Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;  (Αναγνώστηκε 1588 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:26:15 μμ »

Έκανα διάφορους πειραματισμούς και καταλήγω να φτιάξω το φωτογραφικό μου αρχείο για τα νομίσματα με αυτή τη βασική παρουσίαση.

Οι διαφορές είναι ελάχιστες μεταξύ των τεσσάρων φωτογραφιών.

Ελεύθερος ο σχολιασμός και ευπρόσδεκτες οι υποδείξεις. Επιτρέπεται να αλλάξετε τη ψήφο σας εάν αλλάξετε γνώμη αργότερα.

Ευχαριστώ
Καταγράφηκε

tompao

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 11, 2016, 11:32:56 μμ »

Να πω τι βλεπω και γιατι ψηφισα 1.
Γενικα δεν μου αρεσει να βλεπω αυτο το λιγο ανοιχτο πανω στο μαυρο σαν ξεθωριασμα.
Η φωτο και γενικα ολο το σχεδιο εκπληκτικο.
Μονο ανθρωποι με πολυ μερακι μπορουν να καθησουν να κανουν ολο αυτο.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2016, 12:35:06 πμ »

Θα σχολιάσω τη φωτογραφία και μόνο. Το νόμισμα άλλωστε είναι καταπληκτικό. Λοιπόν στη φωτογραφία αυτή πραγματικά δεν υπάρχει κοντράστ ανάμεσα σε νόμισμα και φόντο. Αυτό το κλίκ στο μάτι που κάνει την διαφορά και μόλις το βλέπεις λές ...αααα!! Αυτό εννοώ. Τα Καποδιστριακά κέρματα χρειάζονται λευκό φόντο! Ούτε καφέ ούτε μαύρο. Λευκό και μάλιστα αρχοντικό λευκό δηλαδή πρός το ζαχαρί που λέει και μια φίλη μου. Το ζαχαρί που δεν είναι ούτε άσπρο ούτε και γκρί. Εμείς οι άντρες πάντα δυσκολευόμασταν με τα χρώματα διότι τα μάτια μας έχουν μόνο 2 αισθητήρες χρώματος ενώ τα γυναικεία μάτια έχουν τρείς. Αυτό είναι εκ γενετής σε όλους ανεξαιρέτως. Επομένως δυσκολευόμαστε πολύ στην κατανόηση των χρωμάτων όταν για τις γυναίκες είναι παιχνιδάκι. Βέβαια οι γυναίκες δέν έχουν αίσθηση του χώρου γι αυτό και δεν οδηγούν σωστά. Λόγω τριών αισθητήρων. Άρα πάντα κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις. Η φωτογραφία αυτή την έδειξα και εδώ στην φίλη μου και μου είπε με μια φωνή. Δέν έχει αντίθεση. Έτσι είναι. Μπορεί να μη ξέρει να παρκάρει αμάξι. Μπορεί να μην ξέρει να κάνει προσπέραση και οδηγικές τσαχπινιές αλλά στα χρώματα είναι το κάτι άλλο.

Επομένως χρειάζονται λευκό φόντο. Πάντα υπό το πρίσμα του χιούμορ αλλά και της αισθητικής μιλάω.

 :)
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2016, 08:01:39 πμ »

Θα σχολιάσω τη φωτογραφία και μόνο. Το νόμισμα άλλωστε είναι καταπληκτικό. Λοιπόν στη φωτογραφία αυτή πραγματικά δεν υπάρχει κοντράστ ανάμεσα σε νόμισμα και φόντο. Αυτό το κλίκ στο μάτι που κάνει την διαφορά και μόλις το βλέπεις λές ...αααα!! Αυτό εννοώ. Τα Καποδιστριακά κέρματα χρειάζονται λευκό φόντο! Ούτε καφέ ούτε μαύρο. Λευκό και μάλιστα αρχοντικό λευκό δηλαδή πρός το ζαχαρί που λέει και μια φίλη μου. Το ζαχαρί που δεν είναι ούτε άσπρο ούτε και γκρί. Εμείς οι άντρες πάντα δυσκολευόμασταν με τα χρώματα διότι τα μάτια μας έχουν μόνο 2 αισθητήρες χρώματος ενώ τα γυναικεία μάτια έχουν τρείς. Αυτό είναι εκ γενετής σε όλους ανεξαιρέτως. Επομένως δυσκολευόμαστε πολύ στην κατανόηση των χρωμάτων όταν για τις γυναίκες είναι παιχνιδάκι. Βέβαια οι γυναίκες δέν έχουν αίσθηση του χώρου γι αυτό και δεν οδηγούν σωστά. Λόγω τριών αισθητήρων. Άρα πάντα κάπου χάνεις και κάπου κερδίζεις. Η φωτογραφία αυτή την έδειξα και εδώ στην φίλη μου και μου είπε με μια φωνή. Δέν έχει αντίθεση. Έτσι είναι. Μπορεί να μη ξέρει να παρκάρει αμάξι. Μπορεί να μην ξέρει να κάνει προσπέραση και οδηγικές τσαχπινιές αλλά στα χρώματα είναι το κάτι άλλο.

Επομένως χρειάζονται λευκό φόντο. Πάντα υπό το πρίσμα του χιούμορ αλλά και της αισθητικής μιλάω.

 :)

 Κάτι τέτοιο;
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:09:25 πμ »

Κατ' αρχάς, μου άρεσε, Νίκο, το λογότυπό σου. Οσον αφορά τη φωτογραφία, αν και λίγο άσχετος, ψήφισα το Νο. 3 γιατί αφενός φωτίζει το νόμισμα, αφετέρου δημιουργεί κάτι σαν καθρέφτισμα με το λογότυπο. Ετσι, απλά και καθαρά προσωπικά.
Αλλωστε η Νο 1 είναι η κλασσική.
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:22:12 πμ »

Τα ίδια γούστα έχουμε Θανάση ;). Και εγώ την 3 είχα ψηφίσει. Μου αρέσει που φωτίζεται το νόμισμα, καθώς τα Καποδιστριακά είναι σκουρόχρωμα.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 12, 2016, 09:39:01 πμ »

Τα ίδια γούστα έχουμε Θανάση ;). Και εγώ την 3 είχα ψηφίσει. Μου αρέσει που φωτίζεται το νόμισμα, καθώς τα Καποδιστριακά είναι σκουρόχρωμα.
Χαίρομαι γι αυτό.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 12, 2016, 12:17:09 μμ »

To λευκό (ζαχαρί) φόντο είναι πολύ ταιριαστό. Τώρα μάλιστα αναδεικνύεται το νόμισμα όπως του αρμόζει με ένα ταιριαστό φόντο. Πανέμορφη η φωτογραφία.

Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Ποιο "φόντο" σας αρέσει περισσότερο;
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 12, 2016, 03:22:53 μμ »

ΨΗΦΙΣΑ ΤΟ 3. ΚΑΝΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΙΘΕΣΗ!
Καταγράφηκε