Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Έχετε δει κάτι τέτοιο?  (Αναγνώστηκε 4615 φορές)

sekadakis

  • Επισκέπτης
Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« στις: Μάρτιος 26, 2016, 02:23:39 μμ »

Όταν το είδα αρχικά νόμιζα ότι είναι επιμετάλλωση και γιαυτό το αγόρασα, όταν το σύγκρινα με ένα άλλο νόμισμα είδα ότι έχει μικρότερο πάχος δίσκου, η αίσθηση στο χέρι είναι ότι έχει και μικρότερο βάρος (δυστυχώς δεν μπορώ να το ζυγίσω να πω με ακρίβεια την διαφορά).
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 26, 2016, 02:38:49 μμ »

 :o Πλαστό Βουλγαρίας 1992! Που το βρήκες ρε θηρίο???? Αυτό μάλιστα είναι συλλεκτικό!!! :)

Αν το πουλήσεις ενδιαφέρομαι. :)

Τα πλαστά Βουλγαρίας είχαν βάρος 6,5-7 γρ

Κατασκευή : χυτό



Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 26, 2016, 03:01:19 μμ »

H διάμετρος είναι ίδια με το κανονικό; Ή μικρότερη;
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2016, 04:10:08 μμ »

Σίμο sorry για την καθυστέρηση δεν ήμουν μπροστά στον υπολογιστή.

έχει ελάχιστα μικρότερη διάμετρο.

Το νόμισμα το είχα πάρει μαζί με μια δρχ με την μπουμπουλίνα (1996) ίδια με το κατοστάρικο, από πλανόδιο στο μοναστηράκι, το βρήκα σήμερα ψάχνοντας τον κουβά με τα νομίσματα.

Υ.Γ. επειδή θέλω να κάνω ένα πείραμα με το λουτρό υπερήχων που περιμένω θα το κρατήσω.
 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2016, 06:58:57 μμ »

Τι μέταλλο είναι κατά την γνώμη σου;
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2016, 07:12:25 μμ »

Είναι κάποιο κράμα ελαφρύτερο, δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά, έχει διαφορά βάρους αρκετή η οποία δεν μπορώ να πω ότι οφείλεται στις μειωμένες διαστάσεις, πιστεύω ότι έχει περισσότερο αλουμίνιο, που είναι ελαφρύτερο.

Αν δεις από τις φώτος η περίμετρος είναι αρκετά γυαλισμένη σε σχέση με την επιφάνεια, γιαυτό θέλω να το βάλω στο λουτρό να δούμε τι εικόνα θα έχει μετά (τα παιδία παίζει).



Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 26, 2016, 09:55:18 μμ »

Συνοψίζουμε . Είναι ελαφρύτερο κατά πολύ από το κανονικό. Είναι ελαφρώς μικρότερη η διάμετρός του. EDGE ράβδοι είναι ίσοι αριθμητικά με το κανονικό;
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:07:13 μμ »

EDGE ράβδοι είναι ίσοι αριθμητικά με το κανονικό;

Ίδιοι αριθμητικά με το κανονικό.

Y.Γ. δεν ήξερα τι ήταν οι ράβδοι EDGE, εξαιτίας σου έψαξα και έμαθα, ευχαριστώ.

Υ.Γ2. Τις λεπτομέρειες που ανέφερες αρχικά από που τις ξέρεις, με εντυπωσίασες.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:15:54 μμ »

Μέτρησέ τους προσεκτικά  και δές και με τον φακό αν η απόσταση μεταξύ τους είναι η ίδια όπως στο γνήσιο 100δραχμο. Επίσης βάλε ακριβώς το γνήσιο πάνω στο άλλο και μέτρησε τις αποστάσεις μεταξύ plain περιοχής του edge και reeded. Είναι ίσες οι αποστάσεις ή όχι;

Βάλε μαγνήτη στον δίσκο να δείς αν μαγνητίζεται ή όχι. Πολύ βασικό αυτό. Άν είναι αλουμίνιο δεν μαγνητίζεται καθόλου.Άν είναι κράμα με αλουμίνιο μέσα θα μαγνητίζεται ελαφρά. Άν είναι σιδηρόκραμα θα μαγνητίζεται πολύ έντονα.

Από την φωτογραφία μου δίνει την αίσθηση ότι είναι από καλούπι.  Χυτός δίσκος.


Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:18:29 μμ »

Μέτρησέ τους προσεκτικά  και δές και με τον φακό αν η απόσταση μεταξύ τους είναι η ίδια όπως στο γνήσιο 100δραχμο. Επίσης βάλε ακριβώς το γνήσιο πάνω στο άλλο και μέτρησε τις αποστάσεις μεταξύ plain περιοχής του edge και reeded. Είναι ίσες οι αποστάσεις ή όχι;

Βάλε μαγνήτη στον δίσκο να δείς αν μαγνητίζεται ή όχι. Πολύ βασικό αυτό. Άν είναι αλουμίνιο δεν μαγνητίζεται καθόλου.Άν είναι κράμα με αλουμίνιο μέσα θα μαγνητίζεται ελαφρά. Άν είναι σιδηρόκραμα θα μαγνητίζεται πολύ έντονα.

Yes sir. Ξεκινάω αμέσως.

Λοιπόν δεν μαγνητίζεται καθόλου (έβαλα μαγνήτη neodymium)

Το έβαλα πάνω στο κανονικό και τα τόξα με τους ράβδους ταυτίζονται με αυτά του κανονικού, και στις αποστάσεις, εκτός από μια συστοιχία που λόγο μιας μικρής κακοτεχνίας είναι λίγο μικρότερη.

Κοίτα για χυτό έχει αρκετές πιθανότητες αλλά δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:22:04 μμ »

EDGE ράβδοι είναι ίσοι αριθμητικά με το κανονικό;

Ίδιοι αριθμητικά με το κανονικό.

Y.Γ. δεν ήξερα τι ήταν οι ράβδοι EDGE, εξαιτίας σου έψαξα και έμαθα, ευχαριστώ.

Υ.Γ2. Τις λεπτομέρειες που ανέφερες αρχικά από που τις ξέρεις, με εντυπωσίασες.

Υπήρχε κύκλωμα στη Βουλγαρία που κατασκεύαζε πλαστά 100δραχμα τη περίοδο 1992-94'. Κατασχέθηκε λένε όλη η παρτίδα που μπήκε στην χώρα από καρφωτή. Δηλαδή δεν τα βρήκαν στην μοιρασιά τα μέλη της σπείρας. Έτσι ακούστηκε τότε. Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που βρέθηκε κομμάτι στα χέρια σου. Το βάρος είναι 6,5-7 γρ του πλαστού το είχαν ανακοινώνει τότε και στο τηλεοπτικό δελτίο της κρατικής τηλεόρασης ενώ το κίτρινο χρώμα ήταν βαφή και το μέταλλό τους σιδηρόκραμα.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:28:26 μμ »

Γενικά πλαστά κέρματα δεν συλλέγω. Αυτό το κέρμα όμως μου αρέσει γιατί είναι σπάνιο. Δέν βρίσκεται.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:31:23 μμ »

Σίμο είσαι τρομερός εγώ δεν το είχα ακούσει αυτό, δεν το αγόρασα τώρα μπορεί να το έχω και 10 χρόνια στα χέρια μου απλά ήταν στο σωρό.

Γιατί να κάνουν πλαστά με άλλο χρώμα εξωτερικό, τι νόημα έχει ποιον θα ξεγελάσουν?

Υ.Γ. Στο παραπάνω μήνυμα σου έγραψα απαντήσεις σε αυτά που είπες.


Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:36:09 μμ »

Μέτρησέ τους προσεκτικά  και δές και με τον φακό αν η απόσταση μεταξύ τους είναι η ίδια όπως στο γνήσιο 100δραχμο. Επίσης βάλε ακριβώς το γνήσιο πάνω στο άλλο και μέτρησε τις αποστάσεις μεταξύ plain περιοχής του edge και reeded. Είναι ίσες οι αποστάσεις ή όχι;

Βάλε μαγνήτη στον δίσκο να δείς αν μαγνητίζεται ή όχι. Πολύ βασικό αυτό. Άν είναι αλουμίνιο δεν μαγνητίζεται καθόλου.Άν είναι κράμα με αλουμίνιο μέσα θα μαγνητίζεται ελαφρά. Άν είναι σιδηρόκραμα θα μαγνητίζεται πολύ έντονα.

Yes sir. Ξεκινάω αμέσως.

Λοιπόν δεν μαγνητίζεται καθόλου (έβαλα μαγνήτη neodymium)

Το έβαλα πάνω στο κανονικό και τα τόξα με τους ράβδους ταυτίζονται με αυτά του κανονικού, και στις αποστάσεις, εκτός από μια συστοιχία που λόγο μιας μικρής κακοτεχνίας είναι λίγο μικρότερη.

Κοίτα για χυτό έχει αρκετές πιθανότητες αλλά βάζω το χέρι μου στην φωτιά.

Το 1ο στοιχείο μας δηλώνει ότι δεν είναι σιδηρόκραμα. Το 2ο στοιχείο μας δηλώνει παραχάραξη.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: Έχετε δει κάτι τέτοιο?
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 26, 2016, 11:38:42 μμ »

Σίμο είσαι τρομερός εγώ δεν το είχα ακούσει αυτό, δεν το αγόρασα τώρα μπορεί να το έχω και 10 χρόνια στα χέρια μου απλά ήταν στο σωρό.

Γιατί να κάνουν πλαστά με άλλο χρώμα εξωτερικό, τι νόημα έχει ποιον θα ξεγελάσουν?

Υ.Γ. Στο παραπάνω μήνυμα σου έγραψα απαντήσεις σε αυτά που είπες.

Προφανώς για να ξεγελάσουν το κοινό και να περάσουν ώς γνήσια τα έβαψαν με χρώμα.
Η βαφή του έφυγε με τα χρόνια ή έχει περάσει από χημικό λουτρό για να διαπιστωθεί η γνησιότητά του. Κάποιος προκάτοχος το πέρασε χημικό λουτρό διότι του έκανε εντύπωση ο λεπτότερος δίσκος από τον κανονικό. Με αυτό βγήκε το χρώμα και έμεινε το από κάτω.  Πρέπει να μετρήσουμε και το βάρος.


Καταγράφηκε