Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Zompels photography  (Αναγνώστηκε 31494 φορές)

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:32:18 πμ »

Εμένα Δημήτρη, αυτός ο τρόπος φωτογράφισής σου μου αρέσει

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:33:39 πμ »

Καυκας, Κωσταντακατου δεν εχουν daylight.  Ρωτησα.  Ο Σκρεκης ειναι αυτος στην Λ. Κυπρου - Αργυρουπολη?

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:34:29 πμ »

Εμένα Δημήτρη, αυτός ο τρόπος φωτογράφισής σου μου αρέσει
Υποφωτισμενο.  Το τραβαω απο 5cm!
Αυτο το εχω φωτισει με μικρα led.  Βγαζει καλυτερα χρωματα αλλα υστερει στην ενταση φωτισμου.

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:40:14 πμ »

Εμένα Δημήτρη, αυτός ο τρόπος φωτογράφισής σου μου αρέσει
Υποφωτισμενο.  Τραβαω απο 5cm!

Συμφωνώ, αλλά είναι σωστό το χρώμα και το νόμισμα πραγματικό. Σε αυτή τη κατεύθυνση πρέπει να χτίσεις (για μένα).
Κοίτα το χ/νικέλινο του 1926 ψηλά στα πεδία πως ροδίζουν. Επίσης όλα τα νομίσματα και ιδιαίτερα τα ασημένια σε αρκετά σημεία τα έχεις υπερφωτίσει.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:41:00 πμ »

Γουστα ειναι αυτα

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 20, 2015, 09:16:37 πμ »

οκ γιατι οχι
Έπαιξα λίγο με τις ρυθμίσεις.  Η αριστερή εικόνα σου έχει βγει λίγο θολή.

valeroi

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 54
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:56:30 πμ »

οκ ορίστε ένα ασημένιο

Καταγράφηκε

valeroi

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 54
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 20, 2015, 10:57:28 πμ »

κι ένα χάλκινο...

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 20, 2015, 11:04:42 πμ »

Σε καλό δρόμο είσαι.  Επίσης τα πας καλά και με την επεξεργασία.

valeroi

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 54
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:25:31 μμ »

δεν επεξεργάζομαι την φωτογραφία ποτέ μόνο το background.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 20, 2015, 01:07:01 μμ »

δεν επεξεργάζομαι την φωτογραφία ποτέ μόνο το background.
Εννοώ cropping, collage κλπ.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #56 στις: Αύγουστος 20, 2015, 03:27:47 μμ »

Τα χρωματα των νομισματων ειναι αυτα που βλεπεις.  Δεν ειναι φτιαχτα.  Τις λαμπες τις πηρα κανα 2ευρω η καθε μια με τα μεταφορικα απο Κινα! Δεν τις εχω συνηθησει γιατι εχω ασχοληθει συνολικα 20 λεπτα. Τις πηρα για δοκιμη πριν επενδυσω σε καλες λαμπες.  Το παω βημα βημα ενω εχω ελαχιστο χρονο για εξασκηση.  Οταν παω σε dslr περιμενω συμπαρασταση απο τους πιο εμπειρους

Δεν είπα ότι είναι φτιαχτά. Οι λάμπες αυτές από μόνες τους "χαλάνε" το χρώμα. Στο έγραψα ότι και καλό εξοπλισμό να πάρεις, με τις λάμπες αυτές έχεις πρόβλημα. Δοκίμασε αλογόνου par30  75W, τις έχουν Ελλάδα με 4-5 ευρώ. Θα δεις τεράστια διαφορά στο χρώμα.
Η λάμπα που προτείνεις δεν είναι 5.500k.  Είναι βλέπω αυτή που προτείνει ο Goodman αλλά παρ' όλα αυτά είναι απειροελάχιστες οι διαφορές με τις άλλες λάμπες εφόσον ρυθμιστεί σωστά το white balance.  Στα αρνητικά επίσης είναι ότι θερμαίνεται πολύ.

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:13:06 μμ »

Τα χρωματα των νομισματων ειναι αυτα που βλεπεις.  Δεν ειναι φτιαχτα.  Τις λαμπες τις πηρα κανα 2ευρω η καθε μια με τα μεταφορικα απο Κινα! Δεν τις εχω συνηθησει γιατι εχω ασχοληθει συνολικα 20 λεπτα. Τις πηρα για δοκιμη πριν επενδυσω σε καλες λαμπες.  Το παω βημα βημα ενω εχω ελαχιστο χρονο για εξασκηση.  Οταν παω σε dslr περιμενω συμπαρασταση απο τους πιο εμπειρους

Δεν είπα ότι είναι φτιαχτά. Οι λάμπες αυτές από μόνες τους "χαλάνε" το χρώμα. Στο έγραψα ότι και καλό εξοπλισμό να πάρεις, με τις λάμπες αυτές έχεις πρόβλημα. Δοκίμασε αλογόνου par30  75W, τις έχουν Ελλάδα με 4-5 ευρώ. Θα δεις τεράστια διαφορά στο χρώμα.
Η λάμπα που προτείνεις δεν είναι 5.500k.  Είναι βλέπω αυτή που προτείνει ο Goodman αλλά παρ' όλα αυτά είναι απειροελάχιστες οι διαφορές με τις άλλες λάμπες εφόσον ρυθμιστεί σωστά το white balance.  Στα αρνητικά επίσης είναι ότι θερμαίνεται πολύ.


Δημήτρη, άλλο να προσπαθεί να σου φτάξει φυσικά χρώματα η μηχανή και άλλο να φωτογραφίζεις με φυσικό χρώμα. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι τι δουλειά έχουν τα 5.500 Kelvin. Αυτό είναι ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ χρώματος και ΟΧΙ απόδοση φυσικού χρώματος που είναι το Color Rendering Index (CRI). Για να στο δώσω να καταλάβεις, το απόγευμα, ΔΕΝ έχει 5.500KELVIN. Τι είναι όμως αυτό που θα αποδώσει τα φυσικά χρώματα ακόμη και το απόγευμα; Το CRI ! Νομίζω ότι στη σκέψη σου τα KELVIN  παίζουν το ρόλο του CRI.
O Goodman αλλά και κάθε φωτογράφος προτείνουν το CRI  να είναι σωστό. Οι λάμπες (φωτιστικά) led  που χρησιμοποιούν έχουν >95 CRI  γι αυτό το πιο φτηνό κοστίζει πάνω από $500,00.

Όντως οι αλογόνου έχουν θερμοκρασία και υπάρχει πρόβλημα για τους εκπαιδευόμενους με τα slab μόνο.

Όμως όπως το είπες. Αυτά είναι γούστα πχ  http://www.greekcoinsforum.com/index.php?topic=484.45

Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 20, 2015, 04:24:06 μμ »

Ότι και να έχω διαβάσει στο internet για φωτογράφιση νομισμάτων συστήνονται λάμπες 5.500k (daylight - δηλαδή μεσημέρι).
Αυτή είναι η λάμπα που προτείνεις?

http://www.kafkas.gr/proionta/lampes/lamptires-alogonou/lamptires-alogonon-tasis-diktyou/lamptires-alogonon-tasis-diktyou-e27/osram-2-lampa-halopar-30-75w-e27-230v-64845fl_58271/

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 20, 2015, 05:10:12 μμ »

Ότι και να έχω διαβάσει στο internet για φωτογράφιση νομισμάτων συστήνονται λάμπες 5.500k (daylight - δηλαδή μεσημέρι).
Αυτή είναι η λάμπα που προτείνεις?

http://www.kafkas.gr/proionta/lampes/lamptires-alogonou/lamptires-alogonon-tasis-diktyou/lamptires-alogonon-tasis-diktyou-e27/osram-2-lampa-halopar-30-75w-e27-230v-64845fl_58271/

Ναι αυτή. Επειδή είσαι πολύ προχωρήμένος θέλω να φωτογραφήσεις με αυτή και μετά να μου πεις άποψη.

Καταγράφηκε