Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Αμερικάνικα Δοκίμια  (Αναγνώστηκε 7003 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 05:30:07 μμ »

Δεν υπαρχουν καλυτερα! ΣΤΑΜΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ copy paste. KAΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ, ΣΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΠΛΑΓΙΩΣ , ΑΛΛΑ ΑΓΡΟΝ ΗΓΟΡΑΖΕ.... ΠΩΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ ΑΝΤΙΓΡΑΦΕΑ??

Εξαγνισμό έκανα   ;D :D . Όποιος κατάλαβε κατάλαβε...  8)

Υ.Γ Στην σελίδα δεν υπάρχει ένας τρόπος διαβάσματός της αλλά πολλοί για να μη πώ άπειροι.


Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 05:38:56 μμ »

Οκ. Λοιπόν όσοι θέλουν να δούν επίσης και τα

Annular - Holey Cent Pattern Coins
Seated Liberty Cent Patterns
Capped Bust Cent Patterns

Μπορούν να το πράξουν στις ακόλουθες σελίδες

http://coinauctionshelp.com/Pattern_Guides/annularcirclecent.html
http://coinauctionshelp.com/Pattern_Guides/seatedcent.html#.Vo6DIWHGy0w
http://coinauctionshelp.com/Pattern_Guides/cappedbustonecent.html#.Vo6DKmHGy0w


Δεν μπορουσες να το κανεις αυτο απ'την αρχη; Η εννοουσες "εξαγνισμο" του φορουμ κι οσων τυχον ειπωθηκαν που τακλεισε ο Γκαρφηλντ το θεμα ουτως η αλλως και καλως επραξε. Διαβασε και το σχολιο του 00-11 για το νεον ετος να δεις τι εγραψε: Ν'ακουμε κιολας που λεει κι ο κυριος Βικεραμ, ΜΕΓΑΛΟ πλεονεκτημα, οχι να λεμε τα δικα μας μονο!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 06:02:17 μμ »

Οκ. Λοιπόν όσοι θέλουν να δούν επίσης και τα

Annular - Holey Cent Pattern Coins
Seated Liberty Cent Patterns
Capped Bust Cent Patterns

Μπορούν να το πράξουν στις ακόλουθες σελίδες

http://coinauctionshelp.com/Pattern_Guides/annularcirclecent.html
http://coinauctionshelp.com/Pattern_Guides/seatedcent.html#.Vo6DIWHGy0w
http://coinauctionshelp.com/Pattern_Guides/cappedbustonecent.html#.Vo6DKmHGy0w


Δεν μπορουσες να το κανεις αυτο απ'την αρχη; Η εννοουσες "εξαγνισμο" του φορουμ κι οσων τυχον ειπωθηκαν που τακλεισε ο Γκαρφηλντ το θεμα ουτως η αλλως και καλως επραξε. Διαβασε και το σχολιο του 00-11 για το νεον ετος να δεις τι εγραψε: Ν'ακουμε κιολας που λεει κι ο κυριος Βικεραμ, ΜΕΓΑΛΟ πλεονεκτημα, οχι να λεμε τα δικα μας μονο!

Γεια σου ρε  Δημήτρη παραπονιάρη! Δε χαλάω χατήρια εγώ ωρε!!
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 07:39:24 μμ »

Μπραβο Σιμο μου. :)

Ξερεις, μην κακοκαρδιζεσαι μ'αυτα τα σχολια. Ολοι στην ακρη της γλωσσας ταχουν, αλλα επειδη το ζητημα ειναι λεπτον, παιρνω εγω το θαρρος και να μπω ορθιος στις γραμμες του TGV Copy Paste by SIMOS , και να δωκουμε το μικροφωνο και σε καποιον αλλον καταλαβες; Εγω  κι εσυ, συνηθισμενοι στα μπινελικι@ , δε μασαμε, ετσι καμουν τα φιλαρακια. Την Κυριακη 10/1 αν ελθεις, που θαναι κι ο Θανασης athas, με η ανευ προυφ διευρα στο κοστος να τ'αγορασω, η το Σαββατο στου Καραμητσου, να τα πουμε κι απο κοντα για το Νεον Ετος εφετος.  :) 8) :D
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 08:44:34 μμ »

Digo, θα διαφωνήσω λιγάκι εδω. Το τι ενδιαφέρει η οχι τον κάθε έναν μας και το τί διαβάζει η όχι απο το φόρουμ δεν νομίζω πως λέει κάτι.
Και εμένα δέν με ενδιαφέρει το 99% απο τα γραφόμενα στο φόρουμ αυτο, θέματα που αφορούν τα κέρματα τα οποία με αφήνουν πλήρως αδιάφορο, δεν θα αποθάρρυνα όμως κανέναν ποτέ απο το να δημοσιεύσει οτιδήποτε σχετικά με αυτά. Σε βρίσκω φάουλ εδω. Και πράγματι, αν και εσυ, και εγώ και ο καθένας μας που έχουμε υλικό μπαίναμε στην διαδικασία να γράψουμε 5 θεωρητικά πραγματάκια, ακολουθώντας την ευγενή ιδέα της διάδοσης της γνώσης, το φόρουμ αυτό, το οποίο έχει τον κόσμο και τις σωστές βάσεις, θα ήταν πολύ καλύτερο κατα την γνώμη μου.
Ο Σίμος συχνά κριτικάρεται -και καλώς κριτικάρεται- για τα αυθαίρετα κάποιες φορές συμπεράσματα του, που πολλές φορές δημοσιεύει και τα οποία μπορεί -άθελα του πιστεύω- να γίνουν αφορμή να βγούν λάθος συμπεράσματα απο όσους -νέους κυρίως- τα διαβάζουν.
Το να τον κριτικάρουμε όμως για οτιδήποτε κάνει, ακόμα και για αυτά που δέν κάνει στραβά, δεν νομίζω πως βοηθάει κάπου.
Ας προσπαθήσουμε να είμαστε δίκαιοι στην κρίση μας.
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 09:28:00 μμ »

Νικο μου σε καταλαβαινω και θαλεγα οτι εχεις δικιο, εαν ο Σιμος, αντι να αντιγραφει ανοστα κειμενα σ'ενα θεμα που μπορει η που μαλλον απιθανο να μπορει να ενδιαφερει τους αναγνωστες, εδινε απ'την αρχη τα λινκ.

Εφ'οσον ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ως προσωπικο σχολιασμο η διευκρινηση η κατι τελος παντων, παρα μονον στειρα αντιγραφη, δωσε μας τα λινκ και τα βλεπουμε μονοι μας οσοι γουσταρουμε, καταλαβες;

Εμενα μ'αρεσει να μπαινω στο φορουμ και να βλεπω τις πλεον προσφατες 10 σελιδες. Ετσι πως πηγαινε ,ηθελε 50 και παλι αμφιβαλλω οτι θα τελεωνε, δοκιμια Judd Pollock τωρα, που εχω την Encyclopedia of US coins by Walter Green, the DEFINITIVE BOOK ON US COINS, coffee table size book, κι αν θελω ανατρεχω. Δεν θελω. Και στο ετησιο Red Book υπαρχουν τα βασικα δοκιμια.

Εαν δεν γινεται σχολιασμος με προσωπικα στοιχεια, προτιμμε το λινκ κι ελευθερωστε το δεκασελιδο απο κατω, αυτο λεω ολο κι ολο, αλλιως, να σας πεθανω κι εγω στα περιεχομενα καποιου λινκ, τι κανουμε τωρα; Και μαλιστα σε Αμερικανικα δοκιμια, λες και θα παρει κανεις καμια χρυση $4 Stella.....

Το δε αστειο ηταν οτι ειχε παρει τοση φορα και ρυθμο, που εκανε 3 ποστ να δει τη διαμαρτυρια.... 8)
Καταγράφηκε

helios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 117
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 07, 2016, 10:27:22 μμ »

Εγώ να δείς όγκο σελίδων που "σκάβω" για να βρώ κάτι να διαβάσω ...
Δέν νομίζω παρόλλα αυτά πως θα ήταν δίκαιο και συνετό το ... να απαιτώ να σταματήσουν τα ποσταρίσματα όλων σας που αφορούν τα κέρματα!
Άσε που, πολλές φορες, ο προσωπικός σχολιασμός και η άποψη (που διακρίνεις πως λείπει απο τα ποσταρίσματα αυτά του Σίμου) δέν ειναι και απαραίτητο πως προσθέτουν κάτι επι της ουσίας στα θέματα και πως τα κάνουν καλύτερα, ειδικά δε όταν ο προσωπικός σχολιασμός και η άποψη περιορίζονται σε καθαρά καφενειακό σχολιασμό, chat, και υποκειμενικές απόψεις περί ανέμων και υδάτων. Τα διαβάζουμε καθημερινά παντού όλα αυτα και, δυστυχώς, έχουμε μπουχτίσει απο δαύτα.
Προσωπικά, θέματα ακόμα και καθαρά τεχνικά, και μπορεί και μερικές φορές "ξερά" και "βαρετά" αν θές, δέν αντιλέγω, αλλα με θεωρητικό και τεχνικό υπόβαθρο, τα βρίσκω πολύ περισσότερο ενδιαφέροντα, μου τραβούν την προσοχή και θεωρώ πως προσφέρουν, ακόμα και αν αυτά ανήκουν σε κατηγορίες που δεν αφορούν τα άμεσα ενδιαφέροντα μου.
Η γνώση, όσοι την αναζητούν, συχνά θα σου πούν πως κρύβεται στα "ξερά" και "βαρετά" αυτά θέματα. Τα "ευχάριστα", "ελαφρά" και "χαροπά" θέματα συνήθως αντανακλούν τις προσωπικές απόψεις του γράφοντος και τον συμμετεχόντων, και σε αυτά κάποιος θα βρεί συνήθως υποκειμενικά -και μόνο- πράγματα, απόψεις, και μπόλικο "χαβαλέ", δλδ λίγα πραγματικά επι της ουσίας πράγματα.
Καταγράφηκε
xartomoutro - ελληνικο γραμματοσημο, χαρτονομισμα & καρτ ποσταλ
https://xartomoutro.wordpress.com/

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 12:18:22 πμ »

Νικο μου, σε τελικη εχεις δικιο. Παρασυρθηκα και μιλησα απρεπως στον Σιμο, που τελικα εφτιαξε ενα πραγματι ενδιαφερον αν και ιδιαιτερα εξειδικευμενο θεμα στα πολλα και ενδιαφεροντα δοκιμια, στα οποια η εγκυκλοπαιδεια του Γκρην, προσθετει και "πιπερατα", του τυπου γιατι δεν μπηκε αυτο και μπηκε τουτο. Γιατι εχουμε St Gaudens $20 n1908 NO MOTTO και μετα ειναι ολα with motto (IN GOD WE TRUST). Η πληροφοριες για την παρτιδα Wells Fargo αυτης της ημερομηνιας, που εβη=γαλε και μια δεκαδα........ PCGS MS69, 1908 NO MOTTO $20, το απολυτο δηλαδη, τετοιους βαθμους δεν παιρνουν ουτε τα αναμνηστικα τα δικα μας δεκατιων 1980 και 1990 πλην καποιων που δεν ανοιχτηκαν ποτε και σταλθηκαν με την καπσουλα τους (χρυση δρχ, καποια ακριβα ΟΧΙ κλπ). Ακου MS69...

Αλλ για ναφτανε στα χρυσα $20 ηθελε αλλες 35 σελιδες. Επισης, αν μας δωσει λιγο χρονο για σχολιασμο, θα βρω εγω τα "πιπερατα" σχολια του Γουωλτερ Γκρην καθως και τις ιστοριες του Q.D. Bowers του οποιου επιση εχω δυο βιβλια, με ιστοριες μονον σε Αμερικανικα νομισματα, ανεκδοτες, ευχαριστες κλπ.

Εν κατακλειδι,ζητω συγνωμη, αλλα σε παρακαλω Σιμο μου, μην το συνεχισεις αν θες. Βαλε μια ταξη, κατα προτραιοτητα, ποια ειναι τα 10 σπουδαιοτερα δοκιμια πχ, κι απο κει κι υστερα, εκαστος μπορει να σχολιασει η και να προσθεσει σχολια απο τις δικες του πηγες.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Αμερικάνικα Δοκίμια
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 08, 2016, 12:20:08 πμ »

Δέν χαλάω χατήρια είπαμε. Δέν υπάρχει πρόβλημα .  :)

Καταγράφηκε