Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: αρνητική στο ebay  (Αναγνώστηκε 7268 φορές)

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 05:31:57 μμ »

 Και εμένα χτες μου αγόρασε νομισμα ένας το οποίο το πούλησα πριν 2 βδομάδες στη λέσχη.
 Και είχα ξεχάσει να το διαγράψω, ή το έκανα end listing και μετά το ξαναέβαλα καταλάθος.

 Απλά αν ειχε όντως μονο 7 νομισματα, και τα ειχε και δημοπρασία βδομάδας όλα, λίγο δύσκολο να τα έχασα.
 Το πιο πιθανό έιναι να του έστειλε καποιος μηνυμα μετα το τέλος και να του είπε αν στείλτο σε μενα και σου δινω τα διπλάσια.

 Όπως έκαναν με τον Ποσειδώνα που είχα κερδίσει εγώ.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 20, 2016, 07:12:17 μμ »

Κάπου έγραψα Γιωργο οτι είχε λίγα κομμάτια , αλλά κοίταγα μόνο τα Ελληνικά . Έχει αρκετά....ήταν όμως δημοπρασία 6 ημερών (δεν ήταν αγορά) , δεν μου είπε τίποτα απο την αρχή , αλλα μετά απο 7 μέρες δεν το "βρίσκω και να με συχωράς" . οκ κανένα πρόβλημα , αλλά αν το κάνει συχνά και εμείς είμαστε "έλα μωρέ ο άνθρωπος"? ,γιαυτό και εγώ έγραψα οτι επέστρεψε τα χρήματα. Βέβαια εμένα δεν μου το βγάζεις απο το μυαλό , το έκανε αβαβα , ότι έγινε έγινε , ας πρόσεχε και αυτός , ας προσεχα και εγώ. Πάμε πάρα κάτω... 8)
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 12:29:45 μμ »

Σήμερα παρέλαβα 2 αποστολές και το αποτέλεσμα ήταν το εξής:

- Η πρώτη ήταν άψογη σε όλα της. Σωστή και προσεγμένη συσκευασία των νομισμάτων, ασφαλισμένο φάκελο καλά κλεισμένο με επιπλέον σελοτέιπ από πάνω, νομίσματα όπως ακριβώς περιγράφονταν. Αψογος λοιπόν ο πωλητής και φυσικά θα με ξαναδεί - και πολύ ευχαρίστως μάλιστα.

- Η δεύτερη ήταν σε ένα απλό ΑΝΟΙΧΤΟ φάκελο (!!!) όπου το καπάκι του είχε πλήρως την κόλα του (σαν να μην σαλιώθηκε ποτέ!), σχετικά πρόχειρη συσκευασία περιεχομένου, και από τα δύο νομίσματα που έπρεπε να έχει, είχε μόνο το ένα... και καλά αυτό, πες πάει στο διάολο αφού το έστειλε ανοιχτό μπορεί να έπεσε κάπου στη μεταφορά. Αυτό που είχε μέσα όμως δεν ήταν το νόμισμα που έδειχνε ο πωλητής στη φωτογραφία αλλά διαφορετικό. Στη φωτογραφία δείχνει μια ποικιλία του νομίσματος και μου έστειλε ένα κοινό... Και η πλάκα είναι ότι στο μήνυμα που του έστειλα ΠΡΙΝ την αγορά (έκανα αντιπροσφορά και τη δέχθηκε) του έγραψα με έμφαση ότι θέλω το συγκεκριμένο της φωτογραφίας και όχι άλλο παρόμοιο!

Ασε που χρέωσε 2.50$ μεταφορικά και το έστειλε με ένα απλό γραμματόσημο των 90 λεπτών...


Και σας ρωτάω τώρα εγώ:
Τι κάνουμε σε αυτή τη περίπτωση?
Μια τέτοια συμπεριφορά πωλητή, θέλει κόκκινη ή όχι (ανεξάρτητα από την τελική έκβαση πχ επιστροφή χρημάτων κλπ)?
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 01:08:58 μμ »

Nα του κάνεις dispute στο ebay, οτι δεν το παρέλαβες, να σου επιστρέψει τα χρήματα το paypal, και μόλις γίνει αυτό, ταχυδρόμησέ του το νόμισμα που παρέλαβες, μ' ενα απλό γράμμα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 01:13:00 μμ »

Και αρνητική. Τέτοιες συμπεριφορές την χρειάζονται. Και στο λέω εγώ, που εχω να βάλω πάνω απο 3-4 χρόνια αρνητική, αλλά σε τέτοια περίπτωση, θα την εριχνα...Πάντως, για τα ταχυδρομικά μπορεί να το εγραφε στην καταχώρηση για απλό..., ξανακοίταξέ το
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 01:37:59 μμ »

Στέλιο, οι σκέψεις μου:

- Απεχθάνομαι τις αρνητικές και δεν μου είναι εύκολο να βάλω κόκκινη σχεδόν σε κανέναν... Το θεωρώ πολύ ακραία αντίδραση.
- Είναι και χαμηλής αξίας τα νομίσματα... (αλλά αυτό δεν με νοιάζει καθόλου και δεν παίζει ρόλο στην προκειμένη περίπτωση).
- Για απλό γράφει στα ταχυδρομικά αλλά το πρόβλημά μου είναι ότι χρέωσε ένα γραμματόσημο των .90 για 2.50$ ! Ανεξάρτητα με τι γράφει ο καθένας, περιμένω ανάλογα τη χρέωση και το ανάλογο σέρβις. Εγώ γιατί δηλαδή στέλνω έξω συστημένο και πληρώνω και από τη τσέπη μου το κάτι παραπάνω που κοστίζει? (για Αυστραλία μου κόστισε 5.80 ευρώ με τον ειδικό φάκελο, ενώ χρεώνω 5.50 δολάρια).

Προς το παρόν του έχω στείλει μήνυμα και περιμένω απάντηση για το τι θα μου προτείνει αυτός να κάνουμε.
Αν δω ότι είναι μ@#$%^ς, θα το ξανασκεφτώ πολύ για το τι θα κάνω τελικά...  >:(
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 01:50:29 μμ »

 Απο οτι καταλαβαινω προκειται για νομισματα μικρης αξιας, ετσι?
 Η συσκευασια δεν ειναι ασχημη, εχει και χαρτονι και πλαστικο με φουσκιτσες, αν βλεπω καλα.
 Ειναι προφανες οτι το ταχυδρομησε βιαστικα, ισως μαζι με αλλους φακελλους, και ξεχασε να τον κλεισει και να βαλει σελοτειπ απο πανω.
 Απο τα ταχυδρομικα που χρεωνουν στο ebay οι πωλητες, ενα 17,5% τους τα παρακρατει ebay+paypal + ΦΠΑ στα fees.Και εχουν και καποια εξοδα handling.
 Σε καθε περιπτωση, εφοσον το εγραφε στην δημοπρασια οτι χρεωνει τοσο ταχυδρομικα, δεν ειχεις λογο να διαμαρτυρεσαι, τα ελαφρως φουσκωμενα ταχυδρομικα "βοηθουν" τον πωλητη, ειδικα σε μικρης αξιας πωλησεις, ειναι λαθος του μονο εαν γραφει οτι το στελνει συστημενο και στο εστειλε απλο.
Για το περιεχομενο, ειναι προφανες οτι εχει κανει πα.αρια, και βγαινει συμπερασμα απο αυτα που γραφεις, οτι μαλλον την εκανε εν γνωσει του.
Ο πιο απλος τροπος ειναι αυτος που σου περιεγραψε ο Στελιος.
Για την αρνητικη, εφοσον εισαι πεπεισμενος οτι το εκανε επιτηδες και δεν ηταν ενα τιμιο λαθος, βαλτην.
Αν εχεις αμφιβολιες, μπορεις να του βαλεις ουδετερη, περιγραφοντας το γεγονος.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 02:01:03 μμ »

Για τα μεταφορικά που λες, ουσιαστικά δεν έχω πρόβλημα, απλώς μου τη δίνει όταν το κάνουν γιατί εγώ δεν έχω αυτή τη λογική. Τέλος πάντων, πάει αυτό. Για τη συσκευασία έχεις δίκιο, έτσι είναι. Υπάρχει αντίφαση όμως ανάμεσα σε αυτό και στο ότι το έστειλε όπως το έστειλε - και ότι έστειλε. Λέει ότι είναι χρόνια συλλέκτης & έμπορος στο ιμπέι,  και έτσι πρέπει να είναι. Αρα δεν επιτρέπεται να κάνει τέτοια με τα νομίσματα και τους φακέλους.

Πεπεισμένος δεν είμαι για τίποτα, γιατί έχω μάθει στη ζωή μου ότι συμπτώσεις και συγκυρίες μπορεί να φέρουν τα πάνω κάτω και να κάνουν το μαύρο άσπρο. Ούτε κόκκινη ούτε γκρι θέλω να βάλω σε κανέναν. Αλλά μάλλον θα εξαρτηθεί από αυτόν αυτό... Θα δούμε.

Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 02:21:24 μμ »

Όταν βλέπω οτι τα μεταφορικά είναι (για 1-2 νομίσματα εντός Αττικής η και Ελλάδος ) είναι 2,50 με 2,80 ευρω ( για να μην πω 5 και 10 ευρω μερικές φορές), περιμένω αν μη τι άλλο να είναι συστημένο. Εαν δεν έρθει συστημένο,τότε, αρνητική δεν βάζω βέβαια, αλλά τον πωλητή δεν τον προτιμώ. Χάρηκα τελευταία αγορά μου , από Κύπρο παρακαλώ, έκλεισε νόμισμα αστεία (κατά την γνώμη μου) χαμηλά, και ο άνθρωπος μου το έστειλε όχι μόνο συστημένο , αλλά και σε ακριβό φάκελο. Μπράβο του και συγχαρητήρια!!! 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 02:40:04 μμ »

Να δεις πως την πάτησα μια φορά πριν 2-3 μήνες. Κερδίζω κάτι buy it now, και μου στέλνει invoice ο πωλητής, με $3.50 ταχυδρομικά, απο Ελλάδα...Περιμένω καμμια 15αριά μέρες, και δεν εχω παραλάβει. Του στέλνω μύνημα, και δεν απαντάει (δικαίωμά του), και στον μήνα απάνω, του κάνω dispute, οτι δεν παρέλαβα, και παίρνω τα χρήματά μου (γύρω στα 15 δολλάρια ήταν)...Σκεφτόμουνα για αρνητική, και μπαίνω ξανά στην καταχώρηση, και εγραφε για απλό γράμμα, και συστημμένο $6.00
$3.50 που χρέωσε, θεωρούσα δεδομένο οτι θα ήταν συστημμένο ... Ετσι, δεν εβαλα αρνητική..
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 02:46:59 μμ »

Για τα οτι ο φακελος ηταν απαραδεκτος και το προιον μισο και το αλλο μισο αλλο, αμεσο μηνυμα, και αν δεν απαντησει σε 3 μερες με refund ή εκ νεου αποστολη κοκκινη και dispute.

Για το κοστος των μεταφορικων, δεν περιλαμβανεται μονο το γραμματοσημο. Shipping and handling.

Ειναι γραμματοσημο, φακελος, ο,τι αλλα υλικα ενδεχομενως χρησιμοποιησε, ο κοπος του και ο χρονος του μεχρι να φτασει στο ταχυδρομειο. Ο καθενας χρεωνει ο,τι πιστευει για αυτα και ο εκαστοτε αγοραστης ειτε το δεχεται ειτε οχι.

Επισης δεν ειναι δυνατον να γνωριζει απ' εξω με απολυτη ακριβεια το κοστος του γραμματοσημου, οποτε το βαζει κανεις σε μια περιπου-και-λιγο-παραπανω λογικη τιμη, οπως κι εδω.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 03:10:19 μμ »

Για το θεμα απλου η συστημενου, ειναι καθαρα θεμα αναληψης ρισκου απο τον πωλητη, γιατι εαν πεσει σε κατεργαρη αγοραστη που πει οτι δεν το παρελαβε, κανει refund χωρις πολλα-πολλα, το ebay δεν αφηνει περιθωρια.

Ομως, παρολα αυτα, πολλοι πωλητες  το στελουν απλο για νομισματα μικρης αξιας, γιατι κανεις αγοραστης απο το εξωτερικο δεν ειναι διατεθειμενος να πληρωσει 6-8$ ταχυδρομικα για νομισμα αξιας 10-20$.
Η και να τα πληρωσει, η δημοπρασια κλεινει σε χαμηλοτερη τιμη, γιατι τα συνυπολογιζει ο αγοραστης στο συνολικο κοστος.
Δεν υπαρχει προβλημα λοιπον, αρκει να το λεει σαφως στην αναρτηση του, το ρισκο ειναι του πωλητη και μονον.
 Στην Ελλαδα τα ταχυδρομικα ειναι φτηνα για το εσωτερικο, αλλα κανεις δεν καθεται να βαζει στις δημοπρασιες χωριστες τιμες για Ελλαδα κλπ, βαζει μια τιμη για απλο και μια για συστημενο και εαν τυχει να το αγορασει καποιος απο Ελλαδα και χρεωνει π.χ. 6$ για συστημενο, κανονικα πρεπει να κανει ενα shipping refund μερικα δολλαρια με το paypal και εληξε η υποθεση.

 Παντως, επειδη αγοραζω εδω και χρονια απο το ebay απο ξενους πωλητες, παρα πολλοι συστηματικα "φουσκωνουν"  τα ταχυδρομικα, και ιδιαιτερα οι αξιοπιστοι και αυτοι που το κανουν επαγγελματικα, ειναι κατι που συνηθιζεται και θεωρειται δεδομενο, γιατι περα απο το handling, υπαρχει και μια τιμολογηση ρισκου που αναλαμβανει ο πωλητης σε καθε πωληση στο ebay -αποστολη στο εξωτερικο. (και για μερικους, ισως και το κοστος ιδιωτικης ομαδικης ασφαλισης των αποστολων τους στο εξωτερικο).
 Για να μην  κατηγορουμε δηλαδη τους Ελληνες, σε αυτο τον τομεα αλλοι εχουν τα πρωτεια.
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 04:16:43 μμ »

To dispute τι είναι και πως το βρίσκω αν χρειαστεί?
Καταγράφηκε

corvus

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 176
  • The Empire is Law, the Law is sacred
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 10:54:57 μμ »

Ειναι η διαδικασια που ακολουθει ενας δυσαρεστημενος αγοραστης επειδη υπηρξε καποιο προβλημα, μεσω της οποιας θα αποζημιωθει, και στην οποια μεσολαβει το paypal για να ειναι βεβαιο πως θα συμβει. Εαν μεσω μηνυματων δεν βγει ακρη δηλαδη, μπαινει το τριτο προσωπο που διασφαλιζει την ποιοτητα της συναλλαγης και βοηθα στην αποζημιωση ή διεκπεραιωση.

Φανταζομαι στην σελιδα του προιοντος, θα βγαλει καποιο λινκ του τυπου "report a problem with this product" κλπ. Ή στα my buys στο σημειο που εχει αρκετες επιλογες για το καθε αγορασμενο, θα εχει αντιστοιχη επιλογη.
Καταγράφηκε
Long forgotten, forged anew

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: αρνητική στο ebay
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 01, 2016, 11:05:37 μμ »

Ειναι η διαδικασια που ακολουθει ενας δυσαρεστημενος αγοραστης επειδη υπηρξε καποιο προβλημα, μεσω της οποιας θα αποζημιωθει, και στην οποια μεσολαβει το paypal για να ειναι βεβαιο πως θα συμβει. Εαν μεσω μηνυματων δεν βγει ακρη δηλαδη, μπαινει το τριτο προσωπο που διασφαλιζει την ποιοτητα της συναλλαγης και βοηθα στην αποζημιωση ή διεκπεραιωση...

Αρα αυτή η επιλογή είναι στις σελίδες του paypal ?
Εκεί να την αναζητήσω?

...Φανταζομαι στην σελιδα του προιοντος, θα βγαλει καποιο λινκ του τυπου "report a problem with this product" κλπ. Ή στα my buys στο σημειο που εχει αρκετες επιλογες για το καθε αγορασμενο, θα εχει αντιστοιχη επιλογη.

Που είναι ρε παιδιά αυτή η επιλογή και δεν την βλέπω..? :-[
Ψάχνω να βρω τη σελίδα των πωλήσεων (στο ebay) με τις αναλύσεις και τις επιλογές και δεν μπορώ να τη βρω..! ???
Καταγράφηκε