Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμές 1978 ( REPLACEMENT)  (Αναγνώστηκε 856 φορές)

Σίμος

  • Επισκέπτης
100 δραχμές 1978 ( REPLACEMENT)
« στις: Ιούνιος 17, 2015, 12:50:44 πμ »

00A.  Εδώ θέλω να πώ ότι τυπώθηκαν 3 διαφορετικές ποικιλίες ώς πρός το μελάνι. Θα τις δείξω όλες. Κάποια τυπώθηκαν με τη μέθοδο της λιθογραφίας (Λ) κάποια με την μέθοδο της χαλκογραφίας (άνευ σήματος κάτω αριστερά). Και φυσικά το τραπεζογραμμάτιο αντικατάστασης!

Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δραχμές 1978 ( REPLACEMENT)
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2015, 12:53:49 πμ »

 :)
Καταγράφηκε

Σίμος

  • Επισκέπτης
Απ: 100 δραχμές 1978 ( REPLACEMENT)
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2015, 12:59:08 πμ »

Δέν χρειάζεται να δείξω άλλα μεταπολίτευσης νομίζω . Είναι γνωστά. Εάν πέσει δοκίμιο μόνο θα το δείξω ή αν πέσει τραπεζογραμμάτιο αντικατάστασης (replacement).

Νομίζω κάλυψα το ελληνικό χαρτονόμισμα σε δοκίμιο σε μεγάλο βαθμό! Και όσα δεν έδειξα τα έχουν δείξει άλλα παλικάρια σε θέματά τους μια χαρά! Εγώ απλά συμπλήρωσα για να υπάρχουν όσο γίνεται όλα για την πληρότητα.


Σφάλματα στις 100 δραχμές Κοραή του 1978 με τα μάτια μου έχω δεί 2. Το ένα χωρίς υδατογράφημα αλλά με ταινία ασφαλείας κανονικά και το άλλο με ανάποδο υδατογράφημα. Αμφότερα δεν έχω παράδειγμα να δείξω δυστυχώς. Ίσως μελλοντικά.


Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: 100 δραχμές 1978 ( REPLACEMENT)
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2015, 07:52:08 πμ »

00A.  Εδώ θέλω να πώ ότι τυπώθηκαν 3 διαφορετικές ποικιλίες ώς πρός το μελάνι. Θα τις δείξω όλες. Κάποια τυπώθηκαν με τη μέθοδο της λιθογραφίας (Λ) κάποια με την μέθοδο της χαλκογραφίας (άνευ σήματος κάτω αριστερά). Και φυσικά το τραπεζογραμμάτιο αντικατάστασης!

Αυτή τη δεσμίδα ή εν πάσει περιπτώσει από αυτή τη δεσμίδα τα χαρτονομίσματα τα είχε ο Σπύρος στη ΠΝΕ. Είχα πάρει κι εγώ ένα, αν και δεν είμαι συλλέκτης χαρτονομισμάτων.
Καταγράφηκε