Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 δρχ 1994 Die Chip+ Die Deterioration  (Αναγνώστηκε 413 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
10 δρχ 1994 Die Chip+ Die Deterioration
« στις: Ιανουάριος 19, 2016, 10:55:46 μμ »

Είδα σήμερα αυτή εδώ την πώληση. Και μου κάνει εντύπωση η τιμή πώλησης. Καταρχάς από που προκύπτει ότι πρόκειται για κέρμα ποικιλίας broken nose σπασμένης μύτης; Να βάλουμε τα πράγματα λίγο στη θέση τους. Εδώ έχουμε 2 κέρματα κυκλοφορίας του 1994 στα οποία στο δεξί κέρμα δεν έχουμε κάτι να σχολιάσουμε είναι φυσιολογικής τύπωσης ενώ στο αριστερό κέρμα έχουμε κόπωση μήτρας σε τελευταίο στάδιο   (Late stage  die fatigue) κατά το οποίο έχει αλλοιωθεί το σχέδιο προσώπου (die deterioration - υποβάθμιση ποιότητας μήτρας) όπως βλέπουμε παρουσία 2 die chips . Ένα στο μάτι όπου έχουμε δάκρυσμα και ένα στο αυτί όπου έχουμε μπίλια μετάλλου.

Και αναρωτιέμαι το εξής. Ποιός θα πληρώσει 145$ για 2 die chips και για μια μήτρα σε κόπωση όταν αυτό είναι κάτι κοινό στον Δημόκριτο;

Μιλούσα τώρα το απόγευμα με τον Κο Κen Potter. Αυτός μου έδειξε και τη συγκεκριμένη πώληση απορημένος. Όσοι ασχολούνται με τέτοια κέρματα τέτοιων νομισματικών φαινομένων γνωρίζουν ότι οι υπεραξίες που δίνουν δεν υπερβαίνουν τα 5 με 10$ σε κέρματα γενικής κυκλοφορίας. Από τα 10$ μέχρι τα 145$ υπάρχει χάσμα αγεφύρωτο.

Κάτι άλλο που θέλω να επισημάνω γιατί βλέπω ότι γενικεύεται το κακό. Πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τι είναι η διαφορετική χάραξη μιας μήτρας από το die chip πανω σε αυτή. Οι διαφορές στο αυτί του Δημόκριτου δεν έχουν να κάνουν με ποικιλία από χάραξη αλλά απλώς die chips δηλαδή μικρά λακουβάκια - σπασίματα των μητρών από υπερβολική χρήση.  Αυτό είναι όλο κι όλο και δεν δίνει παρά τις υπεραξίες που προανέφερα.

Τυπικά βεβαίως τα die chips είναι mint errors. Αλλά είναι μικρών υπεραξιών . Σημαντικά γίνονται μόνο σε δραματικά αποτελέσματα πάνω στα κέρματα που εμφανίζονται.

πηγή : http://www.ebay.com/itm/ERRORS-1994-GREECE-10-DRACHMAI-BROKEN-NOSE-BRILLANT-UNCIRCULATED-/111875599427?hash=item1a0c4e2c43:g:f2AAAOSwLN5WkALw



Καταγράφηκε