Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 5 Drachma 1851  (Αναγνώστηκε 10811 φορές)

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:38:11 πμ »

Απέβαλε την συνωμοτική ανακριτική νοοτροπία του φόρουμ των συκοφαντών ,δεν σου ταιριάζει γιατί εισαι καλόψυχο παιδί.

και εσυ εισαι ψυχαρα, και το εννοω ,αλλα ωρες ωρες,  βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα χωρις να ξερεις.


θα σε παρακαλεσω, να μην αναφερεσαι οπως αναφερεσαι ,ξερεις που, γιατι δημιουργουνται θεματα ,και ο δημητρης δεν το θελει , ρωτα τον,
 
Καταγράφηκε

LTZORTZAK

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 3.110
  • if you are good at something never do it for free
    • http://ltzortzak.simplesite.com/
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 20, 2016, 12:40:08 πμ »

Απέβαλε την συνωμοτική ανακριτική νοοτροπία του φόρουμ των συκοφαντών ,δεν σου ταιριάζει γιατί εισαι καλόψυχο παιδί.

και εσυ εισαι ψυχαρα, και το εννοω ,αλλα ωρες ωρες,  βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα χωρις να ξερεις.(παρε τον Νικολα τηλεφωνο να παρεις μια πρωτη αποψη.


θα σε παρακαλεσω, να μην αναφερεσαι οπως αναφερεσαι ,ξερεις που, γιατι δημιουργουνται θεματα ,και ο δημητρης δεν το θελει , ρωτα τον,
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 20, 2016, 01:11:34 πμ »

Ένα ακαθάριστο  ;D

http://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=2203594&AucID=2067&Lot=1065&Val=11b4bca229b5abf8f77d68af77b37654

Baldwin's Auctions Ltd | Dmitry Markov Coins & Medals | M&M Numismatics Ltd | Ira & Larry Goldberg Coins & Collectibles > Auction 37   Auction date: 5 January 2016
Lot number: 1065

Price realized: 4,400 USD   (Approx. 4,074 EUR)   Note: Prices do not include buyer's fees.   Show similar lots on CoinArchives


Lot description:


WORLD COINS, GREECE, Otto (1832-1862). Silver 5-Drachmai, 1851. Older bust left. Rev. Greek arms with Bavarian shield at centre (Dav 116; KM 36; Divo 11). In NGC holder graded AU58, steel gray toning. Rare one year type.

Estimate: $ 3,500

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 20, 2016, 01:22:33 πμ »

Είναι prooflike καθαρισμένο το ένα και άγρια γυαλισμένο  και το άλλο είναι ακαθάριστο σχεδόν ακυκλοφόρητο. Τέλος. Το 1ο δεν παίρνει καθαρό βαθμό είναι λάθος η τιμή που το δίνει η sixbid. Από κει και πέρα περί ορέξεος...

Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 20, 2016, 08:56:12 πμ »

Καλημέρα Σίμο,

Προσωπικά δεν νομίζω οτι ήταν ακαθάριστο και ίσως για αυτό έκλεισε χαμηλά. Είχα την ευκαιρία να το δω απο κοντά τον Ιανουάριο στην Νεα Υόρκη και είχα γράψει σχετικά εδω:

http://www.athensnumismaticgallery.com/news.php?a=58

Aν βαριέσαι να διαβάσεις ολο το κείμενο παραθέτω εδω την γνώμη μου:

"To ίδιο βράδυ στην δημοπρασία του Baldwins/Dmitry Markoff το μοναδικό Ελληνικό ηταν ενα τάλληρο 1851 NGC AU58. Παλιά καθαρισμένο, σήμερα με νεα ελαφριά πατίνα έκλεισε στα $4.400 θεωρώ πως μάλλον σωστά, του έλειπε το "μάτι" (eye appeal)".

Παρεπιπτώντως  δημοπράτης είναι ο Baldwins οχι η Sixbid.
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:40:02 πμ »

Ένα ακαθάριστο  ;D
http://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=2203594&AucID=2067&Lot=1065&Val=11b4bca229b5abf8f77d68af77b37654
Baldwin's Auctions Ltd | Dmitry Markov Coins & Medals | M&M Numismatics Ltd | Ira & Larry Goldberg Coins & Collectibles > Auction 37   Auction date: 5 January 2016
Lot number: 1065
Price realized: 4,400 USD   (Approx. 4,074 EUR)   Note: Prices do not include buyer's fees.   Show similar lots on CoinArchives
Lot description:
WORLD COINS, GREECE, Otto (1832-1862). Silver 5-Drachmai, 1851. Older bust left. Rev. Greek arms with Bavarian shield at centre (Dav 116; KM 36; Divo 11). In NGC holder graded AU58, steel gray toning. Rare one year type.
Estimate: $ 3,500
αυτό Σίμο θεωρώ έφυγε τζάμπα .
Τα capital controls ίσως εμπόδισαν υποψήφιους εν Ελλάδι bidders που δεν το έχουν στην συλλογή τους ......σε τέτοια κατάσταση. Άποψη μου φυσικά.
Καταγράφηκε

zompels

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 981
    • Planet Numismatics
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 21, 2016, 08:44:18 πμ »

Λοιπόν το νόμισμα αξίζει... €50.000,00

Φυσικά δεν έχω τόσα χρήματα αλλιώς θα το αγόραζα και θα το σλάμπαρα.

Για να μη στενοχωριούνται οι φίλοι που αγαπάω...

...και μια απορία μου.

Εάν (λέω εάν) ένα ταληράκι (πιστοποιημένο) AU58 κοστίζει 7 με 7,5 χιλιάρικα αυτό το ταληράκι δεν τα πιάνει τα €50.000,00 που έχει και μερικές γραντζουνιτσούλες;

...λέω...

...τι είπατε;;;;;;;
Τρέχα να βρεις ένα πιστοποιημένο au58 τότε ......γιατι το au details θα το πληρώσεις χρυσάφι κ είσαι κ ασλαμπαριστος  :D........καραβάνα μου εσύυυυυυυυυυ.
Τις 50.000€ θα τις έδινα για να μη σε στενοχωρέσω.
Το AU 58 στη τιμή αυτή το αγόρασε φίλος.
Κάνε εσύ τα μαθηματικά για το συγκεκριμένο.
Πάλι άτυχος είσαι και να δώ επιτέλους πότε θα το εντάξεις στη συλλογή σου ....όπως ακριβώς το θές (τιμή-κατάσταση) ..........και στο ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ φυσικά.
Το θέμα είναι Νίκο μου , αν πήγαινες στον φίλο σου και ζήταγες το AU58 (σε περίπτωση που ήταν διαθέσιμο) .....σε τι τιμή θα στο έδινε ? Μήπως αρκετά ++++ απο την τιμή που αναφέρεις (τιμή κτήσης του) .
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 21, 2016, 09:46:21 μμ »

Λοιπόν το νόμισμα αξίζει... €50.000,00

Φυσικά δεν έχω τόσα χρήματα αλλιώς θα το αγόραζα και θα το σλάμπαρα.

Για να μη στενοχωριούνται οι φίλοι που αγαπάω...

...και μια απορία μου.

Εάν (λέω εάν) ένα ταληράκι (πιστοποιημένο) AU58 κοστίζει 7 με 7,5 χιλιάρικα αυτό το ταληράκι δεν τα πιάνει τα €50.000,00 που έχει και μερικές γραντζουνιτσούλες;

...λέω...

...τι είπατε;;;;;;;
Τρέχα να βρεις ένα πιστοποιημένο au58 τότε ......γιατι το au details θα το πληρώσεις χρυσάφι κ είσαι κ ασλαμπαριστος  :D........καραβάνα μου εσύυυυυυυυυυ.
Τις 50.000€ θα τις έδινα για να μη σε στενοχωρέσω.
Το AU 58 στη τιμή αυτή το αγόρασε φίλος.
Κάνε εσύ τα μαθηματικά για το συγκεκριμένο.
Πάλι άτυχος είσαι και να δώ επιτέλους πότε θα το εντάξεις στη συλλογή σου ....όπως ακριβώς το θές (τιμή-κατάσταση) ..........και στο ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ φυσικά.
Το θέμα είναι Νίκο μου , αν πήγαινες στον φίλο σου και ζήταγες το AU58 (σε περίπτωση που ήταν διαθέσιμο) .....σε τι τιμή θα στο έδινε ? Μήπως αρκετά ++++ απο την τιμή που αναφέρεις (τιμή κτήσης του) .

Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Ο Βασίλης το πόσο θα το πούλαγε είναι δικό του θέμα. Κανείς δεν υποχρεώνει κάποιον να αγοράσει ή πουλήσει κάτι.

Πάνο, μία ευχαρίστηση που έχω και είναι κομμάτι του πως συλλέγω, είναι να βρίσκω το νόμισμα σε καλή σχέση κατάστασης - τιμής.  Θα μου πεις όλοι αυτό θέλουν. Πράγματι αλλά δεν έχουν υπομονή.

Ο συγχωρεμένος ο Σταματιάδης μου το έμαθε και είχε απόλυτο δίκιο. Όλα υπάρχουν και όλα τα βρίσκεις στη τιμή που θέλεις, φτάνει να υπάρχει υπομονή.
Καταγράφηκε

vasilakopoulosnumismatics

  • Επισκέπτης
Απ: 5 Drachma 1851
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 21, 2016, 10:47:45 μμ »

Συμφωνώ ,και μακροζωία ......⚡️
Καταγράφηκε