Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ατυχής πιστοποίηση  (Αναγνώστηκε 21279 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 06:26:31 μμ »

Ποιά είναι η τιμή του γιατί έχω και εγώ ένα.

Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 08:57:30 μμ »

και η αλλη μερια
http://flickrhivemind.net/blackmagic.cgi?id=8384317950&url=http%3A%2F%2Fflickrhivemind.net%2FTags%2Fsoldino%252Cvenice%2FInteresting%3Fsearch_type%3DTags%3Btextinput%3Dsoldino%252Cvenice%3Bphoto_type%3D250%3Bmethod%3DGET%3Bnoform%3Dt%3Bsort%3DInterestingness%23pic8384317950&user=&flickrurl=http://www.flickr.com/photos/68432253@N04/8384317950

Ρε παιδιά, εάν δεν ξέρετε το θέμα μη κάνετε τους έξυπνους. Σεβαστείτε τουλάχιστον το Μίμη που το έχει.

Κατ αρχάς Μάρκο ότι μοιάζει δεν είναι το ίδιο. Αυτό που έβγαλες είναι Βενετσιάνικο. Εάν και όποτε ασχοληθείς με τη περίπτωση επανέχεσαι.

Να το ξαναπώ. Στην Αχαία τύπωναν (οι άρχοντες) νομίσματα με πορτραίτα ή άρχοντες άλλων κρατιδίων για να επωφεληθούν τις υπεραξίες από το ασήμι ή το χρυσό. Αυτό που έχει ο Μίμης είναι από αυτή τη περίπτωση.   
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 09:03:02 μμ »

Στα βενετσιάνικα ασημενια η χαμηλωτερη αξια είναι όπως αυτή και ονομάζεται σολδιο.Και το συγκεκριμενο σολδιο ονομάζεται και δεν είναι σπανιο,στην ΠΝΕ ειχα αγορασει το ιδιο πριν τρια τέσσερα χρονια 20 ευρω.Υπαρχουν και άλλες πηγες εκτος από το βιβλιο του Τζαμαλη,ασχολουμε με τα βενετσιάνικα κλπ αρκετα χρονια.

Εντάξει Γιάννη ξεπέρασες το ρουβίκωνα. Μια και ο Τζαμαλής δεν ξέρει πες μας λοιπόν ποια είναι η πηγή σου που είναι καλύτερη. Πες μας λοιπόν ποιος είναι αυτός που έχει γράψει για τους αποικιοκράτες στην Ελλάδα και τα νομίσματα που κυκλοφόρησαν. Υπόδειξέ μου ποιος ΔΕΝ χρησιμοποιεί στη ΠΝΕ τα βιβλία του Τζαμαλή και πες μου ΕΣΥ ποιον διαβάζεις.

Εάν πιστεύεις επειδή έχεις 2-3 νομίσματα της εποχής ότι έχεις αποκτήσει τόσο τεράστια γνώση που ξεπέρασες τον Τζαμαλή, πες μας και θα σου βγάλω το καπέλο.

   
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:38:12 μμ »

βενετσιανικο ειναι ειπα κατι αλλο;;εχω τον μιμη θελω να βοηθησω,αυτο που εβγαλα δεν ειναι;;αν δεν ειναι σορρυ,οσο για τον τζαμαλη δεν εχω  διαβασει και δεν ξερω τι γραφει προς το παρον φτανω σε ιταλικα και αλλα βιβλια μεχρι το 1934 στα βενετσιανικα και σε πληροφορω οτι ολα εχουν τα σφαλματακια τους ,αυτο που εχει ο μιμης ποιον απεικονιζει κατα την γνωμη σου;;δεν υπαρχει ιχνος αντιπαραθεσης φιλε μου ειλικρινα καλο υπολοιπο ευχομαι
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:42:05 μμ »

βενετσιανικο ειναι ειπα κατι αλλο;;εχω τον μιμη θελω να βοηθησω,αυτο που εβγαλα δεν ειναι;;αν δεν ειναι σορρυ,οσο για τον τζαμαλη δεν εχω  διαβασει και δεν ξερω τι γραφει προς το παρον φτανω σε ιταλικα και αλλα βιβλια μεχρι το 1934 στα βενετσιανικα και σε πληροφορω οτι ολα εχουν τα σφαλματακια τους ,αυτο που εχει ο μιμης ποιον απεικονιζει κατα την γνωμη σου;;δεν υπαρχει ιχνος αντιπαραθεσης φιλε μου ειλικρινα καλο υπολοιπο ευχομαι

Θα παρακαλούσα να διαβάσεις το topic  και θα καταλάβεις.  Σίγουρα δεν είναι αυτό που έβγαλες.
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 07, 2015, 11:52:02 μμ »

IOHS.DELF_HYNO.DVX στην παρασταση που εχει τον δογη giovanni dolp hamered 1358-1361
+.S.MARKVS.VENETI πισω εκει που ειναι το ορθιο λιονταρι
εγω την φωτο του μιμη διαβασα και βρηκα αυτο ,μαλιστα πρεπει να ειναι 0,53 γρ ασημενιο και οι διαστασεις του να ειναι 15χ16μμ
αν κανω λαθος ζηταω συγνωμη αλλα θα ηθελα να δω ποιο βλεπεις φιλε εσυ οτι ειναι,μου αρεσουν τα ενετικα και μαθαινω ακομα γιαυτο θελω να τον βοηθησω και να μαθω και εγω ποιο ειναι αυτοεδω
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 12:06:12 πμ »

Φίλε Μάρκο, απ' οτι κατάλαβα, μιλάει για άλλα νομίσματα, τα οποια ειναι αντίγραφα αυτών, κομμένα στην Αχαϊα...., κάτι ας πούμε σαν να κόβουνε τώρα Θηρεσίες, για να κερδίσουνε την οποια διαφορά στο νόμισμα, απ' οτι κάνει το ασήμι....Αν και μ' αυτά δεν ασχολούμαι (το πολύ νάχουν περάσει Βενετσιάνικα κλπ, καμμια 15αριά κομμάτια απο τα χέρια μου), εντούτοις, οι οποιες διαφορές που υπάρχουν, μπορεί εύκολα να μπερδέψουν κάποιον. Το βιβλίο του Τζαμαλή (το οποίο τόχα αλλά τόδωσα), θα σου συνιστούσα να το βρείς, και να το διαβάσεις...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 12:25:39 πμ »

ειναι στα αμεσα σχεδια μου φιλε Στελιο να το διαβασω,εγω δεν μιλαω πουθενα για πλαστοτητες ουτε και αμφισβητω ,εγω αναφερω ποιο νομισμα ειναι με βαση την φωτο του Μιμη ,αυτη την συγκριση κανω και τιποτα αλλο,βαλε την φωτο του εξμιν και διαβασε αυτα που γραφω οτι ειναι πανω στο νομισμα,αυτο λεω και εχει να κανει αν ειναι αυτο οταν ξαναστειλη ο φιλος για πιστοποιηση να αναγραψει τα στοιχεια για καλο δικο του,το συγκεκριμενο μοιαζει με του φραντσεσκο δανδολο και με του ανδρεα δανδολο τα γραμματα και τα γραμμαρια αλλαζουν ,παραδειγμα του φραντσεσκο δανδολο 1329-1339 που αναφερεται για πλαστοτητες εχει βαρος μολις ενα γραμμαριο το γνησιο ενω αυτο που λεω εγω ειναι 0,53 γρ ...ευκολα μπορει ο εξμιν αν μετρησει βαρος να καταλαβει ,καλη συνεχεια
Καταγράφηκε

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:02:37 πμ »

Κύριοι καταρχάς δεν χαλάτε το θέμα , απεναντίας . Δεν περίμενα να υπάρχει τόσο μεγάλη διαφορά απόψεων σχετικά με το ποιο είναι αυτό το νομισματακι . Είμαι στην δουλειά και δεν έχω πρόσβαση καλή .Το απόγευμα θα το μετρήσω και θα σας ανεβάσω στοιχεία (βάρος,διάμετρο) .Εχω καλές αναμνήσεις απο την εποχή που το απόκτησα και άσχετα με την αξια του (η οποία πιθανόν να μην αξίζει ουτε τα χρήματα της πιστοποίησις) θα το ξανά στείλω PCGS . το κακό είναι οτι ενώ είχα αποφασίσει να γράψω   VENICE ITALY - SOLDINO - 1368/1382 τώρα έχω μπερδευτεί . Ελπίζω με την βοήθεια σας κάπου να καταλήξουμε . Και πάλι ευχαριστώ για την όποια βοήθεια . Μιμης  :)
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:05:58 πμ »

Bιβλιογραφία Τζαμαλη, θα τους στείλεις φίλε Μίμη, με την σημείωση Αχαϊας...., θα σε κατευθύνει ο Νίκος, καλύττερα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:13:32 πμ »

Φίλε Μάρκο, απ' οτι κατάλαβα, μιλάει για άλλα νομίσματα, τα οποια ειναι αντίγραφα αυτών, κομμένα στην Αχαϊα...., κάτι ας πούμε σαν να κόβουνε τώρα Θηρεσίες, για να κερδίσουνε την οποια διαφορά στο νόμισμα, απ' οτι κάνει το ασήμι....Αν και μ' αυτά δεν ασχολούμαι (το πολύ νάχουν περάσει Βενετσιάνικα κλπ, καμμια 15αριά κομμάτια απο τα χέρια μου), εντούτοις, οι οποιες διαφορές που υπάρχουν, μπορεί εύκολα να μπερδέψουν κάποιον. Το βιβλίο του Τζαμαλή (το οποίο τόχα αλλά τόδωσα), θα σου συνιστούσα να το βρείς, και να το διαβάσεις...

@ Μάρκος.

Αυτά που λέει ο Στέλιος. Είδικά όταν έκοβαν τα χρυσά Τσεκίνια στην Αχαια (δηλαδή αποτύπωναν Ενετούς άρχοντες) η περιεκτικότητα σε χρυσό ήταν από 35%-80%. Σε καμιά περίπτωση όμως καθαρότητας όπως τα γνήσια της εποχής Τσεκίνια.
Αυτά τα αντίγραφα κυκλοφορούσαν νόμιμα στην Αχαία, είχαν εκδοθεί από τους τότε άρχοντες της Αχαίας.
Φανταστείτε το Ελληνικό Κράτος σήμερα, να κόψει και να κυκλοφορεί επίσημα λίρες Αγγλίας με το κεφάλι της Ελισάβετ σε διάφορες χρονολογίες με 50% περιεκτικότητα και να τα τα αναγνωρίζει ως νόμισμα κυκλοφορίας της Ελλάδας. Αυτές οι λίρες λοιπόν στο μέλλον τι θα θεωρηθούν;

Ο Τζαμαλής αναφέρει ότι αυτά τα νομίσματα (τα παράλληλα) δεν θεωρούνται ούτε Ελληνικά αλλά ούτε Ενετικά. Δεν παύουν όμως να ήταν νομίσματα κυκλοφορίας, ιδιαίτερης σπανιότητας σήμερα.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:26:25 πμ »



Φανταστείτε το Ελληνικό Κράτος σήμερα, να κόψει και να κυκλοφορεί επίσημα λίρες Αγγλίας με το κεφάλι της Ελισάβετ σε διάφορες χρονολογίες με 50% περιεκτικότητα και να τα τα αναγνωρίζει ως νόμισμα κυκλοφορίας της Ελλάδας. Αυτές οι λίρες λοιπόν στο μέλλον τι θα θεωρηθούν;



Τι θα θεωρηθούν Νίκο ? Γιατί αν λάβουμε υπόψιν μας τον Τζαμαλη, δεν θα θεωρηθούν Ελληνικά
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 11:38:26 πμ »



Φανταστείτε το Ελληνικό Κράτος σήμερα, να κόψει και να κυκλοφορεί επίσημα λίρες Αγγλίας με το κεφάλι της Ελισάβετ σε διάφορες χρονολογίες με 50% περιεκτικότητα και να τα τα αναγνωρίζει ως νόμισμα κυκλοφορίας της Ελλάδας. Αυτές οι λίρες λοιπόν στο μέλλον τι θα θεωρηθούν;



Τι θα θεωρηθούν Νίκο ? Γιατί αν λάβουμε υπόψιν μας τον Τζαμαλη, δεν θα θεωρηθούν Ελληνικά

Ακριβώς έτσι Στέλιο. Κατά Τζαμαλή -και όχι μόνο αλλά και Πέτρου κλπ - δεν θεωρούνται Ελληνικά. Βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν τα λένε και πλαστά.

Εάν ζητάς τη προσωπική μου άποψη, εάν μάζευα πχ νομίσματα της Αχαίας, σίγουρα αυτά θα τα είχα σε ειδική κατηγορία. Εάν δεν τα είχα, σίγουρα θα τα έψαχνα και θα θεωρούσα ελλειπή τη συλλογή μου. Αυτό όμως εκφράζει προσωπική (συλλεκτική) άποψη. Ο Τζαμαλής όμως ΔΕΝ έχει γράψει το βιβλίο σαν συλλεκτικό εργαλείο, αλλά σαν ιστορικό . Με αυτή την έννοια (την ιστορική) συντάσσομαι με την άποψή του. Δεν είναι Ελληνικά. Το ίδιο θα έβλεπα και τις λίρες στο παράδειγμά μου.

Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 12:04:27 μμ »

Ναι, αλλά Ελληνικά δεν ειναι, Βενετσιάνικα δεν ειναι..., αρα τι είναι ? Κόπηκαν στην Ελλάδα, και κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα, σαν απομιμίσεις Βενετσιάνικων..., που θα τα κατατάξουμε ? Ο Μίμης δηλ. πως θα τα στείλει PCGS ? ... Greece (Axaia) restrike Venice ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: ατυχής πιστοποίηση
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 08, 2015, 12:07:55 μμ »

Ή Venice, mint in Greece (Axaia)?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό