Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986  (Αναγνώστηκε 1485 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 12:55:40 πμ »

Όσοι συλλέγετε κέρματα Μεταπολίτευσης θα έχετε σίγουρα παρατηρήσει ότι το έτος 1986 ειδικά υπάρχει μια ποικιλία στο κέρμα της μιας Δραχμής κατά την οποία και οι δυό όψεις εμφανίζουν "κοτλέ" κυματοειδή όψη. Αυτή η ποικιλία οφείλεται σε κατασκευαστικό σφάλμα  των δίσκων πιθανότατα  στην διαδικασία λείανσής τους.  Εντούτοις υπάρχει και η πιθανότητα να έγινε λάθος το τελικό φινίρισμα των μητρών. Δέν μπορώ να ξεκαθαρίσω τι από τα δυο όμως. Σύμφωνα με τη θεωρία το πιθανότερο είναι να οφείλεται στο τελείωμα γυαλίσματος των μητρών.

Οι κοτλέ γραμμές ενδέχεται να είναι είτε οριζόντιες είτε κάθετες είτε διαγώνιες και αυτός είναι και ο λόγος που μας οδηγεί πιθανότερα στην δεύτερη εκδοχή. 

Η ίδια ποικιλία παρατηρείται και στα κέρματα 1986 2 δρχ Καραϊσκάκης.

πηγή : http://www.ebay.com/itm/Greece-1-Drachma-world-coin-1986-Konstantinos-Kanaris-u22-/191766763019?hash=item2ca630960b:g:zvcAAOSw9mFWL40n


Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 01:47:15 πμ »

Όσοι συλλέγετε κέρματα Μεταπολίτευσης θα έχετε σίγουρα παρατηρήσει ότι το έτος 1986 ειδικά υπάρχει μια ποικιλία στο κέρμα της μιας Δραχμής κατά την οποία και οι δυό όψεις εμφανίζουν "κοτλέ" κυματοειδή όψη. Αυτή η ποικιλία οφείλεται σε κατασκευαστικό σφάλμα  των δίσκων πιθανότατα  στην διαδικασία λείανσής τους.  Εντούτοις υπάρχει και η πιθανότητα να έγινε λάθος το τελικό φινίρισμα των μητρών. Δέν μπορώ να ξεκαθαρίσω τι από τα δυο όμως. Σύμφωνα με τη θεωρία το πιθανότερο είναι να οφείλεται στο τελείωμα γυαλίσματος των μητρών.

Οι κοτλέ γραμμές ενδέχεται να είναι είτε οριζόντιες είτε κάθετες είτε διαγώνιες και αυτός είναι και ο λόγος που μας οδηγεί πιθανότερα στην δεύτερη εκδοχή. 

Η ίδια ποικιλία παρατηρείται και στα κέρματα 1986 2 δρχ Καραϊσκάκης.

πηγή : http://www.ebay.com/itm/Greece-1-Drachma-world-coin-1986-Konstantinos-Kanaris-u22-/191766763019?hash=item2ca630960b:g:zvcAAOSw9mFWL40n

Σίμο τέτοια σφάλματα θα πρέπει πριν βγάλεις συμπέρασμα να τα δεις σε ακυκλοφόρητη κατάσταση αλλιώς υπάρχουν κατα την γνώμη μου πιθανότητες κακομεταχείρισης του κέρματος εκ των υστέρων.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 02:12:52 πμ »

Το έχω και ακυκλοφόρητο με το ίδιο ακριβώς κοτλέ. Για την ακρίβεια έχω 3 κομμάτια με το φαινόμενο αυτό (ακυκλοφόρητο 1)  και 1 κομμάτι από Καραϊσκάκης κυκλοφορημένο. Επομένως είναι σίγουρα ποικιλία που προήλθε από σφάλμα μάλλον κατά το τελικό φινίρισμα των μητρών.  Έχω μελετήσει και την θεωρία των Die Trails αλλά τα συγκεκριμένα κέρματα δεν πατάνε ακριβώς στην θεωρία αυτή.

Επίσης δεν είναι το ίδιο έντονο σε όλα τα κέρματα. Σε κάποια είναι πολύ έντονο σε κάποια απλά υπάρχει και το παρατηρείς με μεγενθυντικό φακό. Δέν έχω ξεκαθαρίσει 100% τι λάθος έκαναν σε αυτή τη κοπή.
Καταγράφηκε

sekadakis

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 02:21:49 πμ »

Το έχω και ακυκλοφόρητο με το ίδιο ακριβώς κοτλέ. Για την ακρίβεια έχω 3 κομμάτια με το φαινόμενο αυτό (ακυκλοφόρητο 1)  και 1 κομμάτι από Καραϊσκάκης κυκλοφορημένο. Επομένως είναι σίγουρα ποικιλία που προήλθε από σφάλμα μάλλον κατά το τελικό φινίρισμα των μητρών.  Έχω μελετήσει και την θεωρία των Die Trails αλλά τα συγκεκριμένα κέρματα δεν πατάνε ακριβώς στην θεωρία αυτή.

Επίσης δεν είναι το ίδιο έντονο σε όλα τα κέρματα. Σε κάποια είναι πολύ έντονο σε κάποια απλά υπάρχει και το παρατηρείς με μεγενθυντικό φακό. Δέν έχω ξεκαθαρίσει 100% τι λάθος έκαναν σε αυτή τη κοπή.

Σίμο ώρες ώρες με εντυπωσιάζεις, με έπεισες 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 02:34:01 πμ »

Δέν είναι το θέμα να εντυπωσιάσω. Το θέμα είναι να δούμε τι λάθος έκαναν στον Χολαργό εκείνη τη χρονιά. Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν αρκετά κέρματα με αυτό το φαινόμενο. Στο ebay έχω δεί τουλάχιστον 10 ενώ στην συλλογή μου έχω 4. Την ακριβή αιτία της ποικιλίας δεν την γνωρίζω. Για ποιό λόγο έγινε διαγράμμιση πάνω στους δίσκους.... σαν ακύρωση του νομίσματος μοιάζει. Σαν να τ'ακύρωσαν και να τα ξανάβγαλαν στην κυκλοφορία μοιάζει.

Ας πούμε ότι έκαναν λάθος φινίρισμα στις μήτρες δραχμής οκ . Έκαναν και στις μήτρες του δίδραχμου; Εδώ κάτι δεν κολλάει. Και παρατηρείται το 1986 συγκεκριμένα αυτό το φαινόμενο.

Αυτό που  ξέρω γιατί συζητιόταν εκείνη την εποχή ήταν η απόσυρση των δραχμών και των δίδραχμών ώς μη χρηστικών κερμάτων στις καθημερινές συναλλαγές των πολιτών  λόγω πληθωρισμού. Γι αυτό μου ήρθε η σκέψη της απόσυρσης.
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 02:56:05 πμ »

Πρόχειρα αυτά τα δυο βρήκα και φωτογράφισα. 1986 αμφότερα. χμ...
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 03:03:22 πμ »

Κι άλλο ένα παράδειγμα που επιβεβαιώνει την "κοτλέ"  ποικιλία του 1986.

πηγή : http://www.ebay.com/itm/Greece-1976-1986-2-drachma-G-Karaiskakis-cross-rifles-6-coins-FREE-SHIPMENT-/121777855972?hash=item1c5a869de4%3Ag%3A0J4AAOSwPe1T-53y&nma=true&si=iIPg%252BzsJq1gYCEI5%252B%252B0OjlpS9Us%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557

Παρατηρείστε το κάτω δεξιά του 1986 ώς πρός τ'άλλα των άλλων χρονολογιών.

Καταγράφηκε

fillios

  • Full Member
  • ***
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 207
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 05:18:00 μμ »

Καλησπερα και χρονια πολλα.
Σε ολες τις χρονολογιες υπαρχουν οι γραμμες. Κυριως στης 1 δραχμης.
1980 και 1988 επισης παρα πολλες.

Στάλθηκε από το GT-I9060 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 05:56:10 μμ »

Προσπαθώ όμως να καταλάβω την εκτροπή αυτή  από την κανονική κοπή του νομίσματος. Έχεις δίκιο εμφανίζονται οι γραμμές και σε δίσκους άλλων ετών.  Επομένως η μόνη λογική εξήγηση είναι να έγινε απόσυρση των κερμάτων κάπου στο 1987 αλλά για κάποιον λόγο το μετάνιωσαν και ξαναβγήκαν στην κυκλοφορία.


Στο 1988 που αναφέρεις (Μπουμπουλίνα) δέν έχει παρατηρηθεί αυτό το φαινόμενο γιατί τότε είχαν πάρει πλέον την απόφαση να συνεχίσουν την κοπή αυτών των ονομαστικών αξιών. Ότι έγινε πρέπει να έγινε το 1987. Δηλαδή πρίν την νέα κοπή όταν ακόμα ήταν στο μεταίχμιο του να κόψουν ή να σταματήσουν αυτες τις ονομαστικές  αξίες. 

Νομίζω ότι είναι η μοναδική φορά στην νεότερη νομισματική μας ιστορία που συμβαίνει κάτι τέτοιο. Απόσυρση νομίσματος και ξανά κυκλοφορία εκ νέου.  Το 1988 αλλάζουν το μέταλλο σε χαλκό από ορείχαλκο για μικρότερο κόστος και επειδή ο υπερπληθωρισμός του 1986 καθιστούσε το μέταλλο των δραχμών και των δίδραχμων ακριβότερο της ονομαστικής τους αξίας. Δηλαδή η εσωτερική αξία των Κανάρηδων και των Καραϊσκακηδων έγινε μεγαλύτερη πλέον της ονομαστικής τους. 
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: To φαινόμενο της "κοτλέ" Δραχμής 1986
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 26, 2015, 11:55:05 μμ »

Μίλησα σήμερα μ'έναν τεχνίτη που εργάζονταν στο Νομισματοκοπείο του Χολαργού το 1986 και μου αποκάλυψε ότι οι γραμμές στα κέρματα οφείλονται σε κραδασμούς στον τόρνο σμίκρυνσης του σχεδίου από την master die (πρώτη μήτρα) στις work dies (μήτρες εργασίας). Έτσι παρουσιάζουν αρκετά δισκάκια Κανάρηδων και Καραϊσκάκηδων αυτό το φαινόμενο.


Το ίδιο φαινόμενο παρατηρείται λόγω κραδασμών και σε κέρματα ξένων κρατών όπως στα Γερμανικά pfennig που παρουσιάζω εδώ.

πηγή : http://www.coincommunity.com/forUM/topic.asp?TOPIC_ID=242286




Καταγράφηκε