Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: H συλλογή μου  (Αναγνώστηκε 4521 φορές)

digo

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:04:03 πμ »

Όχι, δεν σκέφτομαι να τα πουλήσω, εκτός απροόπτου.
Εχω κάποια απιστοποιητα και καποια πιστοποιημένα , γιατι την συλλογή μου δεν την πιστοποιώ αλλά την δραχμη 1957 px απο τον Δημήτρη την βρήκα έτοιμη.
Για ποιο λόγο  να  σπάσω το κουτί;

 όχι, 62 δεν το θεωρώ bu. 63 ναι ειμαι ικανοποιημένος.

Γιωργο μου, εγω το βλεπω ειτε ετσι ειτε γιουβετσι. Αφου βγαλαμε τα ρουφηγμενα μαγουλα στην αποξω, η σειρα ειτε αξιζει ναναι ολη σε κουτια (με 15 ευρω το κοματι δε θα ξεπαραδιαστεις κιολας), ιδιαιτερα αν (ΚΑΙ) αυτα του 57 και 59 ειναι σε 64-65, ειτε αρκεισαι σε απλο BU ,οπου το 62 δεν το θεωρω BU δεν παιζει, εξαρταται τι 62 ειναι, (αμα ειναι ngc βεβαια, αστο δε χρειαζεται να το δω καν) και τα βαζεις σε θηκες Γεωργιαδη, Συβριδακη κλπ και τα βλεπεις καθε μερα και τα χαιρεσαι, δεν εναι δα και σειρα του 1833 η 1873-76. Το αυτο και για ολα τα επομενα μετα τον Παυλο,καθως κι αυτη του 26, οπου οπως ειπα, υπαρχουν και 10ρικα και 20ρικα 58αρια τοσο καλα κι αδικημενα που τα λες και 63. Αυτο ειναι το σκεπτικο μου.

Αμα σ'αρεσει το μιξτ γκριλλ, νοου προμπλεμ.

Καταγράφηκε

iceman

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 110
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:20:43 πμ »

Δεν νομίζω. Πες την γνώμη σου ελεύθερα, ξέρω ότι ασχολείσαι με τον Παύλο.

Ναι ασχολούμε γενικά αν και έχω ψιλοκλέισει...Ωραίο είναι και δεν είναι εύκολο να βρεις και πολύ καλύτερο. Θα πρέπει να ψάσεις και κυρίως να πληρώσεις αρκετά! Παρόλα αυτά MS δεν είναι σίγουρα. Ούτε και χαμηλό έστω.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:39:30 πμ »

Αλλο παραδειγμα. Τη σειρα του 26, την εχω απο παρτιδα Συβριδακη πιστοποιημενη. Δεν την πειραζουμε. Τα 50αρακια, απλο και Β, πηγαν στο σετ με τα αλλα 50αρακια γιατι ειναι 65και 66 και δεν παιζονται κι αντικαταστηθηκαν με 64αρια φτηνα. Δεν τρεχει τιποτε. Η δημητα βεβαια κι ο Ποσειδωνας ειναι 64 εκαστο και σκιζουν.

Οταν ειδα ποση χαρα μουδιναν οι σειρες Παυλο-Κωστντινου σε θηκες που τις εβλεπα καθε μερα στα κομπλε σετακια, λεω γιατι να μην το κανω και στη σειρα 26; Πηρα λοιπον ΑΛΛΗ ΜΙΑ, κομπλε, 100 ευρω απ'το Δημητρη, κι εδωσα κι ενα 30αρι να προσθεσω ενα ταλληρο κλαση 64 στα 30 ευρω αν θυμαμαι καλα, απιστοποιητο. Πηρα λοιπον μια θηκουλα κι εκει με 2 ευρω και ταβαλα μεσα και τα βλεπω καθε μερα. Αν καποτε τσιμπησω και καμια Δημητρα και Ποσειδωνα πιστοποιημενα 58αρια, φτηνα 60-65 ευρω εκαστο, θα τα σπασω και θα ωσω αλλο ενα διευρο, και θα μεταφερω ολη τη σειρα σε θηκουλα 1926-26Β-30 και θα τα χαιρομαι κι αυτα εξ ισου, κι ας υπαρχουν και τα πιστοποιημενα Συβριδακη κλεισμενα σε χρηματοκιβωτιο, μαζι με τα (τριπλα) πλεον 2 πενηνταρακια, καταλβες;

Μουκανε και πλακα ο Γκαρφηλντ, και του λεω η επομεν μου κινηση, θαναι να κανω το ιδιο και στη σειρα 1910-12 που την πιστοποιημενη την εχω παρουσιασει εδω κι ειναι απ'τα καμαρια της συλλογης μου. Οταν μια δρχ 63 κανει 200 ευρω, βρισκω και μια καλη του 11 κι ενα διφραγκακι κλαση 62 σε ικανοποιητικη τιμη, παιρνω και τα τρια τρυπια του 12 οχι σε 66αρια αλλα σε 62-63 raw και θα κανω κι εκει το ιδιο.

Πλεονασμος ομως, και τοτε αρχισα τα χαρτονομισματα κι η ιδεα πεθνε.

Γιατι ολ'αυτα; Γιατι ο συλλεκτης τρωγεται να ψωνισει κατι. Οταν λοιπον το επομενο ΒΑΣΙΚΟ νομισμα που μου λειπει, ειναι το ταλλαρο 51, οπου θελω απο 5-6 εως 20+ χιλιαδες, που τωρα εχω αρχισει να τα βλεπω τα πραγματα ΠΟΛΥ διαφορετικα, κατι πρεπει να ψωνιζει καθε τοσο να τροφοδοτει τον εθισμο του.

Η δικη μου ιδεα, κατοπιν πολλων ετων πειραματισμων με αλλες χωρες, (κι ακομα ψιλογεμιζω σιγα σιγα ενα Γιαπωνεζικο τωρα συλλεκτικο αλμπουμ Ντανσκο , type set 1870-1970 με ΜΠΙ ΓΙΟΥ κομματια, γιατι κι αυτα επεσαν οι τιμες τους, τα γιεν τωρα πανε μιση τιμη απ'οτι πριν 6 χρονια), ηταν αντι να χωσω οσα λεφτα κνει ενα δυαρακι στο Γαλατσι για ενα κομματι, καλυτερα ν'απασχολουμαι με κατα πολυ φτηνοτερα κομματια, ασετα αν ταχω ακομα. Σε τελικη, αν καποτε πουλησω τα κατα πολυ ακριβοτερα πιστοποιημενα, θ μου μεινουν αυτα για παρηγορια. Ολος ο 20ος αιωνας γινεται σε απιστοοποιητα BU με λιγα λεφτα και τα νομισματα σε θηκες η σε 2χ2 ο,τι γουσταρει εκαστος, μειον κατι ακριβες εξαιρεσεις (Γεωργιος Β, 50λεπτα 21, χρυσα 1970 κλπ).

Και ειναι αυτονοητο οτι το ιδιο εκνα ΠΑΝΤΑ και στον Κωσταντινο και μεχρι 73Β, κι πο κει και περα μου φτανουν τα επισημα της ΤΤΕ, 78,93 και 2000, ολοι οι τυποι σχεδιαστικως μεσα ειναι, τι τις θελω τις ΑΜΕΣΑ ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ υπολοιπες ιδιωτικες σειρες; Συν τα μπλιστερακια ευρω καθε χρονοοο. Γκε γκε; Αυτα μου κανουν κεφι εμενα, πεσαν και τα χαρτια τωρα μεγαλη ευκαιρια για σουπερ καταστασεις μισοτιμης απο το 2007 και γι αυτο σε 15 μηνες σχεδον κλεισαμε 1945-2000, ολα πιστοποιημενα, ολα 64 εως 67. Διοτι σε τελικη, δεν κοπηκε και κανενα νομισμα απο το 1930 ως το 1954, βαλε 1960 μεχρι το 20αρι.

Αρα η οικονομικη ιστορια της Ελλαδας χρειαζεται εικονογραφησεις ΚΑΙ των μεν και των δε για να ειπωθει. Αυτο που δε θα με δεις ΠΟΤΕ να κανω ειναι να χωνω τεραστια νουμερα για δυσκολες ημερομηνιες. Η να το πω κι αλλιως, δε θα χωνω οια τεραστια νουμερα για ΤΙΠΟΤΕ εκτος κι αν κερδισω το Πρωτοχρονιατικο λαχειο. 25 χρονια μαζευω, κατεληξα σε μια φιλοσοφια οσο αλλαζαν οι αναγκες μου και η ζωη μου.

Αυτα γι αποψε. Ες αυριον τα υπολοιπα.
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 12:51:39 πμ »

Μου αρέσει να σε ακούω και να σε διαβάζω ;)!
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 08:07:29 πμ »

Μ'αρεσει να γραφω εκθεσεις ιδεων στο φορουμ, και να παιρνω θετικα σχολια.  8)
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 21, 2015, 09:02:17 πμ »

10'!!! :)
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 11, 2016, 06:07:14 μμ »

2 δραχμές 1954 ρουφηγμένο μάγουλο
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

exmim

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.068
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 11, 2016, 08:25:03 μμ »

Καλορίζικο :)
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 12, 2016, 12:42:54 πμ »

 Ευχαριστώ
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 14, 2016, 04:10:44 μμ »

τεστ
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 14, 2016, 04:12:10 μμ »

 Δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες για κάποιον λόγο
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 14, 2016, 06:03:55 μμ »

2 δραχμές 1954 ρουφηγμένο μάγουλο
Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί λόγω της κατάστασης του , να θεωρηθεί hollow cheek .
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 14, 2016, 06:55:56 μμ »

2 δραχμές 1954 ρουφηγμένο μάγουλο
Θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί λόγω της κατάστασης του , να θεωρηθεί hollow cheek .
To έχω στείλει πιστοποίηση, αλλά και ενα 50λεπτο αν το ειχες δει το πιστοποίησαν.
 Δεν νομίζω να μην το περάσουν.
 Έχει και άλλες διαφορές , μύτη και φρύδι και τα  καταλαβαίνω.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά