Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay  (Αναγνώστηκε 2855 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 10:18:46 πμ »

όμορφα Καποδιστριακά, το μόνολεπτο του 1851 με το σφάλμα είναι πολύ καλό.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:03:00 μμ »

Διπλό σφάλμα στο μονόλεπτο του 1851. Και σφάλμα δίσκου (lamination) και σφάλμα χτυπήματος (broadstrike).

Ωραίο το τάληρο του 1875 και επίσης πολύ ωραία σε πατίνα το δίλεπτο του 1840 και το πεντάλεπτο του 1851.  Τώρα πόσο θα χτυπηθούν δημοπρατικά θα το δούμε...   :)
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 12:25:24 μμ »

Το θέμα είναι το μονόλεπτο μπαίνει σε κουτί?
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:01:12 μμ »

Το θέμα είναι το μονόλεπτο μπαίνει σε κουτί?

ΜΙΧΑΛΗ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ, ΟΧΙ. ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ, ΔΙΠΛΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΣΙΜΟΣ ΛΕΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΣΦΑΛΜΑΤΑ!
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:07:17 μμ »

Το θέμα είναι το μονόλεπτο μπαίνει σε κουτί?

ΜΙΧΑΛΗ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ, ΟΧΙ. ΚΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΣΦΑΛΜΑ, ΔΙΠΛΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ Ο ΣΙΜΟΣ ΛΕΕΙ, ΑΛΛΑ ΚΑΘΑΡΙΣΜΕΝΟ. ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΨΗΛΑ ΑΞΙΖΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΜΑΖΕΥΕΙ ΣΦΑΛΜΑΤΑ!

Συμφωνώ Παναγιώτη, μου γυάλισε μόλις το είδα, αλλά φοβάμαι δεν θα μείνει πολύ χαμηλά.
Καταγράφηκε

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 01:51:59 μμ »

Πιστεύω ότι θα χτυπηθεί ψηλά παρά το καθάρισμά του. Μονόλεπτο του 51' με λεπτομέρια καλή και με διπλό σφάλμα δεν βρίσκει κανείς κάθε μέρα. Αξίζει.

Καταγράφηκε

john kalatzis

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 736
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 06:56:46 μμ »


παιδια το λεπτακι ειναι πρωην δικο μου αγορασμενο απο τον stel λογικα ο στελιος το θυμαται?δεν ηταν καθολου καθαρισμενο και ειναι και πολυ ωραιο οποιος το θελει αξιζει τον κοπο.δεν ξερω αν καθαριστηκε βαιβαια μετα που νομιζω πως οχι
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 07:42:31 μμ »

Nαι, Γιάννη, το θυμάμαι. Αυτό, μετά την αναβάθμιση που εκανες, μου το ξανάστειλες, και το είχα βγάλει στο ebay. Ενας Γερμανός τόχε πάρει τότε, και φτηνά, γύρω στα $80...Το είχα βγάλει και στο φόρουμ πρόσφατα, σε κάποια συζήτηση που γινόταν για σφάλματα. Ο Σίμος, ισως το θυμάται...Το εχει καθαρίσει πάντως..



Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 08:01:57 μμ »

...Το εχει καθαρίσει πάντως..



Για να μην νομίζετε οτι ο καθαρισμός ειναι αποκλειστικότητα των Ελλήνων
Το 60%. και παραπάνω, των νομισμάτων που παιρνω απο Γερμανία, Γαλλία, και Αγγλία, ειναι καθαρισμένα
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 10:48:48 μμ »

Ασφαλώς και το θυμάμαι αυτό το κέρμα Στέλιο. Το είχαμε συζητήσει και παλιότερα. Είναι καθαρισμένο από τον Γερμανό μέσα σε ξύδι.  Έτσι γίνεται το χρώμα όταν το βυθίσεις σε ξύδι. Το καλό είναι ότι η διάβρωση έφυγε άρα το κέρμα θα διατηρηθεί περισσότερο. Το κακό είναι ότι έφυγε και η πατίνα. Παραταύτα θα πάει ψηλά. Το κέρμα αξίζει ακόμα κι έτσι. Δέν βρίσκεις κάθε μέρα μονόλεπτο του 1851 σε τόσο καλή λεπτομέρια σχεδίου και στις 2 όψεις με ταυτόχρονη συνύπαρξη σφάλματος δίσκου και σφάλματος χτυπήματος. Είναι πολύ όμορφο. 



Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:01:01 μμ »

Διάβρωση ? Το νόμισμα δεν είχε καθόλου διάβρωση.  Oταν τόχα βγάλει εγώ στο ebay, το πήρε ο Γερμανός (οχι αυτός με τα τηλέφωνα), μ' ενα bid !! Aν τόχα τώρα, και το ξανάβγαζα, πάλι το ιδιο θα γινότανε...
Φαίνεται, πώς άλλο ειναι να το βγάζει, ξένος, και άλλο Ελληνας !
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:07:41 μμ »

Διάβρωση ? Το νόμισμα δεν είχε καθόλου διάβρωση.  Oταν τόχα βγάλει εγώ στο ebay, το πήρε ο Γερμανός (οχι αυτός με τα τηλέφωνα), μ' ενα bid !! Aν τόχα τώρα, και το ξανάβγαζα, πάλι το ιδιο θα γινότανε...
Φαίνεται, πώς άλλο ειναι να το βγάζει, ξένος, και άλλο Ελληνας !

Η μαυρίλα γύρω από τα φύλλα του σχεδίου είχε κάνει παχύ στρώμα. Αυτή την καθάρισε ο Γερμανός και άν παρατηρήσεις από κάτω έχει μείνει μια πρασινίλα ελαφριά. Δηλαδή η οξείδωση είχε προχωρήσει και άν έμενε θα έκανε κακό στο νόμισμα. Ασφαλώς όμως καλύτερο θα ήταν ένας επαγγελματικός καθαρισμός NCS και όχι  σε ξύδι.   


Το νόμισμα την ίδια αξία έχει είτε το βγάλει Κινέζος είτε Γερμανός είτε Έλληνας για πώληση στο ebay. Το promotion αλλάζει  ;)


Υ.Γ Τι χάλασε στον καθαρισμό; Το σοκολατί χρώμα του κέρματος που έγινε σαν το χρώμα της μουστάρδας Ντιζόν :D . Τι έφτιαξε με τον καθαρισμό; Έφυγε το παχύ στρώμα οξείδωσης γύρω από τα φύλλα που έτρωγε το μέταλλο προοδευτικά.   



Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:31:06 μμ »

Σίμο, αμα το βγάζει Ελληνας, κάνει 80, αμα το βγάζει ξένος, κάνει 90, και αμα το βγάζει Γερμανός, κάνει 100....Μην το ψάχνεις. Διασταυρωμένο !
Το σφάλμα, τώρα ανακαλύφτηκε. Οταν τόβγαζα εγώ, 3 πουλάκια κάθονταν...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

Simos

  • Επισκέπτης
Απ: Συλλογή ελληνικών νομισμάτων στο ebay
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 18, 2016, 11:42:39 μμ »

Σίμο, αμα το βγάζει Ελληνας, κάνει 80, αμα το βγάζει ξένος, κάνει 90, και αμα το βγάζει Γερμανός, κάνει 100....Μην το ψάχνεις. Διασταυρωμένο !
Το σφάλμα, τώρα ανακαλύφτηκε. Οταν τόβγαζα εγώ, 3 πουλάκια κάθονταν...

 ;D
Καταγράφηκε