Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 1852 Victoria Sovereign A for V???  (Αναγνώστηκε 1284 φορές)

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
1852 Victoria Sovereign A for V???
« στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 12:03:03 μμ »

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 1852 Victoria Sovereign A for V???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 01:08:22 μμ »

Αρχικά νόμιζα ότι ήταν μπουκωμένο τόσο το V όσο και το Α (extra μέταλλο) όσο το κοιτάω βλέπω ομοιότητες συμβόλου, το V είναι ή τουλάχιστον φαίνεται να είναι ένα ανάποδο A, ίσως θα πρέπει να εξεταστεί σε αντιπαράθεση με άλλες λίρες για να φανεί η διαφορά.

Αν όντως συμβαίνει αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον σφάλμα, δεν μπορώ να το κοστολογήσω εξαρτάται κατα πόσον είναι σπάνιο και εάν υπάρχει ενδιαφέρον αγοράς. 

Σίγουρα εάν πιστοποιηθεί και γράψει ότι είναι σφάλμα η τιμή εκτοξεύεται.

Θα μου πεις μάτια δεν έχεις και περιμένεις να το γράφει στο κουτάκι? μάτια έχουμε όλοι αλλά όπως λέει και η παροιμία "άλλα τα μάτια του λαγού και άλλα της κουκουβάγιας"
Καταγράφηκε

Orop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 139
Απ: 1852 Victoria Sovereign A for V???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 01:20:07 μμ »

Πολύ ωραίο εύρημα, δεν έχω δει ξανά το ∀ICTORIA σε αυτή την χρονολογία, μπράβο
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1852 Victoria Sovereign A for V???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 01:46:11 μμ »

Εμένα πάλι το μυαλό μου πάει σε 2 κατευθύνσεις αλλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει...

Παραθέτω ένα link : https://goldsovereigns.co.uk/1852victoriashield.html

http://www.ebay.com/itm/1852-Great-Britain-UK-Sovereign-Sov-Gold-Coin-Young-Victoria-NGC-AU58-AU-Shield-/181992244068?nma=true&si=KyQDxOMahH8r0vAgTt4hQOqBoPk%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 1852 Victoria Sovereign A for V???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 02:57:38 μμ »

Λοιπόν το κοίταξα πολύ προσεκτικά . Το V είναι χτυπημένο πάνω από Α. Για την ακρίβεια εδώ έχουμε σφάλμα του χαράκτη . Έπαθε νομισματικό Vertigo και αντί για V χάραξε Α. Ο λόγος που έπαθε αυτή τη σύγχυση είναι απλός

V I C T O R I A   . Δηλαδή το Ι μπέρδεψε στον κατοπτρισμό τον χαράκτη και χάραξε Α αντί V στην αρχή. Επίσης ενδεχομένως να σταμάτησε τη δουλειά του για κάποιον λόγο και όταν συνέχισε μετά μπέρδεψε το πρώτο με το τελευταίο Ι και αντί για V χάραξε Α.

Εν συνεχεία στον έλεγχο της μήτρας το είδε το χαρακτικό σφάλμα του και προσπάθησε να το διορθώσει σε V.

Είναι ωραίο σφάλμα. Αξίζει να πιστοποιηθεί. Τέτοια σφάλματα είναι περιζήτητα σε συλλέκτες χρυσών λιρών. Ιδιαιτέρως πιστοποιημένα αποκτούν μεγάλη υπεραξία.

Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 1852 Victoria Sovereign A for V???
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 03:02:40 μμ »

Λοιπόν το κοίταξα πολύ προσεκτικά . Το V είναι χτυπημένο πάνω από Α. Για την ακρίβεια εδώ έχουμε σφάλμα του χαράκτη . Έπαθε νομισματικό Vertigo και αντί για V χάραξε Α. Ο λόγος που έπαθε αυτή τη σύγχυση είναι απλός

V I C T O R I A   . Δηλαδή το Ι μπέρδεψε στον κατοπτρισμό τον χαράκτη και χάραξε Α αντί V στην αρχή. Επίσης ενδεχομένως να σταμάτησε τη δουλειά του για κάποιον λόγο και όταν συνέχισε μετά μπέρδεψε το πρώτο με το τελευταίο Ι και αντί για V χάραξε Α.

Εν συνεχεία στον έλεγχο της μήτρας το είδε το χαρακτικό σφάλμα του και προσπάθησε να το διορθώσει σε V.

Είναι ωραίο σφάλμα. Αξίζει να πιστοποιηθεί. Τέτοια σφάλματα είναι περιζήτητα σε συλλέκτες χρυσών λιρών. Ιδιαιτέρως πιστοποιημένα αποκτούν μεγάλη υπεραξία.

Σίμο η θεωρία σου είναι πραγματικά πολύ καλή, δεν ξέρω αν έτσι έγινε αλλά είναι πολύ αληθοφανής, λογικά θα πρέπει να υπάρχουν και άλλες εάν έγινε αυτό.
Καταγράφηκε

Orop

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 139
Απ: 1852 Victoria Sovereign A for V???
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 03:15:32 μμ »

Γράφει λοιπόν σε μία παλιά δημοπρασία του ο Baldwin:

 The Extremely Rare Inverted A for V in VICTORIA, 1850 Sovereign

Another variety only discovered in the last decade since the publication of Marsh’s “The Gold Sovereign”, this most interesting variety is still only demonstrated by a few specimens. The engraver in haste, or due to lack of sharpness in eyesight, or daylight, has obviously selected an A punch rather than a V when stamping in the letters onto the obverse die, or perhaps the correct punch could not be located in the time allowed. He and his superiors either never noticed, and / or could not afford to waste a valuable die for a tiny error the legacy of which has passed to us as an interesting true variety in the coinage of 1850.


Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 1852 Victoria Sovereign A for V???
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 12, 2016, 03:31:12 μμ »

Συμφωνώ Σιμο αυτό εχω γράψει και εγω στα Αγγλικά. Ξέρεις αυτα τα σφάλματα (αν φυσικα έγινε έτσι) τα λέγανε lunch break η Friday afternoon errors. To νομισματοκοπείο ήταν στο Tower Hill στην οδό Μint street, στη γωνία ήταν μια μπυραρία, pub. Πήγαιναν εκεί και γίνονταν τυφλα, ξαναγύριζαν μετα για δουλειά. Απο την ιστορία του Royal Mint.
Καταγράφηκε