Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1912 Γεώργιος Α κλπ  (Αναγνώστηκε 10504 φορές)

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1912 Γεώργιος Α κλπ
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:34:24 μμ »

Γεώργιος Α'   Μέρος  1/3

Στην περίοδο αυτή τα νομίσματα που θεωρουμε δοκίμια είτε έχουν το Essai ή Ε ή άλλες διαφοροποιήσεις από τα κυκλοφορίας.

Με τα Essai ή Ε τα χρησιμοποιούσαν στην Γαλλία.
Εμπαιναν σε μήτρες εργασίας, μέχρις ότου διορθωθεί κάτι από τον χαράκτη (αν χρειαζόταν), και πάρει τις εγκρίσεις από διευθυντές, πελάτες κλπ.  Κυρίως όμως για λόγους ασφαλείας δηλ να μην μπερδευτούν με τις άλλες και πάνε κάποια στιγμή για παραγωγή νομισμάτων κυκλοφορίας μήτρες που δεν είχαν έγκριση.
Η ποσότητα κοπής του κάθε κομματιού είναι άγνωστος. Όμως ο αριθμός που υπολογίζουμε ότι έχουν σωθεί κυμαίνεται από 1-2 κομμάτια (1 και 2 δρ χρυσά 1915) έως και καμμιά 20 ριά ή περισσότερα σε άλλες περιπτώσεις (συγνώμη αλλά τα περισσότερα, τα γράφω από μνήμης)

Αυτά με το Essai ή Ε τα θεωρώ σίγουρα Δοκίμια, γιατί κόπηκαν δοκιμαστικά για έγκριση, ανεξαρτήτως αν κάποια μετά την έγκρισή τους χαρίστηκαν σε αυλικούς κλπ. Ετσι δεν τα θεωρώ Χαριστική κοπή.

(*) Όταν γράφω Δεν υπάρχει, εννοώ ότι : αναφέρονται στην βιβλιογραφία και τα έχω στο αρχείο μου, αλλά με πάρα πολλά ερωτηματικά. Μέχρι σήμερα ούτε τα έχω δεί ούτε έχω βρεί αξιόπιστο έμπορο ή  συλλέκτη που να μου επιβεβαιώσει την ύπαρξή τους. Μόνο αόριστες και ασαφείς φήμες.

Αν κάποιος έχει στοιχεία ευχαρίστως ας τα αναφέρει. Γιαυτό γίνεται η συζήτηση.
Να μάθουμε το τι υπάρχει πραγματικά, και να τα ξεκαθαρίσουμε από τις φήμες και τις κοτσάνες που κυκλοφορούν

α/α

1 α . 1868, 50 λεπτά, αργυρό, χωρίς ν/σ, Ε αντί Α
1 β . 1868, 50 λεπτά, αργυρό, χωρίς ν/σ, χωρίς Ε χωρίς Α

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια

1 γ . 1868, 50 λεπτά, αργυρό, χωρίς ν/σ, Ε πίσω
1 δ . 1868, 50 λεπτά, αργυρό, χωρίς ν/σ, Ε εμπρός και πίσω

Η άποψή μου : Δεν υπάρχουν (*)

2 α . 1868, 1 δραχμή, αργυρό, χωρίς ν/σ, Ε αντί Α
2 β . 1868, 1 δραχμή, αργυρό, χωρίς ν/σ, Ε αντί Α, χωρίς οδόντωση
2 γ . 1868, 1 δραχμή, αργυρό, χωρίς ν/σ, χωρίς Ε χωρίς Α

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια

3 α . 1868 ?, 1 δραχμή, Θυρεός και στις δύο όψεις σε κανονικό δίσκο 1,50 mm
3 β . 1868 ?, 1 δραχμή, Θυρεός και στις δύο όψεις σε παχύ δίσκο 1,90 mm

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια για τον οπισθότυπο

4 α . 1868, 2 δραχμές, αργυρό, χωρίς ν/σ, χωρίς Ε χωρίς Α
4 β . 1868, 2 δραχμές, αργυρό, χωρίς ν/σ, με Α

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια

5 α . 1868 ?, 2 δραχμές, Θυρεός και στις δύο όψεις με μικρό σταυρό
5 β . 1868 ?, 2 δραχμές, Θυρεός και στις δύο όψεις με μεγάλο σταυρό

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια για τον οπισθότυπο

6 α . 1869,  1λεπτό, χαλκός, χωρίς ν/σ, ΕSSAI πίσω
7 α . 1869,  2 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ, ΕSSAI πίσω
8 α . 1869,  5 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ, ΕSSAI πίσω
8 β . 1869,  5 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ, χωρίς ΕSSAI πίσω
9 α . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ, ΕSSAI πίσω
9 γ . 1869, 10 λεπτά, χαλκός, Uniface κανονικού εμπροσθότυπου. Στον οπισθότυπο κωδικοί νομ/πειου.
 
Η άποψή μου : Είναι δοκίμια. ( Το με α/α 8β το θεωρώ δοκίμιο μόνο σε υψηλή κατάσταση. Εχω δεί σε χαμηλότερες καταστάσεις   φτιαγμένα. Θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί και σαν ποικιλία )

6 β . 1869,  1 λεπτό, χαλκός, χωρίς ν/σ, χωρίς Ε ή ΕSSAI
7 β . 1869,  2 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ, χωρίς Ε ή ΕSSAI
9 β . 1869,  10 λεπτά, χαλκός, χωρίς ν/σ, χωρίς Ε ή ΕSSAI

Η άποψή μου : Δεν υπάρχουν (*)

10 α . 1869, 20 λεπτά, άργυρος, χωρίς ν/σ, Ε πίσω

Η άποψή μου : Είναι δοκίμιο

10 β . 1869, 20 λεπτά, άργυρος, με ν/σ και Α (κυκλοφορίας)

Η άποψή μου : Δεν υπάρχει (*)

11 . 1869,  5 δραχμές, χρυσό, με Ε μπροστά
12 . 1869, 10 δραχμές, χρυσό, με Ε μπροστά
13 α . 1869, 20 δραχμές, χρυσό, με Ε μπροστά

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια.

13 β . 1869, 20 δραχμές, Uniface σε χαλκό η πίσω πλευρά

Η άποψή μου : Δεν υπάρχει (*)


Επεται συνέχεια και από εσας

Ορφεας

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2015, 07:48:43 μμ από orfeas »
Καταγράφηκε

masourakias

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 5.202
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1912
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 10:57:44 μμ »

Γεώργιος Α'     Μέρος  2/3

14 . 1873, 2 δραχμές, αργυρό, με ν/σ πίσω και χωρίς Α εμπρός

Η άποψή μου : Το θεωρώ δοκίμιο μόνο σε υψηλή κατάσταση. (Εχω δεί σε χαμηλότερες καταστάσεις φτιαγμένα.)

15 . 1873, 5 δραχμές, αργυρό, χωρίς ν/σ, με ΕSSAI πίσω

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια.

16 α . 1875, 5 δραχμές, αργυρό, χωρίς ν/σ, με ΕSSAI πίσω
16 β . 1875, 5 δραχμές, Uniface σε χαλκό η πίσω πλευρά, με ΕSSAI
16 γ . 1875, 5 δραχμές, σε λεπτό δίσκο χαλκού, και στις δύο πλευρές ο εμπροσθότυπος με Α, στην πίσω πλευρά εσώγλυφος.
16 δ . 1875, 5 δραχμές, σε λεπτό δίσκο χαλκού, και στις δύο πλευρές ο οπισθότυπος με ν/σ, στην πίσω πλευρά εσώγλυφος.

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια.

16 ε . 1875, 5 δραχμές, αργυρό, χωρίς ν/σ και χωρίς ΕSSAI πίσω
17 . 1875, 10 δραχμές, χρυσό
18 . 1875, 20 δραχμές, χρυσό

Η άποψή μου : Δεν υπάρχουν (*)

19 α . 1875, 50 δραχμές, χρυσό, χωρίς ν/σ, ΕSSAI πίσω
19 β . 1875, 50 δραχμές, Uniface σε δίσκο χαλκού επικαλυμένου με χρυσό του εμπροσθότυπου. Στον οπισθότυπο κωδικοί νομ/πειου.
19 γ . 1875, 50 δραχμές, Uniface σε δίσκο χαλκού επικαλυμένου με χρυσό του οπισσθότυπου με ΕSSAI. Στον πίσω μέρος κωδικοί νομ/πειου.

20 α . 1875, 100 δραχμές, χρυσό, χωρίς ν/σ, ΕSSAI πίσω
20 β . 1875, 100 δραχμές, Uniface σε δίσκο χαλκού επικαλυμένου με χρυσό του εμπροσθότυπου. Στον οπισθότυπο κωδικοί νομ/πειου.
20 γ . 1875, 100 δραχμές, Uniface σε δίσκο χαλκού επικαλυμένου με χρυσό του οπισσθότυπου με ΕSSAI. Στον πίσω μέρος κωδικοί νομ/πειου.

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια.

21 α . 1876, 20 λεπτά, χαλκονικελ, ESSAI MONETAIRE και ΛΕ στον εμπροσθότυπο, ALLIAGE SEBILLOT στον οπισθότυπο
21 β . 1876, 20 λεπτά, χαλκονικελ, Uniface μόνο του εμπροσθότυπου με το ESSAI MONETAIRE και ΛΕ

Η άποψή μου : Μάλλον είναι δοκίμια. Παρόμοια έχουν κοπεί και για την Ρουμανία

22 . 1876, 5 δραχμές, χρυσό, αναφέρεται στον Krause σαν Pattern (Pn 38)
23 . 1876, 100 δραχμές, χρυσό, αναφέρεται στον Krause σαν Pattern (PnA 39)

Η άποψή μου : Δεν υπάρχουν (*)

24 . 1877, 1 λεπτό, χαλκός, ESSAI στον οπισθότυπο, χωρίς χαράκτη μπροστά
25 . 1877, 2 λεπτά, χαλκός, ESSAI στον οπισθότυπο
26 . 1877, 5 λεπτά, χαλκός, ESSAI στον οπισθότυπο
27 . 1877, 10 λεπτά, χαλκός, ESSAI στον οπισθότυπο

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια.

28 . 1884, 20 δραχμές, όπως το κυκλοφορίας αλλά σε δίσκο χαλκού
29 . 1889, 50 λεπτά, χαλκονικελ, μεγάλη κορώνα και στις δυο πλευρές

Η άποψή μου : Είναι δοκίμια.


Επεται η τρίτη συνέχεια της περιόδου

Ορφεας


« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2015, 07:54:23 μμ από orfeas »
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2015, 11:26:22 μμ »

Τα χαρακτηριστικά των δοκιμίων, ειναι οτι κόβονται χωρίς σήματα (για αυτό απορώ, για τα εμφανιζόμενα τάλληρα 1954). Ετσι τα κάμποσα που εμφανίζονται το 1869, 1 λεπτό, 2 λεπτα, 5 λεπτά , 20 λεπτά 5 δραχμαί χρυσό (δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλο), ειναι χωρίς νομισματόσημα, αλλά ή με "Ε" (ασημένια-χρυσά), ή με το ΕSSΑΙ (τα χάλκινα)...Κάποια απο αυτά λέγεται οτι εχουν κοπεί Παρίσι
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 06:03:57 πμ »

Τα χαρακτηριστικά των δοκιμίων, ειναι οτι κόβονται χωρίς σήματα (για αυτό απορώ, για τα εμφανιζόμενα τάλληρα 1954). Ετσι τα κάμποσα που εμφανίζονται το 1869, 1 λεπτό, 2 λεπτα, 5 λεπτά , 20 λεπτά 5 δραχμαί χρυσό (δεν γνωρίζω αν υπάρχει άλλο), ειναι χωρίς νομισματόσημα, αλλά ή με "Ε" (ασημένια-χρυσά), ή με το ΕSSΑΙ (τα χάλκινα)...Κάποια απο αυτά λέγεται οτι εχουν κοπεί Παρίσι

Στέλιο μου,

Δεν είναι χαρακτηριστικο των δοκιμίων ότι δεν έχουν νομισματόσημα. Πολλά δοκίμια πράγματι δεν έχουν. Αλλά στην συνέχεια της συζήτησης θα δούμε και δοκίμια με νομισματόσημα. Πολύ πρόχειρα μου έρχεται στο μυαλό το 10 λεπτά 1912 με νομισματόσημα και ΕSSΑΙ

Να θυμάσαι πάντα ότι δεν είμαστε βέβαιοι για ποιον λόγο και σε ποια φάση της διαδικασίας, κόπηκε ένα συγκεκριμένο δοκίμιο.

Χρυσά του 1869 με Ε υπάρχουν των 5 - 10 - 20 δραχχμών

ορφεας
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 07:40:14 πμ »

Αυτό Ορφέα (1912), πρέπει νάναι το μοναδικό, με νομισματόσημα. Λογικά, τα νομισματόσημα, μπαίνουν στα νομίσματα που πρόκειται να κυκλοφορήσουν, για να ξέρουν (στην κυκλοφορία), που εχει κοπεί το καθένα...Λέω λογικά, δεν λέω οτι αυτό συμβαίνει..

Ευχαριστώ, και για την συμβουλή σου (θα τόχω πάντα υπόψιν μου)
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 08:01:15 πμ »

Ορφέα χαίρομαι που άνοιξε αυτή η συζήτηση.

Η δική μου απορία, ένσταση, μπέρδεμα, πες όπως θέλεις, είναι η εξής. Την πρώτη κατηγορία που ανέφερες, σαφέστατα να την ονομάσω Δοκίμιο με την έννοια ότι είναι ένα "πρωτότυπο" νόμισμα για ενδεχόμενη έγκριση όπως ανέφερες.

Η δεύτερη κατηγορία, πχ τα uniface  γιατί να είναι δοκίμια και όχι δοκιμαστικές (ενδιάμεσες) κοπές;
Κατά μία έννοια όλα είναι δοκιμαστικά, αλλά εξυπηρετούν διαφορετικό σκοπό.
Τα πρώτα είναι "τελειωμένα" νομίσματα για έγκριση. Τα δεύτερα δεν είναι σε καμιά περίπτωση νομίσματα και είναι ενδιάμεσα προιόντα.

Βέβαια, μπορεί να φταίει και η γλώσσα. Εμείς απλά μεταφράζουμε τους ξένους, αλλά η δική μας γλώσσα με τον πλούτο που έχει, νομίζω μπορεί να δώσει όλες τις διακρίσεις (να το πω στη βιομηχανική γλώσσα) της ενδιάμεσης φάσης παραγωγής.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 08:15:44 πμ »

Με την εννοια, οτι τα uniface, ειναι στιγμιαίο σταμάτημα της παραγωγής (λόγω αλλαγής μήτρας?), και τεστάρισμα του κτυπήματος, πρέσσας κλπ., τότε νομίζω κατατάσονται στα δοκίμια, αφού πρόκειται μάλλον για τεστάρισμα άλλης μήτρας
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 08:27:26 πμ »

. . . . .
Η δεύτερη κατηγορία, πχ τα uniface  γιατί να είναι δοκίμια και όχι δοκιμαστικές (ενδιάμεσες) κοπές;
Κατά μία έννοια όλα είναι δοκιμαστικά, αλλά εξυπηρετούν διαφορετικό σκοπό.
Τα πρώτα είναι "τελειωμένα" νομίσματα για έγκριση. Τα δεύτερα δεν είναι σε καμιά περίπτωση νομίσματα και είναι ενδιάμεσα προιόντα.

Βέβαια, μπορεί να φταίει και η γλώσσα. Εμείς απλά μεταφράζουμε τους ξένους, αλλά η δική μας γλώσσα με τον πλούτο που έχει, νομίζω μπορεί να δώσει όλες τις διακρίσεις (να το πω στη βιομηχανική γλώσσα) της ενδιάμεσης φάσης παραγωγής.

Νίκο μου, συμφωνώ μαζί σου.
Εφ’ όσον χρησιμοποιήθηκαν για κάποια δοκιμή, τώρα τα έχουμε σε ένα τσουβάλι και τα λέμε όλα δοκίμια.

Τελειώνοντας την καταγραφή τους και με την συζήτηση, ίσως βοηθηθούμε να τα ξετσουβαλιάσουμε και να τα χωρίσουμε σε κατηγορίες, ανάλογα με την φάση που κόπηκαν και τον σκοπό που εξυπηρετούσαν, βρίσκοντας και την κατάλληλη, πιο δόκιμη, ορολογία.

ορφεας 
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 08:29:02 πμ »

Με την εννοια, οτι τα uniface, ειναι στιγμιαίο σταμάτημα της παραγωγής (λόγω αλλαγής μήτρας?), και τεστάρισμα του κτυπήματος, πρέσσας κλπ., τότε νομίζω κατατάσονται στα δοκίμια, αφού πρόκειται μάλλον για τεστάρισμα άλλης μήτρας

... και αυτά που είναι απλά για έγκριση και τελειωμένα, που τα ταξινομείς; Κι αυτά στα δοκίμια;
Καταγράφηκε

nikos11

  • Επισκέπτης
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 08:47:09 πμ »

Κατά τη γνώμη μου δοκίμιο είναι οτιδήποτε έχει χτυθηθεί από τη φάση της "σύλληψης" και του σχεδιασμού μέχρι την έναρξη της παραγωγής ενός κέρματος, πλην αυτών που κόβονται κατά τη διαδικασία ρύθμισης και ρεγουλαρίσματος των μηχανών κοπής. Εννοείται ότι αν κάποιο σχέδιο δεν εγκριθεί για οποιοδήποτε λόγο, αποτελεί δοκίμιο.
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:10:50 πμ »

Με την εννοια, οτι τα uniface, ειναι στιγμιαίο σταμάτημα της παραγωγής (λόγω αλλαγής μήτρας?), και τεστάρισμα του κτυπήματος, πρέσσας κλπ., τότε νομίζω κατατάσονται στα δοκίμια, αφού πρόκειται μάλλον για τεστάρισμα άλλης μήτρας

... και αυτά που είναι απλά για έγκριση και τελειωμένα, που τα ταξινομείς; Κι αυτά στα δοκίμια;

Αυτά, που δεν ειναι ιδια με τα νομίσματα κυκλοφορίας, αλλά λείπουν (πχ νομισματόσημα), τότε ναι, νομίζω ειναι δοκίμια (εξαιρείται η δεκάρα του '12), οπως και το ESSAI του '12
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:25:23 πμ »

Με την εννοια, οτι τα uniface, ειναι στιγμιαίο σταμάτημα της παραγωγής (λόγω αλλαγής μήτρας?), και τεστάρισμα του κτυπήματος, πρέσσας κλπ., τότε νομίζω κατατάσονται στα δοκίμια, αφού πρόκειται μάλλον για τεστάρισμα άλλης μήτρας

... και αυτά που είναι απλά για έγκριση και τελειωμένα, που τα ταξινομείς; Κι αυτά στα δοκίμια;

Αυτά, που δεν ειναι ιδια με τα νομίσματα κυκλοφορίας, αλλά λείπουν (πχ νομισματόσημα), τότε ναι, νομίζω ειναι δοκίμια (εξαιρείται η δεκάρα του '12), οπως και το ESSAI του '12

Βρέ Στέλιο μου τα δοκίμια έχουν πολλές ιδιαιτερότητες γιαυτό τα γράφω να τα δούμε ένα-ένα ξεχωριστά.
Με τις γενικεύσεις που κάνεις νομίζω ότι θα χαθούμε στο διάστημα  :D :D.
Π.χ. υπάρχουν πολλά διαφορετικά Uniface που δεν οφείλονται σε στιγμιαίο σταμάτημα παραγωγής, καθώς και το 20 δρ 1884 σε χαλκό, που έχει νομισματόσημα σύμφωνα με αυτά που γενικεύεις, δεν είναι δοκίμια ??

ορφεας
Καταγράφηκε

orfeas

  • Honorary Moderator
  • Sr. Member
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 355
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:29:13 πμ »

Κατά τη γνώμη μου δοκίμιο είναι οτιδήποτε έχει χτυθηθεί από τη φάση της "σύλληψης" και του σχεδιασμού μέχρι την έναρξη της παραγωγής ενός κέρματος, πλην αυτών που κόβονται κατά τη διαδικασία ρύθμισης και ρεγουλαρίσματος των μηχανών κοπής. Εννοείται ότι αν κάποιο σχέδιο δεν εγκριθεί για οποιοδήποτε λόγο, αποτελεί δοκίμιο.

Αυτής της άποψης είμαι και εγώ Νίκο11. Συμφωνώ απόλυτα.
Φεύγω τώρα. Πάω στου Ψυρρή για καφέ με τα φιλαράκια.

ορφεας
Καταγράφηκε

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:40:26 πμ »

Με την εννοια, οτι τα uniface, ειναι στιγμιαίο σταμάτημα της παραγωγής (λόγω αλλαγής μήτρας?), και τεστάρισμα του κτυπήματος, πρέσσας κλπ., τότε νομίζω κατατάσονται στα δοκίμια, αφού πρόκειται μάλλον για τεστάρισμα άλλης μήτρας

... και αυτά που είναι απλά για έγκριση και τελειωμένα, που τα ταξινομείς; Κι αυτά στα δοκίμια;

Αυτά, που δεν ειναι ιδια με τα νομίσματα κυκλοφορίας, αλλά λείπουν (πχ νομισματόσημα), τότε ναι, νομίζω ειναι δοκίμια (εξαιρείται η δεκάρα του '12), οπως και το ESSAI του '12

Βρέ Στέλιο μου τα δοκίμια έχουν πολλές ιδιαιτερότητες γιαυτό τα γράφω να τα δούμε ένα-ένα ξεχωριστά.
Με τις γενικεύσεις που κάνεις νομίζω ότι θα χαθούμε στο διάστημα  :D :D.
Π.χ. υπάρχουν πολλά διαφορετικά Uniface που δεν οφείλονται σε στιγμιαίο σταμάτημα παραγωγής, καθώς και το 20 δρ 1884 σε χαλκό, που έχει νομισματόσημα σύμφωνα με αυτά που γενικεύεις, δεν είναι δοκίμια ??

ορφεας

Ορφέα,

λάθος μου που το γενίκευσα, οντως, αλλά οταν βλέπω, οτι τα περισσότερα δοκίμια, μήν πω το 90% αυτών, ειναι χωρίς νομισματόσημα, δεν νομίζω νάναι τυχαιο, η οποια εξάιρεση απλά επιβεβαιώνει τον κανόνα (οχι πως αυτό ειναι κανόνας- αν ήταν λέω), οπότε πράγματι, πρέπει να τα δούμε ενα-ενα ξεχωριστά

Και τα νομίσματα ας πούμε, ειναι να κόβονται με προσδιορισμό coin strike, αλλά υπάρχουν και κοπές σε medal strike (τα μετάλια ας πούμε, κόβονται πάντα σε medal strike). Aυτό δεν τα κάνει να μην ειναι νομίσματα

Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό

stel2_xania

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 4.746
    • 124sold
Απ: Δοκίμια, Essai κλπ 1868- 1922
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 20, 2015, 09:47:17 πμ »

Εννοείται ότι αν κάποιο σχέδιο δεν εγκριθεί για οποιοδήποτε λόγο, αποτελεί δοκίμιο.

Τα μονόλεπτα του '28, τα πεντάκτινα, που κόπηκαν καμμιά 250αριά (δεν θυμάμαι τώρα νούμερο), και που απορρίφτηκαν, αλλά μπήκαν κανονικά στην κυκλοφορία, γιατί ειναι δοκίμια ? Τόχω ξαναρωτήσει..., αφού ειναι απο μήτρες που δεν εγκρίθηκαν, και κυκλοφόρησαν...
Καταγράφηκε
Κάνε το καλό, και ρίξτο στο γυαλό