Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 2 drachmai 1911  (Αναγνώστηκε 3210 φορές)

me.chris

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 121
2 drachmai 1911
« στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 09:47:42 μμ »

Διαμετρος 12,3 εκ.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2015, 10:30:23 μμ »

Master die του ΔΙΔΡΑΧΜΟΝ 1911 οπισθότυπος!!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 01:25:39 πμ »

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν το σχολίασε. Εδώ βλέπουμε το  προτότυπο σχέδιο του χαράκτη Ιακωβίδη σε χάλκινο υλικό από το οποίο προήλθε με παντογράφο η πρώτη μήτρα (master die) . Το σχέδιο είναι διαμέτρου 12,3 εκατοστά .

Αγαπητέ me.chris στην θέση σου θ'απευθυνόμουν στον Καραμήτσο για να το εντάξει σε δημοπρασία του. Αν φυσικά θέλεις να το πουλήσεις. Είναι πανάκριβο τεκμήριο ασφαλώς. Δείχνει γαλβανισμένο επίσης.

Σ'ευχαριστώ που μας το έδειξες. Και λυπάμαι που τόσοι συλλέκτες εδώ μέσα δεν το σχολίασαν αν και είναι τόσο σημαντικό κομμάτι.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 12:16:26 μμ »

Σίμο τώρα το είδα, αρκετά εντυπωσιακό.

Πραγματικά συλλεκτικό κομμάτι σε μια παράσταση που εγώ την θεωρώ την κορυφαία στα νεοελληνικά κέρματα
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 12:42:35 μμ »

Μου κάνει εντύπωση που κανείς δεν το σχολίασε. Εδώ βλέπουμε το  προτότυπο σχέδιο του χαράκτη Ιακωβίδη σε χάλκινο υλικό από το οποίο προήλθε με παντογράφο η πρώτη μήτρα (master die) . Το σχέδιο είναι διαμέτρου 12,3 εκατοστά .

Αγαπητέ me.chris στην θέση σου θ'απευθυνόμουν στον Καραμήτσο για να το εντάξει σε δημοπρασία του. Αν φυσικά θέλεις να το πουλήσεις. Είναι πανάκριβο τεκμήριο ασφαλώς. Δείχνει γαλβανισμένο επίσης.

Σ'ευχαριστώ που μας το έδειξες. Και λυπάμαι που τόσοι συλλέκτες εδώ μέσα δεν το σχολίασαν αν και είναι τόσο σημαντικό κομμάτι.

εισαι σιγουρος γιατι εγω και καποιοι αλλοι που το εχουμε δει και το συζητησει δεν ειμαστε
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 12:57:52 μμ »

Σίγουρος 100% μπορεί να είναι κανείς μόνο με κάποιο πιστοποιητικό αγαπητέ Λεωνίδα.  Η αν πάρει τη πληροφορία από τον ίδιο τον καλλιτέχνη εφόσον ζεί ασφαλώς ή από συγγενείς του στενούς ή από το εργαστήριό του.
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 01:28:22 μμ »

κρατα πισινη ;)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 03:12:14 μμ »

Δίκιο έχεις Λεωνίδα. Θα συμφωνήσω μαζί σου . :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 05:05:18 μμ »

πηγή : http://theodoros-papagiannis.gr/en/taxonomy/term/170?page=2

Όταν το προτότυπο σχέδιο πάνω σε μέταλλο δοθεί στο νομισματοκοπείο με τη χρήση του παντογράφου φτιάχνεται η πρώτη μήτρα (master die) . Έπειτα με τη χρήση των τόρνων μείωσης φτιάχνονται οι μήτρες εργασίας.(παραγωγής). Το προτότυπο σχέδιο δεν παραμένει στο νομισματοκοπείο. Ούτε είναι ιδιοκτησία του κράτους. Ανήκει στον καλλιτέχνη χαράκτη και σε αυτόν επιστρέφει. Στο κράτος ανήκει μόνο η πρώτη μήτρα. Απόδειξη γι αυτά που σας γράφω είναι το πάνω link που δείχνει στο εργαστήριο του Κου Παπαγιάννη τους εμπροσθότυπους σε πρότυπα σχέδια που βρίσκονται στην έκθεσή του , στο εργαστήριό του.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 2 drachmai 1911
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 05:14:28 μμ »

Εάν το ΔΙΔΡΑΧΜΟΝ προέρχεται από το εργαστήριο του Κου Ιακωβίδη αυτό μπορεί να μας το βεβαιώσει μόνο ο Κος Ιακωβίδης ή στενοί του συνεργάτες ή φωτογραφικό υλικό από το εργαστήριό του ή κάποιοι συγγενείς του που γνώριζαν το θέμα. Με δεδομένο όμως ότι μιλάμε για 1911 είναι εξαιρετικά δύσκολη η τεκμηρίωση. Όχι όμως αδύνατη. Αν ήμουν στην θέση του me.chris θα πήγαινα στον Καραμήτσο και μετά θα το έψαχνα θα κινούσα γή και ουρανό για να μάθω τι έχω στα χέρια μου. Λέω τι θα έκανα εγώ . Από κει και πέρα δικό του είναι αυτός έχει τα γένια και τα χτένια λέει η παροιμία μας.

Υ.Γ Καμμιά εταιρεία πιστοποίησης δεν μπορεί να το πιστοποιήσει . Δέν υπάρχει βιβλίο για τέτοια θέματα. Ίσως στην σχολή καλών τεχνών στο τμήμα χαρακτικής κάποιος να μπορεί να βοηθήσει τον me.chris να μάθει τι έχει στα χέρια του. Ίσως...
Καταγράφηκε