Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64  (Αναγνώστηκε 2890 φορές)

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 05:34:44 μμ »

Απο προσφατη δημοπρασια (1 Δεκεμβριου)

Ενα εφυγε προς φτηνα (κατα τη γνωμη μου)
https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4254&category=116315&lot=3517685

και ενα προς ακριβα (παλι κατα τη γνωμη μου)
https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4254&category=116315&lot=3517687

Στελιο εσυ τι νομιζεις?

Σωτηρης
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 08:20:18 μμ »

Δεν ξέρω αν μόνο την γνώμη του Στέλιου θέλεις, εδώ η δική μου:

Το πρώτο ναι μάλλον φτηνά αν και για νόμισμα που πιθανότατα δεν προορίστηκε για κυκλοφορία τα σημάδάκια (bag marks) ανατρέπουν τον προορισμό του και ίσως αυτό να μην το κάνει ελκυστικό.

Το δεύτερο αντε πάλι μια από τα ίδια ένα deja vu. Εχ Kuenker Iούνιος 2016 lot 1154. Ημουν παρών και το ξέρω και θυμάμαι (από μνήμης γράφω) οτι δεν μου άρεσε, δεν είχα πεισθεί για το αυθεντικό του χρώματος και γενικά δεν μου ήταν αρεστό. Ενα 62 αντε να το εβλεπα. Αλλά 64?? Και NGC! Kαι χωρίς λούστρο!!! Μετά από όλα αυτά τα 8500 οχι μόνο είναι ακριβά, είναι φούσκα.

Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 10:16:16 μμ »

Δεν ξέρω αν μόνο την γνώμη του Στέλιου θέλεις, εδώ η δική μου:

Το πρώτο ναι μάλλον φτηνά αν και για νόμισμα που πιθανότατα δεν προορίστηκε για κυκλοφορία τα σημάδάκια (bag marks) ανατρέπουν τον προορισμό του και ίσως αυτό να μην το κάνει ελκυστικό.

Το δεύτερο αντε πάλι μια από τα ίδια ένα deja vu. Εχ Kuenker Iούνιος 2016 lot 1154. Ημουν παρών και το ξέρω και θυμάμαι (από μνήμης γράφω) οτι δεν μου άρεσε, δεν είχα πεισθεί για το αυθεντικό του χρώματος και γενικά δεν μου ήταν αρεστό. Ενα 62 αντε να το εβλεπα. Αλλά 64?? Και NGC! Kαι χωρίς λούστρο!!! Μετά από όλα αυτά τα 8500 οχι μόνο είναι ακριβά, είναι φούσκα.

+100
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 05:03:26 πμ »

Γιωργο και Δημητρη,
Οι γνωμες σας παντα ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΕΣ, η προσωπικη κληση στον Στελιο ηταν για να τον παρακινησω να γραψει.
Γιωργο αυτα που γραφεις ειναι βεβαια πολυ ενδιαφεροντα (θυμαμαι οτι εχουν ξαναγραφει αλλα δεν πειραζει καθολου να τα ξανακουσουμε, ιδιως οι νεοι που πιθανον να μην εχουν διαβασει παλια σου μηνυματα).
Σωτηρης
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 09:28:07 πμ »

Nαι Σωτήρη μετά θυμήθηκα οτι εχω ξαναγράψει για αυτό. Πάντως αυτό (https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4254&category=116315&lot=3517684) αν και για τον βαθμό του φαίνεται να πήγε πολύ ψηλά εν τούτοις μάλλον είναι καλύτερο πιθανόν και ms σίγουρα το πίσω έτσι φαίνεται ίσως ένα καθάρισμα εμπρός να το αναδείξει και ίσως αυτός που το πήρε με αυτό το σκεπτικό το έκανε και όχι άδικα.

 
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 09:38:22 πμ »

Συμφωνω απολυτα Γιωργο.
Γι αυτο και πηγε σχεδον 2Χ τιμη εκκινησης. Το πισω ειναι σιγουρα MS. Αυτος που το χτυπησε μαλλον ηξερε τι εκανε, ισως πηρε ενα μικρο ρισκο αλλα μαλλον θα του αποδωσει.
Σωτηρης
Καταγράφηκε

vkeram

  • Jr. Member
  • **
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 76
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 10:04:29 πμ »

Οι περισσότεροι πλεόν πληρώνουν βαθμούς. Προσωπικά το χρυσό 50ρικο ηταν οκ στην τιμή ουτε φτηνο ουτε ακριβό. Δε πιστεύω οτι ο αγοραστής μπορεί να βγάλει στο μελλον κατι απο αυτό. Το ταλιρο μσ64 πουλήθηκε κατα την ταπεινη μου άποψη ακριβά αλλά ο πωλητής θα βγάλει και κέρδος. Παντα υπάρχει κάποιος που να πληρώσει κατι τις παραπάνω.

@Gkounto θυμάσαι το 1λεβ1882 μσ67 λισσνερ? Το ειχα πάρει πριν 4 χρόνια για 3000$ hammer. Τότε παρα πολλά λεφτα δεδομένου οτι ενα μσ62 εχει 150ευρώ. Το κέρμα κατ εμε ηταν δεν ηταν μσ64. Το πούλησα εύκολα με την πρώτη προσπάθεια για 3700 πριν κατι ενα χρόνο επειδη θελω τα βουλγαρικα μ ναναι τοπ και αυτο ηταν σαπιο. Βαθμό ήθελε , βαθμό αγόρασε ο συλλέκτης. Ουτε να το επιστρέψει πισω δεν ήθελε. Καταευχαριστήμενος ήταν.
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 11:18:47 πμ »

Αν το θυμάμαι λέει Βασίλη? Λότο 54. Διαβάζω από τις σημειώσεις μου επειδή και εδώ ήμουν παρών "67??? 63 το πολύ 63+"

Εἰπαμε  the grade is King. Για την ώρα τουλάχιστον.
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 06:22:04 μμ »

Πενηντάρικο  του Γεωργίου Α κάτω από 10000 σίγουρα δεν θα ξαναδούμε εύκολα. Όσο για το τάλιρο σίγουρα είναι πολλά τα λεφτά αλλά δεν είναι τόσο υπερεκτιμημένο από την NGC , βάλτε δίπλα ένα MS 62 για να δείτε την διαφορά σε κατάσταση , το αν μπανιαρίσθηκε και πατιναρίσθηκε   τόσα πολλά δεν ξέρω
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 14, 2017, 09:07:12 μμ »

Οι περισσότεροι πλεόν πληρώνουν βαθμούς. Προσωπικά το χρυσό 50ρικο ηταν οκ στην τιμή ουτε φτηνο ουτε ακριβό. Δε πιστεύω οτι ο αγοραστής μπορεί να βγάλει στο μελλον κατι απο αυτό. Το ταλιρο μσ64 πουλήθηκε κατα την ταπεινη μου άποψη ακριβά αλλά ο πωλητής θα βγάλει και κέρδος. Παντα υπάρχει κάποιος που να πληρώσει κατι τις παραπάνω.
Δεκτον το οτι ο κοσμος σημερα πληρωνει βαθμους. Οπως εχει λεχθει στο παρελθον "οι εταιρειες πιστοποιησης παραγουν πλουτο" (μεσω των βαθμων που δινουν). Για το αν ο αγοραστης του ταλληρου μσ64 θα βγαλει και κερδος στο μελλον ειμαι λιγο επιφυλακτικος (τουλαχιστον για το αμεσο μελλον). Το νομισμα με προμηθειες κλπ πηγε κοντα στα $12,000. Ποσο πια να παει παραπανω? Απο την αλλη μερια "it only takes 2 people at an auction...".
Χαρα σε αυτους που εχουν τετοια ταλληρα ...  ;) ;) ;)
Σωτηρης
Καταγράφηκε

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 15, 2017, 03:09:06 μμ »

Αν θυμαμαι καλα, το συγκεκριμενο ταλληρο, υπερδιπλασιασε ηδη την αξια του από απιστοποιητο σε πιστοποιημενο, όταν αποκτηθηκε και πουληθηκε σε χρονο ντε τε, από τον Atlas. Κατοπιν τουτου, αναρωτιέμαι μηπως ο αγοραστης εμεινε ανικανοποίητος, και για οποιονδηποτε λογο αποφασισε να το ξαναπουλησει σε δημοπρασια αντι να το επιστρεψει.

Δεν ειναι ολα τα 64αρια ιδια, και υπαρχουν NGC κοματια που ουτε το 63 δεν δικαιουνται.

Οσο για το χρυσο 50ρικο, εχω δει και τρυπιο, οποτε ενα πιστοποιημενο PCGS AU50 σε τετραψηφια τιμη ειναι νομιζω πολυ καλη ευκαιρια για τετοιου βεληνεκους κομματι.
Καταγράφηκε

ukobke

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.814
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 07:16:26 πμ »

Για το τάλληρο ειπώθηκαν όλα όσα έπρεπε. Τη στιγμή που ο Γιώργος το έχει δει, καλύτερη άποψη δεν μπορεί να υπάρχει.

Το 50άρικο όμως πιστεύω ότι έπιασε κανονική τιμή και ειδικά στην κατάστασή του. Λαμβανομένου υπόψη ότι δύσκολα μπαίνει σε κουτί ΄"καθαρό" αυτό το νόμισμα.

€10κ-12κ το AU50, 12-15 το 53, 15-20 to 55, 20-25 to 58άρι. Από εκεί και πέρα έχουμε πολύ πρόσφατες τιμές... προς το θεό...

Τώρα θα μου πεί ο Δημήτρης (digo) ότι ειδικά για το 58άρι, εξαρτάται... το 58άρι. Συμφωνώ. Ένα τέτοιο ήθελα κι εγώ.
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 10:02:47 πμ »

Εχετε ολοι δικιο και για το ταλληρο και για το 50αρικο, ετσι ειναι. Πλησιαζουμε νομιζω προς το τελος μιας εποχης που υπηρξαν δραστικες αλλαγες στις τιμες των Ελληνικων νομισματων (1828-2000). Αν ηθελα να κατηγοροποιησω σε ενοτητες το τι συνεβη τα τελευταια 15 - 20 χρονια που συλλεγω Ελληνικα νομισματα θα ελεγα

(Α) Αρχιζοντας την περιοδο μετα το 2000, ΠΟΛΥ σπανια νομισματα (απιστοποιητα) υπαρχουν ακομα σε ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΙΤΕΣ (παντα σε σχεση με το μελλον) τιμες. Την περιοδο αυτη η μονη πηγη πληροφοριας ηταν οι τυπωμενοι καταλογοι που στελνοταν σε εμπορους και σε συλλεκτες που ηταν γνωστοι στο χωρο. Αρχιζει σιγα-σιγα να εμφανιζεται το ιντερνετ με οχι και τοσο καλες εικονες των νομισματων που προσφερονταν. Για παραδειγμα:

Α-α) Η κουκουβαγια του (νυν) Βασιλη (τοτε απιστοποιητη) προσφερεται σε γνωστο συλλεκτη στο Λος Αντζελες για $3,000 σταλμενη με το κανονικο (ουτε καν συστημενο!) ταχυδρομειο. Ο συλλεκτης την γυριζει πισω γιατι την θεωρει ακριβη (ιστορια ειπωμενη απο τον ιδιο σε εμενα).

Α-β) Η απιστοποιητη κουκουβαγια στην συνεχεια προσφερεται και σε αλλους συλλεκτες στην Αμερικη (δυστυχως οχι σε εμενα γιατι τοτε δεν με ηξερε κανεις και ουτε και εγω ηξερα κανενα) δεν ξερω σε τι τιμη, οι οποιοι επισης την απορριπτουν.

Α-γ) Η κουκουβαγια πιστοποιειται MS-65 και προσφερεται σε δημοπρασια γνωστου οικου στη Ν. Υορκη, οπου αγοραζεται απο γνωστοτατο Ελληνοαμερικανο συλλεκτη για περιπου $16,000. Ο ιδιος μου εκμυστηρευτηκε αργοτερα οτι τοτε, αφου πλειοψηφισε, αναρωτηθηκε "what on earth did I just do???" (που να ηξερε...). Κατα τη διαρκεια της δημοπρασιας γνωριζεται με αλλον πολυ γνωστο Ελληνα συλλεκτη στην Αμερικη (οχι εμενα) που ηταν uderbidder. Ειχα στειλει τοτε τον κουνιαδο μου που ζουσε τοτε στη Ν. Υορκη να την χτυπησει μεχρι $8,000 αλλα σταματησε να φαει σουβλακι στην Αστορια και εφτασε μετα το τελος της δημοπρασιας! (τα ζωα υπερτερουν των πτηνων: χοιρινο - κουκουβαγια, 1-0).

Α-δ) Η κουκουβαγια πουλιεται πιστοποιημενη για πολλαπλασια τιμη απο αυτη του κλεισιματος της δημοπρασιας σε Ελληνα συλλεκτη αφου προσφερεται πρωτα σε αλλους Ελληνες συλλεκτες για $75,000 (οι οποιοι επισης την απορριπτουν). Μετα περναει σταδια cross-grading, κλπ (να βγαλουν κατι και οι εταιρειες πιστοποιησης, το νομισμα βεβαια παραμενει το ιδιο απλα αλλαζει το αμπαλλαζ). Ποσο εχει σημερα? Ποιος ξερει? The sky is the limit!

(Β) Την συγκεκριμενη περιοδο υπαρχει ενα window of opportunity (οπως αποδειχτηκε εκ των υστερων αλλα κανεις δεν μπορουσε να το ειχε προβλεψει τοτε). Μερικοι νεοι συλλεκτες (τοτε) εκαναν αδιανοητες για την εποχη κινησεις - μαλλον λογω απειρειας παρα λογω προγραμματισμου - που μετα τους "βγηκαν". Για παραδειγμα:

Β-1) Ταλληρο Παρισιων 1833 NGC MS-66 (top population τοτε αλλα ακομα μεχρι και σημερα) προσφερεται το 2003 απο γνωστο εμπορο στο Σικαγο μεσω ιντερνετ για (πολυ) λιγες χιλιαδες $. Το παιρνει καποιος νεος συλλεκτης για να μαθει μετα οτι αλλοι δυο πολυ πιο γνωστοι συλλεκτες τοτε το "παζαρευαν" για $200 - $400 λιγωτερο). Την εποχη εκεινη ειχαν βγει τα περιπου 5-6 ταλληρα Μοναχου απο την συλλογη Λουλακακη σε 65 και 66 τα οποια ειχαν αγοραστει για περιπου $2,000 το ενα (η και λιγοτερο), οποτε (ι) δεν ηξερε κανεις ποσα 65αρια και 66αρια Παρισιων θα βγουν και (ιι) οι προσφορες ηταν αναλογες (λιγο μεγαλυτερες οπως αναμενεται) με την τιμη αγορας αυτων του Μοναχου. Ο νεος συλλεκτης μολις παιρνει το νομισμα στα χερια του αναρωτιεται (και αυτος) "τι πηγα και εκανα..." (που να ηξερε). Μεχρι σημερα παραμενει population 1/0 σε ολες τις εταιρειες πιστοποιησης.

Β-2) Αγοραπωλησια τοτε απο συλλεκτη σε συλλεκτη ταλληρο Μοναχου PCGS MS-65 με χρυση πατινα (!) για $2,000.

Β-3) Χρυσο δεκαρικο 1876-Α αγοραζεται απιστοποιητο απο mail order bid auction απο τον Stacks για περιπου $1,100. Ο νεος συλλεκτης οταν το παιρνει στα χερια του αναρωτιεται (και παλι) "τι στο καλο κανω, συνεχιζω τις μλκς και εχω και δευτερο μικρο παιδι". Πιστοποιειται απο τον ιδιο MS-66 απο την ANACS (μικρο κουτακι, τοτε που ηταν ακομα στην ANA και τσακιζε κοκκαλα). Άλλος γνωστος Ελληνας συλλεκτης όταν μαθαινει από το τηλεφωνο για τον βαθμο που πηρε το νομισμα παρα λιγο να πεσει στη θαλασσα από την ταραχη του (ηταν σε σκαφος φιλου του). Την εποχη εκεινη ο Steinberg εστελνε διαδοχικους καταλογους με ζευγαρι χρυσα 5 και 10 Δρχ. 1876-Α πιστοποιημενα και τα δυο NGC MS-65 για $2,500 το καθενα που δεν πουλιοταν για μηνες (ηταν σε διαδιχικους καταλογους καθε μηνα). Ηταν διατεθειμενος να κατεβει στα $4,500 αλλα οχι στα $4,000 για το ζευγαρι. Τελικα πουληθηκαν και τα δυο μετα απο περιπου 1 χρονο, δεν ξερω σε ποια τιμη. 

Β-3) Εκεινη την εποχη κοινα - αλλα σε πολυ υψηλες καταστασεις (πιστοποιημενα 65-67) - ασημενια του Οθωνα και του Γεωργιου πουλιουνται χερι με χερι απο εμπορους σε συλλεκτες στην Ανατολικη ακτη για τιμες που σημερα θεωρουνται το λιγοτερο εξευτελιστικες. Και παλι κανεις δεν ξερει ποσα κομματια θα πιστοποιηθουν σε αυτους τους βαθμους γιατι η φρενιτιδα των πιστοποιησεων μολις εχει αρχισει.

(Γ) Η περιοδος των πιστοποιησεων εχει αρχισει για τα καλα και το ιντερνετ αρχιζει να παιρνει βασικο ρολο στο χωρο των νομισματων. Οι συλλεκτες αρχιζουν να στελνουν μονοι τους νομισματα για πιστοποιηση και παιρνουν μερος σε δημοπρασιες παρακαπτοντας τους εμπορους που δεν ειναι πλεον οι μονοι που εχουν το αβανταζ της γνωσης και της αποκλειστικοτητας στην προσβαση σε δημοπρασιες.

(Δ) Τα population reports εχουν φτασει σε καποιο επιπεδο ισορροπιας και το ιντερνετ ειναι σε δεσποζουσα θεση στο χωρο. Τα περισοτερα νομισματα που θα μπορουσαν να εχουν πιστοποιηθει εχουν μπει σε κουτακια (γιατι μερικοι συλλεκτες δεν πιστευουν στην πιστοποιηση και τα νομισματα τους ΠΟΤΕ δεν θα μπουν σε κουτακια οσο ζουν) και οι εταιρειες προσφερουν αλλα "προ'ι'οντα" οπως cross-grading, "*" and "+" desingation CAC κλπ για να βγαλουν (ακομα) περισοτερα χρηματα πονταροντας στα καπριτσια των συλλεκτων (θελω όλα τα κουτακια μου να είναι … ομοιομορφα αρα πιστοποιημενα από την Χ εταιρεια για να είναι τα κουτακια ιδια – δεν με νοιαζει τι εχει μεσα το κουτακι αρκει να είναι το ιδιο!).

(Ε) ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ: Τα population reports εχουν σχεδον κορεστει και τα ποσα κομματια υπαρχουν και σε τι βαθμους απο 63 και επανω εχει σχεδον φτασει σε σημειο ισορροπιας. Μεγαλες αλλαγες μπορει πια να γινουν μονο οταν καποιος μεγαλος συλλεκτης με απιστοποιητα αποφασιζει να πιστοποιησει (οπως εγινε προσφατα). Κατα τη γνωμη μου αυτος ειναι ο λογος που βλεπουμε αυτη την εκρηκτικη αυξηση στις τιμες των πιστοποιημενων νομισματων (νομος περιορισμενης προσφορας και αυξημενης ζητησης). Νομιζω οτι θα συνεχισει ετσι, ειναι ο νομος της αγορας.

Ελπιζω να βρειτε κατι ενδιαφερον στα παραπανω τα οποια προσπαθησα να στολισω με μερικες προσωπικες εμπειριες.

Σωτηρης
Καταγράφηκε

sroussos

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 500
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 16, 2017, 04:07:26 μμ »

Να είσαι καλά Σωτήρη , που μας λες τις πανέμορφες ιστορίες ,που για μας τους νεότερους συλλέκτες ( νεότερους όχι σε ηλικία αλλά σαν συλλέκτες  για να μη παρεξηγηθείς ) είναι το μάνα εξ ουρανού :) :) :).
Πάντως αν συνεχίσεις ή βρεις και άλλους μιμητές θα αναγκάσεις τον Στέλιο να μην ξαναγράψει αφού περάσει ο μήνας :D :D :D :D
και κάτι να μην το ξεχάσω σήμερα εμφιάλωσα το τσίπουρο , είναι αρκετά πιο γλυκόπιοτο απ το περσινό ;) ;) ;) ;)
Καταγράφηκε

Sotiris

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 560
Απ: ΤΙΜΕΣ ΚΛΕΙΣΙΜΑΤΟΣ 1876-A 50 Drs PCGS AU-50 και 1876-A 5 Drs NGC MS-64
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2017, 08:02:33 πμ »

Να είσαι καλά Σωτήρη , που μας λες τις πανέμορφες ιστορίες ,που για μας τους νεότερους συλλέκτες ( νεότερους όχι σε ηλικία αλλά σαν συλλέκτες  για να μη παρεξηγηθείς ) είναι το μάνα εξ ουρανού :) :) :).
Πάντως αν συνεχίσεις ή βρεις και άλλους μιμητές θα αναγκάσεις τον Στέλιο να μην ξαναγράψει αφού περάσει ο μήνας :D :D :D :D
και κάτι να μην το ξεχάσω σήμερα εμφιάλωσα το τσίπουρο , είναι αρκετά πιο γλυκόπιοτο απ το περσινό ;) ;) ;) ;)
Φιλε Στεργιε,
Αυτες οι ιστοριες ειναι που τελικα μενουν στη ζωη μαζι με τα τσιπουρα και τις κρασοφαγιες με φιλους οπως αυτη στην Κομοτηνη με εσενα, τον Βασιλη και τον Αναργυρο πριν κανα δυο μηνες (τα νομισματα υπαρχουν διαχρονικα και περνουν απο χερι σε χερι).
Να εισαι γερος να φτιαχνεις ολο και καλυτερα τσιπουρα για να γιορταζεις νεες νομισματικες συγκινησεις.
Σωτηρης
υ.γ. Ακουει κανενας απο τους "γνωστους συλλεκτες" που αναφερονται στις παραπανω ιστοριες? Εχει να προσθεσει κατι? Αν δεν γραψετε θα βγαλω και αλλα στη φορα!
Καταγράφηκε