Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Zompels photography  (Αναγνώστηκε 31457 φορές)

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 19, 2015, 09:55:49 μμ »

.

valeroi

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 54
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 19, 2015, 10:01:02 μμ »

οκ γιατι οχι
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 19, 2015, 10:10:49 μμ »

Αρκετα καλα!  Νομιζω πως μια dslr θα βοηθουσε και τους δυο μας.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 19, 2015, 10:18:27 μμ »

οκ γιατι οχι
Σου εχει κιτρινισει λιγο.  Απο το picasa ρυθμισε λιγο το white balance, φωτισμο και σκιες.  Picasa χρησιμοποιεις για επεξεργασια?

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 19, 2015, 10:23:03 μμ »

Πολύ ωραίες φώτο.....
Καταγράφηκε

valeroi

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 54
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 19, 2015, 10:25:37 μμ »

δεν τις επεξεργαζομαι ποτε μονο το background πειραζω και το πικάσα και άλλα προγράμματα...ευχαριστώ παναγιώτη αυτη την τράβηξα με μια μικρή sony cybershot
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 19, 2015, 10:41:26 μμ »

Το έχεις βλέπω ...παίξε λίγο πιο πολύ με τεχνητό φωτισμό και ανέβασε level σε εξοπλισμό δλδ dslr.
Το πάν όπως προανέφεραν οι Νίκος,Δημήτρης είναι ο φωτισμός αλλά και οι απόστασεις που έχει ο φακός απο το target(νόμισμα)....θέλει το χώρο ο φακός αλλά και το χρώμα για να λειτουργήσουν όπως επιθυμείς.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 19, 2015, 10:42:15 μμ »

δεν τις επεξεργαζομαι ποτε μονο το background πειραζω και το πικάσα και άλλα προγράμματα...ευχαριστώ παναγιώτη αυτη την τράβηξα με μια μικρή sony cybershot
Μια επεξεργασια συνηθως ειναι απαραιτητη.   Για δοκιμασε το.

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:26:22 μμ »

White balance δεν χρειαστηκε να πειραξω σε καμια φωτογραφια αυτη τη φορα.  Αφησα τις λαμπες (5.500k) να ζεσταθουνε 10 λεπτα και ηρθε στα ισα του ο φωτισμος.  Η ρυθμιση λευκου στη μηχανη ειναι στο daylight.

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:42:19 μμ »

Εγώ θα είμαι πιο αυστηρός.

Η αριστερή φωτό είναι θαμπή πολύ σε αντίθεση με τη δεξιά. Επιπλέον το νόμισμα δεν παρουσιάζεται με το κανονικό του χρώμα.

Στις παρατηρήσεις μου αυτές, δεν έχει σχέση η μηχανή και ο φακός.

Θα ήθελα να δω φωτό σου σε χάλκινο και σε ασημένιο ακυκλοφόρητο. Είναι εύκολα στη φωτογράφηση, αλλά θέλω να δω το φωτισμό καλύτερα με το τρόπο που τον χρησιμοποιείς. Στη καθαρή (δεξιά πλευρά του αλουμινένιου) το νόμισμα δεν έχει "χαρακτήρα". Δηλαδή δεν του αποτυπώνεις ούτε το cartwheel  του νομίσματος ούτε έντονα ότι είναι ακυκλοφόρητο.

Για να μπορεσουμε να βοηθήσουμε καλύτερα, καλό θα είναι να γράφεις και τα τεχνικά χαρακτηριστικά της φωτογράφησης, αλλά τι φωτισμό χρησιμοποίησες και πως τον έστησες.

Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 19, 2015, 11:57:55 μμ »

White balance δεν χρειαστηκε να πειραξω σε καμια φωτογραφια αυτη τη φορα.  Αφησα τις λαμπες (5.500k) να ζεσταθουνε 10 λεπτα και ηρθε στα ισα του ο φωτισμος.  Η ρυθμιση λευκου στη μηχανη ειναι στο daylight.

Δημήτρη, οι λάμπες που χρησιμοποιείς έχουν CRI 80. Δηλαδή απέχουν από το πραγματικό χρώμα τουλάχιστον κατά 20%. Το έχεις συνηθίσει προφανώς και δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά. Μάλιστα προσπαθώντας να κάνεις διορθώσεις, πέφτεις να κάνεις το χρώμα του νομίσματος "ροζέ". Μάλλον χρησιμοποιείς πολύ το "hue". Ακόμη και τον καλύτερο εξοπλισμό να πάρεις, με τις λάμπες αυτές έχεις πρόβλημα.
Κάνεις υπερφωτισμό σε ορισμένα σημεία με αποτέλεσμα να μην είναι "καθαρό" (sharp) το νόμισμα. Στο έμπειρο μάτι δεν είναι λούστρο αυτό.
Σε ορισμένα νομίσματα αλλάζεις το φωτισμό στη φωτογράφιση της της πίσω πλευράς (τη θέση στις λάμπες) με αποτέλεσμα να φαίνεται το νόμισμα ανομοιογενές.




Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:06:30 πμ »

Τα χρωματα των νομισματων ειναι αυτα που βλεπεις.  Δεν ειναι φτιαχτα.  Τις λαμπες τις πηρα κανα 5ευρω η καθε μια με τα μεταφορικα απο Κινα! Δεν τις εχω συνηθησει γιατι εχω ασχοληθει συνολικα 20 λεπτα. Τις πηρα για δοκιμη πριν επενδυσω σε καλες λαμπες.  Το παω βημα βημα ενω εχω ελαχιστο χρονο για εξασκηση.  Οταν παω σε dslr περιμενω συμπαρασταση απο τους πιο εμπειρους
http://www.ebay.com/itm/111416897378?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:12:45 πμ »

Τα χρωματα των νομισματων ειναι αυτα που βλεπεις.  Δεν ειναι φτιαχτα.  Τις λαμπες τις πηρα κανα 2ευρω η καθε μια με τα μεταφορικα απο Κινα! Δεν τις εχω συνηθησει γιατι εχω ασχοληθει συνολικα 20 λεπτα. Τις πηρα για δοκιμη πριν επενδυσω σε καλες λαμπες.  Το παω βημα βημα ενω εχω ελαχιστο χρονο για εξασκηση.  Οταν παω σε dslr περιμενω συμπαρασταση απο τους πιο εμπειρους

Δεν είπα ότι είναι φτιαχτά. Οι λάμπες αυτές από μόνες τους "χαλάνε" το χρώμα. Στο έγραψα ότι και καλό εξοπλισμό να πάρεις, με τις λάμπες αυτές έχεις πρόβλημα. Δοκίμασε αλογόνου par30  75W, τις έχουν Ελλάδα με 4-5 ευρώ. Θα δεις τεράστια διαφορά στο χρώμα.
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:13:50 πμ »

Στειλε συντεταγμενες να παω να τις παρω.

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Zompels photography
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 20, 2015, 12:15:27 πμ »

Στειλε συντεταγμενες να παω να τις παρω.

Κοντά σου είναι ο Σκρέκης. Επίσης στο Καύκα ή στο Κωνσταντινίδη. Είναι πολύ κοινές.
Καταγράφηκε