Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Ukobke's Experimental Photography  (Αναγνώστηκε 33551 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #195 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:37:40 πμ »

Δημήτρη, φαινομενικά έτσι είναι. Δείχνει να είναι σκοτεινό, ιδιαίτερα με το φόντο αυτό, αλλά δεν είναι.

Έγραψα στην αρχή, ότι το νόμισμα αυτό με παίδεψε. Ειδικά στο φωτισμό, το ίδιο νόμιζα κι εγώ. Θα γελάσεις, αλλά σύγκρινα τη φωτό με το νόμισμα, αλλά έβαλα επίσης και φακό το βράδυ στο νόμισμα, για να το συγκρίνω με τη φωτό.

Τέλος, επειδή είχα έντονη την αίσθηση ότι ήταν σκοτεινή, την έβαλα στο photoshop (brightness) στον αυτόματο, και μου έδειξε ότι με κλίμακα το 100 έπρεπε να του δώσω -3 δηλαδή να κάνω σκοτεινότερη τη φωτό κατά 3%.

Τελικά την άφησα έτσι.
Σκοτεινό είναι 100%.  Δεν μπορεί να σου πει κανένα πρόγραμμα αν είναι ή όχι.  Το βλέπεις στην οθόνη με το μάτι.  Θα μπορούσε να είναι ένα αντικείμενο το οποίο θα έπρεπε να δείχνει σκοτεινό.  Δεν μπορεί να εκφέρει άποψη το πρόγραμμα.  Καταρχήν, έχω την φωτεινότητα στον υπολογιστή μου στο μέγιστο και δυσκολεύομαι να δω το νόμισμα.  Ενώ έχεις λύσει τα βασικά θέματα παιδεύεσαι κι αναλώνεσαι με απλά πράγματα.

Δημήτρη, το πρόγραμμα πραγματικά σου λέει εάν κάτι είναι φωτεινό. Μιλάω για το photoshop  και όχι για κανένα της  "πλάκας". Καταγράφει τα στοιχεία της φωτογράφισης εάν είναι υποφωτισμένο, και εάν του κάνεις επεξεργασία με υποφωτισμούς κλπ ...το "γνωρίζει" άμεσα. Εξάλλου η μηχανή σου (όλες πλέον), σου λέει εάν φωτογραφίζεις με υποφωτισμό ή το αντίθετο. Άρα τα στοιχεία υπάρχουν από τη μηχανή στη φωτογραφία, και μετά στο σύστημα επεξεργασίας. (Ακόμη και τα Kelvin του φωτισμού, τον αριθμό του tilt κλπ κλπ δείχνει το photoshop).

Στο μάτι είναι κάτι άλλο. Το εξήγησα ότι η εντύπωση (μου) είναι η ίδια η δική σου. Όμως άσχετα τι έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και άλλο τι πραγματικά είναι.

(Στο photoshop αποκαλύπτονται όλα !)
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #196 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:40:57 πμ »

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω πειράξει την φωτεινότητα (brightness) στην συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να σας λέω τα πάντα, κάτι πρέπει να κρατήσω και για τον εαυτό μου ;)

Το νόμισμα άλλαξε λιγάκι απόχρωση...  hue και saturation...
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #197 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:48:16 πμ »

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω πειράξει την φωτεινότητα (brightness) στην συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να σας λέω τα πάντα, κάτι πρέπει να κρατήσω και για τον εαυτό μου ;)

Το νόμισμα άλλαξε λιγάκι απόχρωση...  hue και saturation...
Καμία σχέση.  Δεν έχουν πειραχτεί τα χρώματα.  Αναλόγως το φως που αντανακλά ένα αντικείμενο αναλόγως και το χρώμα που φαίνεται. Δεν χρειάζεσαι προγράμματα για να σου πουν αν είναι σκοτεινό.  Για αυτό έχουμε τα μάτια μας.

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #198 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:52:23 πμ »

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω πειράξει την φωτεινότητα (brightness) στην συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να σας λέω τα πάντα, κάτι πρέπει να κρατήσω και για τον εαυτό μου ;)

Το νόμισμα άλλαξε λιγάκι απόχρωση...  hue και saturation...
Καμία σχέση.  Δεν έχουν πειραχτεί τα χρώματα.  Αναλόγως το φως που αντανακλά ένα αντικείμενο αναλόγως και το χρώμα που φαίνεται. Δεν χρειάζεσαι προγράμματα για να σου πουν αν είναι σκοτεινό.  Για αυτό έχουμε τα μάτια μας.

Εάν δεις το πεδίο του νομίσματος, έπιασε... πανάδες.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #199 στις: Μάρτιος 01, 2016, 11:53:43 πμ »

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω πειράξει την φωτεινότητα (brightness) στην συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να σας λέω τα πάντα, κάτι πρέπει να κρατήσω και για τον εαυτό μου ;)

Το νόμισμα άλλαξε λιγάκι απόχρωση...  hue και saturation...
Καμία σχέση.  Δεν έχουν πειραχτεί τα χρώματα.  Αναλόγως το φως που αντανακλά ένα αντικείμενο αναλόγως και το χρώμα που φαίνεται. Δεν χρειάζεσαι προγράμματα για να σου πουν αν είναι σκοτεινό.  Για αυτό έχουμε τα μάτια μας.

Εάν δεις το πεδίο του νομίσματος, έπιασε... πανάδες.
Να το στείλεις NCS για conservation ;D  Τις πανάδες τις είχε απλώς δεν τις έβλεπες.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #200 στις: Μάρτιος 01, 2016, 08:09:06 μμ »

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω πειράξει την φωτεινότητα (brightness) στην συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να σας λέω τα πάντα, κάτι πρέπει να κρατήσω και για τον εαυτό μου ;)

Το νόμισμα άλλαξε λιγάκι απόχρωση...  hue και saturation...
Καμία σχέση.  Δεν έχουν πειραχτεί τα χρώματα.  Αναλόγως το φως που αντανακλά ένα αντικείμενο αναλόγως και το χρώμα που φαίνεται. Δεν χρειάζεσαι προγράμματα για να σου πουν αν είναι σκοτεινό.  Για αυτό έχουμε τα μάτια μας.

Εάν δεις το πεδίο του νομίσματος, έπιασε... πανάδες.
Το πουλας το μονολεπτο?  Το εχω ανεβασει facebook και μου το εχουν ζητησει αρκετοι?

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #201 στις: Μάρτιος 01, 2016, 10:34:43 μμ »

Αυτό το μονόλεπτο μου αρέσει για πολλούς λόγους. Πρώτον παρουσιάζει clash dies. Είναι προϊόν μητρών από σύγκρουση. Αυτό μπορεί κανείς να το παρατηρήσει στον οπισθότυπο όπου έγκοιλα παρουσιάζει αποτυπωμένο τμήμα του κύκλου της άλλης όψης. Το χαζεύω από χθές. Πολύ ωραίο. Δεύτερον παρουσιάζει lamination στην λέξη ΛΕΠΤΟΝ. Τρίτον τα γράμματα Π και Τ στην λέξη ΠΟΛΙΤΕΙΑ παρουσιάζουν έντονα σπάσιμο μήτρας. Τρίτον στο 1 της ονομαστικής έχουμε υπέροχο Die Crack. Δηλαδή ράγισμα της μήτρας. Τέταρτον η φωτογραφία είναι εξαιρετική.

Νομίζω δεν χρειάζονται άλλοι λόγοι για να χαρακτηριστεί αυτό το κέρμα σπουδαίο.

Υ.Γ Tο σπασμένο Τ στην λέξη ΛΕΠΤΟΝ όμως είναι το πιο όμορφο σπάσιμο μήτρας σε γράμμα. Πόσα νομισματικά φαινόμενα σε ένα μόνο κέρμα!!
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #202 στις: Μάρτιος 02, 2016, 08:26:19 πμ »

Να διευκρινίσω ότι δεν έχω πειράξει την φωτεινότητα (brightness) στην συγκεκριμένη φωτογραφία αλλά δεν μπορώ να σας λέω τα πάντα, κάτι πρέπει να κρατήσω και για τον εαυτό μου ;)

Το νόμισμα άλλαξε λιγάκι απόχρωση...  hue και saturation...
Καμία σχέση.  Δεν έχουν πειραχτεί τα χρώματα.  Αναλόγως το φως που αντανακλά ένα αντικείμενο αναλόγως και το χρώμα που φαίνεται. Δεν χρειάζεσαι προγράμματα για να σου πουν αν είναι σκοτεινό.  Για αυτό έχουμε τα μάτια μας.

Εάν δεις το πεδίο του νομίσματος, έπιασε... πανάδες.
Το πουλας το μονολεπτο?  Το εχω ανεβασει facebook και μου το εχουν ζητησει αρκετοι?

Ρε συ, κάνεις απιστίες στο forum ΜΑΣ; Μπαίνεις στο φατσοστριπτιζάδικο;

Όχι Δημήτρη, δεν είναι (προς το παρόν) για πούλημα. σε ευχαριστώ πολύ πάντως.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #203 στις: Μάρτιος 02, 2016, 08:29:03 πμ »

Αυτό το μονόλεπτο μου αρέσει για πολλούς λόγους. Πρώτον παρουσιάζει clash dies. Είναι προϊόν μητρών από σύγκρουση. Αυτό μπορεί κανείς να το παρατηρήσει στον οπισθότυπο όπου έγκοιλα παρουσιάζει αποτυπωμένο τμήμα του κύκλου της άλλης όψης. Το χαζεύω από χθές. Πολύ ωραίο. Δεύτερον παρουσιάζει lamination στην λέξη ΛΕΠΤΟΝ. Τρίτον τα γράμματα Π και Τ στην λέξη ΠΟΛΙΤΕΙΑ παρουσιάζουν έντονα σπάσιμο μήτρας. Τρίτον στο 1 της ονομαστικής έχουμε υπέροχο Die Crack. Δηλαδή ράγισμα της μήτρας. Τέταρτον η φωτογραφία είναι εξαιρετική.

Νομίζω δεν χρειάζονται άλλοι λόγοι για να χαρακτηριστεί αυτό το κέρμα σπουδαίο.

Υ.Γ Tο σπασμένο Τ στην λέξη ΛΕΠΤΟΝ όμως είναι το πιο όμορφο σπάσιμο μήτρας σε γράμμα. Πόσα νομισματικά φαινόμενα σε ένα μόνο κέρμα!!

Βρε Σίμο, τι να σου πω. Ποίημα το έκανες. Δεν είμαι fun του Καποδίστρια, αλλά με εντυπωσίασες. Μπράβο σου !
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #204 στις: Μάρτιος 05, 2016, 11:53:02 μμ »

Αυτό είναι ένα από τα δυο που ζήτησε ο Κώστας. Αυτό είναι το ασπρουλιάρικο Κωστή το +
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #205 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:11:51 πμ »

Τέλειο!!!
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #206 στις: Μάρτιος 06, 2016, 12:24:21 πμ »

ΤΟ ΝΟΜΙΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ  ΤΕΛΟΙΟ. Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ!!
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #207 στις: Μάρτιος 06, 2016, 01:16:29 πμ »

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. Να βάλω και το δεύτερο για τον Κωστή που είναι λίγο πατινάτο.

Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #208 στις: Μάρτιος 06, 2016, 09:27:51 πμ »

Και τα δύο είναι καταπληκτικά :o! Awesome που θα έλεγαν και οι αμερικανοτραφείς.

ΥΓ. Και τα δύο σε "φέρετρο" τα βλέπω Νικόλα ;D. Άμα θελήσεις να απαλλαγείς από αυτά, έχε μας υπ' όψη ;D ;D.
Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: Ukobke's Experimental Photography
« Απάντηση #209 στις: Μάρτιος 06, 2016, 10:20:34 πμ »

Τρομερά και τα δυο !!!!!!!

Φανταστικά και πολυ δύσκολα σε αυτούς τους βαθμούς !!!!!

Καταγράφηκε