Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ατυχής πιστοποίηση  (Αναγνώστηκε 21236 φορές)

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:32:35 μμ »

Σου απαντώ εγω Σιμο για NGC.
Tο νομιςμα σου στοιχίζει απο $25 (modern tier αξία νομιςματος μέχρι $2000) η $30 (value tier αξία νομίσματος μέχρι $300).
Ο,τι σφάλμα και να δηλώσεις (που δεν ξέρω τι ειναι) αυτοί θα αποφασίσουν και θα το γράψουν. Αν χρειαστούν περαιτέρω διερεύνηση θα ζητήσουν την συγκατάθεση σου γιατί ίσως σε χρεώσουν παραπάνω.
Ανάλογα πράττει και η PCGS!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:37:21 μμ »

Ξέχασα να συμπληρώσω σφάλμα η ποικιλία (variety or mint error) έχει χρέωση $15


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:48:29 μμ »

Δηλαδή για να καταλαβω πληρώνω 30 +15  = 45 συνολικά? Και με προοπτική αν χρειάζεται περαιτέρω ψάξιμο κι άλλα?
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:52:18 μμ »

Βασικά ναι εκτός αν εςυ ο ίδιος δηλώσεις μια απίθανη τιμή όποτε πάει σε άλλο tier με μεγαλύτερη χρέωση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:53:16 μμ »

Χωριστά τα μεταφορικά βέβαια αλλα αυτά συνήθως επιμερίζονται και τέλος πάντων σου έδωσα μια ιδέα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:57:38 μμ »



 Κε Βασιλακόπουλε πόσο κοστίζει ένα σφάλμα ή μια ποικιλία σε φθηνό κέρμα για να πιστοποιηθεί?

Και να το κάνω πιο συγκεκριμένο το ερώτημα! Τι πρέπει να γράψω σε εταιρεία για να πιστοποιήσει το κέρμα που δείχνω κάτω αφενός και τι τιμή πρέπει να το δηλώσω και τι θα μου στοιχίσει για να το πάρω πίσω σε πακετάκι πιστοποιημένο? Πές μου συνολική τιμή αν γίνεται.

Θέλω πιστοποίηση αλλά δεν ξέρω ούτε τι σφάλμα προκάλεσε αυτό που βλέπετε  ούτε τιμή του κέρματος. Τι περιγραφή βάζω και τι τιμή?
;D ;D

Για να τελειώνουμε την παραμύθα των εταιρειών πιστοποίησης!!! Είχα δείξει εδώ μέσα ένα βίντεο να κάνουν Live εκτίμηση στην NGC . Ήταν 3 εξπερ σε ένα μισοσκότεινο δωμάτιο με φώς στο κέντρο λές και έπαιζαν πόκα , φορούσαν κοστούμια και ακριβά ρόλεξ και έλεγε ο καθένας τι πιστεύει και στο τέλος ο πρόεδρος έκανε την τελική πρόταση. Άν και οι 2 άλλοι  την δέχονταν πήγαινε στον βαθμό αυτόν!

Αυτός είναι σοβαρός τρόπος βαθμολόγησης ενός νομίσματος?????? Έχουμε κάνει ένα λάθος όλοι οι συλλέκτες παγκοσμίως και έχουμε θεοποιήσει τις εταιρείες πιστοποίησης διότι νιώθουμε ανασφαλείς στην αγορά κυρίως ακριβών κομματιών μη και πέσουμε θύματα. Και μας εκμεταλλεύονται αυτές οι εταιρείες! Δέν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι MUST πιστοποιημένο ένα καλό νόμισμα για να πωληθεί? Τι ανοησίες είναι αυτές?  Αυτή τη λάθος νοοτροπία την έχουν πάρει οι Αμερικάνοι και την εκμεταλλεύονται στο έπακρο οικονομικά. Και καλά κάνουν αφού πατάνε πάνω στην ανοησία μας και την ανασφάλειά μας και την άγνοιά μας και την έλλειψη μελέτης μας.

(Το βίντεο το έχω ανεβάσει στο θέμα που μιλάω για αμερικάνικα σφάλματα δείτε το καλά και προσεκτικά)

Για το 1ο με τη μπλέ παραπομπή αγαπητέ exmim έχω να σου πώ ότι είναι η δουλειά τους! Και αν δεν ξέρουν να την κάνουν να μην την κάνουν! Ας όψεται η μόδα να πωλούνται μόνο πιστοποιημένα κέρματα διαφορετικά ούτε για ..... δεν κάνουν! Εφόσον όμως είναι αναγκαίο κακό η πιστοποίηση και εφόσον αυτοαποκαλούνται οι εταιρείες αυτές Επαγγελματίκές και εξπέρ να συμπεριφέρονται και έτσι. Γιατί όλα αυτά που κάνουν είναι ερασιτεχνισμός. Δουλειά τους είναι τους πληρώνουμε 30 ευρώ το κέρμα για να το εκτιμήσουν. ΔΕΝ ΣΚΑΒΟΥΝ το μυαλό και τις γνώσεις τους θέλουμε αν δεν τα διαθέτουν να πάνε σπίτια τους ή να προσλάβουν κατάλληλους εκτιμητές!!
[/quote]


Σιμο,

με λενε Βασιλη,Βασιλης ο χοντρος.

Καταρχας ευχαριστω τον Ποδαρα για την φιλοξενια και που μου επιτρεπει να διαφημισω τις υπηρεσιες που προσφερει η επιχειρηση μου.

Μιλαω μονον για την εταιρεια που αντιπροσωπευω η οποια ειναι h pcgs.

Για να στειλεις μονος σου ενα mint error θα σου στοιχισει 45 ευρο εκαστο δηλαδη regular service,σαν να στελνεις ενα χρυσο νομισμα και η ασφαλεια που θα εχεις οταν το νομισμα βρισκετε στην εταιρεια θα ειναι 3000 ευρο.

Γενικα μπορει κανεις να στειλει μονος του νομισματα στην pcgs Paris h STHN PCGS U.S εφοσον πληρωσει μια ετησια συνδρομη για να γινει μελος στο collectors club.
Προτιμοτερο ειναι στο Παρισι για να αποφευχθουν τυχον τελωνειακα προβληματα και εξτρα χρεωσεις.

Τα χρυσα αξιας μεχρι 3000 ευρος στοιχιζουν 45 ευρο το ενα και τα ασημοχαλκινα αξιας μεχρι 300 ευρος στοιχιζουν 28 ευρος το ενα.
Σε αυτα προσθετεις ανα τιμολογιο(εικοσαδα)και 10 ευρο για το μπλε κουτι με το λογοτυπο της εταιρειας που χωρα 20 νομισματα.
Τα μεταφορικα να πανε ας πουμε 10 χρυσα και 10 ασημενια η χαλκινα ειναι 6 ευρο με συστημενο ταχυδρομειο η 40 ευρο με fendex international priority.
Η επιστροφη ειναι μονον φεντεξ και στοιχιζει απο 50 εως 120 ευρο αναλογα με την ποσοτητα.

Δηλαδη για 10 χρυσα πληρωνεις 10 επι 45 450 ευρο συν 10 το κουτι 460 ευρο και για 10 ασημοχαλκινα 28 επι δεκα 280 ευρο συν 10 το κουτι 290 ευρο,συνολο 750 ευρο συν 40 την Φεντεξ να πανε συν 70 να γυρισουν 860 συνολο για 20 νομισματα.

δευτερη επιλογη που εχεις ειναι να τα στειλεις μαζι μου και θα σου στοιχισουν 45 ευρο τα χρυσα και 30 ευρο εκαστο τα ασημοχαλκινα.
Δηλαδη 450 ευρο για τα 10 χρυσα και 300 ευρο για τα 10 ασημοχαλκινα συνολο 750 ευρο.
Στα νομισματα απο το 1954 μεχρι σημερον εχω την ευχερεια να τα πηγαινω προς 15 ευρο εκαστο και δεχομαι μινιμουμ 2 τεμαχια,δηλαδη με 30 ευρο πιστοποιω 2 νομισματα.

Τριτη επιλογη που εχεις ειναι να τα στειλεις με καποιον καλοθελητη που λεει οτι δεν χρεωνει τιποτα παραπανω και να μαζευτουμε εικοσι φιλοι να στειλουμε μαζι αλλα θελει 40 ευρο το ατομο τα μεταφορικα,μαζευει απο τρια τεσσερα νομισματα απο 15 ατομα ,χρεωνοντας τον καθενα απο 40 ευρο μεταφορικα και κονομαει ΜΑΥΡΑ 600 ευρο ανα αποστολη,εαν δε κομπλαρουν σε τιποτα τελωνεια η γινει καμια κλοπη στα ταχυδρομεια τοτε κανουν τα παγωνια.....
Περσυ αποζημιωσα σε κλοπη αποστολης απο την φεντεξ 23 χιλιαδες ευρο απο την τσεπη μου.

Αυτα Σιμο μου και οτιδηποτε αλλο θελησεις να ενημερωθεις δημοσια απο το φορουμ του Ποδαρα μπορεις να με ρωτησεις,εαν θες κατιδιαν τοτε μπορεις να βρεις το μαιλ και το τηλ μου απο το website της επιχειρησης.

Φιλικα,
Βασιλης.
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:01:12 μμ »

και τα μπλε κουτια της εταιρειας που χρεωνονται 10 ευρο εκαστο,τα κανω δωρο στους πελατες μου εδω και 6 χρονια.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:06:08 μμ »

και τα μπλε κουτια της εταιρειας που χρεωνονται 10 ευρο εκαστο,τα κανω δωρο στους πελατες μου εδω και 6 χρονια.
+1  :)
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:08:02 μμ »

Πολυ ωραία Βασίλη.

Έγραψα (αντέγραψα) τις τιμές που πληρώνει συλλέκτης με premium account στην NGC.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:18:09 μμ »

Νικο, δεν εχουν ολοι οι συλλεκτες τον ιδιο βαθμο γνωσεων, δεν χρειαζεται να προσβαλλουμε τον αλλον λεγοντας του οτι " πιστευει οτι ειναι συλλεκτης", στο κατω-κατω δεν γεννηθηκε κανεις φωτεινος παντογνωστης, ολοι στην πορεια γινανε.

 Αλλα αν θελουμε να μιλησουμε για το ποσο μακακας νοιωθει καποιος και σε ποιες περιπτωσεις, ας μιλησουμε και για το ποσο μακακες νοιωθουν οι νεοι συλλεκτες, οταν ανακαλυπτουν οτι το raw "XF" ταληρακι που τους πασαρανε, ειναι στην πραγματικοτητα ενα καθαρισμενο VF και πληρωσαν τσαμπα τα λεφτουδακια τους, τα λεγομενα "διδακτρα".

 Η πιστοποιηση το εχει αλλαξει αυτο, γιαυτο και ειναι το παρον και το μελλον στο χομπυ και οχι μοδα οπως αποκαλειται απο καποιους.
 Χιλια δυο μειονεκτηματα μπορει να εχει, αλλα τα προτερηματα της ειναι αδιαμφισβητητα και μικρη σημασια εχει το τι πιστευει ο καθενας μας.

 Το ποταμι ωρε παιδες δεν γυριζει πισω.
 Αλλος το καβαλαει με την βαρκα και χαιρεται το ταξιδι και αλλος το κολυμπαει κοντρα στο ρευμα.
 Οπως αγαπαει κανεις.
 Φιλικα παντα.(ωραιο εικοσαρικο, δηλαδη το "πρωτο" σου πως ειναι?? :D)

Δημήτρη, ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, αλλά παρεξήγησες. Για να το ξεκαθαρίσω. Υπάρχουν αυτοί που σλαμπάρουν για διάφορους λόγους (όπως εγώ μερικά διπλά μου) και άλλοι που τα σλαμπάρουν για να μάθουν τι έχουν ή σε τι κατάσταση είναι το νόμισμά τους. Στηλιτεύω τους δεύτερους.

Πάμε στα καθαρισμένα.
Θα στο δώσω σαν παράδειγμα. Οι "παλιοί" όπως τους λέμε ενδιαφερόντουσαν περισσότερο για τα χτυπήματα, ιδιαίτερα στο rim και αδιαφορούσαν σχεδόν εάν το νόμισμα είχε ξανα-πατιναριστεί, ήταν "κόκκινο" ή εάν το proof  ήταν cameo.

Έρχονται τώρα οι εταιρείες και εισάγουν τα παραπάνω με αντίθετο τρόπο. Καλύπτουν τα κολλημένα, θεοποιούν τα κόκκινα και αχρηστεύουν τα ξανα-πατιναρισμένα.

Να ρωτήσω όλους τους συλλέκτες (και εσένα) των κατόχων ασημένιων νομισμάτων. Πόσοι (προκαλώ) έχουν δει πραγματική πατίνα σε ασημένιο ακυκλοφόρητο νόμισμα εκατό ετών; Προσωπικά εγώ έχω ΜΟΝΟ ένα !!!!! Όλα είναι ξανα-πατιναρισμένα, είτε με φυσικό είτε με άλλο τρόπο. Φυσικά και "περνάνε" εάν τα στείλω στις "εταιρείες"

(Αλήθεια στη μάχη της Ισσού προφήτεψαν στον Μεγαλέξανδρο ότι θα νικήσει μόνο εάν το ποτάμι γυρίσει πίσω;) 
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:32:05 μμ »

και τα μπλε κουτια της εταιρειας που χρεωνονται 10 ευρο εκαστο,τα κανω δωρο στους πελατες μου εδω και 6 χρονια.

Σωστος!!!
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:58:07 μμ »

με λενε Βασιλη,Βασιλης ο χοντρος.


Περσυ αποζημιωσα σε κλοπη αποστολης απο την φεντεξ 23 χιλιαδες ευρο απο την τσεπη μου.


Βασιλη χοντρε, στην περιπτωση των "κλεμενων" νομισματων του Αντωνη απο Θεσσαλονικη, ο κατοχος τους ακομη δεν αποζημιωθηκε. Που κωλυεται η διαδικασια αποζημιωσης?
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:14:19 μμ »

με λενε Βασιλη,Βασιλης ο χοντρος.


Περσυ αποζημιωσα σε κλοπη αποστολης απο την φεντεξ 23 χιλιαδες ευρο απο την τσεπη μου.


Βασιλη χοντρε, στην περιπτωση των "κλεμενων" νομισματων του Αντωνη απο Θεσσαλονικη, ο κατοχος τους ακομη δεν αποζημιωθηκε. Που κωλυεται η διαδικασια αποζημιωσης?

Γεια σου Ιαπωνα φιλε του Μπαμπη και του Αντωνη.

Το κλεμενων γιατι σε εισαγωγικα?

Υπαρχει αμφιβολια απο κανεναν οτι κλαπηκαν στο ταχυδρομειο?

Δεν σε ενημερωσε ο φιλος σου οτι παρελαβε σκισμενο φακελο?

Τα ταχυδρομεια Ιαπωνα δεν παραλαμβανουν σκισμενους φακελους.

Ποτε δεν με αφησαν να απαντησω για τιποτα απο οτι εχω κατηγορηθει απο καποιους τα τελευταια χρονια.

Ο Αντωνης εστειλε ενα δυλιρο,μια λιρα και ενα μισολιρο με πορτα πορτα ελτα τα οποια και παρελαβα.
Τα πηγα Παρισι και τα εφερα.
Του τα εστειλα οπως ακριβως μου τα εστειλε,πορτα πορτα ελτα και του εδωσα και το τρακιν ναμπερ.
Δεν πληρωσε ασφαλισμενο δεμα ουτε μου εδωσε καποια περαιτερω οδηγια.Παντα μου τα εστελνε πορτα πορτα και παντα του τα επεστρεφα πορτα πορτα.

Εγω αποζημιωνω οτι χαθει στην ευθυνη μου,Παρισι Αθηνα,Αθηνα Παρισι πραγμα και το οποιο πραττω.

Απο Αθηνα στο οποιοδηποτε χωριο η κομοπολη δεν αποζημιωνω εγω αλλα τα ταχυδρομεια και ειναι ευθυνη του πελατη.
Ουτε η pcgs αποζημιωνη οπως αξιωνουν καποιοι για πραγματα που δεν βρισκονται στην εταιρεια.

Ο Αντωνης παρολλο που του προταθηκε να παει μιση μιση η ζημια διαλεξε το δρομο της συκοφαντισης και του εντυπωσιασμου,χωρις να επιτρεπει στο αλλον να απαντηση γιαυτα που του προσαπτει.

Αντι να ζητησει τα ρεστα απο τα Ελληνικα ταχυδρομεια που του παρεδωσαν σκισμενο φακελο και τον παρελαβε ο ιδιος στο ταχυδρομειο,τα ζητησε απο μενα.

Απο εδω και στο εξης επειδη ειμαι εμπρορος με αφμ και πληρωνω μπολικα στο κρατος,οποιος με ξανασυκοφαντηση για το οτιδηποτε αντι για να προσφυγει στην δικαιοσυνη,θα τον συρω στα δικαστηρια και δεν χαριζομαι σε κανεναν.

Αφου λοιπον ηθελες να μαθεις δημοσιως το τι εγινε τοτε με τον φιλο σου τον Αντωνη καλα εκανες για να μαθεις και την αλλη πλευρα του νομισματος.

Κατανοητο ΣΧΙΣΤΟΜΑΤΗ?

Αυτα και οτι αλλη ερωτηση εχεις θα χαρω να σου απαντησω δημοσιως και ιδιαιτερος η ακομη και στο Ηρακλειο Κρητης που ερχομαι καθε μηνα.

Εσυ αληθεια ειχες ποτε καμια συναλαγη μαζι μου?

Εχεις κανενα παραπονο απο εμενα προσωπικα Ιαπωνα?

Φιλικα,
Βασιλης.
Καταγράφηκε

iapwnas

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 73
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:31:19 μμ »

Τον δρομο του εντυπωσιασμου τον επελεξες εσυ καθως στο μηνυμα που σου εβαλα σε παρενθεση ειπες οτι αποζημιωσες πελατη σου σε κλοπη απο ταχυδρομικη εταιρια και μαλιστα απο την τσεπη σου.

Οχι δεν εχω συναλαγη μαζι σου ουτε θα εχω προσεχω με ποιους συναλασσωμαι.

Οσο για το αν σου δοθηκε η ευκαιρια να απαντησεις ξερεις καλα οτι σου δοθηκε εκεινες τις μερες που σου ξεκλειδωθηκε ο λογαριασμος σου.

Αν καποιος σε συκοφαντησει καλα θα κανεις να τον συρεις σε οποιο δικαστηριο θελεις. Αυτο αφορα εσενα και εκεινον.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:35:20 μμ »

Εστάλη για πιστοποίηση και επέστρεψε έτσι.  Έχει πάρει κανονικά βαθμό ( AU50) αλλά δεν το βάλανε σε κουτί και γράψανε επάνω    " Not Applicable"  σε μεταφράσει " δεν εφαρμόζεται " .....που δεν εφαρμόζετε? Ξέρει κάποιος τι μπορεί να έχει γίνει??

Άνοιξα ενα θέμα για ενα πρόβλημα μου και ζήτησα την βοήθεια σας . Κάποιες απαντήσεις με βοήθησαν , κάποιες με διασκέδασαν , και κάποιες με στεναχώρησαν. Καταλαβαίνω οτι το εξαντλήσαμε και θα παρακαλούσα  κάποιον διαχειριστή (αν γίνετε αυτό) να κλείσει το θέμα , και τους φίλους που έχουν απορίες για τις πιστοποιησεις να ανοίξουν ενα άλλο θέμα. Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια.
Καταγράφηκε