Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Δικαιολογείται τέτοια τιμη  (Αναγνώστηκε 13076 φορές)

Άγρυπνος

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 57
Δικαιολογείται τέτοια τιμη
« στις: Ιούνιος 01, 2019, 01:37:44 πμ »

Ξερω οτι ειναι υπερ σπανιο
Ομως ακριβά δεν έκλεισε?
https://auctions.stacksbowers.com/lots/view/3-FM79Y
Καταγράφηκε

vkeram

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 76
Απ: Δικαιολογείται τέτοια τιμη
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 01, 2019, 10:17:35 πμ »

ναι.Πολύ ακριβά.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δικαιολογείται τέτοια τιμη
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 01, 2019, 07:34:45 μμ »

Eγώ δεν εχω άποψη ! άλλωστε δεν εχω ξαναδεί ! Το ακριβό ειναι βάσει των χρημάτων (18 χ. που ειναι πολλά λεφτά), ή βάσει του νομίσματος ?
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δικαιολογείται τέτοια τιμη
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2019, 08:18:08 πμ »

Με τα επισημασμένα νομίσματα των Ιονίων νήσων έχω ασχοληθει από την δεκαετία του 1960 και τα γνωρίζω πολύ καλά. Στο αρχείο μου έχω πάνω από 200 καταχωρήσεις τέτοιων νομισμάτων σε άρθρα, περιοδικά, βιβλία, δημοπρασίες, ιδιωτικές συλλογές κλπ (οι παλαιότερες, δημοπρασία του Weyl το 1878 και βιβλίο του Λάμπρου το 1884).

Μετά την λήξη της δημοπρασίας, θα μοιραστώ μαζί σας κάποιες από τις γνώσεις μου (για όποιον ενδιαφέρεται)

Το συγκεκριμένο νόμισμα δεν το έχω συναντήσει ποτέ και πουθενά.
Στην περιγραφή της δημοπρασίας, παραπέμπει σε :
1.   Prid. 5. ( εκεί, γράφει για νόμισμα 60  paras, γενικά,  χωρις κανένα άλλο στοιχείο και χωρίς φωτο)
2.   Lambros-13. ( εκεί, υπάρχει σκίτσο νομίσματος 60 paras, εντελώς διαφορετικού από αυτό της δημοπρασίας)
3.   ΚΜ 25 ( εκεί, έχει το ίδιο σκίτσο του νομίσματος του Λάμπρου)
4.   Η δημοπρασία έχει νόμισμα 2 reales 1775 Charles III (Sevilla), ενώ το σκίτσο του Λάμπρου είναι νόμισμα 2 reales 1718 Phillipus V (Segovia)
5.   Αναφέρεται From the Collection of Dr. Ralph Van Deman Magoffin, 1874-1942. Και σύντομο βιογραφικό του.
      Μέχρι σήμερα έχω βρεί πολλά για τον αρχαιολόγο Dr. Ralph Van Deman Magoffin, αλλά για την συλλογή νομισμάτων του καμμία δημοσίευση.

Αυτά τα ολίγα και τα συμπεράσματα δικά σας

Ορφεας
ΥΓ. Εάν κάποιος βρει περισσότερα για την συλλογή Magoffin και ιδιαίτερα για το νόμισμα αυτό, θα του ήμουν υπόχρεος αν με ενημερώσει.


Καταγράφηκε

filpolis

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 375
Απ: Δικαιολογείται τέτοια τιμη
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 10, 2019, 06:27:22 μμ »

https://en.numista.com/catalogue/index.php?mode=avance&p=1&l=&r=&e=ionian-islands&d=&ru=missing&i=&ca=3&no=&m=Silver&v=&t=&a=&w=&dg=&f=&u=&g=&c=&tb=y&tc=y&tn=y&tp=y&tt=y&te=y&cat=y

Μαλλον αγοραζαν φτηνα ασημενια απο αλλα βασιλεια της ευρωπης και  χτυπουσαν κοντραμαεκες στο νομισματοκοπειο των ιονιων νησιων Που ηταν αυτο,στην Κερκυρα;Λογικα οταν τα Ιονια νησια ηταν υπο αγγλικη διοικηση. Μαλλον οι 60 παραδες ηταν απο τα ποιο σπανια κοντρα-μαρκαρισμενα Αυτη η ιδιαιτεροτητα θεωρηται σπανιοτητα για αυτο κ η τιμη της δημοπρασιας
Καταγράφηκε

nikolas86m

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4
Απ: Δικαιολογείται τέτοια τιμη
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2019, 11:24:44 μμ »

https://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=3658961&AucID=3744&Lot=41142&Val=4ed34f6bdbb993f4acdfb5de9df4f501

Μετα απο λιγο ψαξιμο, μονο αυτα βρηκα απο τη συλλογη του Magoffin
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δικαιολογείται τέτοια τιμη
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2019, 09:20:32 πμ »

https://www.coinarchives.com/w/lotviewer.php?LotID=3658961&AucID=3744&Lot=41142&Val=4ed34f6bdbb993f4acdfb5de9df4f501

Μετα απο λιγο ψαξιμο, μονο αυτα βρηκα απο τη συλλογη του Magoffin

Σε ευχαριστω πολύ nikolas86 για την προσπάθειά σου, αλλά όπως βλέπεις και σε αυτό το λόττο υπάρχει ακριβώς το ίδιο σύντομο βιογραφικό του Magoffin (όπως και στο πρώτο ποστ του Αγρυπνος), χωρίς καμμιά λεπτομέρεια για την συλλογή νομισμάτων του.

ορφεας
Καταγράφηκε