Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ατυχής πιστοποίηση  (Αναγνώστηκε 21185 φορές)

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 09:51:46 πμ »

Και πως είσαι σίγουρος, οτι με τα πάραπάνω χαρακτηριστικά να λείπουν, θα τον βάζανε στο κουτί ? Δεν ξέρω, και δεν νομίζω, να υπάρχει προηγούμενο σε αυτό...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:14:33 πμ »

Και πως είσαι σίγουρος, οτι με τα πάραπάνω χαρακτηριστικά να λείπουν, θα τον βάζανε στο κουτί ? Δεν ξέρω, και δεν νομίζω, να υπάρχει προηγούμενο σε αυτό...
Δεν είμαι σίγουρος, απλά είπα ότι είναι πιο αναγνωρίσιμος στους graders. Ισως με όλα τα ανωτέρω στοιχεία να μην έμπαινε κι αυτός.
(ίσως ξεφύγαμε λιγάκι).
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:28:08 πμ »

Πόσους πιστεύεις, οτι εχειι δεί ο καθένας τους ? Ειδικά της pcgs !
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

digo

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 10:39:39 πμ »

Ρε Στελιο, απο δω το πας απο κει το πας, ολο παλι σε μια περιπτωση που αδικηθηκες αναφερεσαι. Ειναι γνωστη η ιστορια, δικαιωθηκες με την NGC, αρα τι αλλο θελεις; Χωρια που ο Βασιλακης αν θυμαμαι καλα, σουχε γραψει οτι συγκριτικα με υπολοιπους, τα πηγαινες πολυ καλυτερα (ειχα την ευκαιρια να δω κι εγω μερικα απ'τα νομισματα πουχες στειλει, ειτε δικα σου, ειτε αλλων). Αν πιστευεις οτι τα ξερεις καλυτερα, ζητα να εργαστεις σε καποια εταιρεια πιστοποιησης, η παψε να τα στελνεις.

@exmim: Οταν στελνεις ενα νομισμα για πιστοποιηση, ειναι υποχρεωση σου να γραψεις την χωρα προελευσης καθως και το (σωστο) denomination. Εγιναν ολ'αυτα εδω κατ'αρχην; Σε τελικη, για περισσοτερες πληροφοριες, υπαρχει Customer service οπου το μονο που απαιτειται ειναι μια στοιχειωδης γνωση των Αγγλικων και καποιες πληροφοριες σχετικα με την αποστολη (invoice number, cert numer etc).
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:06:40 πμ »

exmin μηπως δεν εδωσες περιγραφη του νομισματος;;σαν συνοδευτικο εννοω με το νομισμα που να αναφερεις οτι ειναι netherland venetian soldino toy 1358-1361;; που απεικονιζει τον giovanni dolphin hammered;;; και ειναι ασημενιο;; ωστε να τους καθοδηγησεις αν δεν ξερουν αυτη την περιοδο γιατι δεν στελνουν πολλοι τετοιες περιοδους και χρειαζεται καθοδηγηση τι και πως,καλημερα
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:07:43 πμ »

Το ξεκαθάρισε ο Σωτήρης με σαφήνεια νομίζω. Αρα εχει βαθμο έκανα λάθος.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:27:06 πμ »

Aμα ρε παίδες, δεν ξέρουνε χώρα, αξία και ημερομηνία, πως ξέρουνε οτι το νόμισμα ειναι γνήσιο, και του δίνουνε και βαθμό ? Δεν θάπρεπε να το καψουλιάσουνε ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:32:52 πμ »

 Μαλλον εκριναν οτι για την κατηγορια που ειχε σταλει, δεν αξιζε τον κοπο(= χρημα) να ερευνησουν και πολυ τι νομισμα ειναι.

 Αν τους διευκολυνες με μια ακριβη περιγραφη στο invoice που σταλθηκε λογικα θα το κουτιαζαν.
 Η αν ο υπευθυνος γνωριζε το νομισμα, θα το κουτιαζε.

 Τωρα θα μου πεις, γιατι δεν εστειλαν ενα email σε αυτον που εστειλε την αποστολη "κυριε, για να κουτιαστει το ταδε νομισμα θελουμε τοσα παραπανω για ερευνα, η να το βαλουμε σε αλλη κατηγορια απο αυτη που το εχετε βαλει με τοση χρεωση κλπ.
Ο.Κ. συμβαινουν και αυτα.

Υ.Γ. Δημητρη, αν το invoice εχει ελλειπη η λανθασμενα στοιχεια, υποτιθεται οτι τα διορθωνουν αυτοι και ,θεωρητικα τουλαχιστον, στο χρεωνουν.(δεν μου εχει τυχει να στειλω λαθος denomination η χωρα, αλλα ετσι γραφει η σελιδα της NGC.)
Ενταξει βρε αδερφε, δεν το στελνεις και σε μπακαληδες να το κουτιασουν, σε ειδικους το στελνεις...

Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 11:54:02 πμ »

Ναι, αλλά εδω του δίνουνε και βαθμό. Βαθμό σ' ενα νόμισμα, που δεν ξέρουνε κάν τι ειναι ? Ειναι δηλ. αδύνατον, να ξέρουν οτι ειναι γνήσιο, αφου δεν ξέρουν τι ειναι. Του δίνουνε δηλ. βαθμό, αλλά δεν παίρνουν την ευθύνη του κουτιάσματος
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:10:42 μμ »

 Η πιστοποιηση εχει το νοημα, περαν του βαθμου, και τον προσδιορισμο-αναγραφη βασικων στοιχειων του αντικειμενου (απο ποια χωρα ειναι, τι ονομαστικη αξια εχει,η εαν ειναι μεταλλιο κλπ).
 Δεν μπορουν να κουτιασουν μονο εναν βαθμο.
 Ε, ενταξει, του εδωσαν ενα βαθμο στο σακουλακι εκει να εχει να πορευεται, για να αισθανθει οτι δεν πληρωσε τσαμπα το αντιτιμο που το εστειλε.
 Ουτως η αλλως το σακουλακι-φλιπακι δεν ειναι σλαμπ, δεν μπορει π.χ. να το πουλησει ως πιστοποιημενο AU50.

 Στειλτους ενα mail βρε αδερφε με ολα τα στοιχεια και ρωτα τους ποιο ηταν το προβλημα και πως θελουν να τους το ξαναστειλεις για να το κουτιασουν.
 Συμβαινουν και αυτα, no big deal.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:17:15 μμ »

Λάθος ! Αδικα πλήρωσε (αν πλήρωσε), απο την στιγμή που δεν παίρνουν την ευθύνη των λεγομένων τους !
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:31:37 μμ »

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, κάποιοι πρέπει να έχουν πέσει μέσα (μη σωστή περιγραφή ? μέταλλο ? χρονολογία ? λιγότερα χρήματα ?) θα δούμε , άγνωστο νόμισμα δεν τους είναι πάντως γιατί έχουν ξανά πιστοποιήσει ίδιο. Εκεί που γράφει no number μπαίνει η χρονολογια , και εκεί που γράφει Not Applicable μπαίνει η χώρα (αν ήταν  πλαστό θα το έγραφε και δεν θα του έδιναν βαθμό , εκτός αν παίρνουν βαθμό και τα πλαστά :)) . Επειδή έχω και ιστορία με άλλο βενετσιάνικο που μου το έβγαζαν κογκολεζικο , πιστεύω οτι κάπου έχει γίνει λάθος . Θα ξανά πάει PCGS με περισσότερα στοιχεία και ιδιοχείρως από τον αντιπρόσωπο και θα  δούμε (δεν ανησυχώ και έχω εμπιστοσύνη, άλλωστε ένα νόμισμα είναι και αυτό οχι μεγάλης άξιας ) . Όταν γυρίσει με το καλό θα ενημερώσω . Μίμης 8)
Καταγράφηκε

haros

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 470
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:41:43 μμ »

Οι εταιρειες που κανουν αυτη την δουλεια και εχουν παγκοσμια αναγνωριση ειναι δυο (και ο ANACS τριτη, και καποιες αλλες λιγο πιο κατω, μετα το χαος..) και εχουν συγκεκριμενες εμπορικες πολιτικες και τροπο διεξαγωγης των εργασιων τους, λαθος η σωστες αυτες ειναι, σου λενε αν δεν σου αρεσει, στειλε τα νομισματα στην MHTSOS @ KOTSOS CERTIFICATION COMPANY, η στον κυρ-Βαγγελη που ειναι παλιος να σου πει τι ψαρια πιανουν..
 Εταιρειες ειναι, δεν ειναι φιλανθρωπικα ιδρυματα, και οι πολιτικες τους αποσκοπουν στο δικο τους κερδος και μονον, τωρα λαθος η σωστες, τι (πρακτικη)σημασια εχει??

υ.γ. σιγα μην κατσουν για ενα 25αρι να ασχοληθει μια ωρα ο αλλος να ψαχνει ενα νομισμα του 1300 που δεν το ξερει και δεν του το προσδιοριζεις εσυ που το στελνεις, σε αυτη την ωρα εχει ξεπεταξει αλλα 50...
Καταγράφηκε

athas

  • Honorary Moderator
  • Hero Member
  • *
  • Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.017
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:44:39 μμ »

...(δεν ανησυχώ και έχω εμπιστοσύνη, άλλωστε ένα νόμισμα είναι και αυτό οχι μεγάλης άξιας ) . Όταν γυρίσει με το καλό θα ενημερώσω . Μίμης 8)
Ναι, βρε Μίμη, δεν αμφισβητούμε την εμπιστοσύνη, αλλά αν αξίζει να πληρώνεις δύο φορές για μια πιστοποίηση νομίσματος μικράς αξίας.
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2015, 12:46:07 μμ »

Η ιστοσελιδα της PCGS που βγαινει αν βαλιες το certification number
http://www.pcgs.com/cert/32955945
λεει μαλλον οτι δεν μπορουν να δουν ποια χωρα ειναι, ποια ημερομηνια και ν/σ και ποια ονομαστικη αξια
πιστεύω οτι εδώ είναι όλο το ζουμί  ;)
Καταγράφηκε