Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 8 reales 1791 restrucked brockage ?  (Αναγνώστηκε 2070 φορές)

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 8 reales 1791 restrucked brockage ?
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 05:27:34 μμ »

Ώπα Σιμο σε εχω βαλει τιμωρία σε αλλο ποστ ;D

Πες μας Σιμο
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 8 reales 1791 restrucked brockage ?
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 05:32:52 μμ »

Floating και Radical είναι δυο κατηγορίες σύγκρουσης μητρών που προορίζονται για το ίδιο νόμισμα!

Mule είναι η κατηγορία σύγκρουσης μητρών που προορίζονται για διαφορετικής ονομαστικής αξίας νομίσματα!

Το Floating διαφέρει από το Radical στο εξής. Στο 1ο έχουμε μεταφορά σχεδίου από την μια μήτρα στην άλλη ενώ στο 2ο έχουμε επιπρόθετα μετακίνηση των μητρών σε κεκλιμένη θέση ή rotation θέση (rotation dies) (Tilted dies). 

Τα Radical πάντα να θυμάστε γίνονται όταν αλλάζονται ή τοποθετούνται οι μήτρες. Πέφτει η μια μήτρα στην άλλη κατά την διαδικασία τοποθέτησης. Σε αντίθεση με τα floating όπου οι μήτρες είναι ήδη τοποθετημένες στην πρέσα και χτυπούν μεταξύ τους στην παραγωγική διαδικασία από βλάβη μηχανικής φύσεως.


Το Ισπανικό πάνω είναι ξεκάθαρα Floating περίπτωση. Tου Όθωνα που είχαμε δεί ήταν Radical και προήλθε στην αλλαγή των μητρών. Την ώρα που άλλαζε ο τεχνίτης τις μήτρες στον Όθωνα του έπεσε η μια πάνω στην άλλη.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 8 reales 1791 restrucked brockage ?
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 05:44:02 μμ »

Το νόμισμα που έβαλε ο Καραμήτσος που ήταν 50 λεπτά πάνω σε δίσκο δραχμής ήταν Mule Die clash .  Δηλαδή δεν χτυπήθηκε 2 φορές το κέρμα αλλά ήταν σύγκρουση διαφορετικών μητρών διαφορετικών ονομαστικών αξιών. Γι αυτό φώναζα τότε ότι είναι πανάκριβο σφάλμα και όποιος το αγοράσει θα είναι τυχερός. Γιατί δεν συμβαίνει καθέ μέρα τέτοιο σφάλμα στα νομ/πεία.

Θα μου πείτε γιατί να συγκρουστούν διαφορετικές μήτρες διαφορετικών αξιών. Από λάθος στην αλλαγή. Από απροσεξία. Από λάθος στην αλλαγή αντί να βγάλει πρώτα τις 2 παλιές και να βάλει τις 2 καινούργιες το κάνει σταυρωτά. Έτσι έχουμε και τα double denomination κέρματα.

Άλλη περίπτωση είναι τυπωμένος ήδη  δίσκος να λειτουργήσει ώς μήτρα σε ζεύγος 2 άλλων μητρών διαφορετικής ονομαστικής αξίας.

Άλλη περίπτωση είναι να φτιαχτεί επίτηδες τέτοιο σφάλμα στην αλλαγή μητρών και ονομαστικών αξιών. Αν και πλέον είναι αυστηρά τα μέτρα και δεν το κάνουν αυτό. Παλιότερα το έκαναν.

Μπείτε εδώ να δείτε φωτογραφικό υλικό και από τις 3 κατηγορίες. Είναι εντυπωσιακό.

ΜULE

http://www.maddieclashes.com/mule-die-clashes/

RADICAL

http://www.maddieclashes.com/radical-mad-die-clashes-foreign-coins/

FLOATING

http://www.maddieclashes.com/328-2/








Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 8 reales 1791 restrucked brockage ?
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 05:49:01 μμ »

Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 8 reales 1791 restrucked brockage ?
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 06:04:06 μμ »

Πολυ ωραια πράγματα αν και δυσνόητα καμία φορά.

Προςωπικα εχω φετίχ με τα γαλλικά Ecu τα λεγόμενα reformation types.

Δείτε ενα εδω που μου έτυχε πρόσφατα και έγινε ανάρπαστο απο Αμερικανούς γνωστες:

http://www.athensnumismaticgallery.com/product_info.php/products_id/4697

Αν και στα αγγλικά εντούτοις εχει ενδιαφερον. Η ημερομηνία δεν ειναι αυτη που φαινεται 1701, αυτη ειναι του υποκείμενου νομίσματος που παιζει τον ρολο του κενού δίσκου. Η νέα δεν φαινεται (θα επρεπε να ειναι ορατή στο οπισθοτυπο περιπου 11 η ωρα).

Ολα αυτα τα ecus χτυπήθηκαν οχι μια και δυο αλλα έως τέσσερις φορες το ενα πανω στο αλλο. Οταν συμβαινει αυτο το μεταλλο χάνει τις ιδιότητες του και δεν αποδιδεται σωστά η επανεκτύπωση αλλα δεν ξέρω να το εξηγήσω. Το εχω διαβάσει αλλα με ξεπερνάει. Ειναι ομως τοςο ενδιαφερον, τα κυνηγάω πολυ.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 8 reales 1791 restrucked brockage ?
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 23, 2016, 06:17:15 μμ »

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση!  :)
Καταγράφηκε