Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: αρνητική στο ebay  (Αναγνώστηκε 7288 φορές)

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:38:08 μμ »

Τη βρήκα τελικά ο μ@λ@κ@ς ! (αυτοκριτική...)
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 10:55:06 πμ »

...Προς το παρόν του έχω στείλει μήνυμα και περιμένω απάντηση για το τι θα μου προτείνει αυτός να κάνουμε.
Αν δω ότι είναι μ@#$%^ς, θα το ξανασκεφτώ πολύ για το τι θα κάνω τελικά...  >:(

Εκανα αναφορά στο ebay ζητώντας επιστροφή (δεν μπορώ να γράψω ότι δεν παρέλαβα γιατί φάκελος ήρθε) και του έστειλα και 2 μηνύματα. Ουδεμία απάντηση μέχρι τώρα και έχει αρχίσει να μου τη δίνει πολύ άσχημα... Το να μην απαντάει ο άλλος είναι αυτό που σιχαίνομαι...

...Ούτε κόκκινη ούτε γκρι θέλω να βάλω σε κανέναν. Αλλά μάλλον θα εξαρτηθεί από αυτόν αυτό... Θα δούμε.

Αν συνεχίσει έτσι, θα τη φάει.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 11:46:11 πμ »

Με το που έγραψα εδώ το παραπάνω μήνυμα (ώρα δημοσίευσης 10:56:06) μέσα σε 8 λεπτά μου ήρθε απάντηση (!) μέσω ebay ότι δέχεται την επιστροφή του ενός νομίσματος και αμέσως επιστράφηκαν τα μισά χρήματα στο paypal... (!!!).

Φίλε μου (αφού παρακολουθείς το φόρουμ - και μάλλον ξέρω ποιο nick έχεις εδώ) θα σου πω ότι αυτό που έκανες δεν ήταν σωστό, όπως δεν είναι σωστή και η τωρινή σου αντίδραση. Κανονικά πρέπει να μου επιστρέψεις όλα τα χρήματα γιατί δεν πήρα αυτό που πλήρωσα. Μόνο σε αυτή τη περίπτωση θα νοιώθω ικανοποιημένος και θα αναγνωρίσω ότι όντως ήταν ένα λάθος ή μια κακή στιγμή - άρα δεν τρέχει τίποτα και πάμε παρακάτω...


ΥΣ:Αν εσένα στο έκανε αυτό κάποιος σε ένα χαρτονόμισμα που αγόραζες από αυτόν, τι θα έκανες και πως θα ένοιωθες..?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 03, 2016, 12:08:47 μμ »

To κακό ειναι, οτι κάποιος που εκανε μια μ@...ία, οταν του ερχεται να πληρώσει, του ερχεται κάπως...Σκέφτεται την χασούρα αμέσως, αντί ν' αναλάβει την ευθύνη της μ@...ας του..Φίλε, και η χασουρα, μεσ' το παιγχνίδι ειναι..Εχασες απ' αυτό, θα βγάλεις απο κάποιο άλλο..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:32:04 μμ »

Με το που έγραψα εδώ το παραπάνω μήνυμα (ώρα δημοσίευσης 10:56:06) μέσα σε 8 λεπτά μου ήρθε απάντηση (!) μέσω ebay ότι δέχεται την επιστροφή του ενός νομίσματος και αμέσως επιστράφηκαν τα μισά χρήματα στο paypal... (!!!).

Φίλε μου (αφού παρακολουθείς το φόρουμ - και μάλλον ξέρω ποιο nick έχεις εδώ) θα σου πω ότι αυτό που έκανες δεν ήταν σωστό, όπως δεν είναι σωστή και η τωρινή σου αντίδραση. Κανονικά πρέπει να μου επιστρέψεις όλα τα χρήματα γιατί δεν πήρα αυτό που πλήρωσα. Μόνο σε αυτή τη περίπτωση θα νοιώθω ικανοποιημένος και θα αναγνωρίσω ότι όντως ήταν ένα λάθος ή μια κακή στιγμή - άρα δεν τρέχει τίποτα και πάμε παρακάτω...

Εφοσον ειναι ετσι, τυχον case θα επιλυσει ωστε να γινει πληρες refund. Αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει πρωτα επικοινωνια εκ νεου.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 12:14:12 πμ »

Εφοσον ειναι ετσι, τυχον case θα επιλυσει ωστε να γινει πληρες refund. Αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει πρωτα επικοινωνια εκ νεου.

Αν μπορούσες να μου το κάνεις λιανά αυτό και με ελληνικούς όρους, ίσως καταλάβαινα τι πρέπει να κάνω...

Πάντως αυτός μου έστειλε πρώτα μήνυμα και μου έγραφε να του γυρίσω το νόμισμα για να μου επιστρέψει τα χρήματα. Μετά από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση από το peypal ότι μου έβαλε λεφτά (τα μισά από όσα πλήρωσα). Μετά μου ήρθε από το ebay ότι δεν χρειάζεται να επιστρέψω το νόμισμα... στο τέλος θα πάω στο Δαφνί και θα ησυχάσω..!

"...The seller accepted your return of ######################UNC, and refunded you $####. It should be available in your PayPal account. You don't need to return this item to the seller - you can keep the item..."
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 01:43:25 πμ »

μηπως η υποθεση που ανοιξες στο ebay αφορουσε μονο το ενα απο τα δυο νομισματα?
Πρεπει να ανοιξεις νεα υποθεση με το item number και του δευτερου νομισματος που ειχες παρει, ασχετα εαν θα στα εστελνε και τα δυο σε μια αποστολη.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 02:10:00 πμ »

Δεν υπήρχε επιλογή για να ανοίξω υπόθεση όπως πραγματικά είχαν τα πράγματα. Η δημοπρασία ήταν πολλαπλή και μπορούσες να αγοράσεις 1 ή 2 τεμάχια. Η υπόθεση που άνοιξα ήταν για επιστροφή 1 νομίσματος (αυτού που είχα παραλάβει, το 2ο δεν το παρέλαβα ποτέ, άρα δεν μπορούσα να το επιστρέψω).
Καταγράφηκε

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 10:48:33 πμ »

Το λακονιζειν εστι φιλοσοφειν.Εγω προσωπικα εκτος του οτι δεν καταλαβα τιποτα,δεν αξιοποιησα καμια πληροφορια, ουτε εγινα σοφοτερος, ωστε σε τυχον παρομοιο προβλημα που θα χρειαστει να ανιμετωπισω  να μπορω να εκμεταλευτω  της πληροφοριας που αποκομησα.Διοτι η πληροφορια πνιγηκε μεσα σε κλαθμους και οδυρμους.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 05, 2016, 11:51:19 πμ »

Το λακονιζειν εστι φιλοσοφειν.Εγω προσωπικα εκτος του οτι δεν καταλαβα τιποτα,δεν αξιοποιησα καμια πληροφορια, ουτε εγινα σοφοτερος, ωστε σε τυχον παρομοιο προβλημα που θα χρειαστει να ανιμετωπισω  να μπορω να εκμεταλευτω  της πληροφοριας που αποκομησα.Διοτι η πληροφορια πνιγηκε μεσα σε κλαθμους και οδυρμους.

Επειδή αυτό που λες δεν πρέπει να γίνεται σε ένα φόρουμ (ο ρόλος του είναι ακριβώς το αντίθετο) πάμε λοιπόν πάλι αναλυτικά:

............


Βρήκα μια δημοπρασία στο ebay που έδειχνε στις φωτογραφίες που είχε, ένα φθηνό ελληνικό νόμισμα το οποίο ήταν ποικιλία. Η δημοπρασία ήταν πολλαπλή, δηλαδή μπορούσες να αγοράσεις 1 ή 2 τέτοια νομίσματα (τόσα έδειχνε το στοκ του). Εκανα αντιπροσφορά και για τα δύο που είχε και την δέχθηκε. Πλήρωσα λοιπόν άμεσα με paypal και για τα 2 νομίσματα + μεταφορικά.

Οταν ήρθε ο φάκελος (απλός κοινός φάκελος με γραμματόσημο .90 λεπτών)  ήταν ανοιχτός (δεν είχε κολλήσει το καπάκι του και η κόλα ήταν άθικτη, ασάλιωτη) και μέσα ήταν σε επίσης ανοιχτή (προστατευτική) συσκευασία, ένα νόμισμα μόνο το οποίο ήταν κοινό και όχι η ποικιλία που έδειχνε στις φωτογραφίες. Ετσι όπως ήρθε λοιπόν, εκτιμώ ότι ήταν πολύ εύκολο σε όλη τη μεταφορά να πέσει κάπου και να χαθεί το ένα ή και τα δύο νομίσματα. Ασε που όποιος ήθελε το/τα έπαιρνε...

Του έστειλα λοιπόν μήνυμα με το πρόβλημα και του ζήτησα να μου πει τι θέλει αυτός να κάνουμε.
Δεν πήρα απάντηση και πήγα στο ebay να δω τ μπορώ να κάνω.
Στις ανάλογες σχετικές επιλογές που είχε (3 αν θυμάμαι καλά) δεν υπήρχε ακριβώς αντίστοιχη περίπτωση και έτσι δεν μπορούσα να ανοίξω "υπόθεση" (case το λένε αυτοί) για το πως πραγματικά έγιναν τα πράγματα. Θα έπρεπε να γράψω ψέμματα και δεν το ήθελα:

- Η μία ήταν ότι δεν παρέλαβα τίποτα. Πράγμα που δεν ισχύει γιατί αποστολή έγινε και παρέλαβα 1 αντικείμενο (διαφορετικό όμως από αυτό που πλήρωσα).
- Η άλλη ήταν για να επιστρέψω τα 2 αντικείμενα. Πράγμα που δεν γινόταν γιατί είχα μόνο 1 στα χέρια μου.
- Η τρίτη ήταν να επιστρέψω 1 αντικείμενο - και αυτό πάτησα τελικά, γράφοντας όμως μέσα αναλυτικά τι έγινε και έβαλα και φωτογραφίες του φακέλου και του νομίσματος, δείχνοντας τη διαφορά της ποικιλίας κλπ.

Μετά, αυτός μου έστειλε μήνυμα και μου έγραφε να του γυρίσω το νόμισμα για να μου επιστρέψει τα χρήματα. Μετά από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση από το pαypal ότι μου έβαλε λεφτά (τα μισά από όσα πλήρωσα). Μετά μου ήρθε ειδοποίηση από το ebay ότι δεν χρειάζεται να επιστρέψω το νόμισμα και ότι η υπόθεση ολοκληρώθηκε.

............


Η συζήτηση λοιπόν περιφέρεται γύρω από αυτά τα δεδομένα και ελπίζω αν σου τύχει, να βοηθηθείς από τις πληροφορίες που θα αντλήσεις. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες, γιατί πιάστηκαν τα χέρια μου να πληκτρολογώ και είμαι και γέρος άνθρωπος...  8)

-----------------

Η νέα συνέχεια τώρα είναι ότι σε αναζήτηση που έκανα βρήκα άλλο λογαριασμό στο ebay, από την ίδια περιοχή (Θεσ/νίκη) που έχει ανεβάσει παρόμοιες δημοπρασίες με του πωλητή μου, με πανομοιότυπο στυλ, και έχει την ίδια ακριβώς δημοπρασία με τις ίδιες ακριβώς φωτογραφίες! Αρα ή έχει 2 λογαριασμούς (το πιο πιθανό) ή κλέβει φωτογραφίες από άλλους και τις βάζει στις δικές του χωρίς να νοιάζεται για τις διαφορές.

Πάντως τώρα μένει να του βάλω αξιολόγηση και είμαι υπό σκέψιν... αφήνω να περάσουν ώρες και μέρες για να αποφασίσω με τη λογική και όχι με τα νεύρα μου.  >:(
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 11:59:24 μμ »

Εφοσον ειναι ετσι, τυχον case θα επιλυσει ωστε να γινει πληρες refund. Αλλα καλο θα ηταν να υπαρχει πρωτα επικοινωνια εκ νεου.

Αν μπορούσες να μου το κάνεις λιανά αυτό και με ελληνικούς όρους, ίσως καταλάβαινα τι πρέπει να κάνω...

Πάντως αυτός μου έστειλε πρώτα μήνυμα και μου έγραφε να του γυρίσω το νόμισμα για να μου επιστρέψει τα χρήματα. Μετά από λίγο μου ήρθε ειδοποίηση από το peypal ότι μου έβαλε λεφτά (τα μισά από όσα πλήρωσα). Μετά μου ήρθε από το ebay ότι δεν χρειάζεται να επιστρέψω το νόμισμα... στο τέλος θα πάω στο Δαφνί και θα ησυχάσω..!

"...The seller accepted your return of ######################UNC, and refunded you $####. It should be available in your PayPal account. You don't need to return this item to the seller - you can keep the item..."

case = ανοιχτη υποθεση για προβληματικη ανταλλαγη προς το ebay ή το paypal.
refund = επιστροφη χρηματων

Εφοσον ο τυπος ειναι Ελληνας, ειναι απλα τα πραγματα στο επικοινωνιακο κομματι. Απ' οσο καταλαβα εδωσε πισω τα μισα λεφτα, και οταν παρει πισω το νομισμα του θα δωσει και τα αλλα μισα. Τωρα αν ηρθε ενα αυτοματο μηνυμα απο το ebay που λεει να μην γινει επιστροφη, αυτο μπορει να ειναι καρμπον κοπια, ή να αφορα μονο το πρωτο μισο κομματι της επιστροφης χρηματων. Το θεμα ειναι τι λεει ο πωλητης, σε αυτο το επιπεδο που ειναι τωρα τα πραγματα, οι δυο σας κανετε παιχνιδι, δεν εχει μπλεχτει το ebay ακομα.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew