Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!  (Αναγνώστηκε 15001 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 10:01:39 μμ »

Το έταιρο αναμνηστικό . Μέχρι και σήμερα τ'αναμνηστικά δεν είναι ξεκαθαρισμένο αν αποτελούν επιμελημένες κοπές που έγιναν για κάποιον ιδιαίτερο λόγο π.χ να δωθούν σε κάποια πρόσωπα της πολιτικής ή οικονομικής ζωής του τόπου ή σε κάποιο μουσείο στο εξωτερικό ή είναι δοκίμια.

Προσωπικά θεωρώ ότι κόπηκαν για να δωθούν ώς δώρα από τη βασιλική οικογένεια σε παλάτια του εξωτερικού.

Το εικονιζόμενο κέρμα είναι από το βασιλικό μουσείο  του Λονδίνου

Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 18, 2015, 10:53:31 μμ »

Το 1954, κόπηκαν 50 σειρές με ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ....Τι ειναι αυτά ? δοκίμια ?

Οι 50 σειρές αυτές όπως και οι 10 σειρές σε χρυσό εφ' όσον φέρουν την επιγραφή ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟΝ πρέπει να θεωρούνται αναμνηστικά.
Όμως με την μικρή ποσότητα κοπής, καθώς και τον τρόπο διάθεσης (δώρο σε κάποιους μεγαλόσχημους) θα μπορούσε κάποιος να τα χαρακτηρίσει και σαν Χαριστική κοπή.

Διαλέγετε και παίρνετε

ορφεας
Δεν θα μπορουσε να γραφτει καλυτερα απο αυτο !!!
.- (τελεια και παυλα !)
Σωτηρης
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #122 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 07:59:05 πμ »

Πάντως και αυτο που λέει ο Σίμος είναι σωστό. Γενικά αυτη είναι η αποστολή των αναμνηστικών, κόβονται δηλαδή σαν δώρα για Μουσεία, Βασιλικούς οίκους, σημαίνοντα πρόσωπα, κλπ. Δεν πρέπει να συγχέονται με τα δοκίμια που εχουν αλλο σκοπό. Μάλιστα το Royal Mint ξεκίνησε αυτη την διαδικασία γύρω στα μέσα της Βασιλείας του Γεωργίου 2ου περίπου 1746 με την κοπή εκείνης τη σειράς. Τα ονόμαςαν δε Proof of Record γιατί αποστολή τους ηταν να μείνουν στην ιστορία ανέγγιχτα και προστατευμένα απο τη φθορά της κυκλοφοριας για να μπορούν να τα θαυμάζουν οι επόμενες γενιές. Σε ελεύθερη μετάφραση το proof of record είναι τι αλλο....αναμνηστικόν. Έμειναν στη καθομιλουμένη να λέγονται απλά Proofs.

Η διαφορά είναι η προσθήκη της επίμαχης λέξης "Αναμνηστικόν" στα Ελληνικά. Ιςως γιατί η έλλειψη νομισματικής κουλτούρας το επέβαλε για να μπορεί ο απλός κόσμος να τα ξεχωρίζει απο τα κυκλοφορίας πράγμα που δεν ισχύει για χώρες με μεγάλη νομισματική (σύγχρονη) ιστορία οπως η Μ.Βρετανία και άλλες.

Και κατι τελευταίο. Τα Γαλλικά νομισματοκοπεία έχοντας κόψει στην κυριολεξία δεκαδες χιλιάδες "Essai" εχουν άθελα τους αποδυναμώσει την έννοια του όρου "δοκίμιο" απο μόνοι τους. Αλλωστε υπάρχουν γαλλικά δοκίμια που δεν φέρουν αυτη τη λέξη. Μήπως λοιπόν και αυτα τα Essai αποτελούν μια αλλη εκδοχή του "Αναμνηστικόν" κυρίως των ξένων Κρατών οπως η Ελλάδα;
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #123 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 09:10:43 πμ »

Oχι απαραίτητα. Μόνο οταν το τιράζ τους ειναι σχετικά μικρό, και οταν κόβονται για αυτόν τον σκοπό, πρέπει να θεωρούνται χαριστικά, οπως πχ. τα χρυσά του 1852, που τα θεωρώ χαριστικά. Αν ομως μιλάμε για τα χρυσά του 1935, τότε ασφαλώς μιλάμε για αναμνηστικά, που διατέθηκαν στο κοινό, αν δεν απατώμαι..

Οσο για τα ESSAI, θα συμφωνήσω, σ' αυτό που λές, οτι άθελά τους εχουν αποδυναμώσει την εννοια του ορου δοκίμιο (το γράφω αυτολεξεί, οπως το εγραψες, γιατί μου άρεσε η περιγραφή που χρησιμοποίησες-την θεωρώ ακριβοδίκαιη), ισως για τον λόγο, οτι μάλλον χρησιμοποιήθηκαν σε νομίσματα, που είχε ήδη αποφασιστεί η κυκλοφορία τους, οπότε δεν μπορούμε να μιλάμε επακριβώς για δοκίμια, με την ευρύτερη εννοια του ορου (patterns), αφού ισως δεν αποτελούσαν δοκιμαστική κοπή, αλλ' αποτελούν μια άλλη εκδοχή του "Αναμνηστικόν"....Συμφωνώ !

Η Ελλάδα, τα πρώτα Γαλλικά νομίσματα, και αναφέρομαι για Γαλλικά, μιας και χρησημοποιήσαμε την λέξη essai, εκτός τα του 1833-34, ήταν τα του 1868, και η δοκιμαστική κοπή που εγινε στο δίδραχμο, με τους 2 θυρεούς, προφανώς για να βρούν τον θυρεό που θα χρησημοποιήσουν, αποτελεί πράγματι δοκίμιο, με την ευρύτερη εννοια του ορου

Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #124 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 02:15:56 μμ »

Ανοίγει μεγάλη συζήτηση.

Μετά από τόσα χρόνια, ακόμη δεν μου είναι ξεκάθαρο τι είναι essai, pattern, trial strike, κλπ κλπ. Σαν λέξεις βγαίνει νόημα, αλλά όταν βρίσκομαι μπροστά στο νόμισμα, δεν ξέρω πραγματικά που να το κατατάξω. Περισσότερο δε, γιατί να το κατατάξω "εκεί" και όχι αλλού.

Νομίσματα uniface που στο τέλος εκδόθηκαν σαν παράσταση ή δεν εκδόθηκαν. είναι στην ίδια κατηγορία; εκτυπώσεις άλλων μετάλλων που κατατάσσονται; Εκτυπώσεις πριν την τελική μορφή; Νομίσματα έτοιμα για κυκλοφορία που δεν γράφουν τίποτα, αλλά δεν κυκλοφόρησαν, γιατί να είναι δοκίμια; Τα τάλληρα του 1851 γιατί να μην είναι δυο κατηγορίες;

........   ??? 
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #125 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 02:22:22 μμ »

Δεν νομίζω Νίκο, τα 50λεπτα του 1921, να ειναι δοκίμια, αλλά νομίσματα κυκλοφορίας (εκεί κατατάσονται νομίζω)....Για τα τάλληρα του '51, τι εννοείς ? Επειδή δεν γράφουν ονομα χαράκτη ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #126 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 02:31:08 μμ »

Essai και pattern ειναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Τώρα γιατί οι Γάλλοι το γράφουν και Άγγλοι όχι δεν ξέρω! Ειναι νομίσματα των οποίων δεν εγκρίθηκε η κυκλοφορία τους και μπορεί να ειναι Proof η όχι.
Trial strikes ειναι το αποτέλεσμα δοκιμής στην πίεση της πρεσσας.. Δηλαδη το trial αναφέρεται στο strike οχι στο νόμισμα. Και κανονικά καταςτρεφονται. Αν ειναι απο διαφορετικό μέταλλο ομως και για κάποιο λόγο δεν καταστραφούν έχουν μεγάλη ζήτηση!
Uniface νομίσματα νομίζω είναι δοκιμές του ιδίου του χαράκτη πριν πάρει την τελική ,μορφή του το νόμισμα.
Νομίσματα έτοιμα για κυκολφορία αλλα που δεν κυκλοφόρησαν (οπως τα 50λεπτα του 21) δεν είναι δοκίμια,συνήθως αυτο συμβαίνει γιατί άλλαξαν κάποιες συνθήκες. Πχ τα 3d του Εδουάρδου 8ου πριν την παραίτηση του απο τον θρόνο. Η στην περίπτωση των 50λεπτων αλλαγή στην αξία του μετάλλου μετά την κοπή τους.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #127 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 08:32:03 μμ »

Ανοίγει μεγάλη συζήτηση.

Μετά από τόσα χρόνια, ακόμη δεν μου είναι ξεκάθαρο τι είναι essai, pattern, trial strike, κλπ κλπ. Σαν λέξεις βγαίνει νόημα, αλλά όταν βρίσκομαι μπροστά στο νόμισμα, δεν ξέρω πραγματικά που να το κατατάξω. Περισσότερο δε, γιατί να το κατατάξω "εκεί" και όχι αλλού.

Νομίσματα uniface που στο τέλος εκδόθηκαν σαν παράσταση ή δεν εκδόθηκαν. είναι στην ίδια κατηγορία; εκτυπώσεις άλλων μετάλλων που κατατάσσονται; Εκτυπώσεις πριν την τελική μορφή; Νομίσματα έτοιμα για κυκλοφορία που δεν γράφουν τίποτα, αλλά δεν κυκλοφόρησαν, γιατί να είναι δοκίμια; Τα τάλληρα του 1851 γιατί να μην είναι δυο κατηγορίες;

........   ???

Νίκο μου είναι πράγματι μεγάλη συζήτηση, που νομίζω ότι θα ωφελήσει όλους μας.
Η σύγχυση αυτή στην κατάταξη, δεν είναι μόνο δικό σου «προνόμιο».
Για να σε καθησυχάσω, δεν νομίζω ότι υπάρχει Ελληνας συλλέκτης που να μην το έχει.

Ξεκινώντας, για να κάνουμε πιο εύκολη την συζήτηση, ας αφήσουμε στην άκρη τα αναμνηστικά, τις χαριστικές κοπές. Επίσης τα σφάλματα και τις μούφες εκτός και αν είναι αμφισβητούμενα.
Να ασχοληθούμε με τα δοκίμια δηλ Essai. Patterns, Trial strikes, κλπ. κλπ.
Σε όλα τα επαγγέλματα γίνονται κάποιες δοκιμές, πριν φτάσουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Ετσι και στα νομίσματα, γινόταν κάποια δοκίμια σε πολλές φάσεις της διαδικασίας κοπής, από το φτιάξιμο της μήτρας μέχρι το τέλος της παραγωγής για διάφορους λόγους.

Αυτό που πρέπει να γνωρίζουμε είναι :
-για ποιο λόγο κόπηκε το καθένα και
-σε πόσα κομμάτια.

Δυστυχώς στις συντριπτικά περισσότερες περιπτώσεις δεν κρατιόταν αρχεία και δεν υπάρχουν αξιόπιστες πηγές.
Ετσι παρακάτω, ας προσπαθήσουμε να βγάλουμε άκρη, με ανταλλαγή απόψεων και μέσω εικασιών και λογικών συνδυασμών.

Για να μείνουν συγκεντρωμένες οι διάφορες απόψεις θα ανοίξω για συζήτηση τις επόμενες ημέρες τα θέματα :

-Δοκίμια κλπ 1832-1857
-Δοκίμια κλπ 1868- 1922
-Δοκίμια κλπ 1926-1940

Και όσο αντέξουμε.

ορφεας

Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #128 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 08:53:29 μμ »

Ορφέα, είσαι ο μεγάλος "φταίχτης" για τις απορίες μου.

Το να βλέπεις τα διάφορα "κοινά" essai  είναι μια χαρά το μυαλό σου και όλα σε τάξη.

Όταν πχ βλέπεις "τσίγκινους" Όθωνες με τις πιο τέλειες λεπτομέρειες  που έχεις δει σε παράσταση τότε πως το λες;

Ο Γιώργος (gkounto) σωστά τα τοποθέτησε και τον ευχαριστώ ιδιαίτερα, αλλά οι εικόνες ορισμένων νομισμάτων με μπερδεύουν...
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #130 στις: Σεπτέμβριος 21, 2015, 12:38:35 μμ »

Πήρανε τιμή τώρα, μπορεί να βγούνε κι άλλα αργότερα.

Essai, τα λέει αυτός, patterns ο Krause, κι εμεις εδώ, αναμνηστικά και χαριστικά...Αντε ξεμπέρδευε.. :D
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #131 στις: Σεπτέμβριος 27, 2015, 11:52:16 πμ »

.

YVASILAKIS

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 405
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 17, 2015, 05:56:45 μμ »

.
[/quote
Απλά φανταστικό μου άρεσε πολύ φίλε !!!
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 29, 2015, 10:30:58 πμ »

Ο Γιωργος Κατσικης μου ζητησε να σας ανεβασω αυτες τις φωτογραφιες:

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δοκίμιο 5 ΔΡΧ 1954!!!
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 29, 2015, 12:37:07 μμ »

Εσύ το πήρες άτιμε! >:(  Καλορίζικο Γιώργο!