Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Canada Has Just 77 Ounces of Gold—or Less  (Αναγνώστηκε 1542 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Canada Has Just 77 Ounces of Gold—or Less
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 09, 2016, 04:03:26 μμ »

Τώρα που το διάβασα, σκέφτομαι ότι και εγώ έχω λιγότερες από 77 ουγγιές :P :P :P :P :P ;D!
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Canada Has Just 77 Ounces of Gold—or Less
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 09, 2016, 05:15:38 μμ »

Ο ΚΑΝΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΗ ΔΥΤΙΚΗ ΧΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΧΡΥΣΟΥ. ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΗΠΑ, ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, ΓΑΛΛΙΑΣ, ΙΤΑΛΙΑΣ ΚΛΠ ΜΕΤΡΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟΝΟΥΣ. Ο ΧΡΥΣΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΔΕΔΕΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΟΥΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ!
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Canada Has Just 77 Ounces of Gold—or Less
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 09, 2016, 07:18:36 μμ »

Ο Καναδάς κάθεται επάνω σε γεωλογικά κοιτάσματα ανεκτίμητης αξίας ίσως γιαυτο; Πάντως το άρθρο εξηγεί οτι πολιτική της χώρας ειναι η επενδυση σε εύκολα μετατρέψιμα assets με βαθύ αγοραστικό ενδιαφέρον όπως currencies.
Ο Gοrdon Brown ως Chancelor of the exchequer πούλησε το 2000 μεγάλο
μέρος των αποθεμάτων της τράπεζας της Αγγλίας με τιμη $250 η ουγγιά. Έφαγε μεγάλη κριτική για αυτό αλλα αν τα χρήματα πήγαν στην οικονομία δεν ειναι κακό. Άλλωστε οι κεντρικές τράπεζες τι πρέπει τελικά να στηρίζουν το νομιςμα η την οικονομία; Δεν ξέρω. Πάντως δεν υποννοω τίποτα σε σχέση με δραχμές και τέτοια άλλωστε ειναι πολλα που δεν γνωρίζουμε.
Καταγράφηκε

incredible

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 44
Απ: Canada Has Just 77 Ounces of Gold—or Less
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 06, 2016, 12:42:02 μμ »


Νεοταξίτες και λαγοί της παγκοσμιοποίησης, η οποία πιστεύει ότι η συσσώρευση  χρυσού είναι επιστροφή στον χρηματιστηριακό  μεσαίωνα. Εάν γίνει μία παγκόσμια κρίση θα είναι από τους πρώτους που θα καταρεύσουν, εάν και πιστεύω ότι είναι κατευθυνόμενοι για να γίνουν ένα καλό παράδειγμα προς μίμηση.

ΥΓ ποιά κορόιδα αγόρασαν τον χρυσό τους;   :)
Καταγράφηκε