Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error  (Αναγνώστηκε 4717 φορές)

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:57:45 μμ »

Ενα πολύ ενδιαφέρον νόμισμα που αγόρασα πρόσφατα απο φίλο στο "Στέκι" και σας παρουσιάζω σήμερα εδω με την ευκαιρία της συζήτησης περί lamination error (και άλλα σφάλματα) σε χρυσά νομίσματα που εγινε σε άλλη ενότητα.
Πρόκειται για μια κατά τα άλλα κοινή σύγχρονη χρυσή λίρα κοπής 1958 Ελισάβετ ΙΙ απο το Βασιλικό Νομισματοκοπείο (Royal Mint). Ομως μια προσεκτική ματιά στον οπισθότυπο αποκαλύπτει την περίμετρο του πορτραίτου της Βασίλισσας σε έγκοιλη μορφή (εσώγλυφα όσοι το επιθυμούν ετσι). Τι άραγε συναίβει εδώ? Η γνώμη μου είναι πως πρόκειται για μια περίπτωση σφάλματος "clashed dies" οπου οι δυο μήτρες ερχονται σε επαφή (συγκρούονται) ελλείψει δίσκου. Η δύναμη της πίεσης είναι τέτοια ώστε το σχέδιο της μιάς να αποτυπωθεί επάνω στην άλλη. Ετσι στην εισαγωγή του επόμενου κενού δίσκου οι δύο μήτρες να αποτυπώσουν τα εμφανή σημάδια της πρόσκρουσης στο νόμισμα.

Κανονικά ενα τέτοιο γεγονός σημαίνει συναγερμό και ο χειριστής θα πρέπει λογικά να το αντιλήφθηκε έγκαιρα ιδιαίτερα σε ενα Νομισματοκοπείο με σοβαρό quality control. Είναι απορίας άξιο πως ξέφυγε. Ας δούμε λοιπόν τις εικόνες απο το νόμισμα.

Η πρώτη είναι φυσικά ο εμπροσθότυπος με την Ελισάβετ. Εδω τα σημάδια δεν είναι πολύ ευκρινή παρόλα αυτά ξεχωρίζουν μερικά μπροστά απο το μέτωπο και την μύτη, κάτω απο το L του ELIZABETH, στο Ι του GRATIA και λίγο στο πεδίο πίσω απο την πλάτη.

Στην δεύτερη φωτογραφία τα σημάδια είναι δραματικά και εμφανέστατα. Διακρίνονται πίσω απο τον Άγιο, μπροστά απο το άλογο αλλά και στο έξεργο ανάμεσα στα νούμερα της ημερομηνίας ανάποδα και έγκοιλα τα γράμματα GRA (απο το GRATIA στην λεζάντα του εμπροσθότυπου).

Στην τρίτη εχω σημειώσει με άσπρο για να φαίνεται καλύτερα το δραματικό αυτό φαινόμενο. Το νόμισμα το έστειλα στην PCGS αλλά δεν το πρόσεξαν. Αυτή τη φορά το έστειλα στην NGC ελπίζοντας να ανταμειφθώ και το περιμένω τον Μάρτιο.





Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 01:59:47 μμ »

Είναι clash die ασφαλώς. Δέν στο έγραψε η pcgs γιατί πρέπει να τους το διευκρινίσεις εσύ και μου φαίνεται το πληρώνεις εξτρά στην πιστοποίηση. Ο Κος Βασίλης που είναι ο τομέας του μπορεί να στο εξηγήσει αναλυτικότερα και πληρέστερα. Πάντως είναι σφάλμα νομισματοκοπείου σαφέστατα που καθιστά αυτη την χρυσή λίρα συλλεκτικότατη.

Εξαιρετική αγορά! Εξαιρετικό σφάλμα! Να το χαίρεσαι!  :)

To mintage της πληροφοριακά  είναι 8.700.000 τμχ .
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 02:22:20 μμ »

Ε φυσικα και τους το έγραψα ετςι θα το έστελνα; Και εγω ειμαι PCGS authorised dealer. Παρόλα αυτα λάθη η παραλείψεις ειναι στο παιχνίδι.

Ευχαριστω για τα αλλα σου λόγια.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 02:51:12 μμ »

Όταν με το καλό πάρει την πιστοποίηση από την NGC  θα ήθελα να μας το δείξετε και πιστοποιημένο. Είμαι περίεργος πάντα στις διατυπώσεις σφαλμάτων των εταιρειών πιστοποίησης.  :)
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 02:52:34 μμ »

Ευχαρίστως
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 03:57:39 μμ »

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το σφάλμα!

Αλήθεια, πως λέγεται το σφάλμα όταν αποτυπώνεται μόνο στη μία πλευρά; Το έχω παρατηρήσει σε μερικά νομίσματα που έχω, αλλά σε κανένα και από τις δύο πλευρές.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 05:19:16 μμ »

Αποτυπώνεται εδώ και στις 2 όψεις του νομίσματος Κε Νίκο. Κοιτάξτε λίγο προσεκτικότερα  :)
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 08:40:58 πμ »

Αποτυπώνεται εδώ και στις 2 όψεις του νομίσματος Κε Νίκο. Κοιτάξτε λίγο προσεκτικότερα  :)

Αυτό έγραψα. Το συγκεκριμένο νόμισμα είδα ότι είναι και στις δύο πλευρές (σπάνιο), σε αντίθεση με αυτά που ξέρω και έχω.

Το ερώτημα είναι πως λέγεται το (μη σπάνιο) φαινόμενο να αποτυπώνεται μόνο στη μία όψη και πως δημιουργείται.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 01:48:19 μμ »

Αποτυπώνεται εδώ και στις 2 όψεις του νομίσματος Κε Νίκο. Κοιτάξτε λίγο προσεκτικότερα  :)

Αυτό έγραψα. Το συγκεκριμένο νόμισμα είδα ότι είναι και στις δύο πλευρές (σπάνιο), σε αντίθεση με αυτά που ξέρω και έχω.

Το ερώτημα είναι πως λέγεται το (μη σπάνιο) φαινόμενο να αποτυπώνεται μόνο στη μία όψη και πως δημιουργείται.

Όταν αποτυπώνεται μόνο η μια όψη στην άλλη και όχι εκατέρωθεν τότε  είναι κατηγορίας GC . Βέβαια δεν έχουν εισάγει αυτές τις έννοιες οι εταιρείες πιστοποίησης ακόμα . Όλη η θεωρία και οι ονομασίες όλων των περιπτώσεων είναι εδώ Κε Νίκο :

http://www.error-ref.com/?s=die+clash

Επιπρόσθετα πληροφορίες μπορούμε να λάβουμε κι εδώ : http://www.maddieclashes.com/

Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 06:20:07 μμ »

Η ΠΛΕΥΡΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΑ! ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ ΤΟ ΣΦΑΛΜΑ CLASHED DIES.
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 06:31:16 μμ »

Πολυ ξεχωριστο κομματι.
Πραγματι, οπως λεει και ο Νικος, συνηθως το βλεπουμε μονο στην μια οψη, εδω ειναι και στις δυο.
Και εχω την εντυπωση οτι στα χρυσα (επειδη τα προσεχουν γενικως περισσοτερο κατα την παραγωγη απο οτι π.χ. τα ασημενια η τα χαλκινα) ειναι σπανιοτερο να εμφανιστει.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 31, 2016, 06:40:57 μμ »

Ασφαλώς και είναι σπανιότερο και πολύ μάλιστα! Αυτή η λίρα είναι εξαιρετικά συλλεκτική και πανέμορφη λόγω του σφάλματός της.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 11:25:23 μμ »

Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 10:52:02 πμ »

Σχετικά με την συγκεκριμένη λίρα έχω περισσότερες πληροφορίες από τον Κο Ken Potter που ίσως ενδιαφέρουν.

Και ελληνιστεί . Ένα σφάλμα πιστοποιείται μόνο όταν πληρωθεί η υπηρεσία για πιστοποίηση σφάλματος και παράλληλα αυτό το σφάλμα είναι καταγεγραμμένο σε λίστα ποικιλιών. Είναι αυτό που είχα πεί και παλιότερα στην expo 2016 ότι άν ένα σφάλμα δεν βρίσκεται σε βιβλίο καταγεγραμμένο ώς ποικιλία στις λίρες δεν πιστοποιείται.Η καταγραφή γίνεται από το αρχείο νομισματοκοπείου που κόβει το νόμισμα. Αυτό δεν επηρρεάζει ούτε τον βαθμό του νομίσματος ούτε και την γνησιότητά του. Αλλά για να μπεί στο ταμπελάκι του grader το σφάλμα πρέπει η ποικιλία του να είναι κάπου καταγεγραμμένη.




Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Χρυσή λίρα Ελισάβετ 1958 "Clashed Dies" Error
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 11:32:18 πμ »

Εχει δικιο σε αυτο που γραφει, το εχω διαπιστωσει ο ιδιος.

Θεωρουν καποια σφαλματα μερος της συνηθους διαδικασιας κοπης και δεν τα πιστοποιουν ως τετοια.(ειδικα εαν δεν υπαρχει αρκετη ποσοτητα απο κερματα με το ιδιο σφαλμα για να καταχωρηθουν ως ποικιλια του συγκεκριμενου νομισματος.)
Το die clash ειναι σφαλμα οφθαλμοφανες και αδυνατον, πρακτικα, να ειναι φτιαχτο εκ των υστερων.
Δυο που ειχα στειλει με το συγκεκριμενο σφαλμα,που φαινοταν απο δεκα μιλια, τα πιστοποιησαν μεν ως νομισματα με καθαρο βαθμο, αρα απειραχτα, αλλα παρολο που εσκασα την παραπανω αμοιβη για εξεταση και αναγραφη σφαλματος, δεν την εκαναν.
Στην λιρα του θεματος μπορει να ηθελαν η Βασιλισσα να ειναι καβαλα στο αλογο και να σκοτωνει τον δρακο με οπλοπολυβολο για να το κανουν.

Το γραφω για να μην πετατε αδικα τα λεφτα σας σε πιστοποιησεις καποιων σφαλματων, σε καποιες περιπτωσεις δεν τα δεχονται ως τετοια.
Τουλαχιστον για το die clash, που εχω συγκεκριμενα παραδειγματα.

Οι εταιρειες εχουν την δικη τους πολιτικη, σωστη η λαθος, δεν ειναι Θεοι και πολλες φορες οι πρακτικες τους σε διαφορα θεματα αλλαζουν, καποια στιγμη μπορει να αλλαξει και αυτο.

Αλλα απο την στιγμη που ενα νομισμα ειναι πιστοποιημενο με καθαρο βαθμο, αρα απειραχτο, και εχει καποιο οφθαλμοφανες σφαλμα, το εαν το δεχονται η οχι οι εταιρειες ως σφαλμα δεν εχει και πολυ σημασια, ο καθε συλλεκτης εχει ματια και μυαλο και κρινει.


Καταγράφηκε