Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ατυχής πιστοποίηση  (Αναγνώστηκε 21253 φορές)

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 05:02:52 μμ »

Αρχαιο Κινεζικο, ξεκινουν τα μικρα απο 1 δολλαριο η χουφτα, τοσο μεγαλο που λες και αναλογα την περιοδο μπορει να πιανει αρκετα.
Ξεκινα να βλεπεις φωτο..
https://www.google.gr/search?q=chinese+ancient+coins&biw=1006&bih=607&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0CB0QsARqFQoTCMKpx5r1nsgCFQXbLAodtpMOXA

Η pcgs εχει ανοιξει παραρτημα στην Κινα και πιστοποιει εκει αβερτα-κουβερτα, λογικα θα εχουν και ειδικους για τα Κινεζικα εκει, οποτε μην το ορκιζεσαι οτι δεν μπορουν.
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 05:10:44 μμ »

Εχω κι εγώ, δύο Στέλιο! Οντως αρχαία κινέζικα, αλλα παίζει να είναι και αντίγραφα. Μου τα είχαν δώσει σαν δώρο με κάτι αγορές από τον Συλλεκτικό κύκλο. Φαντάζομαι, μηδαμινής αξίας.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 05:16:06 μμ »

Υπάρχουν τέτοια νομίσματα, περί το 800μχ-1300μχ, κυρίως, Βιετνάμ, και Ιαπωνίας
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 05:22:27 μμ »

Για πές τε μου, τώρα αυτό τι είναι ?
Και δεν ειναι ρητορική η ερώτηση..., αλήθεια, δεν ξέρω τι ειναι
Διάμετρος 55mm, βάρος 39 γραμμάρια

ΥΓ. Μην μου κάνει κανείς πλάκα, και μου πει να το στείλω pcgs, για πιστοποίηση ... ::) :o

 :D :D :D ;D ;D ;D  :-*
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 06:30:33 μμ »

Not Applicable - Μη εφαρμόσιμο . Εννοεί ότι δεν μπορεί να βαθμολογηθεί AU50 . Παραπάνω πληροφορίες ίσως ο Κος Βασίλακόπουλος  να μπορεί να δώσει. 

Ίσως το θεώρησαν μη γνήσιο το κέρμα.  Δέν λέω ότι δεν είναι λέω τι ίσως θεώρησαν στην εταιρεία. Στην θέση σου θα τους έστελνα email  και θα ζητούσα διευκρινίσεις!
το "μη εφαρμόσιμο" είναι στην χώρα και οχι στον βαθμό φθοράς . http://www.pcgs.com/cert/32955945 
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 06:34:01 μμ »

Για πές τε μου, τώρα αυτό τι είναι ?
Και δεν ειναι ρητορική η ερώτηση..., αλήθεια, δεν ξέρω τι ειναι
Διάμετρος 55mm, βάρος 39 γραμμάρια

ΥΓ. Μην μου κάνει κανείς πλάκα, και μου πει να το στείλω pcgs, για πιστοποίηση ... ::) :o
Έτσι είναι ρε παιδιά ,σκεφτείτε αυτό , 3-4000 χρόνια ένας ολόκληρος πλανήτης 1000αδες χώρες κόβουν 100αδες ,10αδες , 1000αδες νομίσματα , εμείς παίρνουμε ενα το στέλνουμε και έχουμε την απαίτηση να το βρουν με 25-30 ευρω.
Ε θέλουν μια μικρή βοήθεια τουλάχιστον κατά που να κοιτάξουν .Μεγάλη εμπειρία δεν έχω , αλλά αυτο που εχω καταλάβει στις πιστοποιησεις ειναι οτι στέλνεις ενα νόμισμα τους λες ποιο πιστεύεις οτι ειναι και αυτοί με βάση τα δεδομένα που έχουν το περνάνε απο έλεγχο (φασματογραφος?μετρήσεις? η οτι άλλο ) τελευταία του κάνουν και μια αξιολόγηση σε τη κατάσταση φθοράς είναι και αυτό ήταν όλο.Στην  προκείμενη περίπτωση το σολδιο πιστεύω χάθηκε μέσα στον σορό και στον φόρτο εργασίας . Το άλλο μήνα θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση . Υπομονή και εγκράτεια :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:03:10 μμ »

Για πές τε μου, τώρα αυτό τι είναι ?
Και δεν ειναι ρητορική η ερώτηση..., αλήθεια, δεν ξέρω τι ειναι
Διάμετρος 55mm, βάρος 39 γραμμάρια

ΥΓ. Μην μου κάνει κανείς πλάκα, και μου πει να το στείλω pcgs, για πιστοποίηση ... ::) :o
Έτσι είναι ρε παιδιά ,σκεφτείτε αυτό , 3-4000 χρόνια ένας ολόκληρος πλανήτης 1000αδες χώρες κόβουν 100αδες ,10αδες , 1000αδες νομίσματα , εμείς παίρνουμε ενα το στέλνουμε και έχουμε την απαίτηση να το βρουν με 25-30 ευρω.
Ε θέλουν μια μικρή βοήθεια τουλάχιστον κατά που να κοιτάξουν .Μεγάλη εμπειρία δεν έχω , αλλά αυτο που εχω καταλάβει στις πιστοποιησεις ειναι οτι στέλνεις ενα νόμισμα τους λες ποιο πιστεύεις οτι ειναι και αυτοί με βάση τα δεδομένα που έχουν το περνάνε απο έλεγχο (φασματογραφος?μετρήσεις? η οτι άλλο ) τελευταία του κάνουν και μια αξιολόγηση σε τη κατάσταση φθοράς είναι και αυτό ήταν όλο.Στην  προκείμενη περίπτωση το σολδιο πιστεύω χάθηκε μέσα στον σορό και στον φόρτο εργασίας . Το άλλο μήνα θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση . Υπομονή και εγκράτεια :)

Για να τελειώνουμε την παραμύθα των εταιρειών πιστοποίησης!!! Είχα δείξει εδώ μέσα ένα βίντεο να κάνουν Live εκτίμηση στην NGC . Ήταν 3 εξπερ σε ένα μισοσκότεινο δωμάτιο με φώς στο κέντρο λές και έπαιζαν πόκα , φορούσαν κοστούμια και ακριβά ρόλεξ και έλεγε ο καθένας τι πιστεύει και στο τέλος ο πρόεδρος έκανε την τελική πρόταση. Άν και οι 2 άλλοι  την δέχονταν πήγαινε στον βαθμό αυτόν!

Αυτός είναι σοβαρός τρόπος βαθμολόγησης ενός νομίσματος?????? Έχουμε κάνει ένα λάθος όλοι οι συλλέκτες παγκοσμίως και έχουμε θεοποιήσει τις εταιρείες πιστοποίησης διότι νιώθουμε ανασφαλείς στην αγορά κυρίως ακριβών κομματιών μη και πέσουμε θύματα. Και μας εκμεταλλεύονται αυτές οι εταιρείες! Δέν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι MUST πιστοποιημένο ένα καλό νόμισμα για να πωληθεί? Τι ανοησίες είναι αυτές?  Αυτή τη λάθος νοοτροπία την έχουν πάρει οι Αμερικάνοι και την εκμεταλλεύονται στο έπακρο οικονομικά. Και καλά κάνουν αφού πατάνε πάνω στην ανοησία μας και την ανασφάλειά μας και την άγνοιά μας και την έλλειψη μελέτης μας.

(Το βίντεο το έχω ανεβάσει στο θέμα που μιλάω για αμερικάνικα σφάλματα δείτε το καλά και προσεκτικά)

Για το 1ο με τη μπλέ παραπομπή αγαπητέ exmim έχω να σου πώ ότι είναι η δουλειά τους! Και αν δεν ξέρουν να την κάνουν να μην την κάνουν! Ας όψεται η μόδα να πωλούνται μόνο πιστοποιημένα κέρματα διαφορετικά ούτε για ..... δεν κάνουν! Εφόσον όμως είναι αναγκαίο κακό η πιστοποίηση και εφόσον αυτοαποκαλούνται οι εταιρείες αυτές Επαγγελματίκές και εξπέρ να συμπεριφέρονται και έτσι. Γιατί όλα αυτά που κάνουν είναι ερασιτεχνισμός. Δουλειά τους είναι τους πληρώνουμε 30 ευρώ το κέρμα για να το εκτιμήσουν. ΔΕΝ ΣΚΑΒΟΥΝ το μυαλό και τις γνώσεις τους θέλουμε αν δεν τα διαθέτουν να πάνε σπίτια τους ή να προσλάβουν κατάλληλους εκτιμητές!!

Για το 2ο με τη μαύρη παραπομπή  νομίζω ότι είναι λάθος που δεν έχουν παραρτήματα σε κάθε χώρα με εκτιμητές κερμάτων για κάθε χώρα ή έστω παραρτήματα ανά χρονικές περιόδους!  Όλη η ιστορία είναι στο πόδι.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:03:43 μμ »

Για πές τε μου, τώρα αυτό τι είναι ?
Και δεν ειναι ρητορική η ερώτηση..., αλήθεια, δεν ξέρω τι ειναι
Διάμετρος 55mm, βάρος 39 γραμμάρια

ΥΓ. Μην μου κάνει κανείς πλάκα, και μου πει να το στείλω pcgs, για πιστοποίηση ... ::) :o
Έτσι είναι ρε παιδιά ,σκεφτείτε αυτό , 3-4000 χρόνια ένας ολόκληρος πλανήτης 1000αδες χώρες κόβουν 100αδες ,10αδες , 1000αδες νομίσματα , εμείς παίρνουμε ενα το στέλνουμε και έχουμε την απαίτηση να το βρουν με 25-30 ευρω.
Ε θέλουν μια μικρή βοήθεια τουλάχιστον κατά που να κοιτάξουν .Μεγάλη εμπειρία δεν έχω , αλλά αυτο που εχω καταλάβει στις πιστοποιησεις ειναι οτι στέλνεις ενα νόμισμα τους λες ποιο πιστεύεις οτι ειναι και αυτοί με βάση τα δεδομένα που έχουν το περνάνε απο έλεγχο (φασματογραφος?μετρήσεις? η οτι άλλο ) τελευταία του κάνουν και μια αξιολόγηση σε τη κατάσταση φθοράς είναι και αυτό ήταν όλο.Στην  προκείμενη περίπτωση το σολδιο πιστεύω χάθηκε μέσα στον σορό και στον φόρτο εργασίας . Το άλλο μήνα θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση . Υπομονή και εγκράτεια :)

Δηλαδή κάποιος που πιστεύει ότι είναι συλλέκτης, έχει ένα νόμισμα που ΔΕΝ ξέρει τι είναι, το στέλνει για ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ στους ειδικούς, πληρώνει ο μ....συλλέκτης τους "εξπέρ" για να τον ρωτήσουν, κάτι που ο ίδιος τους πλήρωσε να βρουν.

Για να στο πω σχηματικά ----->   
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.018
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:16:27 μμ »

Εύγε, Νίκο! Παραστατικότατος!  :D
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:32:09 μμ »

 Νικο, δεν εχουν ολοι οι συλλεκτες τον ιδιο βαθμο γνωσεων, δεν χρειαζεται να προσβαλλουμε τον αλλον λεγοντας του οτι " πιστευει οτι ειναι συλλεκτης", στο κατω-κατω δεν γεννηθηκε κανεις φωτεινος παντογνωστης, ολοι στην πορεια γινανε.

 Αλλα αν θελουμε να μιλησουμε για το ποσο μακακας νοιωθει καποιος και σε ποιες περιπτωσεις, ας μιλησουμε και για το ποσο μακακες νοιωθουν οι νεοι συλλεκτες, οταν ανακαλυπτουν οτι το raw "XF" ταληρακι που τους πασαρανε, ειναι στην πραγματικοτητα ενα καθαρισμενο VF και πληρωσαν τσαμπα τα λεφτουδακια τους, τα λεγομενα "διδακτρα".

 Η πιστοποιηση το εχει αλλαξει αυτο, γιαυτο και ειναι το παρον και το μελλον στο χομπυ και οχι μοδα οπως αποκαλειται απο καποιους.
 Χιλια δυο μειονεκτηματα μπορει να εχει, αλλα τα προτερηματα της ειναι αδιαμφισβητητα και μικρη σημασια εχει το τι πιστευει ο καθενας μας.

 Το ποταμι ωρε παιδες δεν γυριζει πισω.
 Αλλος το καβαλαει με την βαρκα και χαιρεται το ταξιδι και αλλος το κολυμπαει κοντρα στο ρευμα.
 Οπως αγαπαει κανεις.
 Φιλικα παντα.(ωραιο εικοσαρικο, δηλαδη το "πρωτο" σου πως ειναι?? :D)
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:41:24 μμ »

To νομισμα αυτο δεν δηλωθηκε στην σωστη του αξια και γιαυτο δεν πιστοποιηθηκε.

Εχει ξανασυμβει με νομισμα αξιας 3000 ευρο που το πηγα κατοπιν οδηγιας του συλλεκτη με χρωση 30 ευρο αντι των 45 ,ετσι και κεινο ειχε γυρισει πισω bodybag και εγραφε not aplicable for selected service.

Ολα τα αλλα ειναι λογια.
Οποιος γουσταρει σλαμπαρει και οποιος δεν γουσταρει δεν σλαμπαρει.
Οποιος γουσταρει τα στελνει με ταχυδρομειο η πληρωνει μεταφορικα και οποιος γουσταρει μου τα δινει και με 15 ευρο και 30 ευρο τα σλαμβαρει.

Δικα σας τα νομισματα δικες σας και οι αποφασεις.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 07:47:02 μμ »

To νομισμα αυτο δεν δηλωθηκε στην σωστη του αξια και γιαυτο δεν πιστοποιηθηκε.

Εχει ξανασυμβει με νομισμα αξιας 3000 ευρο που το πηγα κατοπιν οδηγιας του συλλεκτη με χρωση 30 ευρο αντι των 45 ,ετσι και κεινο ειχε γυρισει πισω bodybag και εγραφε not aplicable for selected service.

Ολα τα αλλα ειναι λογια.
Οποιος γουσταρει σλαμπαρει και οποιος δεν γουσταρει δεν σλαμπαρει.
Οποιος γουσταρει τα στελνει με ταχυδρομειο η πληρωνει μεταφορικα και οποιος γουσταρει μου τα δινει και με 15 ευρο και 30 ευρο τα σλαμβαρει.

Δικα σας τα νομισματα δικες σας και οι αποφασεις.

 Κε Βασιλακόπουλε πόσο κοστίζει ένα σφάλμα ή μια ποικιλία σε φθηνό κέρμα για να πιστοποιηθεί?

Και να το κάνω πιο συγκεκριμένο το ερώτημα! Τι πρέπει να γράψω σε εταιρεία για να πιστοποιήσει το κέρμα που δείχνω κάτω αφενός και τι τιμή πρέπει να το δηλώσω και τι θα μου στοιχίσει για να το πάρω πίσω σε πακετάκι πιστοποιημένο? Πές μου συνολική τιμή αν γίνεται.

Θέλω πιστοποίηση αλλά δεν ξέρω ούτε τι σφάλμα προκάλεσε αυτό που βλέπετε  ούτε τιμή του κέρματος. Τι περιγραφή βάζω και τι τιμή?
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:18:18 μμ »

Νομίζω Βασίλη σε αυτή τη περίπτωση το πιστοποιούν σύμφωνα με την πραγματική του αξία και χρεώνουν ανάλογα. Εγω προςωπικα τα βάζω στην κανονική τους αξία και στο tier που νομίζω εγω, για να μην εκτιθεμαι δηλαδη!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:26:00 μμ »

Για πές τε μου, τώρα αυτό τι είναι ?
Και δεν ειναι ρητορική η ερώτηση..., αλήθεια, δεν ξέρω τι ειναι
Διάμετρος 55mm, βάρος 39 γραμμάρια

ΥΓ. Μην μου κάνει κανείς πλάκα, και μου πει να το στείλω pcgs, για πιστοποίηση ... ::) :o
Έτσι είναι ρε παιδιά ,σκεφτείτε αυτό , 3-4000 χρόνια ένας ολόκληρος πλανήτης 1000αδες χώρες κόβουν 100αδες ,10αδες , 1000αδες νομίσματα , εμείς παίρνουμε ενα το στέλνουμε και έχουμε την απαίτηση να το βρουν με 25-30 ευρω.
Ε θέλουν μια μικρή βοήθεια τουλάχιστον κατά που να κοιτάξουν .Μεγάλη εμπειρία δεν έχω , αλλά αυτο που εχω καταλάβει στις πιστοποιησεις ειναι οτι στέλνεις ενα νόμισμα τους λες ποιο πιστεύεις οτι ειναι και αυτοί με βάση τα δεδομένα που έχουν το περνάνε απο έλεγχο (φασματογραφος?μετρήσεις? η οτι άλλο ) τελευταία του κάνουν και μια αξιολόγηση σε τη κατάσταση φθοράς είναι και αυτό ήταν όλο.Στην  προκείμενη περίπτωση το σολδιο πιστεύω χάθηκε μέσα στον σορό και στον φόρτο εργασίας . Το άλλο μήνα θα ξεκαθαρίσει η κατάσταση . Υπομονή και εγκράτεια :)

Δηλαδή κάποιος που πιστεύει ότι είναι συλλέκτης, έχει ένα νόμισμα που ΔΕΝ ξέρει τι είναι, το στέλνει για ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ στους ειδικούς, πληρώνει ο μ....συλλέκτης τους "εξπέρ" για να τον ρωτήσουν, κάτι που ο ίδιος τους πλήρωσε να βρουν.

Για να στο πω σχηματικά ----->   
Ψυλοχοντροξεφυγαμαι απο το θέμα .Απαντήσεις  πήρα μέχρι την τρίτη σελίδα (και ευχαριστώ πολύ), μετά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε  το μαλακισαμαι το θέμα .
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 08:27:17 μμ »



 Κε Βασιλακόπουλε πόσο κοστίζει ένα σφάλμα ή μια ποικιλία σε φθηνό κέρμα για να πιστοποιηθεί?

Και να το κάνω πιο συγκεκριμένο το ερώτημα! Τι πρέπει να γράψω σε εταιρεία για να πιστοποιήσει το κέρμα που δείχνω κάτω αφενός και τι τιμή πρέπει να το δηλώσω και τι θα μου στοιχίσει για να το πάρω πίσω σε πακετάκι πιστοποιημένο? Πές μου συνολική τιμή αν γίνεται.

Θέλω πιστοποίηση αλλά δεν ξέρω ούτε τι σφάλμα προκάλεσε αυτό που βλέπετε  ούτε τιμή του κέρματος. Τι περιγραφή βάζω και τι τιμή?
[/quote]
 ;D ;D

Για να τελειώνουμε την παραμύθα των εταιρειών πιστοποίησης!!! Είχα δείξει εδώ μέσα ένα βίντεο να κάνουν Live εκτίμηση στην NGC . Ήταν 3 εξπερ σε ένα μισοσκότεινο δωμάτιο με φώς στο κέντρο λές και έπαιζαν πόκα , φορούσαν κοστούμια και ακριβά ρόλεξ και έλεγε ο καθένας τι πιστεύει και στο τέλος ο πρόεδρος έκανε την τελική πρόταση. Άν και οι 2 άλλοι  την δέχονταν πήγαινε στον βαθμό αυτόν!

Αυτός είναι σοβαρός τρόπος βαθμολόγησης ενός νομίσματος?????? Έχουμε κάνει ένα λάθος όλοι οι συλλέκτες παγκοσμίως και έχουμε θεοποιήσει τις εταιρείες πιστοποίησης διότι νιώθουμε ανασφαλείς στην αγορά κυρίως ακριβών κομματιών μη και πέσουμε θύματα. Και μας εκμεταλλεύονται αυτές οι εταιρείες! Δέν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι MUST πιστοποιημένο ένα καλό νόμισμα για να πωληθεί? Τι ανοησίες είναι αυτές?  Αυτή τη λάθος νοοτροπία την έχουν πάρει οι Αμερικάνοι και την εκμεταλλεύονται στο έπακρο οικονομικά. Και καλά κάνουν αφού πατάνε πάνω στην ανοησία μας και την ανασφάλειά μας και την άγνοιά μας και την έλλειψη μελέτης μας.

(Το βίντεο το έχω ανεβάσει στο θέμα που μιλάω για αμερικάνικα σφάλματα δείτε το καλά και προσεκτικά)

Για το 1ο με τη μπλέ παραπομπή αγαπητέ exmim έχω να σου πώ ότι είναι η δουλειά τους! Και αν δεν ξέρουν να την κάνουν να μην την κάνουν! Ας όψεται η μόδα να πωλούνται μόνο πιστοποιημένα κέρματα διαφορετικά ούτε για ..... δεν κάνουν! Εφόσον όμως είναι αναγκαίο κακό η πιστοποίηση και εφόσον αυτοαποκαλούνται οι εταιρείες αυτές Επαγγελματίκές και εξπέρ να συμπεριφέρονται και έτσι. Γιατί όλα αυτά που κάνουν είναι ερασιτεχνισμός. Δουλειά τους είναι τους πληρώνουμε 30 ευρώ το κέρμα για να το εκτιμήσουν. ΔΕΝ ΣΚΑΒΟΥΝ το μυαλό και τις γνώσεις τους θέλουμε αν δεν τα διαθέτουν να πάνε σπίτια τους ή να προσλάβουν κατάλληλους εκτιμητές!!
Καταγράφηκε