Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin  (Αναγνώστηκε 9376 φορές)

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #30 στις: Απρίλιος 13, 2016, 08:49:50 μμ »

Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #32 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:14:13 μμ »

Δεν είναι εύκολο με βαθμό 64.
http://www.ma-shops.de/graefe/item.php5?id=150516002
http://www.ma-shops.de/strasser/item.php5?id=8303
Σίμο αν αυτά σου φαίνονται 64 τότε αυτό του Roman στο eBay έπρεπε να γράφει 68+ ;D

Θές να σου μιλήσω ειλικρινά Παναγιώτη; Θα σου μιλήσω. Για μένα αυτό το κέρμα στο κουτάκι από το ebay δεν είναι ακυκλοφόρητο. Είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Πέτα την.  Επίσης το συγκεκριμένο κέρμα έχει περαστεί με οινόπνευμα για να περάσει στην εταιρεία με παραπάνω βαθμό. Τόσο απλά.

Αυτό που μας δείχνεις τώρα το θεωρώ πολύ καλύτερο από το πρώτο του ebay. Κατά πολύ ανώτερο και σε λούστρο και σε eye appeal. Έχει βέβαια κάποια contact marks λίγα και ασήμαντα που δεν επηρρεάζουν τον βαθμό του αλλά είναι καθαρό κομμάτι. Αυτό που πιστοποιήθηκε δεν είναι καθαρό.

Οι Εταιρείες κάνουν σοβαρά λάθη στις πιστοποιήσεις και παρασύρουν και τους συλλέκτες. Και ποντάρουν στο γεγονός ότι κανείς συλλέκτης δεν έχει κάτσει να παίξει με χημικά και μέταλλα για να μάθει πραγματικά τα νομίσματα και τα φυσικά τους λούστρα. Αυτή είναι με ειλικρίνια η γνώμη μου.

Όσον αφορά το Ελληνικού ενδιαφέροντος διαφωνώ κάθετα. Είναι Οθωνικού Ενδιαφέροντος όχι Ελληνικού. Δέν έχει τίποτε το Ελληνικό πάνω αυτό το νόμισμα ούτε κάν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα. Και μη μου πείτε για τον Όθωνα που το μετατρέπει σε Οθωνικό άρα Ελληνικού ενδιαφέροντος. Ένα νόμισμα μπορεί να χαρακτηριστεί Ελληνικού ενδιαφέροντος όταν φέρει μια παράσταση ένα σχέδιο που αφορά είτε την Ελληνική Ιστορία είτε τον Ελληνικό Πολιτισμό. Και με αυτά τα κριτήρια και η Ελληνική αρχαιολογική εταιρεία και το Ελληνικό νομισματικό μουσείο εκθέτει.

Καθένας μπορεί να συλλέγει ότι θέλει και δικαίωμά του. Αλλά και καθένας μπορεί να έχει και την γνώμη του που βασίζεται είτε σε ιστορικά κριτήρια είτε σε νομισματικά είτε σε αισθητικά. Συμφωνώ απόλυτα με τον Κο Νίκο στο ότι μετατράπηκε αυτό το κέρμα σε κέρμα Ελληνικού ενδιαφέροντος. Δέν παρουσιάζει τίποτε που να θυμίζει Ελλάδα.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #33 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:25:35 μμ »

Και κάτι ακόμα και τελειώνω με αυτό το νόμισμα. Σάν νόμισμα είναι όμορφο και συγχαρητήρια σε όποιον το έβαλε στη συλλογή του. Κανείς δεν απαξιώνει ένα νόμισμα ή μια συλλογή λέγοντας τη γνώμη του. Αυτή η καραμέλα είναι λάθος και θυμίζει άλλα φόρουμ. Παρακαλώ θερμά να μη γυρίσουμε σε τέτοιες καταστάσεις που κάποιος δεν θα μπορεί να εκφέρει γνώμη από τον φόβο της απαξίωσης ή μή του νομίσματός του.  Παράκληση.


Καταγράφηκε

Kostas06

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.100
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:34:10 μμ »

Οκ δεκτή η γνώμη σας

Ας πουμε ότι του eBay ειναι overgraded (κατα την γνώμη μου δεν ειναι)

Αυτά που ανεβάσατε εσείς (απο το ma-shop) τα θεωρείτε 64 (ακυκλοφόρητα κατα τα λεγόμενα σας)

?

Γιατι ειναι πολυ κατώτερα απο τις προσδοκίες σας (64 ...)

Καλό βράδυ
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:46:32 μμ »

Άσχετα που θέλει να το κατατάξει κανείς, όλα αυτά τα τάληρα της Βαυαρίας -δέν μιλάω μόνο για τα 3-4 - είναι πολύ ενδιαφέροντα.

Είχα κάνει σκέψη στο παρελθόν να ξεκινήσω να τα μαζεύω, αλλά όλο κάποιο Ελληνικό αναβάθμιζα και στο τέλος δεν τα ξεκίνησα ποτέ.

Φυσικά και δεν θα με χάλαγε να τα είχα και στη περίπτωση που θα μάζευα "γενικά" τάληρα όπως ο Παναγιώτης, σίγουρα θα περιοριζόμουν στα Βαυαρικά.

Σωτήρη, δεν είμαι fun των δοκιμίων, χωρίς να τα υποτιμώ. Το αντίθετο μάλιστα. Πάντως θα προτιμούσα τα διαμάντια που έχεις βγάλει κατά καιρούς, σε σχέση με τα Γερμανικά δοκίμια.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:55:41 μμ »

Ερασιτεχνικες (non-Zompels) φωτο
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #37 στις: Απρίλιος 13, 2016, 09:56:39 μμ »

Θές να σου μιλήσω ειλικρινά Παναγιώτη; Θα σου μιλήσω. Για μένα αυτό το κέρμα στο κουτάκι από το ebay δεν είναι ακυκλοφόρητο. Είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Πέτα την.  Επίσης το συγκεκριμένο κέρμα έχει περαστεί με οινόπνευμα για να περάσει στην εταιρεία με παραπάνω βαθμό. Τόσο απλά.
Αυτό που μας δείχνεις τώρα το θεωρώ πολύ καλύτερο από το πρώτο του ebay. Κατά πολύ ανώτερο και σε λούστρο και σε eye appeal. Έχει βέβαια κάποια contact marks λίγα και ασήμαντα που δεν επηρρεάζουν τον βαθμό του αλλά είναι καθαρό κομμάτι. Αυτό που πιστοποιήθηκε δεν είναι καθαρό.
Αγαπητέ Σίμο ,
Αστόχησες σε παρατηρητικότητα και διάβασμα φωτογραφίας ............το κομμάτι ειναι το ΙΔΙΟ ....ΝΑΙ ...ΤΟ ΙΔΙΟ ........PCGS MS64...........μια ματια στο cert# θα δείξει αυτό που σου λέω .

Όσον αφορά το Ελληνικού ενδιαφέροντος διαφωνώ κάθετα. Είναι Οθωνικού Ενδιαφέροντος όχι Ελληνικού. Δέν έχει τίποτε το Ελληνικό πάνω αυτό το νόμισμα ούτε κάν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα. Και μη μου πείτε για τον Όθωνα που το μετατρέπει σε Οθωνικό άρα Ελληνικού ενδιαφέροντος. Ένα νόμισμα μπορεί να χαρακτηριστεί Ελληνικού ενδιαφέροντος όταν φέρει μια παράσταση ένα σχέδιο που αφορά είτε την Ελληνική Ιστορία είτε τον Ελληνικό Πολιτισμό. Και με αυτά τα κριτήρια και η Ελληνική αρχαιολογική εταιρεία και το Ελληνικό νομισματικό μουσείο εκθέτει.
Σεβαστή η άποψη σου !
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #38 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:00:43 μμ »

Ερασιτεχνικες (non-Zompels) φωτο
??? ??? ??? ??? :P :P :P :P :P :P.................Σωτήρη προσωπικά μου αρέσουν πολύ ...........Να τα χαίρεσαι φίλε μου (Ταληράκια  ;) )

Υ.Γ: ukobke .........................
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #39 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:05:37 μμ »

Παρακαλώ θερμά να μη γυρίσουμε σε τέτοιες καταστάσεις που κάποιος δεν θα μπορεί να εκφέρει γνώμη από τον φόβο της απαξίωσης ή μή του νομίσματός του.  Παράκληση.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #40 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:08:41 μμ »

Και το κανονικο δοκιμιο (οχι το Uniface).
Καταγράφηκε

KVASSOS

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 797
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #41 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:08:48 μμ »

Σωτηρη,αυτα τα υπΕροχα δοκιμια σου ειχα την τιμη και την χαρα να τα πιασω στα χερια μου στο Παγκρατι και σε ευχαριστω γι'αυτο!ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι θελω να δω και το μοναδικο δοκιμιο που εχεις ;)

Πανο ,καλοριζικο αυτο το πανεμορφο νομισμα.Ιδιαιτερα δυσκολο σε αυτην τη κατασταση!
Καταγράφηκε
You were in that dream

That I was dreaming I was dreaming in a dream...

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #42 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:10:31 μμ »

Θές να σου μιλήσω ειλικρινά Παναγιώτη; Θα σου μιλήσω. Για μένα αυτό το κέρμα στο κουτάκι από το ebay δεν είναι ακυκλοφόρητο. Είναι σχεδόν ακυκλοφόρητο. Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Πέτα την.  Επίσης το συγκεκριμένο κέρμα έχει περαστεί με οινόπνευμα για να περάσει στην εταιρεία με παραπάνω βαθμό. Τόσο απλά.
Αυτό που μας δείχνεις τώρα το θεωρώ πολύ καλύτερο από το πρώτο του ebay. Κατά πολύ ανώτερο και σε λούστρο και σε eye appeal. Έχει βέβαια κάποια contact marks λίγα και ασήμαντα που δεν επηρρεάζουν τον βαθμό του αλλά είναι καθαρό κομμάτι. Αυτό που πιστοποιήθηκε δεν είναι καθαρό.
Αγαπητέ Σίμο ,
Αστόχησες σε παρατηρητικότητα και διάβασμα φωτογραφίας ............το κομμάτι ειναι το ΙΔΙΟ ....ΝΑΙ ...ΤΟ ΙΔΙΟ ........PCGS MS64...........μια ματια στο cert# θα δείξει αυτό που σου λέω .

Όσον αφορά το Ελληνικού ενδιαφέροντος διαφωνώ κάθετα. Είναι Οθωνικού Ενδιαφέροντος όχι Ελληνικού. Δέν έχει τίποτε το Ελληνικό πάνω αυτό το νόμισμα ούτε κάν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα. Και μη μου πείτε για τον Όθωνα που το μετατρέπει σε Οθωνικό άρα Ελληνικού ενδιαφέροντος. Ένα νόμισμα μπορεί να χαρακτηριστεί Ελληνικού ενδιαφέροντος όταν φέρει μια παράσταση ένα σχέδιο που αφορά είτε την Ελληνική Ιστορία είτε τον Ελληνικό Πολιτισμό. Και με αυτά τα κριτήρια και η Ελληνική αρχαιολογική εταιρεία και το Ελληνικό νομισματικό μουσείο εκθέτει.
Σεβαστή η άποψη σου !

Μπορεί όντως και ν'αστόχησα στην παρατήρηση της φωτογραφίας αλλά σχολιάζω μέσα από φωτογραφία. Δέν έχω το κέρμα στο χέρι με φακό.

Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #43 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:15:05 μμ »

Και το κανονικο δοκιμιο (οχι το Uniface).
WOW!!!!
Σωτήρη ανέβασες φοβερή (πάντα κατά την προσωπική μου άποψη κ γούστο) Τριπλέτα και RRR!!!!!!!!! Respect  ;) ;) ;)
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: German States "PCGS" 1828 BAVARIA Thaler Silver Coin
« Απάντηση #44 στις: Απρίλιος 13, 2016, 10:15:30 μμ »

Παναγιωτη αν το πηρες το 64αρι συγχαρητηρια και καλοριζικο! Μου φαινεται ανωτερο! Και ας μην το εχω στο χερι με φακο κλπ κλπ - οπως λενε καλλιο 5 (ταλληρο) και στο χερι παρα φραγκο και καρτερει ... (για να παραφρασω/αντιστρεψω την γνωστη παροιμια).
Σωτηρης
Καταγράφηκε