Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913  (Αναγνώστηκε 13135 φορές)

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 08:17:29 μμ »

Εγω να ρωτήσω, αυτα που αναφέρει ο Ορφεας έμειναν απούλητα γιατί η τιμη εκκίνησης ήταν υψηλή η γιατί θεωρήθηκαν πλαστα; Οι δυο διαφορετικοί δημοπρατες πως τα περιέγραψαν;

Ο Ορφεας σαφώς υπαινίσσεται την πλαστότητα οταν λέει οτι πριν 40 χρονια δεν είχαν κοπεί. Έτσι δεν ειναι Ορφέα;

Γιώργο μου έμειναν απούλητα γιατί θεωρήθηκαν πλαστά από αυτους που ήξεραν και δεν βρέθηκε κανένα κορόϊδο που δεν ήξερε

Στο ποστ μου έχω ακριβώς την περιγραφή και ορθογραφία των δημοπρατών.

Δεν υπαινίσσομαι, κυριολεκτώ.
Ξέρω, όπως ξέρουν και καμμιά 15 αριά άτομα ακόμη (μέλη και μη μέλη της ΠΝΕ και του forum) και κάποια άλλα περιστατικά μερικά χρόνια πριν τις δημοπρασίες.
Τα περιστατικά αυτά και άλλα στοιχεία που έχω, ( και, που δεν κρίνω σκόπιμο να τα δημοσιεύσω τώρα), επιβεβαιώνουν την άποψή μου ότι οι μήτρες αυτές κατασκευάστηκαν την τελευταία 10 ετία από ιδιώτες.

Αυτή είναι η άποψή μου και δεν προσπαθώ να πείσω κανένα. Ο καθένας έχει την δική του άποψη και βάσει αυτής, είναι ελεύθερος να τα θεωρεί και να τα ονομάζει όπως θέλει.

ορφεας

Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 08:40:35 μμ »

Νοιώθω άβολα όταν διαβάζω 'έχω στοιχεία που δεν κρίνω σκόπιμο να τα δημοσιεύσω τώρα', διότι έχω μια άποψη και 'γω και λόγω εκτίμησης στο πρόσωπο και στην άποψη του Ορφέα, θα πρέπει να την απορρίψω. Θεωρώ ότι είναι άβολο και για τους υπόλοιπους που δεν γνωρίζουν τα στοιχεία. Αν υπάρχουν στοιχεία δεν μιλάμε για προσπάθεια να πειστούμε για μια άποψη, αλλά για απόδειξη μιας άποψης.

Οπότε για να βγούμε από την άβολη και δύσκολη θέση, για την αποκατάσταση της αλήθειας αλλά και για λόγους αβρότητας, καλό θα ήταν να μάθουμε τα στοιχεία που υπάρχουν.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 10:11:02 μμ »

Νομιζω πως εχουν ειπωθει αρκετα.  Δεν ειναι παντα σωστο να εκτιθονται ολα τα στοιχεια δημοσιως.  Οποιος εχει αποριες μπορει να επικοινωνησει απ ευθειας με τα μελη που γνωριζουν.  Για να μην εκθετει ολα τα στοιχεια ο Ορφεας θα εχει τους λογους του.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 10:37:35 μμ »

Οποιος εχει αποριες μπορει να επικοινωνησει απ ευθειας με τα μελη που γνωριζουν.
Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Μαλιστα. Δωσε μας και τη διευθυνση ενος καλου μεντιουμ για να μας πει ποια ειναι "τα μελη που γνωριζουν" ουτως ωστε ο "οποιος εχει αποριες" να "μπορει να επικοινωνησει απ ευθειας" μαζι τους.  :D :D :D
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 11:47:47 μμ »

Νοιώθω άβολα όταν διαβάζω 'έχω στοιχεία που δεν κρίνω σκόπιμο να τα δημοσιεύσω τώρα', διότι έχω μια άποψη και 'γω και λόγω εκτίμησης στο πρόσωπο και στην άποψη του Ορφέα, θα πρέπει να την απορρίψω. Θεωρώ ότι είναι άβολο και για τους υπόλοιπους που δεν γνωρίζουν τα στοιχεία. Αν υπάρχουν στοιχεία δεν μιλάμε για προσπάθεια να πειστούμε για μια άποψη, αλλά για απόδειξη μιας άποψης.

Οπότε για να βγούμε από την άβολη και δύσκολη θέση, για την αποκατάσταση της αλήθειας αλλά και για λόγους αβρότητας, καλό θα ήταν να μάθουμε τα στοιχεία που υπάρχουν.

Ευχαριστώ τον Κων/νο (GKCollect) για την εκτίμησή του, αλλα να μην απορρίψει την δική του άποψη, εάν οι μέχρι τώρα δημοσιεύσεις μου δεν του είναι αρκετές για αυτό.
Πολλοί εξέφρασαν απόψεις οι οποίες τουλάχιστον από εμένα είναι σεβαστές, αλλά κανένας δεν εκλήθη να τις αποδείξει. Ετσι δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω σε κανέναν τίποτα.
Συνηθίζω και θα μου το επιτρέψετε, τον χρόνο που θα δημοσιεύσω περισσότερα στοιχεία να τον επιλέξω μόνος μου.

Οι καμμιά 15 αριά που ξέρουν, τους περισσότερους εκ των οποίων τους γλύτωσα όταν συζητούσαν και ήταν έτοιμοι λόγω απειρίας να τα «ακουμπήσουν» προ 10 ετίας, ας βγουν (αν θέλουν) να μιλήσουν. (και για να τους θυμήσω, το Γραφείο-Μαγαζί του Ali-Baba ?? )

Υποδείξεις δεν έχω κάνει σε κανέναν εδώ μέσα και γιαυτό τις θεωρώ απρεπείς και δεν τις δέχομαι. Ο υποδεικνύων αστόχησε, αφού μάλλον δεν σκέφτηκε ότι για λόγους αβρότητος, μπορει να παραβιαστούν κάποιες αρχές μου, που είναι πολύ σημαντικότερες για μένα.

ορφεας
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 06:44:41 πμ »

Δεν τίθεται θέμα παράβασης αρχών. Αλίμονο... θα ήμουν ο τελευταίος που θα ζητούσα κάτι τέτοιο, από οποιονδήποτε. Πόσο μάλλον από ανθρώπους που σέβομαι και εκτιμώ.

Πλέον, από πλευράς μου, δεν τίθεται κάποιο θέμα ως προς την χρονική στιγμή της κατασκευής του. Είναι κατασκευασμένο σε μεταγενέστερο χρόνο, οπότε είναι πλαστό.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 06:47:33 πμ »

Οποιος εχει αποριες μπορει να επικοινωνησει απ ευθειας με τα μελη που γνωριζουν.
Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Μαλιστα. Δωσε μας και τη διευθυνση ενος καλου μεντιουμ για να μας πει ποια ειναι "τα μελη που γνωριζουν" ουτως ωστε ο "οποιος εχει αποριες" να "μπορει να επικοινωνησει απ ευθειας" μαζι τους.  :D :D :D
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Delphi#Oracle_of_Delphi

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 08:15:17 πμ »

Οποιος εχει αποριες μπορει να επικοινωνησει απ ευθειας με τα μελη που γνωριζουν.
Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Μαλιστα. Δωσε μας και τη διευθυνση ενος καλου μεντιουμ για να μας πει ποια ειναι "τα μελη που γνωριζουν" ουτως ωστε ο "οποιος εχει αποριες" να "μπορει να επικοινωνησει απ ευθειας" μαζι τους.  :D :D :D
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Delphi#Oracle_of_Delphi
Ηξεις βλεψεις ουκ εν δημοπρασια δοκιμιον εσχεις ...
(το κομμα το βαζετε αναλογα με τις προτιμησεις σας)
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:37:07 πμ »

Και εγω δεν εχω κανενα λογο να μην πιστεψω αυτα που αναφερει ο κ.Ορφεας που δεν τον ξερω αλλα τρεφω απεριοριστο σεβασμο στο προσωπο του και στην τεραστια εμπειρια του αλλα μου γενναται ενα ερωτημα και θελω να το καταθεσω .
Αντιλαμβανεσται οτι με αυτα που ειπωθηκαν περι πλαστοτητας εγκυμονουν σοβαρους κινδυνους και για αλλα νομισματα τα οποια εχουν κυκλοφορησει ως γνησια;;Βεβαια αφου με το φτωχο μου το μυαλο κυκλοφορουν πλαστα δοκιμια γιατι να μην κυκλοφορουνε και παρομοια πλαστα νομισματα τα οποια λογω αγνοιας να κατεχουμε και να καμαρωνουμε;
υ.γ Συγχωρεστε με αν κατι δεν καταλαβαινω αλλα ειμαι νηπιο συλλεκτικα και τα ερωτηματα ισως φανταζουνε παρατραβηγμενα αλλα ειναι αποριες νεου ερασιτεχνη συλλεκτη.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 11:39:26 πμ »

Πάντως ανεξάρτητα απο το τι πιστεύω και παρά το γεγονός οτι στο δικό μου site στα Νέα μου είχα γράψει απο την αρχή οτι χρήζει περαιτέρω έρευνας, αισθάνομαι την υποχρέωση να ζητήσω συγγνώμη απο όσους ο αρχικός μου ενθουσιασμός τους παρέσυρε να πιστέψουν και αυτοί οτι πρόκειται για "απίστευτο εύρημα".
Καταγράφηκε

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:22:00 μμ »

Πάντως ανεξάρτητα απο το τι πιστεύω και παρά το γεγονός οτι στο δικό μου site στα Νέα μου είχα γράψει απο την αρχή οτι χρήζει περαιτέρω έρευνας, αισθάνομαι την υποχρέωση να ζητήσω συγγνώμη απο όσους ο αρχικός μου ενθουσιασμός τους παρέσυρε να πιστέψουν και αυτοί οτι πρόκειται για "απίστευτο εύρημα".

Δεν έκανες κάτι λάθος για να ζητάς συγνώμη. Έπραξες το σωστό για όλους.

Η διαφωνία και η αμφισβήτηση μας εξελίσσουν και μας κάνουν καλύτερους.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

GKCollect

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 350
    • www.mycoins.gr
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:22:30 μμ »

Και εγω δεν εχω κανενα λογο να μην πιστεψω αυτα που αναφερει ο κ.Ορφεας που δεν τον ξερω αλλα τρεφω απεριοριστο σεβασμο στο προσωπο του και στην τεραστια εμπειρια του αλλα μου γενναται ενα ερωτημα και θελω να το καταθεσω .
Αντιλαμβανεσται οτι με αυτα που ειπωθηκαν περι πλαστοτητας εγκυμονουν σοβαρους κινδυνους και για αλλα νομισματα τα οποια εχουν κυκλοφορησει ως γνησια;;Βεβαια αφου με το φτωχο μου το μυαλο κυκλοφορουν πλαστα δοκιμια γιατι να μην κυκλοφορουνε και παρομοια πλαστα νομισματα τα οποια λογω αγνοιας να κατεχουμε και να καμαρωνουμε;
υ.γ Συγχωρεστε με αν κατι δεν καταλαβαινω αλλα ειμαι νηπιο συλλεκτικα και τα ερωτηματα ισως φανταζουνε παρατραβηγμενα αλλα ειναι αποριες νεου ερασιτεχνη συλλεκτη.
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Βεβαίως υπάρχουν 'άγνωστα', πλαστά νομίσματα.

Και για να 'ζεστάνω' λίγο όλους τους φίλους συλλέκτες... Είναι προς κατασκευή νέο κομμάτι στον κατάλογό μου, που θα αναφέρει πολλά από τα πλαστά που κυκλοφορούν, είτε εποχής είτε μεταγενέστερα, με όλα τα στοιχεία αναγνώρισής τους και με πολλά επιπλέον ιστορικά στοιχεία κλπ. Και ελπίζω με τη βοήθειά όλων σας, αυτό το κομμάτι να εμπλουτιστεί, μέχρι κάποια στιγμή να υπάρχουν όλα.
Καταγράφηκε
Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr

vkeram

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 76
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:39:48 μμ »

Το τοπικ αυτό ειναι η αποδειξη του πόσο χρήσιμο και ωφέλιμο ειναι το φόρουμ. Γεγονός που μπορεί να περναέι απαρατήρητο ως αυτονόητο αλλα δεν ειναι !
Καταγράφηκε

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:56:38 μμ »

Exω ενα φιλο Ρωσο που κανω  ανταλλαγες κατα καιρους κοινα 3ρουβλα του Αγιου Γεωργιου της ασημενιας ουγγιας.Ο ιδιος γνωστης των ρωσικων νομισματων μου εχει εξηγησει οτι πολλα ρουβλια του Αλεξανδορυ το ιδιο το σοβιετικο καθεστως την δεκαετια του 1980 εχοντας τις μητρες των γνησιων, διοχετευσε στην αγορα πολλα πλαστα νομισματα για να μπορεισουν  αφενως μεν  να διαβαλλουν την αξιοπιστια των τσαρικων νομισματων και αφετερου δε,να εχουν καποιο οικονομικο ωφελος.Βγαινουν κατα καιρους πολλα στο σουηδικο  eBay και παντα η γνωμη του ειναι να μην τα ακουμπαω.Ο ρωοσς συλλεκτης,μαλιστα δεν τα χαρακτηριζει πλαστα,αλλα reproductions διοτι  ανανγωριζονται επειδη δεν εχουν την εντονη πατινα ως θα επρεπε, λογω παλαιοτητας.
Καταγράφηκε

sac

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 353
Απ: 20 Δρχμ Δοκίμιο 1913
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:59:13 μμ »

Ηξεις βλεψεις ουκ εν δημοπρασια δοκιμιον εσχεις ...

Ήξεις όψει ου (το κ... παίζει...) εν δημοπρασία σχήσεις/έξεις.

Πιο εύστοχο θα ήταν: Ήξεις σχήσεις/έξεις ου μόνον όψει.
Καταγράφηκε
儿勒艾弗勒娜