Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?  (Αναγνώστηκε 1191 φορές)

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« στις: Ιανουάριος 04, 2016, 02:57:28 μμ »

Έκανα μια ανταλλαγή με έναν καινούριο φίλο και του πήγα κάποια κοινκαρτ και ένα κουτί με κέρματα να διαλέξει αν του κάνει κάτι . Πάει αυτό.... Τα νομίσματα τα είχα σε χαρτονακια και μου ανακατεύτηκαν , έφτασα σπίτι είπα να τα ταχτοποιήσω και βρήκα αυτό ανάμεσα τους,και ρωτάω τώρα εγώ είναι η ποικιλία "σπασμένη μύτη"?? Μια επιβεβαίωση απο κάποιον που να την έχει δει η όχι δεν είναι . Ευχαριστώ Μίμης :)
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 03:18:09 μμ »

πιο κοντά..
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 03:25:48 μμ »

To κάτω αριστερά δείχνει να είναι. Προσπάθησε  να βρείς κάποιο με πιο έντονο σπάσιμο μύτης.  Πληροφοριακά υπάρχει και κακέκτυπο χωρίς κάν μύτη το 1998. Αυτό είναι βέβαια σφάλμα δεν είναι ποικιλία. Αλλά στο σπάσιμο μύτης το κάτω αριστερά από τη φωτογραφία σου μου δείχνει οκ. Αν βρείς και πιο έντονο ακόμα καλύτερα.

Πώς θα το διαπιστώσεις και εσύ ο ίδιος. Θα πάρεις μια λούπα 10Χ και πάνω και θα κοιτάξεις τη μύτη υπό γωνία. Θα παρατηρήσει το έξεργο σχεδίου μύτης . Θα πρέπει στο επίμαχο σημείο να παρουσιάζει ασυνέχεια , λύση , παύση του  σχεδίου. Διαφορετικά σου είπα έλα να σου δώσω εγώ ένα δωρεάν.

 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 03:29:28 μμ »

Επίσης έχω και σπασμένη κοτσίδα να σου δώσω.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 03:40:07 μμ »

To κάτω αριστερά δείχνει να είναι. Προσπάθησε  να βρείς κάποιο με πιο έντονο σπάσιμο μύτης.  Πληροφοριακά υπάρχει και κακέκτυπο χωρίς κάν μύτη το 1998. Αυτό είναι βέβαια σφάλμα δεν είναι ποικιλία. Αλλά στο σπάσιμο μύτης το κάτω αριστερά από τη φωτογραφία σου μου δείχνει οκ. Αν βρείς και πιο έντονο ακόμα καλύτερα.

Πώς θα το διαπιστώσεις και εσύ ο ίδιος. Θα πάρεις μια λούπα 10Χ και πάνω και θα κοιτάξεις τη μύτη υπό γωνία. Θα παρατηρήσει το έξεργο σχεδίου μύτης . Θα πρέπει στο επίμαχο σημείο να παρουσιάζει ασυνέχεια , λύση , παύση του  σχεδίου. Διαφορετικά σου είπα έλα να σου δώσω εγώ ένα δωρεάν.
Σιμο σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά σου :) , σου έχω απάντησή στο ανάλογο θέμα :) ( http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=1794.15 ). Τώρα για το δεκάρικο , είναι ένα στην φωτο με διαφορετικό φωτισμό ;). Εγώ το βλέπω για σπασμένη μύτη αλλά θα ήθελα και την επιβεβαίωση και από άλλους μήπως κάνω λάθος 8). Θα περιμένω και για μια τρίτη γνώμη ::) . ευχαριστώ Μίμης..
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 05:47:40 μμ »

 Κανονική φαίνεται.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 05:52:41 μμ »

Σε κάτοψη είναι λάθος να πεί κανείς με σιγουριά. Μόνο υπό γωνία εξέταση στην όψη του κέρματος μπορεί κανείς να είναι σίγουρος 100%.  Εγώ Mίμη ψάχνω κάτι άλλο να βρώ . Το 10ρικο χωρίς καθόλου μύτη στον Δημόκριτο λόγω χτυπήματος πάνω σε γράσο και είναι εξαιρετικά εντυπωσιακό κέρμα. Θυμάμαι στο Γυμνάσιο είχα δεί ένα τέτοιο.  Κορυφαίο σφάλμα . Τότε δεν είχα δώσει πολύ σημασία. Αλλά έκτοτε δεν ξαναείδα ούτε ένα!

Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 04, 2016, 05:54:44 μμ »

είπα και γω , τέτοια τύχη?, θα την φέρω να την δούμε και από κοντά πάντως υπό γωνία ... σας ευχαριστώ.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: 10 δρχ 1998 σπασμένη μύτη?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2016, 03:49:14 πμ »

Το έδειξα τελικά σε τρία άτομα εκ τον όποιον ο ένας ο πλέον αρμόδιος 8)(τουλάχιστον για εμένα) και μου επιβεβαίωσαν ότι τελικά πρόκειται  για την συγκεκριμένη ποικιλία , τους ευχαριστώ πολύ :) . Δύσκολη η εύκολη δεν έχει σημασία πια αφού μπήκε στην θέση της ;D....
Καταγράφηκε