Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 2 DRAXMES 1966-70  (Αναγνώστηκε 2173 φορές)

padelis.k

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 430
2 DRAXMES 1966-70
« στις: Δεκέμβριος 01, 2017, 08:08:29 μμ »

Σφαλμα που πηρα προ 3μηνου απο fb ,Τωρα τελευταια το βλεπω σε υψηλες τιμες σε δημοπρασιες [εκτος του 10δρχ 68].Ηερωτηση μου -απορια ειναι πως ενα νομισμα με τετοιο σφαλμα βγηκε κυκλοφορια και εγινε xf.Aλλο τα 10 δρχ 68 που υπηρχουν πολλα σκησμενα αυτο?Πως κυκλοφορησε?
Καταγράφηκε

mixalis

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 48
Απ: 2 DRAXMES 1966-70
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2018, 11:08:42 μμ »

Γειά σου Παντελή, ωραίο και ιδιαίτερο το σφάλμα σου, για τ θέμα της κυκλοφορίας έχω να σου πω ότι το νόμισμα μπορεί να κακοποιηθεί χωρίς να βγει σε κυκλοφορία από τον ιδιοκτήτη ή ακόμα και απο το ίδιο το νομισματοκοπείο, εφόσον τ συγκεκριμένο ήταν λάθος δεν μπήκε σε μασούρι αλλά μπορεί να πετάχτηκε και να κακοποιήθηκε αφου δεν θα έβγαινε σε κυκλοφορία.

Στην τελική η εταιρεία πιστοποίησης πιστοποιεί την κατάσταση που βρίσκεται το νόμισμα λόγω φθοράς χωρίς να σημαίνει ότι η φθορά οφείλεται σε κυκλοφορία.
Καταγράφηκε

sam_gr

  • Newbie
  • *
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 41
Απ: 2 DRAXMES 1966-70
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 10:10:09 πμ »

Επίσης θα θελα να προσθέσω ότι έχει να κάνει με τη φύση του σφάλματος .Δηλαδή split planchet ή διαχωρισμός δίσκου
είναι , απόσα το χα ψάξει για μια 20άρα του 1912 που έχω με το ίδιο πρόβλημα,  ο κατα μήκος των 2 επιφανειών του νομίσματος
του εμπροσθότυπου και του οπισθότυπου , διαχωρισμός του δίσκου του .Αφού τυπωθεί το νομισμα στο νομισματοκοπείο , με τη πάροδο του
χρόνου σχίζετε , ανοίγει στη μέση διαχωρίζετε σε 2 κομμάτια και ειναι σαν να έχουμε 2 νομίσματα . Από τις πληροφορίες που είχα διαβάσει θυμάμαι ότι το πρόβλημα οφείλετε σε "βρωμιά" που έμπαινε στο κραμά των μετάλλων των δίσκων , κατά την παρασκευή τους.
Εν ολίγοις το προβλημα αυτό στο δίσκο του νομίσματος , (και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος ) είναι mint error αλλά εξελίσετε , δουλευει δηλαδή με τη πάροδο του χρόνου και μπορεί το νόμισμα να φευγει αρτιμελές και με τις 2 του όψεις από το νομισματοκοπείο αλλά λόγω του προβληματικού δίσκου καταλήγει σε 2 κομμάτια σαν το σλαμπαρισμένο νόμισμα του θέματος .
Το split planchet που έχω εγώ για παράδειγμα έιναι σε ένα μικρότερο βαθμό και είναι μια βαθιά χαραγματιά στη περίμετρο του νομίσματος.
Δεν έχει διαχωριστεί το πάνω με το κάτω αλλά αν είχε μήνει και άλλο στη κυκλοφορία  μάλλον θα κατέλληγε σε 2 κομμάτια.
Καταγράφηκε

ATHANASAKOPOULOS PANAGIOT

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 1.226
Απ: 2 DRAXMES 1966-70
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 12:02:53 μμ »

Επίσης θα θελα να προσθέσω ότι έχει να κάνει με τη φύση του σφάλματος .Δηλαδή split planchet ή διαχωρισμός δίσκου
είναι , απόσα το χα ψάξει για μια 20άρα του 1912 που έχω με το ίδιο πρόβλημα,  ο κατα μήκος των 2 επιφανειών του νομίσματος
του εμπροσθότυπου και του οπισθότυπου , διαχωρισμός του δίσκου του .Αφού τυπωθεί το νομισμα στο νομισματοκοπείο , με τη πάροδο του
χρόνου σχίζετε , ανοίγει στη μέση διαχωρίζετε σε 2 κομμάτια και ειναι σαν να έχουμε 2 νομίσματα . Από τις πληροφορίες που είχα διαβάσει θυμάμαι ότι το πρόβλημα οφείλετε σε "βρωμιά" που έμπαινε στο κραμά των μετάλλων των δίσκων , κατά την παρασκευή τους.
Εν ολίγοις το προβλημα αυτό στο δίσκο του νομίσματος , (και παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος ) είναι mint error αλλά εξελίσετε , δουλευει δηλαδή με τη πάροδο του χρόνου και μπορεί το νόμισμα να φευγει αρτιμελές και με τις 2 του όψεις από το νομισματοκοπείο αλλά λόγω του προβληματικού δίσκου καταλήγει σε 2 κομμάτια σαν το σλαμπαρισμένο νόμισμα του θέματος .
Το split planchet που έχω εγώ για παράδειγμα έιναι σε ένα μικρότερο βαθμό και είναι μια βαθιά χαραγματιά στη περίμετρο του νομίσματος.
Δεν έχει διαχωριστεί το πάνω με το κάτω αλλά αν είχε μήνει και άλλο στη κυκλοφορία  μάλλον θα κατέλληγε σε 2 κομμάτια.

ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΧΩ ΔΕΙ SPLIT PLANCHETS ΣΕ ΝΟΜΙΣΜΑΤΑ ΤΟΥ 68 (ΔΕΚΑΔΡΑΧΜΑ) ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΒΑΘΜΩΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΥΣ. ΑΥΤΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΓΙΝΟΤΑΝ Ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΛΗΓΑΝ  ΔΥΟ ΚΟΜΜΑΤΙΑ. ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΤΑΧΘΗΚΑΝ ΣΤΟΝ ΚΟΥΒΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΑΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΑ, ΕΝΩ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΤΕΙΔΙΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕ....... ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΑΓΜΑ ΓΙΑ ΣΥΛΛΟΓΗ!
Καταγράφηκε