Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.  (Αναγνώστηκε 7259 φορές)

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476

Παρατήρησα το σήμα νομισματοκοπείου Α και διαπίστωσα ότι υπάρχουν δύο μεγέθη. (και κάποια άλλη διαφορά που
σημείωσα σε κόκκινο κύκλο)
Πέσαμε σε καινούργια ποικιλία η συμβαίνει κάτι άλλο;
Έχει αναφερθεί ξανά;
Παρακαλώ κοιτάξτε τα δικά σας να με βοηθήσετε. Έχετε μικρό ή μεγάλο Α;
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:57:09 μμ »

1
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:58:10 μμ »

2
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 14, 2016, 01:59:22 μμ »

4
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:03:05 μμ »

πολύ ενδιαφέρον συνονόματε, δεν είναι 2 μέρες που έβλεπα διαφορές σε διάφορα σημεία και στα 10 λεπτά 1869.
Καταγράφηκε

silahim

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 476
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:21:57 μμ »

εννοείς εκτός του μικρού μεγάλου ΒΒ

ρίξε μία ματιά στα δικά σου 5λεπτα του '82.......τι έχεις;
έχω μία υποψία ότι αυτά με το μικρό Α είναι δυσκολότερα και θέλω να το επιβεβαιώσω. ;)
Καταγράφηκε

R-E-T-H-Y-M-N-O

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 42
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 14, 2016, 02:51:09 μμ »

3 5λεπτα που εχω ειναι με μεγαλο αλφα
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 14, 2016, 03:57:04 μμ »

εννοείς εκτός του μικρού μεγάλου ΒΒ

ρίξε μία ματιά στα δικά σου 5λεπτα του '82.......τι έχεις;
έχω μία υποψία ότι αυτά με το μικρό Α είναι δυσκολότερα και θέλω να το επιβεβαιώσω. ;)

Όχι Μιχάλη άλλες διαφορές στο πρόσωπο του Γεωργίου π.χ. φρύδια (σε ακυκλοφόρητα για να μην πει κανένας ότι είναι από φθορά).

ασφαλές συμπέρασμα δεν έβγαλα προς το παρόν.

http://www.ebay.com/itm/1869-BB-NGC-MS63-BN-Greece-10-Lepta-Scarce-in-this-Condition-40896-/301922484641?hash=item464bfb81a1:g:qR0AAOSwr7ZW4e6M

http://www.ebay.com/itm/GREECE-10-LEPTA-1869-BB-PCGS-MS-63-BN-/361529385657?hash=item542cd4a2b9:g:ArYAAOSwJQdXBmSe

Η πρώτη εικόνα από αυτά τα δυο μου δείχνει διαφορά, τώρα εάν με γελάνε τα μάτια μου δεν ξέρω.

βασικά αυτό της NGC μου φαίνεται ιδιαίτερο το φρύδι, λέτε άλλη μήτρα? ή εγώ βλέπω πουλάκια.

Τώρα θα μας πει κάποιος ότι ασχολούμαστε με φρύδια δηλαδή τρίχες, πάντως την φώτο από το NGC την κράτησα αρχείο.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:34:47 μμ »

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:39:06 μμ »

5 Λεπτά 1882 φτιαγμένο και στις δύο όψεις κεφάλια G.Χρησιμοποιούταν για "απάτη" στο "κορώνα-γράμματα". Είναι κατασκευή εκείνης της εποχής.

πηγή : http://eshop.sillektiki.com/Product/4847/Page/341/el/


Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:40:54 μμ »

Καλορίζικο, να το χαίρεσαι.
Δεν έχω ξαναδεί 5 λεπτά 1882 με μικρό 'Α'. Ίσως να πέρασε κανένα αλλά δεν το πρόσεξα διότι δεν αναφέρεται πουθενά τέτοια ποικιλία. Έκανα αναζήτηση στο αρχείο μου και μια βόλτα στο νετ (όχι πολύ εκτενή να πω την αλήθεια) και δεν βρήκα κανένα. Οπότε, λογικά και βάσει της εμφάνισης θα πρέπει να το θεωρήσουμε σπανιότερο του κανονικού (με μεγάλο 'Α'). Αλλά και πάλι, η σπανιότητά του, δεν του δίνει υπεραξία, καθότι μόνο οι λιγοστές 'αναγνωρισμένες', προς το παρόν, ποικιλίες 'περνάνε' στους περισσότερους συλλέκτες. Δεν ξέρουμε όμως τι μας επιφυλάσσει το μέλλον, οπότε προτείνω να το κρατήσεις.

Θα πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες διασταυρώσεις. Χοντρά-χοντρά... θα πρέπει να γίνει αποκλεισμός του σφάλματος ή της παρέμβασης ή του τυχαίου γεγονότος και θα πρέπει να γίνει αναζήτηση, τουλάχιστον, ακόμη ενός νομίσματος αυτής της ποικιλίας.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:42:07 μμ »

εννοείς εκτός του μικρού μεγάλου ΒΒ

ρίξε μία ματιά στα δικά σου 5λεπτα του '82.......τι έχεις;
έχω μία υποψία ότι αυτά με το μικρό Α είναι δυσκολότερα και θέλω να το επιβεβαιώσω. ;)

Δέν ξέρω πόσο δύσκολο είναι Μιχάλη αλλά σίγουρα είναι δυσκολότερο από το μεγάλο νομισματόσημο Α.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:50:03 μμ »

Καλορίζικο, να το χαίρεσαι.
Δεν έχω ξαναδεί 5 λεπτά 1882 με μικρό 'Α'. Ίσως να πέρασε κανένα αλλά δεν το πρόσεξα διότι δεν αναφέρεται πουθενά τέτοια ποικιλία. Έκανα αναζήτηση στο αρχείο μου και μια βόλτα στο νετ (όχι πολύ εκτενή να πω την αλήθεια) και δεν βρήκα κανένα. Οπότε, λογικά και βάσει της εμφάνισης θα πρέπει να το θεωρήσουμε σπανιότερο του κανονικού (με μεγάλο 'Α'). Αλλά και πάλι, η σπανιότητά του, δεν του δίνει υπεραξία, καθότι μόνο οι λιγοστές 'αναγνωρισμένες', προς το παρόν, ποικιλίες 'περνάνε' στους περισσότερους συλλέκτες. Δεν ξέρουμε όμως τι μας επιφυλάσσει το μέλλον, οπότε προτείνω να το κρατήσεις.

Θα πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες διασταυρώσεις. Χοντρά-χοντρά... θα πρέπει να γίνει αποκλεισμός του σφάλματος ή της παρέμβασης ή του τυχαίου γεγονότος και θα πρέπει να γίνει αναζήτηση, τουλάχιστον, ακόμη ενός νομίσματος αυτής της ποικιλίας.

Συμφωνώ Κώστα σε όλα. Σφάλμα στην διαδικασία κατασκευής του νομισματόσημου??Νομισματόσημο άλλου νομισματοκοπείου??Άλλη πόντα?? Από κει και πέρα το άν είναι παρέμβαση ή παραχάραξη θέλει ψάξιμο διότι το νομισματόσημο εξ'όσων γνωρίζω δεν άλλαξε μέγεθος ποτέ στο Παρίσι. Άν για παράδειγμα το έβλεπα σε άλλη θέση στο νόμισμα θα μου ήταν πολύ φυσιολογικότερο και θα μπορούσαμε όλοι να το εξηγήσουμε με δεδομένο ότι το νομισματόσημο μπαίνει στο τέλος πάνω στην μήτρα. Όμως το μέγεθος είναι πολύ περίεργο πράγμα! Απαιτείται έρευνα στο θέμα. Το πιο περίεργο είναι που δεν υπάρχει δεύτερο στο διαδίκτυο. Είδομεν...

Υ.Γ Δοκιμή νομισματόσημου ?? 

 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:55:55 μμ »

E Y Ρ Η Κ Α !!!    Πότε τυπώθηκε το νόμισμα αυτό? Το 1882.  Μεγάλο Α Παρίσι.  Μικρό Α Παρίσι 1879 στο 1 λεπτό! Σωστά?  Επομένως ο τεχνίτης που χτύπησε τη μήτρα έκανε Transitional σφάλμα και χρησιμοποίησε την πόντα με το μικρό νομισματόσημο του 1879 που είχε χρησιμοποιηθεί στο μονόλεπτο του 1879!!!!

Το πιάνετε τι εννοώ?

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 λεπτά 1882, μικρό - μεγάλο ''Α'' σήμα νομισματοκοπείου.
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 14, 2016, 04:58:53 μμ »

Εννοώ ότι το νόμισμα που με απορία μας δείχνει ο Μιχάλης φέρει το νομισματόσημο Παρισίου που χρησιμοποιήθηκε στις μήτρες του μονόλεπτου του 1879.  Mint Mark Transitional Error!  Και οι Αμερικάνοι την έχουν πατήσει με το S στον 20ο αιώνα!!  Σφάλμα είναι μετάβασης.


Μιχάλη έχεις κάτι σημαντικό στα χέρια σου!! Η τύχη σου χαμογέλασε!


Υ.Γ Είδα πάνω από 300 κομμάτια σε ebay , ma-shops , facebook  και κανένα δεν φέρει μικρό Α. Μπράβο Μιχάλη!! Σε συγχαίρω για το εύρημα!!!

Καταγράφηκε