Greek Coins Forum

Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Σύνθετη αναζήτηση  

Νέα:

SMF - Just Installed!


Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμες 1935 UNC  (Αναγνώστηκε 22482 φορές)

digo

  • Sr. Member
  • ****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 262
Απ: 100 δραχμες 1935 UNC
« Απάντηση #75 στις: Μάρτιος 11, 2017, 08:13:15 μμ »

Τα νούμερα πάντως δεν βγαίνουν παιδια. Θεωρητικά, μετα τις διάφορες μειώσεις στις αρχικές παραγγελίες, η Ελλαδα παραγγειλε 500 ασημένια, 200 χρυςα 20δραχμα και 140 χρυςα 100δραχμα. Το νομισματοκοπείο στο οποιο κόπηκαν ήταν το Heaton Mint στο Birmingham.

O Καραμήτσος και άλλοι κατάλογοι αναφέρουν οτι η τελική ποσότητα που παρέλαβε η Ελλαδα ήταν 70 χρυςα 100δραχμα (που πουλήθηκαν επίσημα στην τιμη των 20000 "σύγχρονων" δραχμών, υποθέτω το "σύγχρονα" εννοεί τις δραχμές μετα τη μεταρρύθμιση του Μαρκεζίνη ,δηλαδή μείον τα 3 μηδενικά), 100 χρυςα 20δραχμα και...... 150 ασημένια. Ειναι δυνατόν;

Για τα ασημένια, σίγουρα παρελήφθησαν περισσότερα, συν τα "rejets" που λεει ο Γιωργος και τα οποια πιθανότατα διέθεσε στην αγορα μεταπολεμικά η γνωστή και μη εξαιρετέα Paramount ,τα οποια αναγνωρίζονται απο τα hairlines. Ομως και τα χρυςα 100 δραχμα φαίνεται να ειναι πολυ περισσότερα απο τα δήθεν 70 που θεωρητικά παραλάβαμε. Το νομιςμα ειναι σχεδον άμεσα διαθέσιμο. Μόνον ο αριθμός των χρυσών 20δραχμων φαίνεται να ειναι πάνω κατω σωστός, κρίνοντας απο την συχνότητα εμφάνισης του και παρουσίας του σε συλλογές. Η δικη μου εντύπωση ειναι οτι υπάρχουν πιο πολλα χρυςα 100δραχμα απο τα 20δραχμα.

Πολυ μυστήριο αυτα τα νομιςματα.

ΥΓ: Σωτηρη κι εγώ πιστεύω οτι η θεωρία ειναι γελοία. Υπάρχει και θεωρία οτι κόπηκαν και αρκετα πλαςτα χρυςα 100δραχμα, κι ουτε κι αυτο το πιστεύω. Σχετικά με τον Σπινκ, ειναι πολυ σοβαρό κατάστημα για να ρισκάρει τη φήμη του με τετοια κόλπα, αςε που τα νομιςματα θαταν τερατώδη σε μορφή αν κόβονταν σε μήτρες που ειναι 82 ετών...
Καταγράφηκε

gkounto

  • Hero Member
  • *****
  • Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος
  • Μηνύματα: 617
Απ: 100 δραχμες 1935 UNC
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 11, 2017, 08:17:49 μμ »

Eκανα χρόνια στο Λονδίνο και γνώρισα πολλούς και έμαθα πολλά. Ο Spink είναι σοβαρή εταιρεία ναι. Τους γνωρίζω απο όταν ήταν ο Lidell (o  Rasmussen ήταν εκπαιδευόμενος και στο γκισε έβγαινε ο Andre de Clermont και εγώ ακόμα δεν είχα σχέση με νομίσματα).
Ποτέ στα πηγαδάκια δεν άκουσα κάτι τέτοιο, ούτε ο Λουλακάκης ποτέ μου είχε πει κάτι. Και τους είχα επισκεφθεί στα υπόγειά τους απο τότε που ακόμα ήταν στην King Street. Ε κάτι θα ξέρω.
Καταγράφηκε