Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......  (Αναγνώστηκε 2245 φορές)

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« στις: Ιανουάριος 24, 2016, 04:10:25 μμ »

Λοιπον, ετσιμπησα κατι ιδιαιτερο στο ebay, κατα την αποψη μου ειναι δοκιμαστικη κοπη οπισθοτυπου ΠΡΙΝ την χαραξη της αξιας (κατι παρομοιο περιγραφει ο πωλητης, αλλα μικρη σημασια δινω στις περιγραφες των αλλων).
Απο το Βenin,πρωην Dahomey, αφρικανικο κρατος,( πρωην ευρωπαικη αποικια φυσικα, το μεγαλυτερο σκλαβοπαζαρο της Αφρικης καποτε)
http://www.ebay.com/itm/221790206626?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT
Ο θυρεος μου κανει για γνησιος.
Τωρα, η θα πινει μπυρες για ενα μηνα ο αμιγκο ο Μεξικανος πωλητης στην υγεια του κοροιδου του Ελληνα που εφαγε κανα τοκεν στην κεφαλα για 150$, η θα προσθεσω στην μικρη (υπο)συλλογη μου με δοκιμια αφρικανικα ενα πολυ ιδιαιτερο κομματι.
Δεν βαριεσαι, its all in the game.
Να δουμε και οι NGCδες τι θα πουν οταν μου ερθει και το στειλω...
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 04:13:18 μμ »

Εγώ το βλέπω για uniface πάντως. Θα το ψάξω περισσότερο.

Στα Piedfort του Krause δεν είναι καταχωρισμένο. Εντούτοις δείχνει όντως για δοκιμαστική κοπή. Να ξέρεις γενικά ότι συνήθως τα uniface κέρματα είναι δοκιμαστικές κοπές. Όχι πάντα αλλά συνήθως ισχύει αυτό. Εδώ ότι είναι δοκίμιο ενισχύεται εκτός από το uniface και από την έλλειψη ονομαστικής αξίας (200 Francs) . Επομένως είναι δοκιμή σχεδίου. Κατά 99% αγόρασες κάτι ακριβό και σου εύχομαι να στο πιστοποιήσει ώς δοκίμιο (pattern) ή Piedfort η NGC όταν το στείλεις.


Υ.Γ To Benin συνορεύει με το Τονγκό  δυτικά με τον Νίγηρα και την Bourkina βόρεια και με την Νιγηρία ανατολικά. Μικρό πολύ φτωχό κρατίδιο Αφρικάνικο με μικρό αριθμό νομισματικών κοπών. Ο πωλητής είναι Μεξικανός. Ο θεός και η ψυχή του πώς κατέληξε από την Αφρική στο Μεξικό αυτό το pattern. Πάντως και αν κάνω λάθος διορθώστε με. Το Benin νομίζω τύπωνε  το νόμισμά του από τη Γαλλία μέχρι το 2001; Ήταν Γαλλική αποικία;
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 04:20:35 μμ »

uniface ειναι εκ των πραγματων, μιας και μονο η μια πλευρα εχει σχεδιο, το θεμα ειναι εαν ειναι δοκιμη για τον οπισθοτυπο πριν γινει η χαραξη της αξιας, η κανα τοκεν της πλακας.
Η αισθηση μου, οπως το βλεπω, ειναι οτι ειναι the real thing, αλλα εαν δεν το πιασω στο χερι...
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 04:28:28 μμ »

Εγώ το βλέπω για uniface πάντως. Θα το ψάξω περισσότερο.

Στα Piedfort του Krause δεν είναι καταχωρισμένο. Εντούτοις δείχνει όντως για δοκιμαστική κοπή. Να ξέρεις γενικά ότι συνήθως τα uniface κέρματα είναι δοκιμαστικές κοπές. Όχι πάντα αλλά συνήθως ισχύει αυτό. Εδώ ότι είναι δοκίμιο ενισχύεται εκτός από το uniface και από την έλλειψη ονομαστικής αξίας (200 Francs) . Επομένως είναι δοκιμή σχεδίου. Κατά 99% αγόρασες κάτι ακριβό και σου εύχομαι να στο πιστοποιήσει ώς δοκίμιο (pattern) ή Piedfort η NGC όταν το στείλεις.
Ναι, ουτε εγω το βρηκα πουθενα, οσο και αν εψαξα πριν το χτυπησω.
Merci για την ευχη, αλλιως να του κατσουν οι μπυρες στον λαιμο του μουτσατσο του Μεξικανου και να του παρει φωτια το σομπρερο..
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 04:38:06 μμ »

 ;D :D χεχε . Νομίζω ότι σου πούλησε καλό κομμάτι δοκίμιο ο Μεξικανός. Κατά 99,99% είσαι οκ. Όπως και να χει καλορίζικο και όταν με το καλό πάρεις την πιστοποίηση μας το δείχνεις και με το ταμπελάκι του :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 04:52:15 μμ »

Και κάτι ακόμα που αφορά το Μεξικό. Να έχεις υπόψιν ότι 140€ για το Μεξικό είναι τεράστιο ποσό. Φαντάσου ότι το 1 δολλάριο των ΗΠΑ εκεί είναι ικανό να ταϊσει σε εστιατόριο (μέσης κατηγορίας) ένα ζευγάρι ! Καταλαβαίνεις λοιπόν αυτομάτως τι αξία έχει το ευρώ σε αυτή την χώρα. Εάν στο πουλούσε Γάλλος αυτό το δοκίμιο θα πλήρωνες πολλά περισσότερα λόγω ανεπτυγμένης οικονομίας.  Και από αυτή την άποψη λοιπόν τυχερός είσαι  ;)


Καταγράφηκε

malef13

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 395
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 04:58:35 μμ »

Με την περιγραφή πάνω έλιωσα. Να στε πάντα καλά κύριε Δημήτρη να γράφετε τέτοια. Τώρα, για το νόμισμα, αν και ο πιο ακατάλληλος, πιστεύω πως είναι δοκιμαστική κοπή. Εύχομαι τα καλύτερα από τους NGCδες :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 05:01:16 μμ »

655 CFA δυτικής Αφρικής  αντιστοιχούν σε 1€ .  Για να καταλαβαίνουμε τι νόμισμα έχουμε  ;)
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΒΕΝΙΝ, ο Θεος και η ψυχη του......
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 24, 2016, 05:19:50 μμ »

Ειναι μια θαυμάσια προσθήκη στην συλλογή σου Δημήτρη.

Συνήθως αυτές οι αφρικανικές κοπές γινόντουσαν για λόγους εμπορικούς και διοχετεύονταν απο τις Τράπεζες για σχεδόν τίποτα προκειμένου ο ντόπιος πληθυσμός να εθιστεί ώστε να ειναι πιο εύκολη η εισαγωγή του. Δεν ειναι δοκίμια αλλα σαν uniface αρέσει.

Αυτό που οι Άγγλοι συνήθως αποκαλούν novelty κάτι σαν πρωτοποριακό.
Εχεις γνώση του νομισματοκοπείου; Συνήθως ειναι το Numismatica Italiana (NI).
Καταγράφηκε