Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 50 λεπτα 1964  (Αναγνώστηκε 3429 φορές)

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 28, 2016, 10:20:33 πμ »

Γιωργο , οι ραβδώσεις οι  πλάγιες με τις ραβδώσεις στο ριμ μοιάζουν να είναι η συνέχεια των πρώτων. Πιστεύω ότι πρόκειται για κάποιο ατύχημα στην διαδικασία παραγωγής (δεν ξέρω πως διάολο λέγετε :( ), αλλα πάλη δεν μπορώ να ειμαι σίγουρος γιατι δεν έχω δει άλλα. Αν κάποιος εχει δει κατι παρόμοιο είτε λαιβ είτε στο ιντερνετ ας ανεβάσει ένα λινκ , η ας μας δώσει τα φώτα του μπας  και βγάλω καμιά άκρη….. πάντως  χαλαλη το 30αρι θα πάει για πιστοποίηση! 8)
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 29, 2016, 09:38:05 μμ »

Τελικά έχω αρχίσει να πιστεύω ότι μας λείπει ένας άνθρωπος, με γνώσεις παραγωγής νομισμάτων ::).......Δεν περνάει και αυτός ο μήνας 8)!!
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 01, 2016, 09:00:48 μμ »

Δεν θα σας κρύψω ότι το ανεβάσαμε σε ξένο σαιτ για πληροφορίες. Μας απάντησε ένας οτι είναι ιδιοκατασκευη, σεβαστών!. Εμένα πάντως ακόμα μου φαίνεται δύσκολο τέτοια επιτυχία με την περίμετρο. Το νόμισμα δεν είναι δικό μου , θα μεταφέρω τις απόψεις όλων, αλλά θα του προτείνω και να το στείλει για πιστοποίηση ( μια που και ο ιδιοκτήτης το έχει για σφάλμα ) και θα δούμε..... :)
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 09:45:22 μμ »

Μίμη θα το γράψω εδώ άν και θα μπορούσα να σου απαντήσω πριβέ. Το υπέροχο αυτό κέρμα είναι Collar Clash Mint Error. Είναι προφανής η συμμετρία στο rim και η μεταφορά του σχεδίου από το κολλάρο στη περίμετρο της μήτρας με σύγκρουση μεταξύ τους. Εδώ βλέπουμε μια υπέροχη σύγκρουση μήτρας με κολλάρο και αιτία είναι το στενό κολλάρο. Ενδεχομένως από κατασκευαστικό λάθος στο κολλάρο δεν πληρούσε το τελευταίο τις προδιαγραφές ανοχής και συναρμογής. Έτσι το σχέδιό του μεταφέρθηκε στη μήτρα και το βλέπουμε ξεκάθαρα.

H διάμετρος εφόσον είναι μεγαλύτερη το κέρμα παρουσιάζει broadstrike σε τύπωση εκτός του κολλάρου. Κοινώς είδαν ότι έγινε ζημιά , σταμάτησαν την πρέσα , έβγαλαν τα κολλάρα έξω και τύπωσαν τον συγκεκριμένο δίσκο χωρίς κολλάρο χειροκίνητα για να διαπιστώσουν άν οι μήτρες είχαν πρόβλημα. Προφανώς είχαν μιας και οι 2 όψεις του κέρματος παρουσιάζει οδόντωση στο rim.  Κατά τη γνώμη μου είναι τεχνικό δοκίμιο αυτός ο δίσκος.


Collar Clash + Broadstrike  --->Trial Strike planchet






Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 19, 2016, 10:09:55 μμ »

Και κάτι ακόμα να γράψω που διαπίστωσα στη μεγέθυνση. Αυτός ο δίσκος έχει πατηθεί 2 φορές!! Προσέξτε τη φωτογραφία και τα βελάκια που έβαλα. Αυτός ήταν δίσκος δοκιμής.



Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 12:53:07 πμ »

Εδώ βλέπουμε μια υπέροχη σύγκρουση μήτρας με κολλάρο

Μένω άναυδος και ενεός...
(Κι εγώ μένω Κράτητος και Δημοφώντος.)
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 07:15:37 πμ »

Καλημερα , φώναζα και έσκουζα οτι δεν μπορεί να ειναι κατασκευασμενο κατι τέτοιο. Αυτη η συμμετρία στην οδόντωση, να βγαίνει επάνω στο ριμ δεν μπορεί να γίνει με τόση ακρίβεια στο χέρι. Αλλα η αλήθεια είναι μια .... για να κατανοήσεις κάποια σφάλματα και κάποιες κακοτεχνίες, και να μπορείς να τα ξεχωρίσεις απο τα ψεύτικα (υπάρχουν αρκετά άλλωστε ) πρέπει να γνωρίζεις όλη την διαδικασία παραγωγής νομισμάτων , με λεπτομέρειες, απο την κατασκευή του δίσκου εως και την τύπωση του. Το είχα στείλει στην PCGS αλλα μου το επέστρεψαν πίσω με την ένδειξη οτι δεν μπορούν να το αξιολογήσουν, οχι οτι είναι πλαστό , δεν μπορούν να το αξιολογήσουν, ( να σημειωθεί οτι μου επέστρεψαν και τα χρήματα της πιστοποίησης ). Θα το ξανά στείλω με "Collar Clash + Broadstrike  --->Trial Strike planchet " γραμμένο στις λεπτομέρειες , να δω τι θα κάνουν?...... μασημένη τροφή (κακιά 8)). Σιμο σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά!! Μιμης  :)

υγ  Καλά έκανες και τα έγραψες εδώ.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 10:55:33 πμ »

Θα πρέπει να τους το εξηγήσεις αναλυτικά όμως Μίμη για να το καταλάβουν*. Πάντως είναι αδιανόητο να μη μπορεί μια αμερικάνικη εταιρεία να πιστοποιήσει ένα δοκιμαστικό κέρμα. Αυτοί πάνε by the book από τα νομισματοκοπεία που τα έχουν καταγεγραμμένα. Άν κάτι δεν το βρούν εκεί μετά δυσκολεύονται. Η γνώμη μου είναι να μην το στείλεις στην PCGS ξανά αλλά στην NGC ή την ANACS.

*To Collar Clash φαίνεται από τη συμμετρία.

Το broadstrike φαίνεται από τη διαπλάτυνση της διαμέτρου του δίσκου.

Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει ότι χτυπήθηκε ο δίσκος εκτός κολλάρου μια φορά!

Ο λόγος που δεν υπήρχε κολλάρο είναι ότι τ'αφαίρεσαν λόγω της σύγκρουσής τους με τη μήτρα.

Κύκλος είναι . Βλέπεις Μίμη;  Το διπλό σχέδιο (βλέπε τα βελάκια στη φωτογραφία πάνω) δείχνει την δοκιμή που έκαναν και τα δυο πατήματα του δίσκου. Ένα πάτημα μέσα στο κολλάρο που ήδη έχει χαλάσει την μήτρα περιφερειακά (Collar Clash) και ένα εκτός κολλάρου (broadstrike) Είναι trial strike δίσκος.


Υ.Γ Και κάτι ακόμα πολύ σημαντικό που ξέχασα. Το rim έχει μετατόπιση. Δηλαδή κι από κει φαίνεται το δεύτερο χτύπημα του δίσκου. Μισό να το δείξω και σε φωτογραφία να το δείτε καλά και αυτό.





Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 01:57:33 μμ »

Καλημερα , φώναζα και έσκουζα οτι δεν μπορεί να ειναι κατασκευασμενο κατι τέτοιο. Αυτη η συμμετρία στην οδόντωση, να βγαίνει επάνω στο ριμ δεν μπορεί να γίνει με τόση ακρίβεια στο χέρι. Αλλα η αλήθεια είναι μια .... για να κατανοήσεις κάποια σφάλματα και κάποιες κακοτεχνίες, και να μπορείς να τα ξεχωρίσεις απο τα ψεύτικα (υπάρχουν αρκετά άλλωστε ) πρέπει να γνωρίζεις όλη την διαδικασία παραγωγής νομισμάτων , με λεπτομέρειες, απο την κατασκευή του δίσκου εως και την τύπωση του. Το είχα στείλει στην PCGS αλλα μου το επέστρεψαν πίσω με την ένδειξη οτι δεν μπορούν να το αξιολογήσουν, οχι οτι είναι πλαστό , δεν μπορούν να το αξιολογήσουν, ( να σημειωθεί οτι μου επέστρεψαν και τα χρήματα της πιστοποίησης ). Θα το ξανά στείλω με "Collar Clash + Broadstrike  --->Trial Strike planchet " γραμμένο στις λεπτομέρειες , να δω τι θα κάνουν?...... μασημένη τροφή (κακιά 8)). Σιμο σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά!! Μιμης  :)

υγ  Καλά έκανες και τα έγραψες εδώ.

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΕΓΡΑΨΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ! ΠΟΛΥ ΣΥΜΜΕΤΡΙΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ TOOLED. OTAN TO ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΤΟΥ!
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 50 λεπτα 1964
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 03:19:22 μμ »

Θα μου πάρει λίγο καιρό... αλλά ναι θα ενημερώσω.
Καταγράφηκε