Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016  (Αναγνώστηκε 1883 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 02:05:09 μμ »

Οκτώ αναμνηστκά κέρματα για το 2016 ανακοίνωσε το Βρετανικό βασιλικό νομισματοκοπείο. Πληροφορίες στον σύνδεσμο :

http://www.numismaticnews.net/article/eight-brm-commemoratives-in-2016



Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.019
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 02:19:39 μμ »

Το πρώτο αξίζει, αν είναι σε ασήμι. Πολύ σημαντικό γεγονός και ιδιαίτερη επέτειος!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 02:24:39 μμ »

E II  R 

  90


Δηλαδή  (E)lizabeth II (R)oyalty   90 years! 

Κι εμένα μ'αρέσει αυτό το κέρμα Θανάση. Έχει και ωραία χάραξη.

Θα γίνει ανάρπαστο από τους Άγγλους συλλέκτες  και μόνο.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.019
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 03:33:51 μμ »

Θα γίνει ανάρπαστο από τους Άγγλους συλλέκτες  και μόνο.
Γιατί και μόνο; εμείς δηλαδή εξαιρούμαστε; Θα κλαίω....
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 03:43:16 μμ »

Δέν ξέρω σε τι μιντάζ θα κυκλοφορήσουν.  Πάντως οι φιλοβασιλόφρονες Άγγλοι θα πέσουν σίγουρα με τα μούτρα. Μέχρι και μη συλλέκτες ίσως το αγοράσουν στο "νησί" για ενθύμιο , επέτειο.
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 04:40:46 μμ »

Elizabeth II Regina
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 31, 2015, 04:44:47 μμ »

Regina! Σωστά  :)
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 12:24:56 πμ »

Δέν ξέρω σε τι μιντάζ θα κυκλοφορήσουν.  Πάντως οι φιλοβασιλόφρονες Άγγλοι θα πέσουν σίγουρα με τα μούτρα. Μέχρι και μη συλλέκτες ίσως το αγοράσουν στο "νησί" για ενθύμιο , επέτειο.

Η εκφραση "βασιλοφρονες Αγγλοι" ειναι Γραμματικος πλεονασμος, η οπως τελος παντων αποκαλειται απο τους φιλολογους! Και δεν μιλαω για το (επισης γραμματικο) λαθος φιλο-βασιλοφρονες! :o ???


Και να το πρωτο "μπινελικακι" στο φιλο μου το Σιμο, to 2016: Δεν υφισταται το ειδος, "μη βασιλοφρων" στην Αγγλια. Επιτρεψτε μου να το γνωριζω πρωτο χερι ,χωρις πολλες (αυτονοητες ουτως η αλλως) εξηγησεις.  ;D
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 12:44:50 πμ »

Δέν ξέρω σε τι μιντάζ θα κυκλοφορήσουν.  Πάντως οι φιλοβασιλόφρονες Άγγλοι θα πέσουν σίγουρα με τα μούτρα. Μέχρι και μη συλλέκτες ίσως το αγοράσουν στο "νησί" για ενθύμιο , επέτειο.

Η εκφραση "βασιλοφρονες Αγγλοι" ειναι Γραμματικος πλεονασμος, η οπως τελος παντων αποκαλειται απο τους φιλολογους! Και δεν μιλαω για το (επισης γραμματικο) λαθος φιλο-βασιλοφρονες! :o ???


Και να το πρωτο "μπινελικακι" στο φιλο μου το Σιμο, to 2016: Δεν υφισταται το ειδος, "μη βασιλοφρων" στην Αγγλια. Επιτρεψτε μου να το γνωριζω πρωτο χερι ,χωρις πολλες (αυτονοητες ουτως η αλλως) εξηγησεις.  ;D

Έδωσα έμφαση "δάσκαλε" και υπερτόνισα τη λέξη . ;D
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 01:49:51 πμ »

Δέν ξέρω σε τι μιντάζ θα κυκλοφορήσουν.  Πάντως οι φιλοβασιλόφρονες Άγγλοι θα πέσουν σίγουρα με τα μούτρα. Μέχρι και μη συλλέκτες ίσως το αγοράσουν στο "νησί" για ενθύμιο , επέτειο.

Η εκφραση "βασιλοφρονες Αγγλοι" ειναι Γραμματικος πλεονασμος, η οπως τελος παντων αποκαλειται απο τους φιλολογους! Και δεν μιλαω για το (επισης γραμματικο) λαθος φιλο-βασιλοφρονες! :o ???


Και να το πρωτο "μπινελικακι" στο φιλο μου το Σιμο, to 2016: Δεν υφισταται το ειδος, "μη βασιλοφρων" στην Αγγλια. Επιτρεψτε μου να το γνωριζω πρωτο χερι ,χωρις πολλες (αυτονοητες ουτως η αλλως) εξηγησεις.  ;D

Έδωσα έμφαση "δάσκαλε" και υπερτόνισα τη λέξη . ;D

Δεν ειμαι δασκαλος, αρχιτεκτονας ειμαι.

Αλλα ο υπερτονισμος τι νοημα ειχε; Οτι τριπλασιαστηκε το λαθος; Αληθεια ρωταω ,δεν καταλαβα Σιμο μου.

1- ολοι οι Αγγλοι ειναι βασιλοφρονες, ακομη κι αυτοι οι ελαχιστοι σημερα -αλλο οταν πεθανε η Νταϊανα-, που παριστανουν οτι δεν ειναι, ειναι αληθινη αγαπη για το πολιτευμα τους και δεν ειναι και οι μονοι (Αγγλοι, οχι Σκωτσεζοι, Ουαλλοι και Βορειο-Ιρλανδοι)

2-το Γραμματικο λαθος φιλο-βασιλοφρονες, αφου "βασιλοφρων" = φιλος της βασιλευομενης δημοκρατιας η και της μοναρχιας ακομη

3-ο υπερτονισμος μιας λεξης με παχια γραμματα, σημαινει εμφαση, οχι ακυρωση η ειρωνεια.

Σ'εχασα λοιπον εδω. Ομως θα σε ξαναβρω, αυριο,μεθαυριο, στου Ψυρρη, καπου τελος παντων.  ;)

Καλη σου νυχτα.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 01:53:56 πμ »

Βρε  "δάσκαλε" πόσο αλκοόλ έχεις πιεί μέχρι τώρα ;  ;D Μπαμπινιωτίζεις επικίνδυνα!  :D
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 02:02:31 πμ »

Απαντηση περιμενω κι απαντηση δεν παιρνω. Δεν εχω πιει, δεν μπεκροπινω μονος μου, πολλω μαλλον οταν ειμαι σε "εφημερια", αλλα ηρθε η ωρα και για μενα να παρω εναν υπνακο, κι αυριο παλι απ'την αρχη, μεχρι η ιωση να κλεισει κυκλο {και ν'ανοιξει ο δικος μου;-) }

Σκεψου λοιπον πριν μου απαντησεις ξανα τοσο γρηγορα, γιατι δεν καταλαβα γρυ. Κλεισαμε γι αποψε, ο Βικεραμ θα βρει το κλειδι κατω απο το χαλακι η θα ειναι πιο "τυχερος" και δεν θα χρειαστει το χαλακι καν και καν.

Αρχηγε 00-11, αυριο παρτον (στις 2μμ) μεσω Skype/Facetime να τσεκαρεις που βρισκεται, οχι να μας λεει ο,τι θελει αυτος, αμ πως;  :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Βρετανικό Βασιλικό Νομ/πείο Αναμνηστικά 2016
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 01, 2016, 02:04:55 πμ »

Περαστικά στην ίωσή σου Δημήτρη. Και βλέπω σε ταλαιπωρεί μέρες γιατί το ανοσοποιητικό σου με το τσιγάρο είναι αδυνατισμένο. Κόψε το όσο είναι καιρός. Είναι το μεγαλύτερο δώρο που μπορείς να κάνεις στον εαυτό σου απόψε κιόλας.
Καταγράφηκε