Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Χρυσές Λίρες Τουρκίας  (Αναγνώστηκε 2958 φορές)

kostas_89

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 13
Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« στις: Ιανουάριος 20, 2016, 03:22:53 μμ »

Καλησπέρα σε όλους, παρατηρώ οτι από πολλούς, αν όχι από τους περισσότερους, αποφεύγεται η συλλογή χρυσών νομισμάτων, Τουρκίας (Τούρκικες Λίρες) ενω γενικά δεν πουλάνε και αρκετοί. Το έχετε διαπιστώσει και εσείς ή είναι η ιδέα μου? Επίσης θα θελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να επενδύει - αγοράζει χρυσά Τουρικά νομίσματα κάποιος?
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 03:28:22 μμ »

Καλησπέρα σε όλους, παρατηρώ οτι από πολλούς, αν όχι από τους περισσότερους, αποφεύγεται η συλλογή χρυσών νομισμάτων, Τουρκίας (Τούρκικες Λίρες) ενω γενικά δεν πουλάνε και αρκετοί. Το έχετε διαπιστώσει και εσείς ή είναι η ιδέα μου? Επίσης θα θελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να επενδύει - αγοράζει χρυσά Τουρικά νομίσματα κάποιος?

Δεν νομίζω ότι θα σου απαντήσουν. Κι εγώ εφοριακός είμαι και δεν κατάφερα να πάρω απάντηση.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 03:34:27 μμ »

γιατι να μην απαντησουν αυτοι που ξερουν
Καταγράφηκε

epop

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 98
Απ: Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 04:34:59 μμ »

o χρυσος ο επενδυτικος ειναι ο ιδιος ειτε ειναι σε αγγλικα χρυσα ειτε σε νομισματα κονγκο.Απλως επειδη το μορφωτικο επιπεδο(της πλειοψηφιας) οσων στρεφονται στην ελλαδα στα χρυσα νομισματα σαν μορφη επενδυσης, ειναι κατω του μετριου και επειδη ακομη μας κατατρεχει το κατοχικο συνδρομο ,αδυνατουν να καταλαβουν τον προηγουμενο απλο συλλογισμοι οι επενδυτες της κρισης .
Τα νομισματα των 100 κουρους,μικροτερα ή μεγαλυτερα, ειναι τρομερα ρευστοποιησιμα σε μια αγορα τεραστια που ειναι πολυ κοντυτερα σ εμας απο οτι αυτη της αγγλιας.
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 04:44:55 μμ »

Καλησπέρα σε όλους, παρατηρώ οτι από πολλούς, αν όχι από τους περισσότερους, αποφεύγεται η συλλογή χρυσών νομισμάτων, Τουρκίας (Τούρκικες Λίρες) ενω γενικά δεν πουλάνε και αρκετοί. Το έχετε διαπιστώσει και εσείς ή είναι η ιδέα μου? Επίσης θα θελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να επενδύει - αγοράζει χρυσά Τουρικά νομίσματα κάποιος?

Δεν νομίζω ότι θα σου απαντήσουν. Κι εγώ εφοριακός είμαι και δεν κατάφερα να πάρω απάντηση.
Σταυρωτης εισαι ωρε Νικο?? ??? ??? ??? 8) 8) 8)

Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 04:50:15 μμ »

εχουν υπεραξια αυτα
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 05:07:17 μμ »

Αν μιλαμε για bullion χρυσα και οχι συλλεκτικα, ο κυριοτερος παραγοντας ειναι η ευκολια ρευστοποιησης οταν χρειαστει.
Και για να ρευστοποιησεις επενδυτικο χρυσο πουλωντας στο εξωτερικο, π.χ. ebay, θα σε φανε οι προμηθειες.
Ουτε μπορεις να βαλεις στις βαλιτσες χρυσο και να πας να τον πουλησεις εξω.
Οποτε στην εγχωρια αγορα, ειτε μας αρεσει ειτε οχι,η πιο ευκολα ρευστοποιησιμη μορφη επενδυτικου χρυσου ειναι οι ρημαδες οι βρωμολιρες.
Προσωπικα μου αρεσει να παιρνω (για bullion) οτιδηποτε εκτος απο λιρες.
Ομως γνωριζω, οτι εαν να χρειαστει καποτε να πουλησω εδω, θα ειναι δυσκολοτερο απο το να ειχα λιρες, που θα φευγαν στο φτερο, και μαλιστα με το γνωστο "Ελληνικο πριμιουμ".
Ποσο μαλλον Τουρκικα, που λιγοι τα ξερουν να τα αναγνωρισουν κλπ.
Φυσικα, εαν μιλαμε για συλλεκτικα χρυσα αλλαζει το πραγμα.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Χρυσές Λίρες Τουρκίας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 05:55:09 μμ »

Καλησπέρα σε όλους, παρατηρώ οτι από πολλούς, αν όχι από τους περισσότερους, αποφεύγεται η συλλογή χρυσών νομισμάτων, Τουρκίας (Τούρκικες Λίρες) ενω γενικά δεν πουλάνε και αρκετοί. Το έχετε διαπιστώσει και εσείς ή είναι η ιδέα μου? Επίσης θα θελα να ρωτήσω αν αξίζει τον κόπο να επενδύει - αγοράζει χρυσά Τουρικά νομίσματα κάποιος?

Δεν νομίζω ότι θα σου απαντήσουν. Κι εγώ εφοριακός είμαι και δεν κατάφερα να πάρω απάντηση.
Σταυρωτης εισαι ωρε Νικο?? ??? ??? ??? 8) 8) 8)

Μπα, καρφί τους είμαι. Κατά τ' άλλα τους έχω
Καταγράφηκε