Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: DALM ET ALM  (Αναγνώστηκε 19481 φορές)

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 11:46:24 μμ »

Σιμο μπραβο καλο θα ηταν να υπηρχε μια επικοινωνια και ανταλλαγη αποψεων,ξερεις αν εχει μεσα και Βενετους;;Επειδη δεν ασχολουμαι με φεις μπορεις να τους κανεις μια ερωτηση;;ποια αλλη ονομασια εχει το πρωτο το μονοσολδο με τα λιγα γραμμαρια και αν ξερουν ακριβως σε ποιες περιοχες κυκλοφορησε η συγκεκριμενη ποικιλια;ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 29, 2016, 11:50:19 μμ »

Υπάρχουν 2 τεχνικά προβλήματα. Δέν ξέρω Ιταλικά και οι Ιταλοί δεν ξέρουν Αγγλικά ή Γαλλικά.  ;D . Θα προσπαθήσω όμως . Άν κάποιος ξέρει Ιταλικά και θέλει να βοηθήσει θα είναι πολύ ευχάριστο για όλους μας.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:01:39 πμ »

Υπέβαλα το ερώτημα και ευτυχώς ξέρει Αγγλικά ένας εκεί και θα μου μεταφράσει τα Ιταλικά του διαχειριστή του φόρουμ.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:09:05 πμ »

Η απάντησή του είναι οι παρακάτω φωτογραφίες Μάρκο.



Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #79 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:11:47 πμ »

Περιοχές που κυκλοφόρησε μου έδειξε αυτό.

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #80 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:16:52 πμ »

Μου στέλνει κι άλλες πληροφορίες ο Κος Keber Andrea που αφορούν όπως μου λέει συλλεκτικά τη χώρα μας σχετικά με την κυκλοφορία των Βενετσιάνικων



Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #81 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:22:12 πμ »

Θωμά νομίζω δεν έχεις πρόβλημα να δείξω το κέρμα που αγόρασες στους Ιταλούς να μας δώσουν πληροφορίες!
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #82 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:33:51 πμ »

Το κέρμα 2 soldi DALM ET ALM είναι γνησιότατο και το ονομάζουν ποικιλία Papadopoli 46.  Επίσης  μου δίνει για μελέτη το εξής :

http://numismatica-italiana.lamoneta.it/moneta.php/W-ANONLD/5


Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #83 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:36:22 πμ »

Σιμο ευχαριστω πολυ και εσενα και τον κυριο εγω μιλαω για γκαζετες και οχι για σολδινι-ματαπαν κτλ ασημενια,στο λεω γιατι πολυ καιρο που ανταλλασαω αποψεις με Ιταλους σε οτι εχει σχεση με γκαζετες ειναι ελλειπης οι γνωσεις τους στα ασημενια  ομως ξερουν ,οσο για το χαρτη της Ελλαδας ν1 κανει λαθος για την συγκεκριμενη γκαζετα DALM ET ALBAN ,οπως βλεπεις στον χαρτη ν 2 η Ιταλια τοτε δεν ηταν στις κτησεις της Γαληνοτατης αλλα καποια διαστηματα ορισμενα κομματια ,γιαυτο σε ρωτησα αν εχει και Βενετους η παρεα εκει η Ιταλοι ειναι σαν εμας στο θεμα μονη διαφορα μας και σημαντικη ειναι οτι πολλα περασαν απο Ελλαδα στην κυριαρχια των Ενετων ενω στην Ιταλια οχι σε τοση μεγαλη κλιμακα,γενικα στον συλλεκτισμο πιστευω οτι στα ενετικα και ιονια εχουμε καλυτερες γνωσεις στην Ελλαδα παρα στην γειτονα Ιταλια .Σε αυτη την συλλογη της Ενετικης περιοδου υπαρχει βιβλιογραφια οπως του παολουτσι -λαζαρι-παπαδοπουλι και μαλιστα παρα πολυ χρησιμη αλλα να σημειωσω κατι οτι ακομα και την τελευταια δεκαετια εχουν βρεθει πολλα νεα ευρηματα που μπορει να αλλαξουν μια εκτιμηση που ειχαμε για αυτα τα μελετηματα
σε ευχαριστω και για εδω και για την αναλυση του 20αρικου ;)
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #84 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:37:53 πμ »

Το κέρμα 2 soldi DALM ET ALM είναι γνησιότατο και το ονομάζουν ποικιλία Papadopoli 46.  Επίσης  μου δίνει για μελέτη το εξής :

http://numismatica-italiana.lamoneta.it/moneta.php/W-ANONLD/5
Τα ξερω αυτα φιλε και τα σαιτ και τα βιβλια αλλα και παλι ευχαριστω
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #85 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:40:44 πμ »

αν θυμαμαι καλα στου παπαδοπολι ειναι το σχεδιαγραμμα με το R6 η 8 για οσους εχουν τον καταλογο,υπαρχει και σε pdf βασικο εργαλειο
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #86 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:49:53 πμ »

Το DALM ET ALM δεν το θεωρούν σπάνιο. Θεωρούν όμως σπάνιο αυτό που έδειξε ο Asimako. Με το ανάποδο Τ και το ανάποδο G αντί για C . Και VENI αντί για VEN ή  VENET ή VENT. Πέφτουν βροχή τα Likes γι αυτό το κέρμα.

Με παρέπεμψαν εδώ : http://www.lamoneta.it/forum/199-monete-della-serenissima-repubblica-di-venezia/

Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #87 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 12:59:22 πμ »

Γενικα τα dalm δεν ειναι σπανια και τα βλεπεις συχνοτερα κυκλοφορησαν για παρα πολλα χρονια κατεμε εχει μια σπανιοτητα οχι σοβαρη αλλα εχει,δες το πινακακι αποκατω ακριβως εχει μια δυσκολη και σπανια παντα κατεμε ποικιλια την ALBNA,δυσκολες σε καλες καταστασεις ειναι οι δικες μας γκαζετες π.χ κεφαλλονια κτλ η ισολε,
Καταγράφηκε

μαρκος

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 454
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #88 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 01:01:23 πμ »

Και ενα τελευταιο και κλεινω πες στον φιλο ευχαριστω και πες του στον χαρτη να βαλει και την Κυπρο μια και ειναι Ελλαδα και αυτη ;) ;)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: DALM ET ALM
« Απάντηση #89 στις: Ιανουάριος 30, 2016, 01:09:19 πμ »

Έχεις Μάρκο την καληνύχτα από τον Ιταλό Κο Weber Andrea.

Και κάτι τελευταίο σχετικά με τους Ιταλούς συλλέκτες. Είναι πολύ φιλικοί και πολύ εξυπηρετικοί! Κλασσικός μεσογειακός λαός. Για πηγαίνετε Αγγλία μεριά να δείτε τι γίνεται! Το ακριβώς αντίθετο. Ποτέ μου δεν τους συμπάθησα τους Άγγλους.
Καταγράφηκε