Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 10051 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« στις: Ιανουάριος 08, 2016, 04:30:04 μμ »

Θα δώσω απ'ευθείας τη διεύθυνση της σελίδας ώστε όποιος θέλει να μελετήσει. Υπάρχει εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό με επεξηγήσεις στ'αγγλικά . Όλα τα σφάλματα που παρουσιάζονται αφορούν τον Καναδά αποκλειστικά με επιπρόσθετο θεωρητικό υπόβαθρο υψηλού επιπέδου. Η ορολογία που χρησιμοποιείται στη σελίδα αυτή ή πιο σωστά και στην σελίδα αυτή είναι αυτή που χρησιμοποιώ κι εγώ και όλοι όσοι ασχολούνται με αυτόν τον τομέα συλλεκτισμού. Είναι η παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία νομισματικών κοπών , σφαλμάτων και ποικιλιών. Όποιος έχει απορία σχετικά με κάποιο  ή κάποια κομμάτια ή κάποια επεξήγηση δεν την κατανοεί διατίθεμαι να βοηθήσω.

http://www.coinscan.com/err/error.html

Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 06:39:41 μμ »

Θα δώσω απ'ευθείας τη διεύθυνση της σελίδας ώστε όποιος θέλει να μελετήσει. Υπάρχει εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό με επεξηγήσεις στ'αγγλικά . Όλα τα σφάλματα που παρουσιάζονται αφορούν τον Καναδά αποκλειστικά με επιπρόσθετο θεωρητικό υπόβαθρο υψηλού επιπέδου. Η ορολογία που χρησιμοποιείται στη σελίδα αυτή ή πιο σωστά και στην σελίδα αυτή είναι αυτή που χρησιμοποιώ κι εγώ και όλοι όσοι ασχολούνται με αυτόν τον τομέα συλλεκτισμού. Είναι η παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία νομισματικών κοπών , σφαλμάτων και ποικιλιών. Όποιος έχει απορία σχετικά με κάποιο  ή κάποια κομμάτια ή κάποια επεξήγηση δεν την κατανοεί διατίθεμαι να βοηθήσω.

http://www.coinscan.com/err/error.html

Εχω μια απορία Κε. Σίμο,

Μήπως είναι καλύτερη η απλή φράση "η συνήθως χρησιμοποιούμενη ορολογία . . . " αντί της πομπώδους φράσεως (με κόκινα) που χρησιμοποιείς???

Μην αδικείς τον εαυτό σου !!!

πολύ φιλικά

ορφεας

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 06:46:26 μμ »

Είναι η ορολογία που παγκοσμίως χρησιμοποιείται από σελίδες πώλησης στο διαδίκτυο , από ενημερωτικές-εκπαιδευτικές σελίδες , από φόρουμ , από εταιρείες πιστοποίησης (ΑΝΑCS, ICG ,PCGS , NGC κλπ)  , από μεγάλους  συλλέκτες του είδους , από εγκεκριμένη βιβλιογραφία Αμερικάνικη και ευρωπαϊκή , από την CONECA τον διεθνώς αναγνωρισμένο οργανισμό που ασχολείται με τον τομέα αυτόν κλπ. Είναι επομένως η παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία νομισματικών κοπών , σφαλμάτων και ποικιλιών.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:12:54 πμ »

1996 One Cent struck on a planchet intended for the core of a Two Dollar coin.
Copper Aluminum Nickel – 2.3 Grams

πηγή : canadian error coins / facebook

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:14:08 πμ »

1955 Five Cents
Off Centre

πηγή : canadian error coins / facebook


Υ.Γ Κάτι όμορφο... Οι Άγγλοι λένε Circle . Οι Αμερικάνοι λένε Cycle . Οι Αμερικάνοι λένε center. Οι Άγγλοι λένε Center/Centre . Οι Καναδοί λένε αποκλειστικά Centre. 50% Αγγλογενής και 50% Γαλλογενής χώρα. Ίσως και περισσότερο Γαλλογενής από Αγγλογενής.  :)

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:18:30 πμ »

1965 Fifty Cents struck on a planchet intended for a Twenty Five Cents coin.
Silver – 5.85 Grams

πηγή : variety and error coins / facebook

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:20:11 πμ »

1981 One Cent struck on a planchet intended for a Ten Cents coin.
Nickel – 2.08 Grams

πηγή : canadian error coins / facebook

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:22:14 πμ »

Canada Fifty Cents struck on a planchet intended for a One Cent coin.
Copper – 2.5 Grams


TO ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΡΜΑ!!!  :P

πηγή : canadian error coins / facebook

Αυτή η σούπερ σπανιότητα σε αμερικάνικη δημοπρασία θα ξεπερνούσε τα  5.000$ . Ίσως να λέω και λίγα!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:30:04 πμ »

December 1999 Canada 25 Cents – This is Canada
With an obverse Brockage by a 25 cents coin struck on a 10 cent planchet.


Από τα πιο όμορφα Brockage που έχω δεί ποτέ μου!!!! Συγκλονιστική ομορφιά!  Μ'έστειλε ο άνθρωπος βραδιάτικα σε άλλον γαλαξία!!! Αυτά είναι!!!!!!!!!!!!!!!!

πηγή : canadian error coins / facebook

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:40:51 πμ »

Συγνώμη Digo για τα πολλαπλά posts  αλλά κάποια σπουδαία κέρματα πρέπει να τα βλέπουμε όλοι μας ν'ανοίγει το μάτι μας! Μας κάνει καλό! Διευρύνει τον ορίζοντά μας. 

Τα υπόλοιπα αύριο!  :)   


Ευχαριστώ θερμότατα τον Κο Patrick Glassford από τον Καναδά γι αυτό το σπουδαίο υλικό!  Είναι τρομερός συλλέκτης και ιδιαίτερα ευφυής.   Μέχρι και ο Κος Ken Potter υποκλίθηκε στη συλλογή του! Τι να λέμε τώρα!!! Χαίρεσαι να γνωρίζεις τέτοιους ανθρώπους!!  :)

Ελπίζω να μου δείξει και καναδικά σχέδια πάνω σε δίσκους για ευρωκέρματα. Είδομεν ... 
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:57:59 πμ »

Σιμο μου, δεν χρειαζεται να απολογηθεις σε κανενα και κυριως σ'εμενα. Τι ειμαι; Χωροφυλακας του φορουμ, να δινω προτεραιοτητα στην Α λεωφορο, σταματωντας τον κοσμο στην Β κατα κρισιν, αγνοοωντας τα φαναρια ωστε να διευκολυνθει η ροη του κοπαδιου;  ::)

Τωρα που τοπα αυτο, θυμηθηκα ενα χωροφυλακα που επι μια δεκαετια, ισως και δεκαπενταετια, εκανε αυτην ακριβως τη δουλεια στο φαναρι της Αγιας Βαρβαρας στο Ψυχικο, στην Κηφισιας. Δεν αντικατασταθηκε ποτε (επαξια αρχικα, καθολου στο τελος) αφοτου πηρε συνταξη. Ψηλος,επιβλητικος, "μη χασομερατε μανταμ", με τσιγκελωτο μουστακι λες κι ηρθε απ'την εποχη του Γεωργιου του Α, το οποιο μαλιστα παγωνε στις ακρες του, τα τσιγκελια, τις πολυ κρυες μερες με χιονονερο η/και χιονι και γινοταν'ασπρο και παντα τα παιδια εσκαγαν στο γελιο μ'αυτες τις ασπρες ακρες.  ;D

Αλλα αυτος εκει, βρεξει, χιονισει, η εσκαγ'ο τζιτζικας, ουτε μια μερα δεν τον θυμαμαι να ελειψε, τους δε ντοπους τους γνωριζε με μια χαρακτηριστικη ματια. Αλλωστε τοτε κατεβαιναν και σημαινοντα προσωπα απο το Καστρι. :)


ΥΓ: Και για να λεμε την αληθεια, για να σε απασχολει το γραψμο μιας μονο σελιδουλας με οντως ωραιοτατο θεμα, μαλλον καποια θετικη επιρροη ειχαν οι αγριοφωναρες μου.  :)
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 10:17:49 πμ »

Θα δώσω απ'ευθείας τη διεύθυνση της σελίδας ώστε όποιος θέλει να μελετήσει. Υπάρχει εξαιρετικό φωτογραφικό υλικό με επεξηγήσεις στ'αγγλικά . Όλα τα σφάλματα που παρουσιάζονται αφορούν τον Καναδά αποκλειστικά με επιπρόσθετο θεωρητικό υπόβαθρο υψηλού επιπέδου. Η ορολογία που χρησιμοποιείται στη σελίδα αυτή ή πιο σωστά και στην σελίδα αυτή είναι αυτή που χρησιμοποιώ κι εγώ και όλοι όσοι ασχολούνται με αυτόν τον τομέα συλλεκτισμού. Είναι η παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία νομισματικών κοπών , σφαλμάτων και ποικιλιών. Όποιος έχει απορία σχετικά με κάποιο  ή κάποια κομμάτια ή κάποια επεξήγηση δεν την κατανοεί διατίθεμαι να βοηθήσω.

http://www.coinscan.com/err/error.html

Εχω μια απορία Κε. Σίμο,

Μήπως είναι καλύτερη η απλή φράση "η συνήθως χρησιμοποιούμενη ορολογία . . . " αντί της πομπώδους φράσεως (με κόκινα) που χρησιμοποιείς???

Μην αδικείς τον εαυτό σου !!!

πολύ φιλικά

ορφεας


Aλήθεια?? όλοι αυτοι οι παρακάτω, χρησιμοποιούν την Παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία???
Και εγώ γιατί βλέπω τόσες διαφορές μεταξύ τους????

Είναι η ορολογία που παγκοσμίως χρησιμοποιείται από σελίδες πώλησης στο διαδίκτυο , από ενημερωτικές-εκπαιδευτικές σελίδες , από φόρουμ , από εταιρείες πιστοποίησης (ΑΝΑCS, ICG ,PCGS , NGC κλπ)  , από μεγάλους  συλλέκτες του είδους . . .
,

. . . . από εγκεκριμένη βιβλιογραφία Αμερικάνικη και ευρωπαϊκή. . .

Αλήθεια?? Υπάρχει Οργανισμός που εγκρίνει την βιβλιογραφία?? Και μάλιστα την αμερικανική και την ευρωπαϊκή??

από την CONECA τον διεθνώς αναγνωρισμένο οργανισμό που ασχολείται με τον τομέα αυτόν κλπ.

Από ότι ήξερα η CONECA, είναι η συγχώνευση δύο σωματείων (clubs), του CONE (Collectors of Numismatic Errors) και του NECA (Numismatic Error Collectors of America) και κάνει επίπονη και αξιόλογη δουλειά στην ορολογία.
Αλλά διεθνώς αναγνωρισμένος οργανισμός?? Από πού και ως πότε και από ποιόν???

Και τέλος το μεγάλο άλμα ( ή salto mortale?)
Aπό όλα τα ανωτέρω βγαίνει το συμπέρασμα
Είναι επομένως η παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία νομισματικών κοπών , σφαλμάτων και ποικιλιών.

Αλήθεια?? ποιος Παγκόσμιος ή Διεθνής Οργανισμος έδωσε τέτοια έγκριση????

Συγνώμη, αλλά αδυνατώ να καταλάβω. Ισως έχω μάθει λάθος κάποιες έννοιες (εγκεκριμένος, αναγνωρισμένος κλπ), ισως έχω χάσει συνέχειες, ίσως το μυαλό μου, ισως . . , ίσως. . .,

Πολύ φιλικά
ορφεας

ΥΓ Η Παγκόσμια εγκεκριμένη ορολογία θα πρέπει να αναφέρει
Το σφάλμα ως error,
Tην ποικιλία ως variety,
Την σφαλματοποικιλία? Πως? Errorvariety???   :D :D :D (αυτό το λέω για να ξεδώσουμε λίγο Κε. Σίμο)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:41:34 μμ »

1997 Canada Six Cents
Five Cents over-struck on a One Cent coin.
This is a transitional error as the multi-sided One Cent
was discontinued in 1990.


Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:42:37 μμ »

1981 Canada 25 Cents.
Struck on a planchet intended for an Iraq 5 Fils coin.
Stainless Steel – 4.1 Grams

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Σφάλματα Καναδικών νομισμάτων
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 09, 2016, 02:43:29 μμ »

September 2000 Canada 25 Cents – Wisdom.
Struck on a planchet intended for a Malaya 10 Sen Coin
Copper Nickel – 2.82 Grams

Καταγράφηκε