Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: H συλλογή μου  (Αναγνώστηκε 4522 φορές)

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
H συλλογή μου
« στις: Ιούνιος 24, 2015, 07:21:37 μμ »

 Εδώ θα δείχνω τις αναβαθμίσεις μου στην συλλογή του Παύλου και όταν βρίσκω χρόνο, θα ανεβάζω και την υπόλοιπη :)

 1 δραχμή 1954 κανονικό μάγουλο , από χαμηλό ms σε ψηλότερο
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 24, 2015, 07:29:22 μμ »

1 δραχμή 1959 απο AU++ σε BU
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 24, 2015, 07:39:16 μμ »

 Να και το δεκαρικάκι μου
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 07, 2015, 09:38:52 μμ »

 Κάναμε τίποτα; Πως το βλέπετε;
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 08, 2015, 02:01:07 μμ »

 Kαμιά γνώμη;
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 01:27:59 μμ »

 Αναβάθμιση στο 1 δραχμή 1957 απο MS62 σε 64
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

digo

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 02:33:09 μμ »

Kαμιά γνώμη;

Οτι καλα εκανες και δεν τα πιστοποιησες. Κι εγω, εκτος απο τ 2 χρυσα της επταετιας, δεν εχψ τιποτε πιστοποιημενο μεταπολεμικο. Παρε τις θηκες τις σκληρες του Γεωργιαδη, μια για τη σειρα 54, μια για την 57-59 πουναι και η ακριβοτερη μακραν, μια για την 1960-64 και μια για την ακυκλοφορητη 65 αν εχεις. Η την προυφ αν δεν εχεις την κοκκλινη θηκη γιατι η μαλακη τα καταστρεφει. Σε απλο BU ειναι ο,τι καλυτερο, ειδικα απ'τη μαυρη πλευρα χωρις τις αηδιες που εχει με χρυσα γραμματα απο την αλλη.

Πιστοποιημενους Παυλους, αξιζει μονον απο 65 και πανω, ενιοτε και κανα 64αρι. Εχω κανει μια εξαιρεση σε ολα του τα 50λεπτα, που ταχω διπλα, πιστοποιημενα, PCGS 65-67 για το σετ μου με τα 50λεπτα 1874-1978, αλλα αυτο ειναι δικο μου χουι. Μπραβο, εξαιρετικες αναβαθμισεις. Πολλα λεφτα οι πιστοποιησεις και ψιλοαχρηστες για κατω απο 64.

Αργοτερα, προχωρησα κι εκανα και τη σειρα του 1926 ετσι, χωρις 10ρικο και 20ρικο, αν και μπορω να προσθεσω 2 58αρια καλα και φτηνα, αλλα ουτως η αλλως αυτη την εχω και πιστοποιημενη. Στην ουσια, οποιαδηποτε πιστοποιηση μετα το 1921 (και με εξαιρεση τα αναμνηστικα του Γεωργιου Β) ειναι κατα την αποψη μου αχρηστη και πεταμενα λεφτα.
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 10:50:09 μμ »

 Για ρουφηγμένο το είχα ανεβάσει μήπως είχα ψαρέψει τίποτα!
 Από Παύλο έχω συμπληρώσει σε BU εκτός 2 νομισμάτων, το 2 δρχ 1954 hch, και το 2 δραχμες 1957 που το έχω σε 62.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

digo

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:04:41 μμ »

3 παρατηρησεις.

1: Η παλια δρχ του 54, δε δειχνει χαμηλο MS αλλα χαμηλο AU στη φωτογραφια. Την καινουρια τη νομιζες HC; Εχει μια ο Βασιλακης πιστοποιημενη 65αρα, η πιο κοινη στη σειρα των HC μετα το ταλληρο.Τωρα μολις ειδα οτι την εχεις τη δρχ και μαλιστα αναβαθμισμενη. Τα ρουφηγμενα μαγουλα, δεν ειναι ΑΠΛΟΙ Παυλοι, και επιδεχονται πιστοποιησης.Τη σειρα του 54, οφειλεις να την εχεις και σε απλη αν εχεις τα αρκετα ακριβουτσικα ρουφηγμενα. Η παρε ΚΑΙ τη χρυση σειρα (4 κοματια) του Σαραντακη στην κασετινα, 100 χιλιαρικα, τι ψυχη εχουν;  ;)

2: Εχεις δλδ 50λεπτο και δρχ 54 Hollow Cheek MS? Αυτα σιγουρα ΘΕΛΟΥΝ πιστοποιηση σε 63+, ΠΟΛΥ δυσκολα.Και πιο χαμηλα απο 63 εδω που τα λεμε.

3: Γιατι δε σπας το διφραγκο το 62αρι του 57 να κλεισει η τρυπα; Καλο BU αν ειναι βεβαια, αλλιως ειναι ακριβο κοματι του Παυλου σε ψηλες καταστασεις, οπως ολο το 57. Δεν αξιζει ομως να το πουλας και μετα να τρεχεις να βρεις αλλο ξε-κουτιασμενο.... Εγω τοχα κανει αυτο σε πολλες περιπτωσεις, ιδιαιτερα οταν κατι 63αρια-64αρια η και 62αρια φευγανε τσαμπα.
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:14:10 μμ »

Τρεις παρατηρησεις.

1: Η παλια δρχ του 54, δε δειχνει χαμηλο MS αλλα χαμηλο AU στη φωτογραφια. Την καινουρια τη νομιζες HC; Εχει μια ο Βασιλακης πιστοποιημενη 65αρα, η πιο κοινη στη σειρα των HC μετα το ταλληρο.
2: Εχεις δλδ 50λεπτο και διφραγκο 54 Hollow Cheek MS? Αυτα μαλλον ΘΕΛΟΥΝ πιστοποιηση, ΠΟΛΥ δυσκολα.
3: Γιατι δε σπας το διφραγκο το 62αρι του 57 να κλεισει η τρυπα; Καλο BU αν ειναι βεβαια, αλλιως ακριβο κοματι του Παυλου σε ψηλες καταστασεις, οπως ολο το 57.
1. Χαμηλό ms ειναι, κανονικό μάγουλο, το έχω γράψει κιόλας. Πατιναρισμένη. Εχω δει παρα πολλά ms πιστοποιημενα χειρότερα.
2. Δίφραγκο h.ch 1954 δεν έχω ούτε VF. 50αρακι χαμηλό ms, ναι εχεις δικιο. Απλά το έβγαλα απο το μυαλό μου να μην συνεχίσω να το ψάχνω καλύτερο!
3. Να το σπάσω τι εννοείς; Οταν βρω καλύτερο θα πουλήσω το 62άρι.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

digo

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:22:44 μμ »

Ναι κι εγω εκανα μια διορθωση οσο εσυ εγραφες, δεν ειχα προσεξει οτι σουλειπε το ρουφηγμενο διφραγκο. Παρατα τα αυτα Γιωργο, ειναι πανακριβα. Αν θες στειλε την HC δρχ για το γαμωτο και βαλε τ'αλλα στις θηκες. Τωρα γιατι ντε και ντε θες καλυτερο διφραγκο απ'το 62αρι του 57 αν κανεις raw BU sets? Και το 62 bu δεν ειναι; Ποσο μαλλον αν ειναι ΚΑΛΟ 62αρι. Δε σε πιανω. Αν πας για 64-65 σετακι 54-64 κομπλε, τοτε δε συνεννοουμαστε και τσαμπα γραφω τοσην ωρα.
Καταγράφηκε

digo

  • Επισκέπτης
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:31:44 μμ »

Ναι, οντως πας για πιστοποιημενο σετακι, η δραχμη του 57 η 64αρα ειναι αυτη που πουλησε προχτες ο Δημητρης. Αρα ρε Γιωργο, η πας για μιξτ γκριλλ, η δεν ακους τι σου λεω τοσην ωρα. Αμα τρομαζεις στην ιδεα να σπασεις μερικους Παυλους και να τους βαλεις σε σετκια (κι αυτο μονο με προοπτικη μεταπωλησης καποτε) τι μ'αφηνεις και γραφω τοσην ωρα ,οτι καλα εκανες και τ'αφησες raw; Οταν θασαι κομπλε, στειλε τα απιστοποιητα με το Βασιλακη, περιμενε να μαζευτουν 50 κοματια να πανε με 15 ευρω εκαστο και κντην ολη σε κουτακια, εμενα η αποψη μου ειναι ΚΑΘΕΤΑ αντιθετη, αλλα εγω δε σκοπευω και να τα πουλησω.

Ταχω πουλησει τουλαχιστον 3 φορες πιστοποιημενα του Παυλου, την δε πρωτη, καπου γυρω στο 2003 ειχα πιασει κατι ΚΟΥΦΕΣ τιμες, εως και 800 το κομματι σε διφραγκα 59 και τα ρεστα. Μια δυο τρεις, τον τσακωσαμε τον κλεφτη, και τωρα ταχω στις θηκουλε και τα χαιρομαι απεριοριστα, πολυ περισσοτερο απ'τα κουτιασμενα. Εσυ τωρα που θυμαμι μεχρι και Κωσταντινο-μεταπολιτευση εχεις σε κουτακια, τι συζηταμε τοσην ωρα; Αλλα γουστα ο ενας, αλλα ο αλλος.
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:41:35 μμ »

 Όχι, δεν σκέφτομαι να τα πουλήσω, εκτός απροόπτου.
 Εχω κάποια απιστοποιητα και καποια πιστοποιημένα , γιατι την συλλογή μου δεν την πιστοποιώ αλλά την δραχμη 1957 px απο τον Δημήτρη την βρήκα έτοιμη.
Για ποιο λόγο  να  σπάσω το κουτί;
 όχι, 62 δεν το θεωρώ bu. 63 ναι ειμαι ικανοποιημένος.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά

iceman

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 110
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:42:21 μμ »

Τρεις παρατηρησεις.

1: Η παλια δρχ του 54, δε δειχνει χαμηλο MS αλλα χαμηλο AU στη φωτογραφια. Την καινουρια τη νομιζες HC; Εχει μια ο Βασιλακης πιστοποιημενη 65αρα, η πιο κοινη στη σειρα των HC μετα το ταλληρο.
2: Εχεις δλδ 50λεπτο και διφραγκο 54 Hollow Cheek MS? Αυτα μαλλον ΘΕΛΟΥΝ πιστοποιηση, ΠΟΛΥ δυσκολα.
3: Γιατι δε σπας το διφραγκο το 62αρι του 57 να κλεισει η τρυπα; Καλο BU αν ειναι βεβαια, αλλιως ακριβο κοματι του Παυλου σε ψηλες καταστασεις, οπως ολο το 57.
1. Χαμηλό ms ειναι, κανονικό μάγουλο, το έχω γράψει κιόλας. Πατιναρισμένη. Εχω δει παρα πολλά ms πιστοποιημενα χειρότερα.
2. Δίφραγκο h.ch 1954 δεν έχω ούτε VF. 50αρακι χαμηλό ms, ναι εχεις δικιο. Απλά το έβγαλα απο το μυαλό μου να μην συνεχίσω να το ψάχνω καλύτερο!
3. Να το σπάσω τι εννοείς; Οταν βρω καλύτερο θα πουλήσω το 62άρι.

Θα ήθελα να δω το χαμηλό ms 50αράκι hc 1954. Το έχεις ανεβάσει κάπου?
Καταγράφηκε

georok

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.880
Απ: H συλλογή μου
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 20, 2015, 11:53:45 μμ »

 Δεν νομίζω. Πες την γνώμη σου ελεύθερα, ξέρω ότι ασχολείσαι με τον Παύλο.
Καταγράφηκε
Όσο μελετάς τελικά καταλαβαινεις ότι δεν ξερεις και τόσα πολλά