα το ελεγα τόσο κοινό,για να εχω 4 πέρασαν από τα χερια μου πάνω από 100 κομμάτια,χρειάζεται και τύχη βέβαια .
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 02:03:39 πμ »

Ευχαριστώ φίλε μου για την απάντηση, και μάλλον θα συμφωνήσω μαζί σου. Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες συζητήσεις για άλλα σφάλματα, απ' ότι κατάλαβα από το διάβασμα που έκανα μέχρι τώρα. Μάλλον διακρίνω μια γενικότερη υποβάθμιση των σφαλμάτων και αυτό κατά τη γνώμη μου δεν μπορεί να βοηθήσει στην δημιουργία ενδιαφέροντος και νέας αγοράς γι αυτά (άρα και εξέλιξη του συλλεκτισμού κατά τη γνώμη μου).

Επίσης παρατηρώ ότι εδώ στο φόρουμ αποφεύγουν όλοι (ή σχεδόν όλοι) να αναφέρουν τιμές -έστω και ενδεικτικά- πράγμα που δυσκολεύει πολύ ένα νέο στο συλλεκτισμό να κατανοήσει τα περί της αξίας των διαφόρων ποικιλιών ή σφαλμάτων που αναφέρονται στις συζητήσεις. Και θα έλεγα ότι άλλος τρόπος δεν υπάρχει, παρά μόνο η ενδεικτική αναφορά αξίας (αντικειμενικά όμως και όχι υποβαθμισμένα).

Τέλος πάντων, έτσι έχει η κατάσταση οπότε θα περιοριστώ κι εγώ στο να μάθω τουλάχιστον όσα μπορώ περισσότερα, γιατί βρίσκω τα σφάλματα το πιο ενδιαφέρον κομμάτι αυτού του χόμπι.
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 02:35:28 πμ »

Σου απαντησα ειναι κοινο, που σημαινει 7 ευρω το ενα και 10-12 το αλλο. Τωρα αν προτιμας να πω ψεματα και να το βγαλω σπανιο, κανενα προβλημα. 50 ευρω το καθενα.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:10:58 πμ »

Φίλε georok κακώς το πήρες προσωπικά γιατί εγώ δεν αναφέρθηκα ειδικά σε εσένα αλλά μίλησα γενικά (ίσως επειδή έχω συνηθίσει σε άλλες πρακτικές στα διάφορα φόρουμ που συμμετέχω με άλλα αντικείμενα βέβαια). Μάλιστα το γεγονός ότι απάντησες στο μήνυμά μου και έγραψες τη γνώμη σου, με ευχαρίστησε ιδιαίτερα και το εκτιμώ.

Οσο για τις τιμές που τώρα αναφέρεις, επίτρεψέ μου να πω ότι πραγματικά με εκπλήττουν..!
Και αυτό γιατί τόσο ξέρω ότι πωλούνται (και άμεσα μάλιστα) τα κοινά τριαντάρικα που δεν αποτελούν ποικιλία ή σφάλμα κλπ (στις καταστάσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω). Και το ξέρω καλά αυτό γιατί κάνω αρκετές ανταλλαγές και αγοραπωλησίες στον κύκλο μου με ασημένια ελληνικά.

Είναι δυνατόν να έχει την ίδια τιμή ένα τριαντάρι συνηθισμένο με ένα ίδιας κατάστασης που αποτελεί ποικιλία και μάλιστα όχι συνηθισμένη..? (στον κύκλο μου είμαι ο μόνος που έχει σπασμένα νύχια - τυχαίο? ίσως...). Αν όντως συμβαίνει αυτό τότε μάλλον ζούμε σε διαφορετικού κόσμους. Και στον δικό μου κόσμο οι διαφοροποιήσεις στα συλλεκτικά νομίσματα πληρώνονται διαφορετικά. Ισως όχι με τσουβάλια ευρώ αλλά ποτέ ένα σπασμένο νύχι δεν μπορεί να έχει την ίδια τιμή με ένα νορμάλ. Ποτέ ένα σφάλμα δεν θα πουληθεί το ίδιο με ένα κοινό ίδιο. Ποτέ μια ποικιλία δεν θα πληρωθεί χωρίς κάποια υπεραξία έστω και μικρή.

Ενδεχομένως εσύ να έχεις άλλα μέτρα και σταθμά, όπως και (φυσικά) διαφορετικό επίπεδο ενδιαφέροντος για τα συλλεκτικά, αλλά θα ήθελα να σημειώσω ότι εκτός από αυτό που ενδεχομένως είναι το status για σένα, υπάρχουν και άλλοι συλλέκτες που λειτουργούν διαφορετικά, έχουν άλλες εκτιμήσεις, άλλες ανάγκες, και άλλα κριτήρια. Το μέτρο όλων μας θα πρέπει να είναι ο μέσος όρος (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) και όχι το τι νομίζουμε εμείς προσωπικά. Σεβαστό κάποιος να μην πληρώνει για ποικιλίες ή σφάλματα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι κάνουν το ίδιο, ούτε πρέπει αυτό να μειώνει την αξία τους αντικειμενικά.

Ελπίζω να μην παρεξηγηθούν αυτά που έγραψα και εύχομαι μια καλή συνεργασία με όλους εδώ στο φόρουμ.
Το θέμα αυτό είναι πράγματι δύσκολο και πολλές φορές έχει γίνει αιτία παρεξηγήσεων μεταξύ συλλεκτών.
Εγώ είμαι της άποψης ότι στη χειρότερη περίπτωση ο καθένας μπορεί να κρατήσει τη γνώμη του και να πάμε όλοι μαζί παρακάτω.  :)

Καλό βράδυ σε όλους.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 04:57:02 μμ »

Παιδιά καλησπέρα :), ρίχτε μια ματια στην απαντηση 1 και 2 αυτου του θεματος. Δεν είναι μόνο το νύχι η διαφορά σε αυτόν τον τύπο (30αρι Κονεσμπεργκ). Εχει και μπροστά διαφορές όπως και έντονα βαθύτερο πάτημα..
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:18:45 μμ »

Τα δύο δικά μου που ανέβασα παραπάνω έχουν όλες τις γνωστές διαφορές που αναφέρονται.
Το κατεβασμένο μάλιστα έχει και άλλες.

Το σημαντικό για μένα είναι αυτό που έγραψα παραπάνω και δεν το σχολίασε κανείς:

Ισχύει αυτό που ξέρω ότι τα DD τριαντάρια προέρχονται από αυτή τη μήτρα και μάλλον είναι η συνέχεια (εξέλιξη καλύτερα) του σπασμένου νυχιού..?
Γιατί αν ισχύει θάχε πολύ ενδιαφέρον να μπορέσει κάποιος να συγκεντρώσει όλα τα βήματα της εξέλιξης του σφάλματος...
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:35:30 μμ »

Καταρχάς σπασμένο νύχι , κοτσίδια , κοψίδια , δακρυσμένοι δημόκριτοι και Βικτώριες και κομμένα φτερά είναι αδόκιμοι όροι εντυπωσιασμού που προσωπικά και νομίζω πολλοί άλλοι δεν τις αποδέχονται στα σοβαρά. 

Οι διπλές μήτρες τύπωσης δεν έχουν καμμία σχέση με το "σπασμένο νύχι" είναι εντελώς διαφορετικά νομισματικά φαινόμενα με διαφορετικές αφετηρίες.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:43:03 μμ »

Καταρχάς σπασμένο νύχι , κοτσίδια , κοψίδια , δακρυσμένοι δημόκριτοι και Βικτώριες και κομμένα φτερά είναι αδόκιμοι όροι εντυπωσιασμού που προσωπικά και νομίζω πολλοί άλλοι δεν τις αποδέχονται στα σοβαρά.
Συμφωνώ. Απλά παρασύρομαι και χρησιμοποιώ τέτοιους χαρακτηρισμούς καθαρά χάριν συντομίας/ευκολίας λόγου. 

Οι διπλές μήτρες τύπωσης δεν έχουν καμμία σχέση με το "σπασμένο νύχι" είναι εντελώς διαφορετικά νομισματικά φαινόμενα με διαφορετικές αφετηρίες.
Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο παραπάνω?
Ισως να προκύψει τελικά κάποια σχέση.
Και πάρε σαν υπόθεση εργασίας ότι πρώτα εμφανίστηκε το νύχι και μετά το DD.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:51:43 μμ »

To νύχι είναι κακέκτυπο και οφείλεται σε υπερβολικό γυάλισμα κάποιων μητρών που έσβησαν το σχέδιό του. Οι διπλές μήτρες τύπωσεις είναι διπλά περάσματα σχεδίου πάνω στη μήτρα εργασίας με απόκλιση. Όπως βλέπεις δεν σχετίζεται το ένα με το άλλο νομισματικό φαινόμενο.

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 05:59:39 μμ »

To νύχι είναι κακέκτυπο και οφείλεται σε υπερβολικό γυάλισμα κάποιων μητρών που έσβησαν το σχέδιό του

Χωρίς να θέλω να σε αμφισβητήσω, είσαι κυριολεκτικά 100% σίγουρος γι' αυτό?
Αν ναι, τότε πως εξηγείται το ότι υπάρχει προοδευτικότητα στα σπασμένα νύχια?
Οπως θα ξέρεις δεν είναι όλα ίδια αλλά υπάρχουν περισσότερο και λιγότερο σπασμένα.
Μήπως υπάρχει άλλη εξήγηση για το σπασμένο νύχι εκτός του υπερβολικού γυαλίσματος?
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:08:46 μμ »

H προοδευτικότητα οφείλεται σε πολλούς λόγους. Κυριότερος όμως είναι η χαλάρωση των μητρών στον άξονα. Στα Ελληνικά κέρματα μέχρι και το 2000 υπάρχει το πρόβλημα αυτό διότι στήριζαν τις μήτρες στους δυο άξονες Χ και Ψ με παξιμάδια  πάνω στη πρέσα και από τα πατήματα ξέσφιγγαν. Αυτό το πρόβλημα λύθηκε οριστικά από το 2001 και μετά με τις νέες πρέσες Suhier (2ης γεννιάς)  όπου η πρόσδεση ήταν μόνιμου τύπου και δεν επηρρεάζονταν από τις ταλαντώσεις των πατημάτων.

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:13:33 μμ »

Κατάλαβα.
Οπότε μένει η τελευταία ερώτηση:
Είναι τυχαίο ότι τα DD έχουν όλα σπασμένα νύχια στην πίσω πλευρά?
Τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ, όλα είχαν μικρό ριμ και σπασμένο νύχι - η κλασσική ποικιλία δηλαδή.
Αυτό δεν δείχνει μια κάποια σχέση..?
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:26:21 μμ »

Ισχύει αυτό που ξέρω ότι τα DD τριαντάρια προέρχονται από αυτή τη μήτρα και μάλλον είναι η συνέχεια (εξέλιξη καλύτερα) του σπασμένου νυχιού..?
Γιατί αν ισχύει θάχε πολύ ενδιαφέρον να μπορέσει κάποιος να συγκεντρώσει όλα τα βήματα της εξέλιξης του σφάλματος...  ::)

Πάρε 1 κέρμα όποιο θέλεις με "σπασμένο νύχι" και πιστοποίησέ το ώς DD να δούμε θα πάρει τέτοιο χαρακτηρισμό από τους πιστοποιητές;
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:33:27 μμ »

Τι εννοείς, δεν κατάλαβα..?
Ποιον χαρακτηρισμό εννοείς?
Κάνε μια διευκρίνηση για να καταλάβω τι μου λες.

Το DD πάντως θα γράψει DD, αυτό είναι σίγουρο. Το σπασμένο νύχι δεν ξέρω καν αν το αναγνωρίζουν οι εταιρείες πιστοποίησης γιατί δεν ασχολούμαι καθόλου με σλαμπαρίσματα κλπ. Το ξέρω και τόχω σαν ποικιλία/σφάλμα στα τριαντάρικα αλλά δεν γνωρίζω αν επισήμως εμφανίζεται στις πιστοποιήσεις.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 30 δραχμές 1964 σπασμένο νύχι - broken claw
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 06:39:23 μμ »

Κατάλαβα.
Οπότε μένει η τελευταία ερώτηση:
Είναι τυχαίο ότι τα DD έχουν όλα σπασμένα νύχια στην πίσω πλευρά?
Τουλάχιστον όσα έχω δει εγώ, όλα είχαν μικρό ριμ και σπασμένο νύχι - η κλασσική ποικιλία δηλαδή.
Αυτό δεν δείχνει μια κάποια σχέση..?

Εντελώς τυχαίο :)
Καταγράφηκε