Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!  (Αναγνώστηκε 1316 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 02:21:32 μμ »

Το νόμισμα ανήκει στον Κο Ken Potter. Τον ευχαριστώ θερμά για τις φωτογραφίες του που είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ όπως και το νόμισμα βεβαίως!

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 02:30:04 μμ »

Διπλή μήτρα τύπωσης οπισθότυπου κατηγορίας 1! Double Die Reverse Class 1 Rotated Hub Doubling!

Μια από τις όμορφες ποικιλίες στη μεταπολίτευση.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 02:54:01 μμ »

Και στο "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" είναι πολύ έντονο.  Το 10 δραχμο είναι γνωστό και έχουν πιστοποιηθεί ορισμένα τα προηγούμενα χρόνια.

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 03:24:11 μμ »

Το φωτογραφικό υλικό και το νόμισμα ανήκουν στον Κο Ken Potter

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 01:13:22 πμ »

Καινούριος στο φόρουμ (πολύ χαίρομαι που σας διαβάζω) και Καλώς σας βρήκα!  :)

Ξεκινώ το πρώτο μου μήνυμα με μια απορία: Πόσο μπορεί να αποτιμηθεί ένα τέτοιο νόμισμα σαν αυτό που αναφέρεται εδώ..?
Καταλαβαίνω ότι στα συλλεκτικά ουσιαστικά δεν υπάρχουν σταθερές τιμές (και πολύ περισσότερο στα σφάλματα) αλλά ρωτώ στο περίπου για να καταλάβω για τι πράγμα μιλάμε. Πόσο θα μπορούσε να πιάσει ένα τέτοιο νόμισμα..? (μικρότερη και μεγαλύτερη τιμή ενδεχομένως, σε συνάρτηση πάντα με την κατάστασή του).
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 11:05:25 πμ »

Θα σου απαντήσω πόσο τ'αγοράζω εγώ αυτά. Σε κυκλοφορημένη κατάσταση VF-XF-AU το συγκεκριμένο το πληρώνω από 3€ έως  10€. Σε ακυκλοφόρητη κατάσταση δίνω μέχρι 20€. Στο συγκεκριμένο σφάλμα υπάρχουν κομμάτια σε όλες τις καταστάσεις. Μερικά μάλιστα είναι και πιστοποιημένα.  Οι τιμές που αναφέρω είναι τι πληρώνω εγώ. Άλλος μπορεί να πληρώνει διαφορετικά ποσά.



   

Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 11:55:55 πμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν με βοηθάει στο να λύσω την απορία μου - το αντίθετο μάλιστα την κάνει ακόμα μεγαλύτερη... Και πως να μην έχω απορία όταν από τη μία ακούω για αυτό τέτοια νούμερα και από την άλλη διαβάζω για παρόμοια ξένα κάτι τρελά ποσά που σε πιάνει ζάλη... (όχι θεωρητικά, αλλά λεφτά που έχουν δοθεί για να αλλάξουν χέρια τέτοια νομίσματα). Που μπορεί να οφείλεται αυτό..? Και γιατί τόσο μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε ίδιου τύπου λάθη?

(πέρα από την δυνατότητα και τη δυναμική της κάθε αγοράς, και πέρα από την οικονομική κρίση. Αντικειμενικά με ενδιαφέρει γιατί τόσο μεγάλη διαφορά)
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 07, 2016, 12:54:01 μμ »

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά καταλαβαίνεις ότι δεν με βοηθάει στο να λύσω την απορία μου - το αντίθετο μάλιστα την κάνει ακόμα μεγαλύτερη... Και πως να μην έχω απορία όταν από τη μία ακούω για αυτό τέτοια νούμερα και από την άλλη διαβάζω για παρόμοια ξένα κάτι τρελά ποσά που σε πιάνει ζάλη... (όχι θεωρητικά, αλλά λεφτά που έχουν δοθεί για να αλλάξουν χέρια τέτοια νομίσματα). Που μπορεί να οφείλεται αυτό..? Και γιατί τόσο μεγάλες διαφορές ανάμεσα σε ίδιου τύπου λάθη?

(πέρα από την δυνατότητα και τη δυναμική της κάθε αγοράς, και πέρα από την οικονομική κρίση. Αντικειμενικά με ενδιαφέρει γιατί τόσο μεγάλη διαφορά)

Μη συγκρίνεις την Ελληνική αγορά συλλεκτικών νομισμάτων με την Αμερικάνικη ή την Ευρωπαϊκή. Είναι διαφορετικά τα μεγέθη. Άλλη αγορά και το κοινό εδώ στην Ελλάδα και άλλη στο εξωτερικό. Στην Αμερική έχουν Οργανισμό που ασχολείται αποκλειστικά με τα σφάλματα , έχουν βιβλιογραφία εξειδικευμένη  από δεκάδες συγγραφείς , έχουν τεράστιο κοινό πολλών χιλιάδων συλλεκτών που τα συλλέγουν.

Εδώ στην Ελλάδα τα μεγέθη είναι εντελώς αντίθετα. Και βιβλιογραφία δεν υπάρχει , και οργανισμός δεν υπάρχει και εταιρεία πιστοποίησης δεν υπάρχει (Ενώ στην Αμερική έχουν 5 εταιρείες) και το κοινό που τα συλλέγει είναι μετρημένο στα δάκτυλα. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που δεν γράφτηκε βιβλίο. Βλέπεις για να γίνει κάτι πρέπει να υπάρχει κέρδος και για να υπάρχει κέρδος να υπάρχει κοινό. Αυτό λειτούργησε ως φαύλος κύκλος για το Ελληνικό νόμισμα και το άφησε πολύ πίσω από αντίστοιχα άλλων κρατών στη συγκεκριμένη συλλεκτική κατηγορία.


 
Καταγράφηκε

Σύντομος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 297
Απ: 10 δραχμές 1980 DDR+Πατίνα!
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2016, 08:32:24 μμ »

Τώρα θα πάρω μια ιδέα για τις πραγματικές τιμές του σφάλματος αυτού...
http://www.ebay.com/itm/262633493455?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Κρίμα μόνο που δεν μπορώ να συμμετέχω κι εγώ.
Καταγράφηκε