Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1 Drachma 1846  (Αναγνώστηκε 9641 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 08, 2016, 08:23:15 πμ »

Σε απάντηση αυτών που λέει ο Δημητρης (haros) πιθανόν ο λόγος που επεκράτησαν εδω ειναι γιατί δεν έχουμε ευρεία συλλεκτική και Νομισματικη παιδεία. Χώρες ομως όπως η Αγγλία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία δεν συμβαίνει το ίδιο και η αποδοχή των πιστοποιημένων ειναι εμφατικά μικρότερη ακριβώς γιατί έχουν μεγάλη Νομισματικη και συλλεκτική παιδεία (μέσω εκδόσεων εξειδικευμένων βιβλίων, εντύπων μηνιαίου τύπου, μεγάλων και παλιών οίκων δημοπρασιών,συλλεκτικών λεσχών συχνά ανα νομο, διαλέξεις και φορουμ κλπ!

Στην Αμερική τα πράγματα ειναι διαφορετικά. Ενώ δεν λείπει η ανάλογη  παιδεία εντούτοις η ανάγκη τυποποίησης που εξαπλώθηκε και εφαρμοςθηκε για μεγάλα κέρδη έφερε αποτελέσματα. Ας μην παραβλέπουμε το γεγονός οτι ήταν ενα πείραμα που πέτυχε, θα μπορούσε να γυρίσει και αλλιώς.

Αγαπητέ Γιώργο, κάνεις λάθος. Εδώ έχουμε (νομισματική) παιδεία και τα ξέρουμε όλα!

Ο λόγος που προστρέχουμε στις εταιρείες αυτές, είναι για να προφυλαχτούμε από τους παλιούς πεθαμένους (παλιο) εμπόρους, που μας έκρυβαν το "cartwheel", το "appeal", αλλά προ παντός, όταν μια μέρα ξυπνήσαμε και είπαμε θα μαζεύουμε ακυκλοφόρητα νομίσματα, αυτοί μας δούλευαν.

Φαντάσου αυτή τη περιβόητη λίρα με το πασιφανές σφάλμα να τη πουλούσες με την υπεραξία του σφάλματος, και να την αγόραζε "συλλέκτης" για το σφάλμα και η μη πιστοποίηση του σφάλματος (από την εταιρεία) να γινόταν με το νόμισμα στη κατοχή του... Θα ήσουν ένας από "αυτούς"...

Συγγνώμη εάν γίνομαι δεικτικός και σαρκαστικός. Η αλήθεια είναι αυτή. Μπορεί οι εταιρείες πιστοποίησης να απέχουν πολύ από το να γνωρίζουν τα Ελληνικά νομίσματα, αλλά δυστυχώς οι νέοι συλλέκτες εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, απέχουν ακόμη περισσότερο.



Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #31 στις: Απρίλιος 08, 2016, 08:57:36 πμ »

Μπορεί οι εταιρείες πιστοποίησης να απέχουν πολύ από το να γνωρίζουν τα Ελληνικά νομίσματα, αλλά δυστυχώς οι νέοι συλλέκτες εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, απέχουν ακόμη περισσότερο.
+100%
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 08, 2016, 10:34:01 πμ »

Α ναι η περιβόητη λίρα μου, το ξέχασα. Αναρωτήθηκε ο Σίμος πως να αισθάνομαι. Να σου πω Σίμο. Αισθάνομαι σαν την γυναίκα του Καίσαρα (δηλαδή οχι εγω...η φουκαριάρα η λιρίτσα μου). Δεν αρκεί μόνο να είναι τίμια αλλά και να φαίνεται. Αυτό τον ρόλο επιδίωξα να παίξει η πιστοποίησή της. Δυστυχώς αυτή τη φορά δεν ῾φάνηκε῾ τίμια. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν είναι.
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 08, 2016, 10:53:03 πμ »

Μπορεί οι εταιρείες πιστοποίησης να απέχουν πολύ από το να γνωρίζουν τα Ελληνικά νομίσματα, αλλά δυστυχώς οι νέοι συλλέκτες εκτός ελάχιστων εξαιρέσεων, απέχουν ακόμη περισσότερο.
+100%
Μείον (-) 100%  :D
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 08, 2016, 10:56:41 πμ »

Γιωργο,

Πιστευω οτι αν τους το στειλεις πισω με την σημειωση οτι εχουν κανει λαθος και πρεπει να το διορθωσουν ισως να το κανουν. Εχω καλη εμπειρεια με αυτη την διαδικασια, σε 4-5 περιπτωσεις που τους ξαναεστειλα τα νομισματα και διορθωσαν το ταμπελακι σε ολες τις περιπτωσεις. Νομιζω οτι δεν εχεις κατι να χασεις, εκτος τα μεταφορικα + ασφαλεια.

Σωτηρης
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 08, 2016, 11:00:39 πμ »

Δεν ξέρω Σωτήρη...θα το σκεφτώ. Δύο φορές έκανε το ταξίδι...της έπεσε λίγο βαρύς ο Ατλαντικός...είχε αναταράξεις  ::)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 08, 2016, 01:03:56 μμ »

Αυτό είχα γράψει και προηγουμένως. Δύο φορές έστειλε σε επαγγελματίες να πιστοποιήσουν ένα σφάλμα που το είδαμε όλοι. Δύο φορές γύρισε άπραχτος!Και δεν του εξήγησαν για ποιόν λόγο δεν το πιστοποίησαν το σφάλμα. Εγώ είμαι συλλέκτης σφαλμάτων. Με ξέρετε. Πείστε με πώς να στείλω ένα σφάλμα να μου το πιστοποιήσουν!

Πείστε με. Ορίστε! Πείτε μου επιχειρήματα.! 
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 08, 2016, 01:08:15 μμ »

 Μην στέλνεις απλά.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 08, 2016, 01:11:09 μμ »

Α ναι η περιβόητη λίρα μου, το ξέχασα. Αναρωτήθηκε ο Σίμος πως να αισθάνομαι. Να σου πω Σίμο. Αισθάνομαι σαν την γυναίκα του Καίσαρα (δηλαδή οχι εγω...η φουκαριάρα η λιρίτσα μου). Δεν αρκεί μόνο να είναι τίμια αλλά και να φαίνεται. Αυτό τον ρόλο επιδίωξα να παίξει η πιστοποίησή της. Δυστυχώς αυτή τη φορά δεν ῾φάνηκε῾ τίμια. Αυτό όμως δεν σημαίνει οτι δεν είναι.
Το έστειλες ως σφάλμα?  Το έγραψες στο submission?  Πολλές φορές καλό είναι να υπάρχει και συνοδευτική επιστολή με τις παρατηρήσεις σου.  Ξέρω ότι η NGC τα λαμβάνει υπόψη.  Για την PCGS δεν ξέρω.

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 08, 2016, 01:37:19 μμ »

Ασφαλώς. Αυτό που ενδεχομένως να κάνω είναι να το στέιλω μόνο του γράφοντας τα σχετικά. Ε τότε δεν μπορεί θα το προσέξουν.
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 08, 2016, 02:16:44 μμ »

Tόσος  Ντόρος για μια ετικέτα , σελίδες για την ακρίβεια ...........το νόμισμα δεν κοιτάμε ? αυτό δεν εκτιμάμε -κοστολογούμε ? όποιος γνωρίζει ξέρει καλά τι βλέπει και τι αγοράζει ........θα σας μαλώσει πάλι ο ukobke .
Ο Συλλέκτης που τον ενδιαφέρει ως σφάλμα θα το εκτιμήσει ανάλογα ..........τόσο απλά .
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 08, 2016, 02:29:56 μμ »

Tόσος  Ντόρος για μια ετικέτα , σελίδες για την ακρίβεια ...........το νόμισμα δεν κοιτάμε ? αυτό δεν εκτιμάμε -κοστολογούμε ? όποιος γνωρίζει ξέρει καλά τι βλέπει και τι αγοράζει ........θα σας μαλώσει πάλι ο ukobke .
Ο Συλλέκτης που τον ενδιαφέρει ως σφάλμα θα το εκτιμήσει ανάλογα ..........τόσο απλά .

... κι εσύ που έχεις DEEP CAMEO με ταμπέλα μάλιστα, πόσοι το κατάλαβαν;  :P (Το πουλάς;  8)  ;)  )


Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 08, 2016, 02:32:22 μμ »

... κι εσύ που έχεις DEEP CAMEO με ταμπέλα μάλιστα, πόσοι το κατάλαβαν;  :P (Το πουλάς;  8)  ;)  )
Μόλις μπεί στο ngc census ως pop 1 .....ναι αμέ  :D :D :D
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 08, 2016, 03:53:25 μμ »

 ;D
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: 1 Drachma 1846
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 08, 2016, 05:22:39 μμ »

Μην στέλνεις απλά.
+1000, ποιός σε υποχρεώνει να στείλεις για πιστοποίηση ρε Σίμο;

Κάθομαι και διαβάζω, η αλήθεια είναι με διαρκώς μειούμενο ενδιαφέρον, όλη αυτή τη συζήτηση και ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το λόγο... Όποιος θέλει πιστοποιεί, όποιος θέλει δεν πιστοποιεί. Τόσο απλά. Βαρέθηκα να διαβάζω σελίδες επί σελίδων, όπου ντε και καλά στο χόμπυ μου πρέπει κάποιος ή να προσκυνάει πάντα τις εταιρείες πιστοποίησης ή να αποφεύγει μετά βδελυγμίας τα slabs... Τι να πω; Δεν λέω τίποτα.
Καταγράφηκε