Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας  (Αναγνώστηκε 11035 φορές)

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 02:28:24 μμ »

...
1.  1 λεπτό 1828 με οδόντωση       (11 γνωστά)  (*)
2.  1 λεπτό 1828 χωρίς οδόντωση  ( 8 γνωστά)
3.  5 λεπτά 1828                          (15 γνωστά)
4. 10 λεπτά 1828 με σχέδιο στην περιφέρεια ( 1 γνωστό)
5. 10 λεπτά 1828 με λεία περιφέρεια  ( 6 γνωστά)
...
6. Δοκιμαστική εκτύπωση των 10 Λεπτών 1830 επάνω σε Μεξικάνικο 8 Reales 1820.
Αν ήταν του 1828 θα το καταλάβαινα αλλά του 1830?  Ίσως το έκανε κάποιος υπάλληλος του νομισματοκοπείου έτσι για την φάση.  Βέβαια, όλα αυτά είναι εικασίες.

Με το ίδιο σκεπτικό...
Του Όθωνα : 1833, 1834 κλπ οι μήτρες ήδη υπήρχαν από το 1832.
Του Γεωργίου : 1869, 1877, 1889 κλπ οι μήτρες υπήρχαν από το 1868.

Δεν έχει σχέση η ημερομηνία που φέρουν τα δοκίμια.
Το 10 Λεπτά 1830, μπορεί να ήταν δοκίμιο για την πρέσα ή τη νέα μήτρα κλπ.

Κ. Κωνσταντίνε, τείνω να συμφωνήσω με τον Δημήτρη και για τον επιπλέον λόγο ότι η ποικιλία αυτή δεν ήταν ούτε καν στην αρχή της κοπής των νομισμάτων του 1830, αλλά προηγήθηκαν αρκετές άλλες.

Συμφωνώ απόλυτα όμως με την τελευταία του φράση "Βέβαια, όλα αυτά είναι εικασίες."

ορφεας


Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 22, 2015, 10:50:19 μμ »

Τις ιδιες επιφυλαξεις εχω και για τα χαλκινα νομισματα του Κυβερνητη.
Αφου γνωριζουμε οτι ο πρωτος χαρακτης κιρκορ ηταν και παραχαρακτης και εφοσον μετα απο δυο ετη τον επαυσαν γιατι οι ατελειωτες ποικιλιες να μην ειναι προιοντα παραχαραξης?

Αυτο παντα σκεφτομουν και δεν ειχα την διαθεση να τα συλλεξω.


Βασιλάκη,

-Στα επίσημα αρχεία αναφέρονται ότι κόπηκαν γύρω στα 7.000.000 τεμάχια.
-Αν σκεφτείς τον χαλκό που έμπαινε και έβγαινε νομίσματα χωρίς να γράφεται πουθενά, τις κλεψιές, καθώς και τα ελλείματα σκέψου πόσα κόπηκαν. Πλησιάζουν τα 10 εκατομ. Ίσως και να τα ξεπερνούν.
- Δεδομένης της κακής ποιότητας των μητρών, χρειάστηκε ένας μεγάλος αριθμός για την κοπή τόσων εκατομμυρίων κομματιών. Ετσι δημιουργήθηκαν οι 250 περίπου ποικιλίες.

Αν δεχθούμε οτι “οι ατελειωτες ποικιλιες ειναι προιοντα παραχαραξης? “, τότε διαγράφουμε όλα τα Καποδιστριακά.

Είναι δεδομένο ότι κόπηκαν πολλά νομίσματα χωρίς να καταχωρισθούν στα βιβλία (π.χ. στον έφορο Λουκόπουλο καταλογίστηκε αξία 3.600 φοινίκων για τα 20λεπτα που έδινε κρυφά στον Κανάρη). Για τα νομίσματα αυτά δεν φταχνόταν ειδικές μήτρες. Χρησιμοποιούσαν τις κανονικές που υπήρχαν, κοβόταν κατά την κανονική λειτουργία του Νομ/πείου, "έφευγαν βράδυ" και ριχνόταν κανονικά στην αγορά.

Κλεμένα χρήματα και παραχαραγμένα είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

ορφεας

και για να μην διαγραψουμε μερος αυτων πρεπει να δεχθουμε οτι ο κιρκορ οταν πηρε ποδι απο το νομισματοκοπειο δεν συνεχισε να ασκει την παλια του τεχνη(νομισματοκοποιια)δεδομενου οτι, κατα τον Κοντοσταυλο   ηταν κακος ,μοχθηρος και εκδικητικος τυπος συνεπαγεται οτι δεν ειχε μονον το κινητρο του παρανομου πλουτισμου αλλα και της εκδικησης.
Γιατι οχι?

Εγω δεν μιλησα για τα κλεμενα χρηματα αλλα αν υπαρχουν παραχαραγμενα κακιστης ποιοτητος χρηματα οπως ειναι και τα περισσοτερα εξ αυτων που δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι κιρκορ στο νομισματοκοπειο η κιρκορ στο μπομπαδικο.

Γιατι δηλαδη να μην ειναι?
Δεκα χρονια αναρωτιεμε και ευχαριστω που μου δωθηκε η ευκαιρια να το ρωτησω δημοσια.

Στα δεκαπεντε  αυτα χρονια που μαζευω κερματα τα μοναδικα Καποδιστριακα που μου κεντρισαν το ενδιαφερον ηταν αυτα του Γκας Παππας,μια δεκαρα που πουλησε ο Ποδαρας στον Πετ,μερικα του Γιωργακη του Μπουτ,μια εικοσαρα 1831 μσ64 που ειχε ο Γιαννης και μια δεκαρα 1828 που εχω εγω και μια δεκαρα με λελουδα του Κυριου Θεωδορου και μια πενταρα 28 που εδωσα στον Σταυρο καθως και 5 τεμαχια του νυν Προεδρου.
Ολα τα αλλα οσο και εαν προσπαθησα μου φαινονται σαν ψευτικα και φτωχομιζεριασμενα.
Να κατι σαν κιαυτον που εκανε τον μπατιρη  στις Ελληνικες ταινιες.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 05:03:57 μμ »

Τις ιδιες επιφυλαξεις εχω και για τα χαλκινα νομισματα του Κυβερνητη.
Αφου γνωριζουμε οτι ο πρωτος χαρακτης κιρκορ ηταν και παραχαρακτης και εφοσον μετα απο δυο ετη τον επαυσαν γιατι οι ατελειωτες ποικιλιες να μην ειναι προιοντα παραχαραξης?

Αυτο παντα σκεφτομουν και δεν ειχα την διαθεση να τα συλλεξω.


Βασιλάκη,

-Στα επίσημα αρχεία αναφέρονται ότι κόπηκαν γύρω στα 7.000.000 τεμάχια.
-Αν σκεφτείς τον χαλκό που έμπαινε και έβγαινε νομίσματα χωρίς να γράφεται πουθενά, τις κλεψιές, καθώς και τα ελλείματα σκέψου πόσα κόπηκαν. Πλησιάζουν τα 10 εκατομ. Ίσως και να τα ξεπερνούν.
- Δεδομένης της κακής ποιότητας των μητρών, χρειάστηκε ένας μεγάλος αριθμός για την κοπή τόσων εκατομμυρίων κομματιών. Ετσι δημιουργήθηκαν οι 250 περίπου ποικιλίες.

Αν δεχθούμε οτι “οι ατελειωτες ποικιλιες ειναι προιοντα παραχαραξης? “, τότε διαγράφουμε όλα τα Καποδιστριακά.

Είναι δεδομένο ότι κόπηκαν πολλά νομίσματα χωρίς να καταχωρισθούν στα βιβλία (π.χ. στον έφορο Λουκόπουλο καταλογίστηκε αξία 3.600 φοινίκων για τα 20λεπτα που έδινε κρυφά στον Κανάρη). Για τα νομίσματα αυτά δεν φταχνόταν ειδικές μήτρες. Χρησιμοποιούσαν τις κανονικές που υπήρχαν, κοβόταν κατά την κανονική λειτουργία του Νομ/πείου, "έφευγαν βράδυ" και ριχνόταν κανονικά στην αγορά.

Κλεμένα χρήματα και παραχαραγμένα είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα.

ορφεας

και για να μην διαγραψουμε μερος αυτων πρεπει να δεχθουμε οτι ο κιρκορ οταν πηρε ποδι απο το νομισματοκοπειο δεν συνεχισε να ασκει την παλια του τεχνη(νομισματοκοποιια)δεδομενου οτι, κατα τον Κοντοσταυλο   ηταν κακος ,μοχθηρος και εκδικητικος τυπος συνεπαγεται οτι δεν ειχε μονον το κινητρο του παρανομου πλουτισμου αλλα και της εκδικησης.
Γιατι οχι?

Εγω δεν μιλησα για τα κλεμενα χρηματα αλλα αν υπαρχουν παραχαραγμενα κακιστης ποιοτητος χρηματα οπως ειναι και τα περισσοτερα εξ αυτων που δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι κιρκορ στο νομισματοκοπειο η κιρκορ στο μπομπαδικο.

Γιατι δηλαδη να μην ειναι?
Δεκα χρονια αναρωτιεμε και ευχαριστω που μου δωθηκε η ευκαιρια να το ρωτησω δημοσια.

Στα δεκαπεντε  αυτα χρονια που μαζευω κερματα τα μοναδικα Καποδιστριακα που μου κεντρισαν το ενδιαφερον ηταν αυτα του Γκας Παππας,μια δεκαρα που πουλησε ο Ποδαρας στον Πετ,μερικα του Γιωργακη του Μπουτ,μια εικοσαρα 1831 μσ64 που ειχε ο Γιαννης και μια δεκαρα 1828 που εχω εγω και μια δεκαρα με λελουδα του Κυριου Θεωδορου και μια πενταρα 28 που εδωσα στον Σταυρο καθως και 5 τεμαχια του νυν Προεδρου.
Ολα τα αλλα οσο και εαν προσπαθησα μου φαινονται σαν ψευτικα και φτωχομιζεριασμενα.
Να κατι σαν κιαυτον που εκανε τον μπατιρη  στις Ελληνικες ταινιες.

Βασιλάκη,

Εχω γράψει πολλές φορές για τα πλαστά ή παραχαραγμένα του Καποδίστρια.
Ετσι θα ξαναγράψω λίγα πράγματα εν συντομία

Στα τέλη της 10ετίας του 1970 γινόταν πολλές συζητήσεις και μας απασχολούσε αυτό το θέμα. Κατά την Ελληνική Επανάσταση οι παραχαράκτες αφθονούσαν κυρίως στην Πελοπόννησο. Κάποια στιγμή μόνο στην Υδρα ήταν εγκατεστημένες 70 μηχανές.
Ετσι ξεκινήσαμε το ψάξιμο. Ο Τζαμαλής, ο Ζαχαρίας, ο Πιτιδης και αρκετοί άλλοι αξιόλογοι συλλέκτες.
Μέχρι το 1984 κανένας μας δεν είχε βρεί κάτι. Το μοναδικό και κατά την γνώμη μου σπουδαιότερο όφελος που υπήρξε ήταν ένα. Ο Ζαχαρίας με το πολύ ψάξιμο οδηγήθηκε στην ταξινόμησή των Καποδιστριακών που δημοσίευσε στον «Συλλεκτικό Κόσμο» το 1984. Αυτήν την ταξινόμηση ακολουθούμε όλοι μας μέχρι σήμερα.

Καταλήξαμε ότι δεν υπήρχαν καποδιστριακά παραχαραγμένα για τους λόγους :
- Από την Β’ Εθνοσυνέλευση του 1823 στο Αστρος, επανήλθαν σε ισχύ οι ποινικές διατάξεις από το έργο (της τελευταίας περιόδου του Βυζαντίου) «Απάνθισμα των εγκληματικών» του Αρμενόπουλου, με βαρύτατες ποινές.
- Οι παραχαράκτες προσέβλεπαν σε κέρδος όχι από την μείωση του βάρους, αλλά από την διαφορά μεταξύ της ονομαστικής αξίας και της αξία μετάλλου.
- Ετσι τους συνέφερε η παραχάραξη μεγάλων νομισμάτων από άργυρο ή χρυσό. Γιατί να ασχοληθούν με τα λιανοτάρια του Κυβερνήτη ??
- Κατά την σύλληψή τους η μόνιμη δικαιολογία τους, για τον μετριασμό της ποινής, ήταν ότι τα νομίσματα, οι μήτρες και η μηχανή ήταν παλιές από τον πατέρα ή τον παππού τους. Με του Καποδίστρια τι θάλεγαν ??

Η κατασκευή μερικών πλαστών που κατασκευάστηκαν τις δεκαετίες του 1970-1980 βασιζόταν στο κέρδος που προκύπτει από την συλλεκτική αξία.

Τέλος Βασιλάκη μου, το εάν σου αρέσουν ή σε απωθούν, αν τα συλλέγεις ή όχι, είναι εντελώς διαφορετικό και προσωπικό σου θέμα. Περί ορέξεως . . . . :D :D :D

ορφεας


Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 23, 2015, 10:56:34 μμ »

μα καλα υπηρχε αργυρος η χρυσος τοτε για να παραχαραχθουν νομισματα?
Νομιζω κανονια λιωνανε και φτιαχνανε νομισματα,γιατι οχι εγκαταλελειμενα κανονια να μην ανακυκλωθουν σε ψευτικα νομισματα.

Για το εαν μου αρεσουν η οχι ειναι η αποψη μου και την διατυπωνω γραπτως,χαιρει σχολιασμου?

φιλικα,
Βασιλης.
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 07:53:07 μμ »

Βασιλάκη,
Έγραψα αυτό (που έχω γράψει πολλές φορές, σε διάφορες περιπτώσεις στο φόρουμ)

Τέλος Βασιλάκη μου, το εάν σου αρέσουν ή σε απωθούν, αν τα συλλέγεις ή όχι, είναι εντελώς διαφορετικό και προσωπικό σου θέμα. Περί ορέξεως . . . . :D :D :D

Ορφεας

Και μου απαντάς με αυτό

Για το εαν μου αρεσουν η οχι ειναι η αποψη μου και την διατυπωνω γραπτως,χαιρει σχολιασμου?

φιλικα,
Βασιλης

Σεβαστή η άποψή σου. Αφού συμφωνούμε και λέμε το ίδιο πράγμα, δηλαδή ότι ο καθένας συλλέγει ότι γουστάρει, που βλέπεις τον σχολιασμό ? ?

πολύ φιλικά
ορφεας
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2015, 08:41:25 πμ από orfeas »
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 24, 2015, 07:57:26 μμ »

μα καλα υπηρχε αργυρος η χρυσος τοτε για να παραχαραχθουν νομισματα?
Νομιζω κανονια λιωνανε και φτιαχνανε νομισματα,γιατι οχι εγκαταλελειμενα κανονια να μην ανακυκλωθουν σε ψευτικα νομισματα.

φιλικα,
Βασιλης.

Σεβαστή η άποψή σου και όποιος θέλει την ασπάζεται. Αυτός είναι και ο σκοπός αυτής της συζήτησης

Το κράτος πράγματι δεν είχε. Τα κανόνια χρησιμοποιήθηκαν από τον Καποδίστρια και μετά, για τα χάλκινα.

Οι κιβδηλοποιοί όμως είχαν πάντα Βασίλη και άργυρο και χρυσό. Με τι έκοβαν τα χρυσά (δουπίες, μαχμουντιέδες,φουντούκια, μισίρια κλπ κλπ) ? ? ? Τα έβρισκαν από κοσμήματα και τιμαλφή που έδιναν πλούσιοι για τον αγώνα, από λάφυρα Τούρκων (Δερβενάκια κλπ) και από σκεύη μονών και εκκλησιών (πχ νομος 9 / 5.4.1822)

Για να μη γράφω πολλά και σας ζαλίζω,

Γ. Δημακόπουλος 1963. “Προσπάθειαι Νομισματοκοπίας κατά την Ελληνικήν Επανάστασιν”
Α.Λιναρδάκης-Α.Τζαμαλής-Ζ.Ωραιόπουλος 2001. Η κιβδηλία κατά τη διάρκεια της Ελληνικής Επαναστάσεως”, Αρθρο στα Νομ.Χρονικά τεύχοε 20

Μέσα σε αυτά θα βρείτε πολλές λεπτομέρειες και αν θέλετε περισσότερες θα βρείτε και πάρα πολλές παραπομπές σε βιβλιογραφία

πολύ φιλικά
ορφεας
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2015, 07:20:01 πμ από orfeas »
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 01:19:55 πμ »

Ορφεα, συγχαρητηρια για τα πολυ ωραια αρθρα σου σχετικα με τα ελληνικα δοκιμια!

 τωρα οσο για τις [ανησυχιες] οτι τα καποδιστριακα νομισματα ειναι πλαστα υπαρχει ακομα ενα στοιχειο που αποδεικνυει περιτρανα οτι ολες οι γνωστες μεχρι σημερα ποικιλιες ειναι γνησια νομισματα και βγηκαν απο το νομισματτοκοπιο της αιγινας! το στοιχειο αυτο δεν ειναι αλλο απο τη συνδεση μεταξυ των μητρων που χρησιμοποιηθηκαν και την αλληλουχια αυτων!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 03, 2015, 08:15:15 πμ »

Ορφεα, συγχαρητηρια για τα πολυ ωραια αρθρα σου σχετικα με τα ελληνικα δοκιμια!

 τωρα οσο για τις [ανησυχιες] οτι τα καποδιστριακα νομισματα ειναι πλαστα υπαρχει ακομα ενα στοιχειο που αποδεικνυει περιτρανα οτι ολες οι γνωστες μεχρι σημερα ποικιλιες ειναι γνησια νομισματα και βγηκαν απο το νομισματτοκοπιο της αιγινας! το στοιχειο αυτο δεν ειναι αλλο απο τη συνδεση μεταξυ των μητρων που χρησιμοποιηθηκαν και την αλληλουχια αυτων!
Σωστο αυτο και συμφωνω.  Βεβαια δεν ειναι ολα συδεδεμενα (χωρις βεβαια να πιστευω οτι ειναι κοπιες).

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 04, 2015, 09:00:46 μμ »

Ορφεα, συγχαρητηρια για τα πολυ ωραια αρθρα σου σχετικα με τα ελληνικα δοκιμια!

 τωρα οσο για τις [ανησυχιες] οτι τα καποδιστριακα νομισματα ειναι πλαστα υπαρχει ακομα ενα στοιχειο που αποδεικνυει περιτρανα οτι ολες οι γνωστες μεχρι σημερα ποικιλιες ειναι γνησια νομισματα και βγηκαν απο το νομισματτοκοπιο της αιγινας! το στοιχειο αυτο δεν ειναι αλλο απο τη συνδεση μεταξυ των μητρων που χρησιμοποιηθηκαν και την αλληλουχια αυτων!


Κανεις δεν ειπε οτι ολα τα Καποδιστριακα νομισματα ειναι πλαστα.

Συνδεονται ολα το ενα με το αλλο?
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 05, 2015, 12:31:34 μμ »

Ορφεα, συγχαρητηρια για τα πολυ ωραια αρθρα σου σχετικα με τα ελληνικα δοκιμια!

 τωρα οσο για τις [ανησυχιες] οτι τα καποδιστριακα νομισματα ειναι πλαστα υπαρχει ακομα ενα στοιχειο που αποδεικνυει περιτρανα οτι ολες οι γνωστες μεχρι σημερα ποικιλιες ειναι γνησια νομισματα και βγηκαν απο το νομισματτοκοπιο της αιγινας! το στοιχειο αυτο δεν ειναι αλλο απο τη συνδεση μεταξυ των μητρων που χρησιμοποιηθηκαν και την αλληλουχια αυτων!


Κανεις δεν ειπε οτι ολα τα Καποδιστριακα νομισματα ειναι πλαστα.

Συνδεονται ολα το ενα με το αλλο?


Νομίζω ότι την ξεστρατίσαμε την συζήτηση, που δεν είναι για τα πλαστά.

Το θέμα άνοιξε (για τα συγκεκριμένα 5-6 νομίσματα) για να εκφράσουν  την άποψή τους όσο το δυνατόν περισσότερα μέλη στο σαφές ερώτημα :

Ποια από αυτά (ή και κάποια άλλα που θα θέλατε να προστεθούν) θεωρεί ο καθένας δοκίμια ή ποικιλίες ή χαριστικές κοπές ή κατασκευάσματα ή περίεργα ή μούφες ή . . ή . . ή . . ότι άλλο νομίζει.

Ολες οι απόψεις ακόμη και οι αντίθετες είναι ευπρόσδεκτες και σεβαστές. Οσο μεγαλύτερη η συμμετοχή, τόσο καλύτερη άποψη θα διαμορφώσει ο καθένας μας

ορφεας
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 09:59:48 μμ »

ας προσθεσω λοιπον και εγω καποιες αποψεις μου για το θεμα!

Πρωτα απο ολα σαφως και μπορουμε να τα λεμε δοκιμια και τετοια ειναι (γιατι ακομα και αυτο αμφισβητειται καποιες φορες)! ο λογος ειναι απλος ειναι τα νομισματα που παρουσιαστηκαν στην επι των οικονομικων επιτροπη ως δειγματα του προς εγκριση νομισματος! και τα περισσοτερα απο αυτα δε φαινεται να χρησιμοποιηθηκαν στις συναλλαγες!

 θεωρω πως αν κρινει κανεις απο τα κομματια που εχουμε δει και απο τις καταστασεις που συναντωνται μονο το μονολεπτο 101b πρεπει να τεθηκε σε κυκλοφορια ( καποια κομματια) για λογους που δεν γνωριζουμε! ολα τα υπολοιπα φαινεται πως φυλαχτηκαν απο διαφορους ως αναμνηστικα κτλ με αποτελεσμα να τα βρισκουμε σημερα σε καταστασεις που δε μαρτυρουν κυκλοφορια!

οι ποσοτητες που αναφερει ο ορφεας ειναι τα διασταυρωμενα διαφορετικα κομματια που εχουμε μετρησει τα τελευταια χρονια απο διαφορες εμφανησεις τους και οχι αριθμος διασωθεντων η κοπης! θεωρω πως τα επομενα χρονια θα δουμε και αλλα δοκιμια του καποδιστρια να εμφανιζονται κατι που προμηνυεται και απο τις αρκετες θα ελεγα εμφανησεις των νομισματων αυτων στην αγορα το προηγουμενο διαστημα, ακομα και δεκαλεπτων!!! μενουν πολλες ακομα δυνατες συλλογες εκει εξω που εχουν θησαυρους και δε γνωριζουμε καν! καποια κοματια εμφανιστηκαν τυχαια και απο ασχετα (θεωρητικα) χερια (βλεπε 101b προσφατα στο εβαυ) και αλλα παλιοτερα γεγονος το οποιο καταδεικνυει διασπορα των νομισματων αυτων σε διαφορες γωνιες του πλανητη!

απο τους αριθμους πιο πανω να σημειωσουμε οτι 2 πενταρες και μια δεκαρα ανηκουν στη συλλογη της τραπεζας της ελλαδος! επισης οι αριθμοι των μονολεπτων και των 2 ποικιλιων εχουν αυξηθει αρκετα με τις εμφανησεις κομματιων τον τελευταιο καιρο! Ορφεα, θα ενημερωθεις σχετικως με τη νεα εκδοση του καταλογου σπανιοτητας!  ;)
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 10:04:51 μμ »

...
1.  1 λεπτό 1828 με οδόντωση       (11 γνωστά)  (*)
2.  1 λεπτό 1828 χωρίς οδόντωση  ( 8 γνωστά)
3.  5 λεπτά 1828                          (15 γνωστά)
4. 10 λεπτά 1828 με σχέδιο στην περιφέρεια ( 1 γνωστό)
5. 10 λεπτά 1828 με λεία περιφέρεια  ( 6 γνωστά)
...
6. Δοκιμαστική εκτύπωση των 10 Λεπτών 1830 επάνω σε Μεξικάνικο 8 Reales 1820.

Αυτο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι τζουφιο!
Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 10:29:04 μμ »

...
1.  1 λεπτό 1828 με οδόντωση       (11 γνωστά)  (*)
2.  1 λεπτό 1828 χωρίς οδόντωση  ( 8 γνωστά)
3.  5 λεπτά 1828                          (15 γνωστά)
4. 10 λεπτά 1828 με σχέδιο στην περιφέρεια ( 1 γνωστό)
5. 10 λεπτά 1828 με λεία περιφέρεια  ( 6 γνωστά)
...
6. Δοκιμαστική εκτύπωση των 10 Λεπτών 1830 επάνω σε Μεξικάνικο 8 Reales 1820.

Αυτο κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι τζουφιο!
χωρίς να αμφισβητώ καθόλου την γνώμη σου , θα βοηθούσε πάρα πολύ νομίζω να αναπτύξεις  λίγο παραπάνω το σκεπτικό που σε οδηγεί εκει.ευχαριστώ  Βασίλης
Καταγράφηκε

Μολοσσος

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 233
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 11:57:10 μμ »

το σκεπτικο ειναι οτι δεν εχει καμια δουλεια το νομ/πιο της αιγινας να χτυπησει τετοιο πραγμα δεν χωραει καν στο κολαρο που ηταν για τις δεκαρες 1830 ειναι μεγαλο! να κατσουν και να βαλουν μεγαλυτερο κολαρο ας πουμε αυτο που ηταν για τις 20αρες για να χτυπησουν πανω σε ασημενιο ισπανικο στη μεση της παραγωγης και απο μητρες που εκοβαν κανονικα νομισματα δε βλεπω το λογο! επισης το σχεδιο φαινεται καπως πιο αμυδρο και μαλλον ωφειλεται στο γεγονος οτι οι μητρες για να χτυπηθει το κερμα φτιαχτηκαν απο νομισμα οπως τα κινεζικα ενα πραμα!

ακομα ομως και αν ειχε κοπει απο τις γνησιες μητρες στο νομ/πιο της αιγινας σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν δοκιμαστικη κοπη η δοκιμιο! θα ηταν χαριστικη κοπη παιχνιδι των εργατων η οτι αλλο θελετε!
Καταγράφηκε

the potter

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 214
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1828 - 1831 Καποδίστριας
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 18, 2015, 12:56:17 πμ »

το σκεπτικο ειναι οτι δεν εχει καμια δουλεια το νομ/πιο της αιγινας να χτυπησει τετοιο πραγμα δεν χωραει καν στο κολαρο που ηταν για τις δεκαρες 1830 ειναι μεγαλο! να κατσουν και να βαλουν μεγαλυτερο κολαρο ας πουμε αυτο που ηταν για τις 20αρες για να χτυπησουν πανω σε ασημενιο ισπανικο στη μεση της παραγωγης και απο μητρες που εκοβαν κανονικα νομισματα δε βλεπω το λογο! επισης το σχεδιο φαινεται καπως πιο αμυδρο και μαλλον ωφειλεται στο γεγονος οτι οι μητρες για να χτυπηθει το κερμα φτιαχτηκαν απο νομισμα οπως τα κινεζικα ενα πραμα!

ακομα ομως και αν ειχε κοπει απο τις γνησιες μητρες στο νομ/πιο της αιγινας σε καμια περιπτωση δεν θα ηταν δοκιμαστικη κοπη η δοκιμιο! θα ηταν χαριστικη κοπη παιχνιδι των εργατων η οτι αλλο θελετε!
ευχαριστώ πολύ  Θωμά,  έψαχνα τη διάμετρο του ισπανικού στον κραους για να δω αν είναι περίπου ίδια όταν είδα ότι απαντησες..
νομιζω ότι θα συμφωνήσω  μαζί σου.
Καταγράφηκε