Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση  (Αναγνώστηκε 6719 φορές)

tompao

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 11:18:47 μμ »

Ποτέ δεν αγόρασα και ούτε πρόκειται ν'αγοράσω ποτέ κάτι από το ebay. Δέν εμπιστεύομαι την δομή του ώς υπηρεσία και απορρίπτω και το φακέλωμα που κάνει στα καταναλωτικά μου ενδιαφέρονται αλλά και την εμπορική του πολιτική που είναι εντελώς λαθεμένη και απρόσωπη.

Προτιμώ ν'αγοράσω από ένα φόρουμ από μέλος συλλέκτη που τον γνωρίζουν άλλοι 10 και είναι φερέγγυος παρά από κει μέσα. 

Εκφράζω την προσωπική μου άποψη καθαρά. Καθένας πράττει όπως νομίζει ασφαλώς.
Αμα εκει που ψαχνεις δεις καμμια δραχμη σε κανενα λοτακι με 6 κυματα και 42 καταρτια και το εχει τζαμπα δεν θα βαλεις κανενα γνωστο ναστο παρει?
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 13, 2016, 11:45:46 μμ »

 το pay pal balance μου οταν τέλειωσε η συγκεκριμένη δημοπρασία που ηταν η πρώτη αγορά μου απο το ebay δεν είχε χρήματα, ο πωλητής μέσα απο το σύστημα μηνυμάτων του ebay [EXEI ΜΕΓΑΛΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΥΤΟ } εγραψε  οτι δέχεται τραπεζικό εμβασμα,είναι εμπειρος πωλητής,δεν υπάρχει ουτε μια περιπτωση στο εκατομύριο να μην γνώριζε οτι θα γίνουν κρατήσεις απο ενδιάμεσες Τράπεζες,αν ανεβάσω το απόκομα της eurobank θα φανει οτι ηταν 3 οι ενδιάμεσες εως τον πωλήτη,ποτέ δεν μου εγραψε οτι θα χρεωθώ πρόσθετα εξοδα,εχω μηνύματα απο το  ebay που ζητώ να του βάλω αρνητική  και μου απάντησαν τι ακριβώς πρέπει να κάνω για να αξιολογήσω,έχω ολα τα μηνύματα {μέρα ωρα ,κ.λ.π}και μετά απο 2-3 ωρες μου μπλόκαραν το σύστημα αξιολόγησης με την αιτιολογία οτι ο πωλητής ζητα μεσω paypal 142 περίπου δολάρια,μεθοδική κίνηση για να μην μπορω να αξιολογήσω,στο ebay ειχε στο μεταξύ πει οτι ελαβε 53 περίπου,το περίεργο είμαι οτι ενώ το ebay γνώριζε οτι ο πωλητής εστω είχε λάβει 53 ευρώ υποκριτικά με παρότρυνε να αποσύρω το εμβασμα {ποιο εμβασμα ,τα χρήματα είχαν ηδη παραληφθει} και να εξοφλήσω τον πωλητή μεσω paypal  αν νομίζουν τα Αμερικανάκια οτι είμαστε ολοι ψεκασμένοι κάνουν μέγα λάθος ,εγω συμφωνώ στο μεγαλύτερο τμήμα οσων εγραψε ο Σίμος οχι  υπο επήρεια στενοχώριας ,μίσους η αλλων συναισθημάτων ,μας δουλέυουν κανόνικά.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 12:10:44 πμ »

Εκεί που επικρατεί  το πιο μεγάλο ρίσκο αγοράς είναι στα χαρτονομίσματα!!! Δηλαδή αν στα κέρματα το ρίσκο είναι  Χ στα χαρτονομίσματα είναι Χ στο τετράγωνο. Είναι πλυμμένο ? Δέν είναι?. Είναι τσαλακωμένο ή υπερφωτισμένο ? Είναι σιδερωμένο? Είναι κολλημένο με χημική κόλλα? Είναι ισιωμένο σε βιβλίο?  Είναι είναι ...

Γι αυτό και μόνο πιστοποιημένα αγοράζουν οι περισσότεροι και δικαίως...

Αλλά το πρόβλημά μου με το ebay είναι πέραν των συλλεκτικών. Δέν εστιάζεται εκεί το ξεπερνάει. Το να ρίξεις αρνητική στον πωλητή δεν λύνει το πρόβλημα διότι ανοίγει και 2ον λογαριασμό με άλλο ψευδόνυμο και στοιχεία και ξανά κοροϊδεύει ο ίδιος πωλητής.


Αυτό που μ'έχει εξοργίσει είναι οι πωλήσεις πλαστών στον Όθωνα τελευταία που όλοι είδαμε από τον απατεώνα norges_cute που ακόμα και παρά τις αρνητικές ψήφους αλωνίζει! Άν είναι δυνατόν δηλαδή!! Έχει πάρει πάνω από 10.000 ευρώ από πλαστά κέρματα μηδενικής αξίας και ελληνικά και ξένα και ακόμα εμπορεύεται κανονικά εκεί μέσα!

Γιατί τον καλύπτει το Ebay? Αυτό το ασφαλές μέσο συναλλαγών?



Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 12:23:21 πμ »

Και ξέχασα το σημαντικότερο. Αν κάνεις πάνω από 6 μήνες να χρησιμοποιήσεις την προπληρωμένη σου κάρτα πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ν'ανοίξεις καινούργια! Νέα μίζα εκεί + προμήθεια επί του ποσού που βάζεις στην κάρτα...νέα μίζα στο paypal και πάει λέγοντας! Αρκετά με τη κοροϊδία που λέγεται EBAY! Είναι αφερέγγυο απρόσωπο ανασφαλές δεν σέβεται προσωπικά δεδομένα των καταναλωτών και πάνω απ'όλα δεν είναι εύκολο και λειτουργικό.
Συνδεεις το παυπαλ με τον λογαριασμο σου και δεν εχεις προβλημα να πας και να ξαναπας.

Όταν οι ηλεκτρονικές σου αγορές και πωλήσεις θα ελέγχονται μέσω των τραπεζικών σου λογαριασμών από την Εφορία έλα να μου πείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το ebay. Και αν νομίζεις αγαπητέ Tom ότι είναι επιστημονική φαντασία όλο αυτό δεν έχεις παρά να διαβάσεις το 3ο μνημόνιο στις 920 σελίδες που ψήφισε η Κυβέρνηση τον Αύγουστο και που πρέπει να εφαρμόσει αναγκαστικά το Ελληνικό κράτος σύντομα ώς μέτρο καταστολής του λαθρεμπορίου και διακίνησης μαύρου χρήματος.   



Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 12:32:25 πμ »

 Οποιος δεν δεχεται να αγοραζει η να πουλαει τα νομισματα του εξ αποστασεως, καλα κανει, δικαιωμα του ειναι, προφανως ομως περιοριζεται πολυ στις επιλογες του.
 Οποιος δεχεται οτι και θα αγορασει και θα πουλησει εξ αποστασεως νομισματα, δεν ξερω κανενα μερος καλυτερο απο το ebay για αυτο τον σκοπο.
 Αν υπαρχει, πειτε το μου και εμενα.
 Γιαυτο και ειναι ο παγκοσμιος ηγετης στον τομεα των συλλεκτικων, απο αποψη τζιρου.
 Οτι και να λεω εγω η ο αλλος η ο παραδιπλα, αυτο δεν αλλαζει.
 
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 12:38:33 πμ »

Πώς λέμε "Εγώ υπολογιστές δεν ακουμπάω. Έχουν ιούς και φοβάμαι μην κολλήσω τίποτα." ένα πράμα...
(Βέβαια, ο Τζίμης ο Πανούσης, τον οποίο αντιπαθώ ιδιαίτερα, βρήκε λύση. Φοράει προφυλακτικά στα δάχτυλα για να αγγιξει το πληκροτολόγιο.)

---------------------

Εχμμμ... κάποιοι δεν κάνουν και σεξ για τον ίδιους λόγους. Φοβούνται τους ιούς, περιορίζεται η ελεθερία τους κλπ...
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜

tompao

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 09:37:54 πμ »

Και ξέχασα το σημαντικότερο. Αν κάνεις πάνω από 6 μήνες να χρησιμοποιήσεις την προπληρωμένη σου κάρτα πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ν'ανοίξεις καινούργια! Νέα μίζα εκεί + προμήθεια επί του ποσού που βάζεις στην κάρτα...νέα μίζα στο paypal και πάει λέγοντας! Αρκετά με τη κοροϊδία που λέγεται EBAY! Είναι αφερέγγυο απρόσωπο ανασφαλές δεν σέβεται προσωπικά δεδομένα των καταναλωτών και πάνω απ'όλα δεν είναι εύκολο και λειτουργικό.
Συνδεεις το παυπαλ με τον λογαριασμο σου και δεν εχεις προβλημα να πας και να ξαναπας.

Όταν οι ηλεκτρονικές σου αγορές και πωλήσεις θα ελέγχονται μέσω των τραπεζικών σου λογαριασμών από την Εφορία έλα να μου πείς ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το ebay. Και αν νομίζεις αγαπητέ Tom ότι είναι επιστημονική φαντασία όλο αυτό δεν έχεις παρά να διαβάσεις το 3ο μνημόνιο στις 920 σελίδες που ψήφισε η Κυβέρνηση τον Αύγουστο και που πρέπει να εφαρμόσει αναγκαστικά το Ελληνικό κράτος σύντομα ώς μέτρο καταστολής του λαθρεμπορίου και διακίνησης μαύρου χρήματος.   
Αυτος ο ελεγχος απο την εφορια ειναι οντως ανησυχητικος,αλλα μιλας υποθετικα για κατι που θα γινει στο μελλον,οποτε ακυρο αυτο που λες.Δεν μπορεις να κατηγορεις για κατι που θα γινει στο μελλον.
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 10:34:39 πμ »

καλημέρα σας ,κάθε μεταφορά χρήματος απο το εξωτερικό θεωρείται εμβασμα και φορολογείται απο μηδενική βάση ,προστείθεται στον φορολογικό μας συντελεστή ως εισαγωγή κεφαλαίου ,ρωτήστε τον λογιστή σας,αυτόματα δε, με το που μπαίνει στον τραπεζικό σας λογαριασμο ενημερώνεται η εφορία,αν δεν δηλωθεί το οικονομικό ετος που εγινε εισαγωγή βαριά τα πρόστημα αρα ........παπούτσι απο τον τόπο σου....... οσο ακόμα υπάρχουν οι αντικαταβολές τα πανηγύρια ,οι πάγκοι κ,λ,π και ο νοών νοείτο
Καταγράφηκε

tompao

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 11:18:25 πμ »

καλημέρα σας ,κάθε μεταφορά χρήματος απο το εξωτερικό θεωρείται εμβασμα και φορολογείται απο μηδενική βάση ,προστείθεται στον φορολογικό μας συντελεστή ως εισαγωγή κεφαλαίου ,ρωτήστε τον λογιστή σας,αυτόματα δε, με το που μπαίνει στον τραπεζικό σας λογαριασμο ενημερώνεται η εφορία,αν δεν δηλωθεί το οικονομικό ετος που εγινε εισαγωγή βαριά τα πρόστημα αρα ........παπούτσι απο τον τόπο σου....... οσο ακόμα υπάρχουν οι αντικαταβολές τα πανηγύρια ,οι πάγκοι κ,λ,π και ο νοών νοείτο
Βασιλη πολλα μελη εδω εχουν πουλησει παρα πολλα νομισματα στο εβαυ και δεν εχει φορολογηθει κανενας.
Τουλαχιστον εγω δεν το εχω ακουσει και δεν μου εχει συμβει.
Καταγράφηκε

diaylosark

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 11:39:37 πμ »

Αν τα χρήματα που εχει κάποιος στο paypal balance τα κάνει αγορές και οχι μεταφορα σε τραπεζικό λογαριασμό θα γλυτώσει απο πολλα φορολογικά δεινά,αν τα περάσει σε λογαριασμό θα αρχίσουν τα προβλήματα,μακάρι να μην ηταν ετσι αλλά τα λαμόγια του τραπεζικού και πολιτικού συστήματος εξουσίας τα εχουν υπογραψει αυτά, μην επαναπαυόμαστε οτι δεν θα φορολογιθούμε αναδρομικά,εγω για το καλό μας τα γράφω,δεν λεω να ζούμε με τον φόβο αλλα πρέπει να ψάχνουμε παράθυρα νομικά η βολικά πρός εμας ,δεν θα τα πάρουν ολα οι κλέφτες.
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 04:02:02 μμ »



Καλο ειναι ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος να απευθεινεται σε υπεύθυνες πηγές.

 Ας μην κάνουμε το blog καφενείο.
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 05:45:30 μμ »

απευθυνεται
Καταγράφηκε

tompao

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 314
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 14, 2016, 07:06:00 μμ »



Καλο ειναι ο οποιοσδήποτε ενδιαφερόμενος να απευθεινεται σε υπεύθυνες πηγές.

 Ας μην κάνουμε το blog καφενείο.
Επειδη εχουμε μια αντιθετη γνωμη σε ενα θεμα και απανταμε με ωραιο και κοσμιο τροπο εγινε το blog καφενειο?
Καταγράφηκε

GIORGIO

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 25
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 06:58:38 μμ »

Και εγώ έχω αγοράσει απο JKCOINS πάνω απο δέκα φορές με τελευταία πρίν 2 βδομάδες περίπου, δεν είχα κανένα πρόβλημα ευτυχώς αλλα πληρώνω μόνο με PAYPAL , ελπίζω στον φίλο πραγματατικά να βρεί μια άκρη .
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ερώτηση
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 18, 2016, 07:39:03 μμ »

Πρόσφατα, έκανα έμβασμα στο εσωτερικό σε φίλο και αντί να βάλω 687 ευρώ, μου ξέφυγε και έβαλα 687  Dirham ΗΑΕ. περίπου 180 ευρώ. ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ 37 ΕΥΡΩ !!!!!!! (χωρίς τη προμήθεια μετατροπής) Φυσικά του έκανα πρόσθετη κατάθεση του φίλου.
Το έμβασμα το έκανα 4/2/2016 και είχε valeur 8/2/2016. Πήρα τη τράπεζα να ακυρώσει τη συναλλαγή, και μετά από δύο ώρες συζήτηση, μου ζήτησαν κάποια σχετική διαδικασία και γραφειοκρατία, την οποία δέχτηκα. Στο τέλος μου είπαν ότι θα χρεωθώ 20 ΕΥΡΩ για την ακύρωση. Τους ξαπόστειλα, άφησα το έμβασμα να πάει και είπα στο φίλο μου τι έγινε και ότι του έχω κάνει δύο καταθέσεις.

ΣΗΜΕΡΑ 12/2/2016 Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΕ DIRHAM. ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΘΑ ΦΑΕΙ.
ΥΠΕΝΘΥΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΕΜΒΑΣΜΑ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΣΕ ΕΛΛΑΔΑ !!!!!!!


Το μόνο που έχω να πω είναι περαστικά μας.

... και η συνέχεια....(αφιερωμένο στο φίλο μας  diaylosark)

Σήμερα 18/2 παρέα με το φίλο μου, πήραμε τη τράπεζα γιατί το έμβασμα ΑΚΟΜΗ να φτάσει.

Μετά από καμιά 10ριά τηλέφωνα στη τράπεζα και πάνω από ώρα αναμονής, έγινε το θαύμα!!!! Το έμβασμα λέει... δεν εκτελέστηκε. Κατά την τράπεζα οι λόγοι είναι  άγνωστοι!

(Πιθανολογώ ότι τους είχαν τελειώσει τα DIRHAM  :P )
Καταγράφηκε