Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο  (Αναγνώστηκε 2913 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 24, 2016, 08:27:07 μμ »

Ακουστε να δειτε, αυτα με τα πεπλα ειναι ψιλο μουφα σαν ποικιλια και με εξαιρεση το δοκιμιο ουσιαστικα δεν υπαρχει ποικιλια χωρις πεπλο.  Ουσιαστικα ειναι το πιο ευαισθητο σημειο οποτε διαχρονικα σβηνει.  Η μητρα λογικα ειχε 2 και τρεις γραμμες αλλα εξαφανιζονταν σιγα σιγα με τα χτυπηματα η δεν φαινονταν λογω αδυναμιας.

Δημήτρη, δεν είναι από φθορά. Τα έχω ακυκλοφόρητα από εκείνη την εποχή. Πρόκειται είτε για διαφορετικές μήτρες, είτε για αδύνατα χτυπήματα.

Πάντως, σίγουρα (κατά την άποψή μου) δεν προσδίδουν ιδιαίτερες υπεραξίες.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 24, 2016, 08:32:59 μμ »

Σίγουρα καμιά υπεραξία , απλά για το συλλεγιν. Άλλα αν πρόκειται για σταδιακό μπούκωμα της μήτρας, τότε μπορεί να είναι ακυκλοφόρητο και να μην διακρίνετε καθόλου πέπλο.Για το κομμένο κύμα μια άποψη, και ως προς την συχνότητα εμφάνισης του ? 
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 24, 2016, 08:34:52 μμ »

Σίγουρα καμιά υπεραξία , απλά για το συλλεγιν. Άλλα αν πρόκειται για σταδιακό μπούκωμα της μήτρας, τότε μπορεί να είναι ακυκλοφόρητο και να μην διακρίνετε καθόλου πέπλο.Για το κομμένο κύμα μια άποψη, και ως προς την συχνότητα εμφάνισης του ?

Είναι το πιο δύσκολο από τα κυκλοφορίας, αλλά δεν υπάρχει δυσκολία να το βρεις.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 24, 2016, 08:42:32 μμ »

Από ότι καταλαβαίνω είναι γνωστή σε πολλούς η δεύτερη ποικιλία στο κομμένο κύμα του 73,( και πρέπει να είναι και λίγο δυσκολουτσικη). Εγώ τώρα το έμαθα ;). Κάτι βγάλαμε και σήμερα , ευχαριστώ για την φιλοξενία (στον Γιωργο ) και για την βοήθεια στους υπόλοιπους :) :).
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 24, 2016, 09:04:43 μμ »

 Σιγά Μίμη, ερωτήσεις κάνω και εγώ. Συζήτηση να γίνεται.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 24, 2016, 09:08:37 μμ »

Σιγά Μίμη, ερωτήσεις κάνω και εγώ. Συζήτηση να γίνεται.

 :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 25, 2016, 02:17:41 μμ »

Ακουστε να δειτε, αυτα με τα πεπλα ειναι ψιλο μουφα σαν ποικιλια και με εξαιρεση το δοκιμιο ουσιαστικα δεν υπαρχει ποικιλια χωρις πεπλο.  Ουσιαστικα ειναι το πιο ευαισθητο σημειο οποτε διαχρονικα σβηνει.  Η μητρα λογικα ειχε 2 και τρεις γραμμες αλλα εξαφανιζονταν σιγα σιγα με τα χτυπηματα η δεν φαινονταν λογω αδυναμιας.

+1
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 25, 2016, 02:19:19 μμ »

Λογικά ακούγονται όλα αυτα , και έτσι πρέπει να είναι!! . Να πάρω υην ευκαιρία και να σε ρωτήσω για αυτό , πια η γνώμη σου? . Υπάρχει διάφορα , αλλά είναι και αυτή απο την φθορά της μήτρας? η πρόκειται για διαφορετική?

Διαφορετική μήτρα = ποικιλία
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 25, 2016, 05:37:28 μμ »

Έχουμε 2 ποικιλίες διαφορετικές στο κομμένο κύμα, ωραίαααα. Όσο αφορά τώρα για το πέπλο έχω μια επιφύλαξη για τα πιο πάνω, μόνο και μόνο στο ότι(εγώ τουλάχιστον ε) όσα έχω δει χωρείς πέπλο είναι και με λεπτό ριμ. Με φαρδύ ριμ δεν έχω δει κάποιο χωρείς πέπλο , δεν θα έπρεπε και εκεί να έχουμε το ίδιο φαινόμενο?. Αν έχει κάποιος με το δεύτερο (πιο λεπτό ) κύμα ασ ανεβάσει μια φωτο (παράκληση) έτσι για σύγκριση , η και με χωρίς πέπλο αλλά με φαρδύ ριμ ;). Αν έχει κάποιος όρεξη να ασχοληθεί ναι? έτσι για να δούμε και να συγκρίνουμε. Η υπόθεση πάντως δεν είναι τόσο απλή και απόλυτη ( αλλά ίσως πει και κάποιος άλλος οτι δεν έχει και νόημα......μπορεί :).)

υγ. στο κατάλογο του Καραμιτσου στην σελίδα 305 αναφέρει 2-3 νομίσματα με χωρίς πέπλο , και ενα με 4 γραμμές πέπλου, Αυτά τι είναι?τα έχει στα δοκίμια και στις χαριστικές κοπές . Τα δε γράμματα στο όνομα του χαράκτη παχύτερα . Αναφέρει όμως και οτι η γραμμή πέπλου κάποιες φορές δεν διακρίνετε αν και υπάρχει.  Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός  :) :) 
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 20 δραχμές 1973 τριπλό πέπλο
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 25, 2016, 11:10:38 μμ »

Φαρδύ rim χωρίς πέπλο δεν έχω δει. Εγώ τουλάχιστον.
Καταγράφηκε